Βιετνάμ Vietnam 9 μέρες με χαμηλό μπάτζετ. Γίνεται;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τελευταίες στιγμές στη Σαϊγκόν

Το τελευταίο πρωινό κοιμηθήκαμε όσο περισσότερο γινόταν, μιας και ξέραμε ότι θα ακολουθούσε ο Γολγοθάς της επιστροφής. Αφού κάναμε τσεκ άουτ, αφήσαμε τις αποσκευές κάτω στον ειδικό χώρο και ανεβήκαμε στο μπαρ για να πιούμε την ύστατη στιγμή το παγωμένο & παραδοσιακό βιετναμέζικο καφέ Egg coffee.

DSC_3153.JPG


Ένα πολύ ωραίο και γευστικό ρόφημα που σας συνιστώ να δοκιμάσετε, ακόμα και για μένα που εδώ και 15 χρόνια πίνω τον καφέ μου σκέτο χωρίς γάλα. Το συγκεκριμένο είχε μέσα κάτι σαν ζαχαρούχο και ήταν ιδιαίτερα νόστιμο, με κόστος περί τα 30.000 dong = 1.15€.

DSC_3133.JPG

DSC_3136.JPG

DSC_3144.JPG


Επειδή όμως είχαμε μια ώρα και κάτι δε περιοριστήκαμε μόνο στο καφέ. Βγήκαμε και τις τελευταίες μας φωτογραφίες στην θέα της πόλης, και καλέσαμε ένα ταξί το οποίο μας πήγε στο αεροδρόμιο σε 30 περίπου λεπτά με κόστος 210.000 dong = 8,10€.

2019-03-04 13.42.21.jpg


Αφού τσεκάραμε τις αποσκευές μας περάσαμε τον έλεγχο των διαβατηρίων, με σκοπό να κάνουμε ψώνια πριν επιβιβαστούμε με την ησυχία μας. Είναι κάτι που δε σας συνιστώ να κάνετε, γιατί άπαξ και περάσεις τον έλεγχο και πας στα gates, οι τιμές δεν είναι πλέον Βιετναμέζικες, αλλά Ευρωπαϊκές και κάτι παραπάνω. Χαλάλι όμως, αυτά που θέλαμε να αγοράσουμε ήταν καφέδες, τσάι, παραδοσιακά γλυκίσματα κ.α. Ξοδέψαμε γύρω στα 40€ μιας και ήταν ότι συνάλλαγμα μας είχε απομείνει. Εγώ πήρα και περισσότερους καφέδες για δωράκι, καθώς είχε πολλές γεύσεις και ποικιλίες αφού μου είχαν μείνει μερικά dong ακόμα καθώς δε μου τα άλλαξαν όλα, τα οποία δεν είχα σκοπό να κουβαλήσω μαζί μου στην Ελλάδα. Αν σας αρέσει το τσάι, προτείνω το συγκεκριμένο που αγόρασα κι εγώ, καθώς είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει:

tea.jpg

Σε λιγότερο από δύο ώρες πατούσαμε Σιγκαπούρη, όπου η επιλογή του lounge μας έσωσε, καθώς εκτός του ότι εξαφάνισε την 6ωρη αναμονή μας, διέθετε και μια μεγάλη γκάμα από παροχές. Καταρχάς διέθετε ντους και προϊόντα περιποίησης (!!!) καθώς και πετσέτα που σου δίνουν με την είσοδο σου, χρησιμότατο όπως αποδείχτηκε έτσι καταϊδρωμένοι που φτάσαμε. Επίσης συμπεριλάμβανε αρκετά μεγάλη ποικιλία σε φαγητά αλλά και ποτά φυσικά που δε το κρύβω μας ενδιέφερε απόλυτα. Μόνο με το μπουκάλι Johnny black που κατεβάσαμε, κάναμε την απόσβεση μας!

Σοφή επιλογή αποδείχτηκε για ένα ακόμη πολύ σημαντικό λόγο, γιατί το αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης εκτός από πολύ όμορφο όπως περιέγραψα, ήταν πανάκριβο, και για κάποιον που έχει ώρες στην αναμονή της επόμενης πτήσης ίσως αναπόφευκτο.

Η Scoot συνεπέστατη για άλλη μία φορά αναχώρησε στην ώρα της. Το ξαναγράφω για όποιον δε το διάβασε στην αρχή. Άδεια μπουκάλια/παγούρια για νερό οπωσδήποτε για να τα γεμίσετε μετά τον έλεγχο. Η πτήση κύλησε ομαλά, και 9 περίπου το πρωί της Τρίτης 5 Μαρτίου πατούσαμε στη πατρίδα.

Ακόμα ένα ονειρικό ταξίδι είχε λάβει τέλος.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απολογισμός – σύνοψη

Επιτρέψτε μου να γίνω λίγο περισσότερο γραφικός, και να γράψω τον επίλογο με τη μορφή ερωταπαντήσεων προς τον εαυτό μου:

-Σου έφτασαν οι 9 μέρες για το Βιετνάμ;

Ούτε για πλάκα.

-Θεωρείς ότι πήρες καλή γεύση της χώρας;

Ναι και βέβαια, καθώς δεν είμαστε από τα παιδιά που ‘’καθόμαστε& χαλαρώνουμε’’, ειδικά σε τέτοια μακρινά ταξίδια.

-Πόσες μέρες πιστεύεις ότι θα ήταν ιδανικά να έχεις στη διάθεση σου και γιατί;

Σίγουρα 15-17. Αρχικά να πω ότι χρειαζόταν μία μέρα επιπλέον σε κάθε πόλη που είδαμε. Ανόι για την εξερεύνηση και ίσως εκδρομή στο ποταμό Tam Coc, Χοι Αν για την επιπλέον εκδρομή στον αρχαιολογικό χώρο MySon και για την ίδια τη πόλη, Χούε για τα αξιοθέατα και το πήλινο στρατό, και Χο τσι Μινχ για τη πλωτή αγορά Cai Be στο ποτάμι Mekong. Επίσης θέλαμε μία μέρα για να δούμε το Halong bay (χωρίς διανυκτέρευση, το θεωρώ άκρως τουριστικό), δύο για να ανεβούμε στη Σάπα που είναι μοναδική εμπειρία, και μία ακόμα για να βλέπαμε ένα από τα διάσημα επισκέψιμα σπήλαια στη μέση της χώρας, τα οποία είναι από τα μεγαλύτερα του κόσμου και το Βιετνάμ φημίζεται για αυτό.

-Διακρίνω ότι έχουν μείνει πολλές εκκρεμότητες. Μήπως μετάνιωσες και θεωρείς ότι έπρεπε να μη τη κάνεις την εκδρομή έχοντας μόνο τόσες μέρες;

Όχι και σε καμία περίπτωση. Ήταν ευκαιρία, ήταν μία από τις χώρες που είχα όνειρο να πάω και δε με πείραξε καθόλου. Δεν είχα και παραπάνω μέρες στη διάθεση μου δυστυχώς. Ποτέ εξάλλου οι μέρες δε θα ναι αρκετές σε χώρες που έχουν τόσα πολλά να δώσουν…

-Θα ξαναπήγαινες στο Βιετνάμ;

1000% καθώς πέρασα υπέροχα και ήταν ένα πολύ βολικό ταξίδι. Εξάλλου το είπα, υπάρχουν εκκρεμότητες οι οποίες ίσως στο μέλλον διευθετηθούν σε συνδυασμό με καμιά διπλανή χώρα.

-Ένιωσες κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της εκδρομής ανασφάλεια, φόβο ή κάτι να μη πηγαίνει καλά;

Σε καμία περίπτωση, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό. Θεωρώ τη χώρα ασφαλέστατη και πολύ βατή και φιλική προς τον τουρίστα. Λίγη μόνο προσοχή στη Σαϊγκόν.

-Πόσα χρήματα ξόδεψες τελικά για όλα αυτά;

Mε μεγάλη προσπάθεια, καθώς υπήρξαν και αρκετά ψώνια κοντά στα 1000€. Δε γινόταν να φας παραπάνω. Με το ζόρι βγήκαν τόσα, και σ’ αυτά συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, ακόμα και τα ταξί, μετρημένα – ζυγισμένα.

-Θεωρείς ότι μπορούσες να κάνεις λιγότερα έξοδα;

Φυσικά, η χώρα ήταν αρκετά φθηνή και αν επέλεγα λιγότερο καλά ξενοδοχεία και καταλύματα, οργανωμένες εκδρομές αντί για αμάξι με προσωπικό οδηγό, καθώς περιόριζα τα ψώνια (θα έλεγα και τις μπύρες αλλά αυτό δε γίνεται), το κόστος της εκδρομής θα έπεφτε σημαντικά, από 100 έως 200 ευρώ κάτω.

-Πιστεύεις ότι είναι κάτι που μπορούσες να κάνεις και δε το έκανες;

Όχι, πέραν του ότι χάσαμε το ένα αξιοθέατο στο Χούε από κακή πληροφόρηση, νομίζω το πρόγραμμα βγήκε εξαιρετικά. Μπορούσαμε να το τρέξουμε περισσότερο, τύπου να ξυπνάμε από τις 7 και να κάνουμε 2 εκδρομές τη μέρα σε κάποια σημεία, δε νομίζω όμως ότι θα το ευχαριστιόμασταν σε καμία περίπτωση. Έτσι όπως βγήκε ήταν τέλειο. Και αυτά που έπρεπε τα είδαμε, και παρτάραμε και βολτάραμε όπως θέλαμε!

-Θα κέρδιζες ίσως κάτι σε χρόνο, χρήμα ή εξερεύνηση αξιοθέατων αν νοίκιαζες αμάξι, όπως εύκολα γίνεται σε άλλες χώρες;

Θα απαντήσω με μία ατάκα μόνο. Θεωρώ απίθανο να οδηγήσω σ’ αυτή τη χώρα χωρίς να εμπλακώ σε ατύχημα στα πρώτα μόλις μέτρα. Για μένα ήταν απαγορευτικό. Καλύτερα με οδηγό και το κεφάλι σας ήσυχο.

-Ήταν το ταξίδι στο Βιετνάμ ένα άπιαστο όνειρο;

Όχι. Ήταν απλά ονειρεμένο. Άπιαστο όνειρο φάνταζε, αλλά τελικά δεν ήταν καθόλου δύσκολο να πραγματοποιηθεί. Νομίζω ότι ήταν ακριβώς το αντίθετο, για τα δεδομένα πάντα της απόστασης και για το είδος του ταξιδιού.

-Πιστεύεις ότι πέρασε αυτό μέσα απ’ την ιστορία σου;

Νομίζω ότι έκανα ότι μπορούσα να το μεταφέρω όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά για να περάσει το μήνυμα!

-Βρήκες ομοιότητες στο Βιετνάμ σε σχέση με αντίστοιχα ταξίδια σου;

Δε μπορώ να πω ότι είμαι ο άνθρωπος που έχει κάνει πολλά ταξίδια εκτός Ευρώπης για να κρίνω εκ του ασφαλούς, ωστόσο δε θα μπορούσα να μη το συγκρίνω με το περσινό μου στη Κούβα. Οι ομοιότητες των δύο χωρών βρίσκω ότι είναι παραπάνω από αρκετές, κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα. Οι άνθρωποι όμως είναι εντελώς διαφορετικοί. Πολύ κλειστοί και ανέκφραστοι οι Βιετναμέζοι, ίσως εν γένει χαρακτηριστικά τους, καμία σχέση με τους έξω καρδιά Λατίνους. Θα μου πεις εδώ στην Ευρώπη και έχουμε σημαντικές διαφορές οι λαοί μεταξύ μας…

- Πιστεύεις ότι θα ακολουθήσει κάποιος τη ταξιδιωτική σου διαδρομή βρίσκοντας αφορμή την ιστορία σου;

Δε ξέρω, αλλά το μόνο που θα μπορούσα να πω στη περίπτωση αυτή είναι ότι θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν συνέβαινε πραγματικά κάτι τέτοιο.




Κάπου εδώ ας βάλω ένα τέλος γιατί φοβάμαι πως σας κούρασα λίγο..:haha:

Είμαι πάντα στη διάθεση όποιου φίλου/φίλης το θέλει για ερωτήσεις.

Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, για την επόμενη μακρινή χώρα!
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.209
Likes
25.742
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Χαίρομαι πάρα πολύ που πήρες την απόφαση να γράψεις για το ταξίδι σου και να μας προσφέρεις όλες αυτές τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες, αλλά και τις τόσο όμορφες εικόνες.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Πολύ ωραία επιλογή το διάβασα όλο μονοκοπανιά !!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπέροχη διήγηση, τη διάβασα κι εγώ απνευστί! Θα ήθελα τη γνώμη σου για το Ho Chi Minh. Aξίζει τελικά τα αεροπορικά απο Βορρά? Για 12-13 διανυκτερεύσεις μήπως είναι καλύτερα να "χορτάσει" κανείς το Βορρά και την περιοχή του Hue/Hoi An? Εχω την εντύπωση ότι στο Ho Chi Minh βλέπεις μιά πόλη χωρίς κάτι το εξαιρετικό
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπέροχη διήγηση, τη διάβασα κι εγώ απνευστί! Θα ήθελα τη γνώμη σου για το Ho Chi Minh. Aξίζει τελικά τα αεροπορικά απο Βορρά? Για 12-13 διανυκτερεύσεις μήπως είναι καλύτερα να "χορτάσει" κανείς το Βορρά και την περιοχή του Hue/Hoi An? Εχω την εντύπωση ότι στο Ho Chi Minh βλέπεις μιά πόλη χωρίς κάτι το εξαιρετικό
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Συμφωνώ σ'αυτό που λες εν μέρει. Γιατί 12-13 διανυκτερεύσεις είναι αρκετές για τα περισσότερα, και θα ήταν κρίμα να μη δει κανείς άλλη μια πόλη, έστω και για δύο μέρες. Ναι, ίσως δεν έχει να σου προσφέρει αντίστοιχα όσα το Ανόι ή να μην έχει την ομορφιά άλλων πόλεων, αλλά μόνο και μόνο για τις στοές των Βιετκογκ αξίζει το κόπο.
Εξάλλου οι εσωτερικές πτήσεις είναι και πολύ συχνές, και πολύ οικονομικές!
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Επιτέλους αναχώρηση

Οι μήνες περάσανε και το πολυπόθητο πρωινό του Σαββάτου 22 Φλεβάρη είχε φτάσει. Ένα μικρό άγχος μην είμαστε υπέρβαροι στις χειραποσκευές (που τυπικά ήμασταν) μας έφυγε στο τσεκ-ιν του Βενιζέλος, καθώς δεν ήταν ιδιαίτερα σχολαστικοί με αυτό το κομμάτι. Δε συνιστώ ωστόσο σε κανέναν να το ρισκάρει. Ευτυχώς η κοπέλα στην έκδοση εισιτηρίων με είδε 2 μέτρα κοντά και με λυπήθηκε, οπότε η θέση που μας έβαλε στο φτερό ήταν δώρο! Τόσο άνετη και τόσο άπλα, που έκανα άλλες 5 ώρες πτήση απροβλημάτιστα! Νερό είχαμε προμηθευτεί απ΄το Βενιζέλος, και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με αυτό, ωστόσο μας την είπανε για τα μπισκοτάκια, σαντουιτσακια κτλ. Δε πειράζει, η τουαλέτα να ειν καλά! Το αεροσκάφος μεγάλο, καθαρό, και με όλα αυτά, το βιβλίο και το laptop μου για παρέα, η 11ωρη πτήση για τη Σιγκαπούρη κύλησε αναπάντεχα εύκολα. Η πτήση ήταν μισογεμάτη, χωρίς όμως να επιτρέπεται η αλλαγή της θέσης σε περίπτωση που δε βόλευε κάποιον.

View attachment 268786 View attachment 268787 View attachment 268788

Συνεπέστατη η scoot στα ωράρια της. Οι τέσσερις ώρες αναμονής στο καταπληκτικό αεροδρόμιο saghi πέρασαν νερό, καθώς μόνο σταθμό αεροδρομίου δε θυμίζει με όλα όσα έχει να δεις και να κάνεις. Πρώτη φορά είδα λιμνούλες με ψάρια μέσα σε αεροδρόμιο! Όσο δε για τα εμπορικά καταστήματα, ούτε σε mall δε συναντάς τόσα πολλά και τόσες επώνυμες μάρκες. Επίσης υπάρχουν εστιατόρια, pub, μπυραρία, παιδότοπος, και για όποιον είναι τυχερός και πετάει από το terminal 1, pool bar! Οι τιμές του όμως ήταν αρκετά τσουχτερές οφείλω να πω έως απλησίαστες. 2$ μπουκαλάκι νερό κι 6,5$ τη μπύρα τα λες αρκετά.

View attachment 268789 View attachment 268790 View attachment 268792

Από το terminal 2 επιβιβαστήκαμε σε μικρότερο αεροσκάφος της soot με προορισμό το Ανόι. Το ταξίδι μας ξεκινούσε απ το Βορρά του Βιετναμ προς το Νότο, και δεδομένου του προγράμματος θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ιδέα.

Υπάρχει και η επιλογή να ξεκινήσει κανείς από το νότο και να ανέβει. Εξαρτάται πάντα τι σχέδια έχει, τι εισιτήρια και με ποια εταιρεία θα τα βρει. Εφόσον μιλάμε για Scoot, έχει απευθείας πρόσβαση από τη Σιγκαπούρη και στο Ανόι, και στο Χο τσι Μινχ, κάτι που διευκολύνει πολύ το ταξίδι.

Σε ότι αφορά τη Βιζα για την είσοδο μας στη χώρα, είχαμε υποβάλλει το αίτημα στη σελίδα (vietnamvisapro.com) περίπου ένα μήνα πριν, λάβαμε το approval letter και το τυπώσαμε μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα που μας έστειλαν για συμπλήρωμα, τα βάλαμε στη τσάντα μας μαζί με μια φωτογραφία διαβατηρίου και 25$, και τα καταθέσαμε στο αρμόδιο γραφείο στο αεροδρόμιο. Κουραστική διαδικασία, καθώς μετά από 20 ώρες ταξίδι σχεδόν, περιμέναμε άλλες 2 να εκδοθεί…
Λίγες ερωτήσεις σκόρπιες,με Vietjet έκανες τσεκ ιν από το κινητό η με κάποιο άλλο τρόπο ;;; Στη Scoot ήταν αυστηροί με το φαγητό ,σνακ που έφερε ο κόσμος απ’εξω; Επειδή θα πετάξω με σακίδιο πλάτης σκέφτομαι να ψωνίσω λιγα ρούχα πχ βερμούδα από Ανόι,νούμερα μεγάλα βρίσκεις γιατί είναι και μικροκαμωμένοι σαν λαός. Υπάρχουν προϊόντα γνήσια στις αγορές σε επώνυμα ρούχα που πιθανόν φτιάχνονται σε εργοστάσια στη χώρα τους ;;; Πχ Nike,Adidas κτλ . Συγνώμη που σε ζάλισα !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λίγες ερωτήσεις σκόρπιες,με Vietjet έκανες τσεκ ιν από το κινητό η με κάποιο άλλο τρόπο ;;; Στη Scoot ήταν αυστηροί με το φαγητό ,σνακ που έφερε ο κόσμος απ’εξω; Επειδή θα πετάξω με σακίδιο πλάτης σκέφτομαι να ψωνίσω λιγα ρούχα πχ βερμούδα από Ανόι,νούμερα μεγάλα βρίσκεις γιατί είναι και μικροκαμωμένοι σαν λαός. Υπάρχουν προϊόντα γνήσια στις αγορές σε επώνυμα ρούχα που πιθανόν φτιάχνονται σε εργοστάσια στη χώρα τους ;;; Πχ Nike,Adidas κτλ . Συγνώμη που σε ζάλισα !
Καλησπέρα. Απαντάω σε ένα προς ένα:
1. Με Vietjet checkin μόνο στο αεροδρόμιο. Ξεκινάς νωρίς, Βιετνάμ είσαι σίγουρα θα βρεις κίνηση και περιμένεις στην ουρά για να τσεκάρεις, δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Στον έλεγχο επίσης βγάζεις παπούτσια υποχρεωτικά!
2. Ναι στη Scoot ήταν αυστηροί με το φαγητό, μας την είπαν κανονικά με τη διακαιολογία ότι δε πρέπει να μας βλέπουν οι άλλοι επιβάτες. Δε το κατάλαβα, ωστόσο το σεβάστηκα.
3. Πάρε μια χειραποσκευή, θα τη χρειαστείς. Ρούχα βρήκα εύκολα μεγάλα νούμερα λόγω ύψους, αλλά στο θέμα παπούτσια ήταν απαγορευτικό για μένα που φοράω πάνω απο 48. Ρούχα θα βρεις!
4. Ναι τα εργοστάσια είναι της χώρας και αξίζει να ψωνίσεις. Θα βρεις τα πάντα και πολύ φθηνά. Προσωπικά πήρα δύο μπουφάν North face, που εδώ είναι πανάκριβα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
4. Ναι τα εργοστάσια είναι της χώρας και αξίζει να ψωνίσεις. Θα βρεις τα πάντα και πολύ φθηνά. Προσωπικά πήρα δύο μπουφάν North face, που εδώ είναι πανάκριβα!
Το 99.9999% των εν λόγω προϊόντων που πωλούνται στο Βιετνάμ είναι fake. Για την τιμή τους αξίζουν βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το 99.9999% των εν λόγω προϊόντων που πωλούνται στο Βιετνάμ είναι fake. Για την τιμή τους αξίζουν βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...
Ακριβώς. Είναι πολύ καλής ποιότητας (έχω αντιανεμικο 3 χρόνια που έχει βγάλει τα λεφτά του, 10$, και με το παραπάνω) αλλά fake
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Καλησπέρα. Απαντάω σε ένα προς ένα:
1. Με Vietjet checkin μόνο στο αεροδρόμιο. Ξεκινάς νωρίς, Βιετνάμ είσαι σίγουρα θα βρεις κίνηση και περιμένεις στην ουρά για να τσεκάρεις, δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Στον έλεγχο επίσης βγάζεις παπούτσια υποχρεωτικά!
2. Ναι στη Scoot ήταν αυστηροί με το φαγητό, μας την είπαν κανονικά με τη διακαιολογία ότι δε πρέπει να μας βλέπουν οι άλλοι επιβάτες. Δε το κατάλαβα, ωστόσο το σεβάστηκα.
3. Πάρε μια χειραποσκευή, θα τη χρειαστείς. Ρούχα βρήκα εύκολα μεγάλα νούμερα λόγω ύψους, αλλά στο θέμα παπούτσια ήταν απαγορευτικό για μένα που φοράω πάνω απο 48. Ρούχα θα βρεις!
4. Ναι τα εργοστάσια είναι της χώρας και αξίζει να ψωνίσεις. Θα βρεις τα πάντα και πολύ φθηνά. Προσωπικά πήρα δύο μπουφάν North face, που εδώ είναι πανάκριβα!
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρονο σου,ησουν πολύ κατατοπιστικός !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom