Ιταλία Vedi Napoli e poi muori! Road trip Napoli-Vezouvio-Pompeii-Capri-Amalfitana-Alberobello-Matera-Bari

Klair

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πολυ όμορφη και χρήσιμη ιστορία. Σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες ολες αυτές τις πληροφορίες και εντυπώσεις μαζί μας!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τον χρόνο που αφιέρωσες να διαβάσεις την ιστορία μου.
Καλά ταξίδια, γεμάτα εμπειρίες και όμορφες εικόνες!

Klair

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Φτάνοντας μετά από πολύωρη περιπλάνηση, κάτω από τον καυτό καλοκαιρινό ήλιο στο εσωτερικό της παλαίστρας καθίσαμε στη σκιά για λίγη ξεκούραση.

Δε φαντάζεστε την έκπληξή μου και τη χαρά μου, όταν μπαίνοντας κάτω από τις κερκίδες, στη σκοτεινή καμάρα που φαίνεται στη φωτογραφία-εκεί δηλαδή που ήταν τα δωμάτια προετοιμασίας των αθλητών-βρέθηκα σε μια έκθεση με φωτογραφίες, video, μουσική και προβολές του αγαπημένου μου ροκ συγκροτήματος, των Pink Floyd, οι οποίοι έδωσαν συναυλία μέσα στον χώρο της παλαίστρας χωρίς θεατές.

Αυτά είχα γράψει τότε σε αυτήν την ιστορία για το υπέροχο οδικό ταξίδι μας στη Νάπολη και την ακτή Αμάλφι. Και σήμερα εντελώς τυχαία έπεσα σε αυτήν τη δημοσίευση:

Δείτε online τη μυθική εμφάνιση των Pink Floyd στην Πομπηία.

Pink Floyd Live At Pompeii: Η ιστορική συναυλία των Pink Floyd στο αρχαίο αμφιθέατρο της Πομπηίας προβάλλεται online στο YouTube την Παρασκευή 24 Απριλίου.
Μετά τις #MetallicaMondays, ήρθαν οι #PinkFloydFridays. Όσοι τους ακολουθούν με παρατηρητικότητα, γνωρίζουν πως η Παρασκευή είναι μέρα Pink Floyd στο διαδίκτυο. Για καιρό ήταν η μέρα που επιλέχθηκε να ανεβαίνουν παλιά βίντεο στο επίσημο κανάλι YouTube του συγκροτήματος. Την περίοδο της καραντίνας, θα είναι η μέρα που θα βλέπουμε τις πιο ιστορικές συναυλίες τους. Έτσι, μετά το μουσικό φιλμ «Pulse» που προβλήθηκε στις 17 Απριλίου, σειρά έχει το μουσικό ντοκιμαντέρ «Pink Floyd Live At Pompeii», που θα προβληθεί απόψε και θα είναι διαθέσιμο στο YouTube για 24 ώρες στο πλαίσιο του YouTube Festival.
Σε σκηνοθεσία του Adrian Maben, το φιλμ «Pink Floyd Live At Pompeii» που κυκλοφόρησε το 1972, έπειτα από έξι μέρες απίθανων-για τα χρόνια εκείνα-γυρισμάτων, τον Οκτώβριο του 1971, αποτυπώνει την ανυπέρβλητη εμφάνιση του συγκροτήματος στον ιστορικό αρχαίο αμφιθεατρικό χώρο της Πομπηίας, υπό τη «σκιά του Βεζούβιου», χωρίς παριστάμενους και η online διάθεσή του αποκτά έναν ισχυρό συμβολισμό για το lockdown.

Συνέχεια: https://www.athensvoice.gr/culture/...hiki-synaylia-ton-pink-floyd-stin-pompiia?amp

Οι φανς σπεύσατε να το παρακολουθήσετε:

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.070
Μέλη
35.722
Νεότερο μέλος
tsihlimpohli