Ιταλία Vedi Napoli e poi muori! Road trip Napoli-Vezouvio-Pompeii-Capri-Amalfitana-Alberobello-Matera-Bari

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Είσαι θεά!!! Τέλειες περιγραφές και φωτογραφίες. Έχω κλείσει το ίδιο σχεδόν ταξίδι, απλά εμείς θα κινηθούμε με αεροπλάνο Αθήνα-Νάπολη (3 διανυκτερεύσεις), θα φύγουμε από εκεί με συγκοινωνία (δεν έχω καταλήξει πως ακόμα) για Ραβέλλο (5 διανυκτερεύσεις) από όπου θα δούμε την ακτή και μετά από Σαλέρνο με νοικιασμένο αυτοκίνητο για Ποσειδωνία, Ματέρα, Αλμπερομπέλλο, Πούλια για να καταλήξουμε Μπάρι και να γυρίσουμε με αεροπλάνο Αθήνα. Το μόνο που με αγχώνει είναι οι λίγες μέρες 8-18 Ιουλίου και δεν ξέρω αν θα τα προλάβουμε όλα. Όπως καταλαβαίνεις έχει πέσει μελέτη.
@fantina σε ευχαριστώ από καρδιάς για τα όμορφα λόγια σου και χαίρομαι ιδιαίτερα που η ιστορία μου σου άρεσε τόσο πολύ. Ελπίζω να σου προσφέρει βοήθεια στην οργάνωση και του δικού σας ταξιδιού. Με καλή οργάνωση θα προλάβετε να δείτε πολλά. Σου εύχομαι να περάσετε τέλεια και γυρίζοντας να μας γράψεις και τις δικές σου εμπειρίες. Πάντα οι φρέσκες πληροφορίες είναι πολύτιμες για τους επόμενους ταξιδιώτες. Καλό ταξίδι!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φίλη @Klair ένα ευχαριστώ κι από εμένα.
Πέρα από το γεγονός πως έχεις το ταλέντο να μεταφέρεις εικόνες και εντυπώσεις, ο τρόπος που ταξιδεύεις είναι αρκετά κοντά στον δικό μου.
Έτσι τώρα που άρχισα να σχεδιάζω το ταξίδι μου στη περιοχή και βρήκα δική σου ανάρτηση, χάρηκα διότι ήξερα εξ' αρχής πως έχω στα χέρια μου έναν αξιόπιστο και κατατοπιστικό οδηγό.
Να είσαι καλά :)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Φίλη @Klair ένα ευχαριστώ κι από εμένα.
Πέρα από το γεγονός πως έχεις το ταλέντο να μεταφέρεις εικόνες και εντυπώσεις, ο τρόπος που ταξιδεύεις είναι αρκετά κοντά στον δικό μου.
Έτσι τώρα που άρχισα να σχεδιάζω το ταξίδι μου στη περιοχή και βρήκα δική σου ανάρτηση, χάρηκα διότι ήξερα εξ' αρχής πως έχω στα χέρια μου έναν αξιόπιστο και κατατοπιστικό οδηγό.
Να είσαι καλά :)
Αγαπητή @Dina Z με τιμούν πάρα πολύ τα όμορφα λόγια σου! Χαίρομαι αφάνταστα που η ιστορία μου θα αποτελέσει οδηγό για την οργάνωση του ταξιδιού σου σε αυτήν την τόσο όμορφη περιοχή. Εύχομαι να απολαύσεις στο έπακρο το ταξίδι σου και να γεμίσεις με όμορφες εικόνες που τόσο πλουσιοπάροχα χαρίζει στον επισκέπτη αυτό το μοναδικό και ιδιαίτερο κομμάτι της γείτονος χώρας.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Και πράγματι το λεωφορείο κινούμενο με ιλλιγγιώδη ταχύτητα, άρχισε να ανηφορίζει το βουνό, ακολουθώντας τον στενό, φιδίσιο δρόμο μοιάζοντας να αιωρείται στον γκρεμό, χαρίζοντάς μας εκπληκτική θέα στη Marina Grande, αλλά και σε όλη τη βόρεια πλευρά του νησιού.
Και μια ανθυπο-λεπτομέρεια: Σε ποια πλευρά του λεωφορείου να καθίσει κανείς ώστε να απολαμβάνει καλύτερα την θέα; Δεξιά ή αριστερά;
Αφού θα δει που θα δει τον Χάρο o_O τουλάχιστον να το απολαύσει :haha::haha:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Και μια ανθυπο-λεπτομέρεια: Σε ποια πλευρά του λεωφορείου να καθίσει κανείς ώστε να απολαμβάνει καλύτερα την θέα; Δεξιά ή αριστερά;
Αφού θα δει που θα δει τον Χάρο o_O τουλάχιστον να το απολαύσει :haha::haha:
Πηγαίνοντας προς Ανακάπρι κάθεσαι στη δεξιά πλευρά και το αντίθετο στην επιστροφή. Υπόψη το λεωφορείο είναι μικρό, μπορεί να μείνεις όρθια
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Και μια ανθυπο-λεπτομέρεια: Σε ποια πλευρά του λεωφορείου να καθίσει κανείς ώστε να απολαμβάνει καλύτερα την θέα; Δεξιά ή αριστερά;
Αφού θα δει που θα δει τον Χάρο o_O τουλάχιστον να το απολαύσει :haha::haha:
Για να μπεις στο λεωφορείο τηρείται σειρά προτεραιότητας (αυτό τουλάχιστον συνέβαινε όταν επισκεφτήκαμε εμείς το Κάπρι). Όπως είπε και η @taxidiara τα λεωφορεία είναι μικρά και είναι δύσκολο να βρεις θέση. Η μόνη περίπτωση για να καθίσεις είναι να βρεθείς από τους πρώτους στη σειρά όταν ξεκινάει από την αφετηρία του στο Κάπρι. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (ενδιάμεσες στάσεις) θα είσαι όρθια σε mood σαρδέλας σε κονσέρβα :haha: :haha:

Όπως πολύ σωστά είπε και η @taxidiara πηγαίνοντας από το Κάπρι προς το Ανακάπρι κοιτάς (θα πω εγώ) προς τα δεξιά.

Εύχομαι να περάσετε τέλεια και να απολαύσετε στο έπακρο αυτό το ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom