Ιρλανδία update πληροφορίες για Ιρλανδία 2012

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και ξεκουραστήκαμε και ψυχολογικά και οχι να τρέχουμε σαν τους τρελούς στα περίχωρα για να τα δούμε ολα (Μπέλφαστ κτλ)
To Mπέλφαστ δεν είναι περίχωρα, είναι πόλη σε άλλη χώρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμεις φτασαμε Αμστερνταμ και απο εκει μια ωρα πτηση ηταν η ερ λιγκους η οποια δεν σου σερβιρει φαγητο νερο τιποτα πληρωνεις για να παρεις κατι και μαλιστα τσουχτερα!εμεις ειχαμε φαει στην λουφτχανσα πριν και ειμασταν καλυμενοι.
Ζείτε μήπως στη Γερμανία, ή αλλάξατε 3 αεροπλάνα για να πάτε?

Έχω πάει 2 φορές Δουβλίνο τα τελευταία χρόνια, αλλά με πολλά από τα tips σου θα διαφωνήσω (π.χ. το LUAS είναι απαραίτητο για τις μετακινήσεις, ειδικά αν πας προς Docklands ή πρός Kilmainham).

Υ.Γ. To Δουβλίνο είναι μοναδική πόλη για όσους έχουν ενδιαφέρον για παλιά βιβλία, τυπογραφία κλπ. Εκτός από το book of Kells, στην πόλη βρίσκεται η μοναδική Chester Beaty library (μουσείο Καλλιγραφίας), η Marsh's Library κ.α. Επίσης έχει μοναδικά μνημεία, όπως οι φυλακές στο Kilmainham, έχει μοναδική σύγχρονη αρχιτεκτονική (docklands) κ.α. Τώρα, αν κάποιος προτιμά τους ζωολογικούς ή τα μουσεία φυσικής ιστορίας.... υποθέτω κι αυτό γίνεται, αν συνοδεύεις 5-χρονο.
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Καλημέρα!εαν εχεις αδεια γιατι δεν πας Απριλιο να ειναι και λιγο πιο γλυκός ο καιρός?εγω ακουγα ότι είναι πανάκριβα και πανάκριβα!Τελικά η πιο ακριβή χώρα ειναι η Ελβετία μεχρι στιγμής!Η Ιρλανδία έχει για όλα τα βαλάντια τιμές,και αν μένεις σε κεντρικό δρόμο όπως εμείς δεν χρησιμοποιεις τα μέσα καθόλου.Ακριβές είναι οι εκδρομές τους αλλά αν δεν θες δεν πας.Εμεις χορτάσαμε πολυ καλα το Δουβλίνο.Και ξεκουραστήκαμε και ψυχολογικά και οχι να τρέχουμε σαν τους τρελούς στα περίχωρα για να τα δούμε ολα (Μπέλφαστ κτλ)οσο για τις τιμές στις εκκλησιες κτλ ,όλες οι χώρες έχουν αυτο το ξέρουμε.Βρείτε ξενοδοχείο με πρωινο.Επισης όλα τα εστιατόρια τα μεσημέρια early bird έτσι το ονομαζουν κανουν αυτό το μενού το οποίο είναι φθηνότερο απο το βραδυνο δηλαδή μπορεί μεταξυ 14¨00-17¨30 να έχει μενου με 3 επιλογές πρωτο δευτερο και γλυκό στην τιμή των 12-15/άτομο ευρώ.αυτά!!

Η αλήθεια είναι ότι βολεύουν οι μέρες στη δουλειά που θέλω να πάρω άδεια γιατί συνδυάζονται με 25η μαρτίου που πέφτει Δευτέρα :)lol:)συν του ότι θα είναι κ ενδιαφέρον να πετύχεις και την εθνική γιορτή τους (αν δεν κάνω λάθος) να δεις και πως το γιορτάζουν. Anyway, θα την βρω την άκρη. Αυτό με το early bird πολυ με άρεσε, το σημειώνω.:clap:
 

fanh78

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-Ν.ΥΟΡΚΗ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ
οχι δεν τις μικρυναν!Γιαυτό έγραψα ότι άξιζε εκεινο το βράδυ εκείνα τα χρήματα τα 29,90 εγω για παραδειγμα διαλεξα στο κυρίως πιάτο κοτόπουλο και μου έφεραν και το στήθος και το μπούτι μαζί και πουρέ και σάλτσα!:D
 

fanh78

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-Ν.ΥΟΡΚΗ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Για τα δύο παιδιά που έγραψαν παραπάνω δεν θυμάμαι τα ονόματα!Εγώ είπα οτι επειδή μέναμε κεντρικά δεν χρειαζόμασταν LUAS εμείς περπατάμε αρκετά.Αλλα άν κάποιος θέλει να πάρει Luas ή Λεωφορεία hop-onn hop-off δεν τον απαγορέυει κανείς!Επισης δεν είπα ότι είναι μια πόλη χωρίς ενδιαφέρον ,ίσα ίσα γυρίσαμε παρα πολλά μουσεία γιατί μας αρέσουν αρκετά είμαστε λάτρεις της τέχνης,και δεν ήθελα να αναφερθώ σε πράγματα ή σε μνημεία που είχαν πει παιδιά σε προηγούμενες αναφορές.
Περισσότερο η αναφορά μου στο update έγινε για τον (οικονομικό προυπολογισμό)για να υπολογίσει ο κάθε ένας τα χρήματα του.Τωρα όταν επισκεπτεσε μια πόλη πας όπου θες.Δικαιωμα στον κάθε ένα να παει είναι είτε σε μουσεία είτε σε κήπους ζωολογικους έιτε οπου τον ικανοποιεί.Επισης φυσικά γνωριζω οτι το Μπέλφαστ ανήκει στην β.Ιρλανδία και είναι άλλη πολη και πληρώνεις και σε λίρες!απλα εγραψα την λέξη περίχωρα!δεν χάλασε ο κόσμος!Επισης στο παιδί που με ρωτάει ,όχι δεν αλλάξαμε 3 αεροπλάνα!1 απο Αθήνα προς Αμστερνταμ και ενα απο Αμσ-Δουβλίνο.Το update έγινε απλα για πληροφόρηση!και ευχομαι να βοήθησε!ευχαριστω!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ξέχασες να πεις ότι οι μερίδες τους είναι τεράστιες! Μία μερίδα τους είναι πάνω από 2 δικές μας. Ή μήπως τις μίκρυναν?
Oι μερίδες τους στα early bird που δοκιμάσαμε είναι κανονικές, αλλά στο δείπνο ή σε κανονική παραγγελία οι μερίδες είναι όντως τεράστιες.. Το Δουβλίνο έχει πολλές επιλογές για φαγητό όπως λέει και η fanh και για όλα τα βαλάντια.. Σε αυτό που θα διαφωνήσω είναι οι εκδρομές.. Είναι κρίμα να πας ως την Ιρλανδία και να δεις μόνο τις πόλεις, π.χ. Δουβλίνο ή και Μπέλφαστ.. Έχουν φανταστική εξοχή.. Πανέμορφα τοπία, λίμνες, δάση.. Καλύτερα να δεις μία πόλη και μετά εκδρομές.. Επειδή την Βόρεια Ιρλανδία τη κάλυψα, όταν με το καλό ξαναπάω θέλω οπωσδήποτε να δω cliffs of Moher και γενικά τις δυτικές ακτές..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επισης στο παιδί που με ρωτάει ,όχι δεν αλλάξαμε 3 αεροπλάνα!1 απο Αθήνα προς Αμστερνταμ και ενα απο Αμσ-Δουβλίνο.Το update έγινε απλα για πληροφόρηση!και ευχομαι να βοήθησε!ευχαριστω!
Επομένως ΔΕΝ πετάξατε με Lufthansa....
 

fanh78

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-Ν.ΥΟΡΚΗ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ
echo πανεμορφη η φωτογραφία σου άβαταρ!!Οχι καλέ εγω δεν είπα να μην πάει εκδρομη αν κάποιος θέλει.Εμεις δεν θέλαμε αυτή την στιγμή γιατι αποφασισαμε να κάνουμε στο μέλλον νέα εκδρομη με όλα τα γύρω εκτος Δουβλίνου!Αν κάποιος καλύπτει τον προυπολογισμό του με μιά και έξω όλη την Ιρλανδία κανένα πρόβλημα!Επισης να προσθέσω ότι οδηγουν ανάποδα οχι σαν εμάς και μερικά ξενοδοχεία εχουν μπρίζες με την εκέι τροφοδοσία ρεύματος.Αλλα ακόμα και αν ξεχάσετε να πάρετε μαζι σας μετατροπέα ρευματος πουλάνε παντου ακόμα και στα τουριστικά μαγαζια!Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι δεν υπάρχουν τα κλασίκά περίπτερα όπως τα δικά μας και δεν είδα επισης και βενζινάδικα!που γεμίζουν τα αυτοκίνητα αραγε??????.....
 

fanh78

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-Ν.ΥΟΡΚΗ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Taver sorry airfrance ηθελα να γράψω.....εχεις δικιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom