Αυστρία Vienna Hotels

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Καλημερα σε ολους! Κλεισαμε 2 ζευγαρια αεροπορικα για Βιεννη 12-17/12 και ψαχνουμε δωματια ή ολοκληρο διαμερισμα. Εχουμε δει ηδη σε booking/airbnb αλλα ακρη δεν βγαινει προς το παρον! Διαθετουμε για διαμερισμα γυρω στα 100 ευρω τη βραδια και αντιστοιχα για 2 δωματια σε ξενοδοχειο. Λιγο ακριβοτερα δεν μας ενοχλει φυσικα. Μας μπερδευει το θεμα της περιοχης αρχικα. Στο prater, augarten ειναι λιγακι μακρια απο το κεντρο; Σαν περιοχη το βραδυ ειναι καλη; Μεχρι ποσο εκτος κεντρου να ψαξουμε; Εχει κανεις υποψιν διαμερισμα που εχει μεινει κιολας σ αυτη την τιμη; Βρισκουμε δωματια σε ξενοδοχειο, πχ http://www.booking.com/hotel/at/mei...e1036d90347fec4b9886fc8X13;type=total;ucfs=1& που ειναι μεσα στο budget αλλα με μη επιστρεψιμη τιμη. Να βιαστουμε να κλεισουμε αυτο ας πουμε ή ειναι νωρις και θα βρουμε και καλυτερο;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημερα σε ολους! Κλεισαμε 2 ζευγαρια αεροπορικα για Βιεννη 12-17/12 και ψαχνουμε δωματια ή ολοκληρο διαμερισμα. Εχουμε δει ηδη σε booking/airbnb αλλα ακρη δεν βγαινει προς το παρον! Διαθετουμε για διαμερισμα γυρω στα 100 ευρω τη βραδια και αντιστοιχα για 2 δωματια σε ξενοδοχειο. Λιγο ακριβοτερα δεν μας ενοχλει φυσικα. Μας μπερδευει το θεμα της περιοχης αρχικα. Στο prater, augarten ειναι λιγακι μακρια απο το κεντρο; Σαν περιοχη το βραδυ ειναι καλη; Μεχρι ποσο εκτος κεντρου να ψαξουμε; Εχει κανεις υποψιν διαμερισμα που εχει μεινει κιολας σ αυτη την τιμη; Βρισκουμε δωματια σε ξενοδοχειο, πχ http://www.booking.com/hotel/at/meininger-downtown-sissi.el.html?aid=380995;label=banner-1_pub-TnL5HPStwNw;sid=e3fb43379edc7db27d12843b928e1e27;checkin=2016-12-12;checkout=2016-12-17;dist=0;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=4f6b73abc2e9990f9e1036d90347fec4b9886fc8X13;type=total;ucfs=1& που ειναι μεσα στο budget αλλα με μη επιστρεψιμη τιμη. Να βιαστουμε να κλεισουμε αυτο ας πουμε ή ειναι νωρις και θα βρουμε και καλυτερο;
Η περιοχή είναι ΟΚ, κοντά στο κέντρο, για εμένα όχι στη σωστή μεριά, με πολλά οικονομικά ξενοδοχεία τριγύρω. Δε θα ήταν η αγαπημένη μου, αλλα αν δίνετε 100ευρώ για 2 δίκλινα τη βραδιά σύνολο, τότε δεν έχετε και πολλές επιλογές σε ξενοδοχεία.

Για την προπληρωμή είναι καθαρά θέμα τύχης, νωρίς δε θα έλεγα πως είναι, από την άλλη πάντα η τιμή μπορεί να πέσει ή να βρεθεί κάτι άλλος, όπως βέβαια και να ακριβύνει λόγω των χριστουγεννιάτικων αγορών. Κανείς δε μπορεί να προβλέψει το μέλλον δυστυχώς.

Αν θέλετε δωρεάν ακύρωση και νορμάλ τιμές, κοιτάξτε αυτό, με καλές κριτικές σε οκ τοποθεσία (ίσως λίγο πιο βολική για μερικά αξιοθέατα) στα 60ευρώ το δίκλινο. https://pages.seekda.com/~S001344?s...w-price-calc-switch=true&skd-auto-search=true
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Το ιδιο μ αυτο που εβαλα ειναι ή κανω καπου λαθος; :)

Η περιοχή είναι ΟΚ, κοντά στο κέντρο, για εμένα όχι στη σωστή μεριά, με πολλά οικονομικά ξενοδοχεία τριγύρω. Δε θα ήταν η αγαπημένη μου, αλλα αν δίνετε 100ευρώ για 2 δίκλινα τη βραδιά σύνολο, τότε δεν έχετε και πολλές επιλογές σε ξενοδοχεία.

Για την προπληρωμή είναι καθαρά θέμα τύχης, νωρίς δε θα έλεγα πως είναι, από την άλλη πάντα η τιμή μπορεί να πέσει ή να βρεθεί κάτι άλλος, όπως βέβαια και να ακριβύνει λόγω των χριστουγεννιάτικων αγορών. Κανείς δε μπορεί να προβλέψει το μέλλον δυστυχώς.

Αν θέλετε δωρεάν ακύρωση και νορμάλ τιμές, κοιτάξτε αυτό, με καλές κριτικές σε οκ τοποθεσία (ίσως λίγο πιο βολική για μερικά αξιοθέατα) στα 60ευρώ το δίκλινο. https://pages.seekda.com/~S001344?s...w-price-calc-switch=true&skd-auto-search=true
Προτεινεις να κοιταμε απο την αλλη μερια του κεντρου δλδ και οχι προς Δουναβη;πχ εδω: http://www.booking.com/hotel/at/cit...db395d31f6340d3375a729dX40;type=total;ucfs=1& απομακρυνομαστε αρκετα απο το ευρυτερο κεντρο ε;
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Προτεινεις να κοιταμε απο την αλλη μερια του κεντρου δλδ και οχι προς Δουναβη;πχ εδω: http://www.booking.com/hotel/at/city-apartment-landstrasse.el.html?aid=380995;label=banner-1_pub-TnL5HPStwNw;sid=e3fb43379edc7db27d12843b928e1e27;checkin=2016-12-12;checkout=2016-12-17;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=34e9868a0951d08c4db395d31f6340d3375a729dX40;type=total;ucfs=1& απομακρυνομαστε αρκετα απο το ευρυτερο κεντρο ε;
Όχι ακριβώς (αν είναι να κοιτάτε εκεί πέρα τουλάχιστον). Δυστυχώς το ιστορικό κέντρο (με ΤΚ 1010) έχει γενικά πολύ ακριβές τιμές ξενοδοχείων οπότε θα πρέπει να κοιτάξετε να μείνετε κάπου όσο το δυνατό πιο κοντά σε αυτό. Το Meininger Sissi είναι κοντά υπό αυτή την έννοια, απλά η περιοχή δεν είναι και η γραφικότερη της πόλης (Πχ. την περιοχή εντός του 1070 για παράδειγμα την προτιμώ προσωπικά από άποψη αισθητικής και ζωντάνιας).

Αυτό που παραθέσατε τώρα είναι σε σαφώς χειρότερη τοποθεσία από το Meininger Sissi.
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Όχι ακριβώς (αν είναι να κοιτάτε εκεί πέρα τουλάχιστον). Δυστυχώς το ιστορικό κέντρο (με ΤΚ 1010) έχει γενικά πολύ ακριβές τιμές ξενοδοχείων οπότε θα πρέπει να κοιτάξετε να μείνετε κάπου όσο το δυνατό πιο κοντά σε αυτό. Το Meininger Sissi είναι κοντά υπό αυτή την έννοια, απλά η περιοχή δεν είναι και η γραφικότερη της πόλης (Πχ. την περιοχή εντός του 1070 για παράδειγμα την προτιμώ προσωπικά από άποψη αισθητικής και ζωντάνιας).

Αυτό που παραθέσατε τώρα είναι σε σαφώς χειρότερη τοποθεσία από το Meininger Sissi.
Μαλιστα!Μαλλον θα πρεπει να θυσιασουμε την περιοχη εν μερει λογω τιμης και να εστιασουμε στην αποσταση και μονο. Ειμαστε της αποψης πως κρατωντας χαμηλα την τιμη της διαμονης θα ξοδεψουμε αρκετα περισσοτερα για να δουμε πραγματα εκτος των κλασικων τουριστικων σημειων.πχ βλεπω πως οι τιμες για την Οπερα στην περιοδο αυτη ξεκινανε απο 25 ευρω αν δεν κανω λαθος. Οπως και να χει ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! :)
 

Σοφακι

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Dubai
Καλησπερα σας, ετοιμαζω ταξιδι απο τις 30 δεκεμβρη μεχρι τις 4 ιανουαριου για βιεννη. Εχω βρει αυτα τα ξενοδοχεια αλλα θελω και την γνωμη οσων εχουν παει για να μου προτεινουν πιο ειναι το πιο κοντινο στο κεντρο και επισης κοντα σε μετρο, τραμ.

Ibis wien messe
austria trend hotel bosei wien
star inn hotel wien schonbrunn by comfort
Austria trend hotel messe wien prater

Ευχαριστω πολυ !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Το 1ο φαίνεται να είναι στην πιο κοντινή στο κέντρο τοποθεσία, κοντά σε στάση μετρό. Βέβαια, χρειάζονται 30+ λεπτά για να φτάσεις στο κέντρο με τα πόδια. Μετά το 3ο και 4ο, με σταθμό μετρό πολύ κοντά.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπερα σας, ετοιμαζω ταξιδι απο τις 30 δεκεμβρη μεχρι τις 4 ιανουαριου για βιεννη. Εχω βρει αυτα τα ξενοδοχεια αλλα θελω και την γνωμη οσων εχουν παει για να μου προτεινουν πιο ειναι το πιο κοντινο στο κεντρο και επισης κοντα σε μετρο, τραμ.

Ibis wien messe
austria trend hotel bosei wien
star inn hotel wien schonbrunn by comfort
Austria trend hotel messe wien prater

Ευχαριστω πολυ !
Κατ'αρχήν να ξέρετε ότι κανένα από τα 4 ξενοδοχεία δεν είναι σε γραφικές ή κλασσικές βιενέζικες περιοχές. Με αυτό υπόψη θα επέλεγα πρώτα το 3ο γιατί είναι μεταξύ κέντρου και Σονμπρουν, και σε κάτι που θυμίζει γειτονιά.

Επόμενη επιλογή το 4, γιατί είναι πιο κοντά στο μετρό (το οποίο δεδομένης της εποχής θα το χρειαστείτε) και μπορείτε να πάτε μέσω του πάρκου Πράτερ στην πόλη αν θέλετε να περπατήσετε. Το 1 είναι λίγο πιο κοντά με τα πόδια, αλλά καθότι η ευρύτερη περιοχή και των 2 είναι άχαρη, δίνω προβάδισμα στην εγγύτητα σε συγκοινωνίες.

Το 2, ούτε καν να το σκέφτεστε.
 

Σοφακι

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Dubai
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας καθως πρεπει να κλεισω και αεροπορικα γιατι φοβαμαι θα ανεβουν οι τιμες !
Το τριτο ξενοδοχειο βρισκεται σε καλη τομοθεσια, απο αποψη εγκληματικοτητας κλπ
Επισης με το μετρο σε περιπου ποσα λεπτα θα ειμαι στο κεντρο;
Σας ευχαριστω και παλι και συγγνωμη που σας πρηζω!
 

Σοφακι

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Dubai
Κατ'αρχήν να ξέρετε ότι κανένα από τα 4 ξενοδοχεία δεν είναι σε γραφικές ή κλασσικές βιενέζικες περιοχές. Με αυτό υπόψη θα επέλεγα πρώτα το 3ο γιατί είναι μεταξύ κέντρου και Σονμπρουν, και σε κάτι που θυμίζει γειτονιά.

Επόμενη επιλογή το 4, γιατί είναι πιο κοντά στο μετρό (το οποίο δεδομένης της εποχής θα το χρειαστείτε) και μπορείτε να πάτε μέσω του πάρκου Πράτερ στην πόλη αν θέλετε να περπατήσετε. Το 1 είναι λίγο πιο κοντά με τα πόδια, αλλά καθότι η ευρύτερη περιοχή και των 2 είναι άχαρη, δίνω προβάδισμα στην εγγύτητα σε συγκοινωνίες.

Το 2, ούτε καν να το σκέφτεστε.
Εχεις να μου προτεινεις καποιο ξενοδοχειο σε γραφικη η' κλασικη βιενεζικη περιοχη; εγω αυτο που κοιταξα ειναι να ειναι οικονομικο και κοντα στο κεντρο ωστε να μην χανουμε χρονο και αυτα ηταν σχετικα κοντα στο κεντρο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εχεις να μου προτεινεις καποιο ξενοδοχειο σε γραφικη η' κλασικη βιενεζικη περιοχη; εγω αυτο που κοιταξα ειναι να ειναι οικονομικο και κοντα στο κεντρο ωστε να μην χανουμε χρονο και αυτα ηταν σχετικα κοντα στο κεντρο.
Ασφαλής τοποθεσία είναι το 3, και κοντά σε μετρό. Δυστυχώς όσο πιο γραφικά τόσο πιο ακριβά, ειδικά περιλαμβάνοντας αλλαγή χρόνου μέσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom