Ιρλανδία update πληροφορίες για Ιρλανδία 2012

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
εμεις δεν εχουμε πιστωτικη και καλο ειναι ολοι στα ταξιδια εξωτερικου να εχουμε μια πριπέιντ καρτ που δεν είναι πιστωτικη και δεν έχεις κινδυνο και δωσαμε την προπληρωμενη καρτα που ειχαμε 100 ευρω εκει.Ετσι μας εκαναν απο εκει ενα μπλοκαρισμα 50 ευρω τελικά και τωρα που φυγαμε και δεν ειχαμε κανει εξτρα χρεωση στο μινι μπαρ σε λιγες μερες το ποσο αυτο θα εχει ξεμπλοκαριστει και θα μας ξανα-ανηκει!
Περιγράφεις μόνη σου τον κυριότερο λόγο για τον οποίο δεν πρέπει κανείς να χρησιμοποιεί προπληρωμένες σε ταξίδια. Σου μπλοκάρουν χρήματα που έχεις μέσα στην κάρτα και είναι δικές σου καταθέσεις και στα επιστρέφουν μετά από μέρες. Εσύ στο μεταξύ μπορεί να νομίζεις ότι τα χρήματα που έχεις μέσα υπάρχουν και στην επόμενη αγορά που θα προσπαθήσεις να κάνεις δε θα έχεις υπόλοιπο. Τι να την κάνω την προπληρωμένη όταν μετά από δύο τρία μπλοκαρίσματα το υπόλοιπο είναι μηδενικό και η κάρτα άχρηστη;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
---Mα μας είχανε τρομάξει!!βρέχει,πανικός ,σπάνε ομπρελες,πάρτε αδιαβροχα!!ευτυχως που δεν επιαναν χωρο γινοντουσαν λεπτα!Αλλα να παμε και την δευτερη ημερα να έχει εναν ηλιο ντάλα που οι ιρλανδοι είχαν βγει με κοντομάνικα?χαχααχχα αφου εβγαλα φωτος μηπως και δεν μας πιστευουν οτι εκανε ηλιο χααχχααχχα καλο ε???κοτοπουλακι μου βηχω με τσακισε η υγρασια!!σιγα σιγα παω στο κρεβατακι μου!!!:rolleyes:
Το έχουν αυτό.. Λιγάκι ήλιο να βγάλει και κάνουν σα να έχει καύσωνα! Τη μερα που έβγαλε ήλιο ήταν πολλοί με τα καλοκαιρινά παρόλο που έκανε κρύυυο! Εγώ φόραγα σκούφο και μπουφάν και τους έβλεπα και κρύωνα παραπάνω! Τώρα αυτό για τη κάρτα και το μινι μπαρ το έχω ξανακούσει αλλά δε μου έχει τύχει ποτέ.. Αλλά και αυτό το μινι μπαρ πόσα πράγματα είχε και θέλανε εγγύηση 100 ευρώ; σαμπάνιες είχε; :bleh:
Με πιστωτική πληρώνω μόνο στο ξενοδοχείο, όχι στα μαγαζιά, εστιατόρια κτλ και δεν είχα ποτέ προβλημα.. Αλλά πάντα με ενημερώνουν σε κάθε κίνηση της κάρτας οπότε δεν υπάρχει φόβος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Με πιστωτική πληρώνω μόνο στο ξενοδοχείο, όχι στα μαγαζιά, εστιατόρια κτλ και δεν είχα ποτέ προβλημα.. Αλλά πάντα με ενημερώνουν σε κάθε κίνηση της κάρτας οπότε δεν υπάρχει φόβος.
Μα, γιατί θεωρείς πιο επικίνδυνο να χρησιμοποιήσεις κάρτα σε μαγαζιά και εστιατόρια απ' ό,τι σε ξενοδοχεία; Τόσα χρόνια δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ξενοδοχείο είναι μάλιστα πιο επικίνδυνο, γιατί διατηρεί στο αρχείο του χαρτιά με τον αριθμό της πιστωτικής σου κάρτας. Κάποιος που δουλεύει στο ξενοδοχείο (ή ακόμα και κάποιος που απλώς περνάει από τη ρεσεψιόν) έχει πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας σου. Μπορεί άνετα να τον χρησιμοποιήσει για να κάνει αγορές π.χ. από το internet...
Σε καταστήματα/εστιατόρια, στις περισσότερες περιπτώσεις ο αριθμός της κάρτας σου δε διατηρείται σε τυπωμένη μορφή - ο κίνδυνος είναι μόνο να σημειώσει κάποιος τον αριθμό της επί τούτου, κι ενώ τον βλέπεις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γενικά χρησιμοποιώ τη κάρτα μόνο για αγορές μέσω paypal και για πληρωμη αεροπορικών και ξενοδοχείων και όχι για καθημερινές συναλλαγές (ψώνια, εστιατόρια).. όχι μόνο για λόγους ασφάλειας, κυρίως για να κάνω καλύτερη διαχείρηση των οικονομικών μου.. Και πάντα μετα τη συναλλαγή (επειδή δε πρόκειται για ψιλοποσά) με παίρνουν τηλέφωνο για να επιβεβαιώσω.. Τώρα αν τη χρησιμοποιούσα συστηματικά την κίνηση θα την έβλεπα μόνο στο μηνιαίο εκκαθαριστικό και δε το θέλω.. Μέχρι τώρα αν δε δώσω έγκριση καμία συναλλαγή δεν έχει προχωρήσει (πέρα από αυτες που είναι μέσω paypal που ετσι κι αλλιως ειναι αφαλείς). Ακόμα και όταν το ξενοδοχείο προσπαθεί να χρεωσει τη κάρτα για να τη προεγγρίνει με ενημερώνουν. Οπότε δε με έχει ανησυχήσει ποτέ αυτό..
 

fanh78

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-Ν.ΥΟΡΚΗ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ
ας μου πει οποιος ξερει οταν εχουν υποθετικα το νυμερο της καρτας αλλα οχι το πιν πως μπορουν να χρησιμοποιησουν την καρτα σου?μπορουμε να αλλαξουμε πιν η και να αλλαξουμε καρτα αν θελουμε.μο ειπαν απο την τραπεζα με 2 ευρω αλλαζουν καρτα.τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα αλλα και στην περιπτωση που δεν αλλαξω καρτα αφου εχω το πιν και εκεινοι στο χοτελ δεν το εχουν δεν ειμαι καλυμενη?καλησπερα!!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
ας μου πει οποιος ξερει οταν εχουν υποθετικα το νυμερο της καρτας αλλα οχι το πιν πως μπορουν να χρησιμοποιησουν την καρτα σου?μπορουμε να αλλαξουμε πιν η και να αλλαξουμε καρτα αν θελουμε.μο ειπαν απο την τραπεζα με 2 ευρω αλλαζουν καρτα.τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα αλλα και στην περιπτωση που δεν αλλαξω καρτα αφου εχω το πιν και εκεινοι στο χοτελ δεν το εχουν δεν ειμαι καλυμενη?καλησπερα!!
οταν κανεις αγορες μεσω ιντερνετ, δε σου ζηταει να βαλεις το πιν. Οποτε αν καποιος εχει τα στοιχεια της καρτας σου, μπορει να σε χρεωσει...
 

fanh78

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-Ν.ΥΟΡΚΗ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ
οταν κανεις αγορες μεσω ιντερνετ, δε σου ζηταει να βαλεις το πιν. Οποτε αν καποιος εχει τα στοιχεια της καρτας σου, μπορει να σε χρεωσει...
Osfialgia τρομερο Νικ νέιμ!!Απορω πως το σκεφτηκες!Οταν κανεις αγορά μέσω ίντερνετ δεν σου ζητάει ομως τα 3 τελευταια νουμερα που έχει πίσω απο την κάρτα cvv και το σχετικό εμάιλ για να κάνουμε λογκίν??τουλάχιστον στο paypall έτσι ειναι!!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Osfialgia τρομερο Νικ νέιμ!!Απορω πως το σκεφτηκες!Οταν κανεις αγορά μέσω ίντερνετ δεν σου ζητάει ομως τα 3 τελευταια νουμερα που έχει πίσω απο την κάρτα cvv και το σχετικό εμάιλ για να κάνουμε λογκίν??τουλάχιστον στο paypall έτσι ειναι!!
εννοειται οτι σου το ζηταει το cvv.Ε αυτο ειναι το θεμα, μην παρει καποιος τα στοιχεια της καρτας σου, μαζι με το cvv....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom