Βιετνάμ Vietnam 9 μέρες με χαμηλό μπάτζετ. Γίνεται;

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλογραμμένη ιστορία με χρησιμες πληροφορίες .
Μπραβο σου !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το 99.9999% των εν λόγω προϊόντων που πωλούνται στο Βιετνάμ είναι fake. Για την τιμή τους αξίζουν βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...
Θα το τσεκάρω, χωρίς να αμφισβητώ την τοποθέτσηση σου. Πάντως σε 2 φίλους που δουλεύουν σε κατάστημα με αθλητικα είδη και είδαν τα συγκεκριμένα προϊόντα north face δε μπόρεσαν να καταλάβουν αν ήταν fake. Αλλά και οι τσάντες superdry που πήρα, φαίνοναι ιδιαίτερα ποιοτικές.
 

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Γεια χαρά...να προσθέσω κι εγώ 2-3 πληροφορίες για όσους ταξιδεύουν Απρίλιο (είμαι στο Ελ. Βενιζέλος περιμένοντας την εσωτερική πτήση για να γυρίσω σπίτι μου μετά από 14 μέρες στο Βιετνάμ). Άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεται έξτρα βαλίτσα..η δική μου ζύγιζε 9,5 κιλά (μαζί με μεγάλη DSLR και μεγάλο φακό) και της κοπέλας μου 7..αν ξέραμε το πόση ζέστη θα έχει θα ζύγιζε ακόμα λιγότερο..εννοείται όμως ότι πλύναμε δύο φορές (όλα τα ξενοδοχεία έχουν laundry service..εμείς πληρώσαμε 2,5 ευρώ για 2 κιλά)...για να μπολιάσεις όλα τα "must" σε 14 μέρες σημαίνει ότι θα είσαι όλη την ώρα με ένα σακίδιο στην πλάτη...έτσι βόλεψε που δεν είχαμε πολύ βάρος..
Αν ξεκινούσα από Αθήνα, το ταξίδι θα έβγαινε συνολικά στα 1050 ευρώ (11 βράδια σε ξενοδοχείο και 3 σε κουκέτες τραίνου..μαζί με τα δύο βράδια στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης έλειψα 17 μέρες)..αλλά χάλασα άλλα 150 από και προς το σπίτι μου..
Εγώ αν και τρελός φαν της north face, στο Βιετνάμ δεν πήρα τίποτα...το πρόβλημα δεν ήταν στην όψη αλλά στην αφή...όταν το αγγίζεις καταλαβαίνεις ότι δεν είναι αυθεντικό...μπορεί και να είναι η ιδέα μου, δεν ξέρω...
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία σου, πολύ κατατοπιστική και περιγραφική. Αντιλαμβάνομαι πως δεν υπήρξε πρόβλημα, αλλά θα το ρωτήσω για παν ενδεχόμενο. Δεν υπάρχει η ανάγκη προσοχης στο φαγητό όπως σε Ινδία -Νεπάλ; είναι πιο ασφαλή τα πράγματα; γιατί στις χώρες που ανέφερα η οδηγία όσων είχαν ήδη πάει ήταν περιοριστειτε στα ξενοδοχεία και κάποια καλά εστιατόρια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία σου, πολύ κατατοπιστική και περιγραφική. Αντιλαμβάνομαι πως δεν υπήρξε πρόβλημα, αλλά θα το ρωτήσω για παν ενδεχόμενο. Δεν υπάρχει η ανάγκη προσοχης στο φαγητό όπως σε Ινδία -Νεπάλ; είναι πιο ασφαλή τα πράγματα; γιατί στις χώρες που ανέφερα η οδηγία όσων είχαν ήδη πάει ήταν περιοριστειτε στα ξενοδοχεία και κάποια καλά εστιατόρια.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Κοίταξε, σίγουρα όχι όπως το σκέφτεσαι, αλλά πάντα υπάρχει η ανάγκη προσοχής. Στην Ασία είσαι..
Κινηθήκαμε σε ''ασφαλή'' σχετικά μονοπάτια, αποφύγαμε τα θαλασσινά (αν και το μετάνιωσα) και ότι δοκιμάσαμε -εκτός από ένα πολύ καυτερό- δε μας διμιούργησε το παραμικρό πρόβλημα.
Ελέγχεις, λαμβάνεις τα μέτρα σου, έχεις μαζί σου χάπια για παν ενδεχόμενο και όλα θα πάνε καλά!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Κοίταξε, σίγουρα όχι όπως το σκέφτεσαι, αλλά πάντα υπάρχει η ανάγκη προσοχής. Στην Ασία είσαι..
Κινηθήκαμε σε ''ασφαλή'' σχετικά μονοπάτια, αποφύγαμε τα θαλασσινά (αν και το μετάνιωσα) και ότι δοκιμάσαμε -εκτός από ένα πολύ καυτερό- δε μας διμιούργησε το παραμικρό πρόβλημα.
Ελέγχεις, λαμβάνεις τα μέτρα σου, έχεις μαζί σου χάπια για παν ενδεχόμενο και όλα θα πάνε καλά!
Σε ευχαριστω πολύ.
Να'ναι καλά η Ινδία, εχω κάνει κι όλα τα εμβόλια! :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Πολλά συγχαρητήρια Ψηλέ για την χορταστική και γεμάτη πληροφορίες ιστορία που μας χάρισες. Δεν φανταζόμουν ότι το Βιετνάμ είναι τόσο πολύ οικονομικός προορισμός στο σημείο να κάνει 0,38 η μπύρα. Μας έβαλες ωραίες ιδέες προσθέτοντας έναν μελλοντικό προορισμό με πολύ ενδιαφέρον...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολλά συγχαρητήρια Ψηλέ για την χορταστική και γεμάτη πληροφορίες ιστορία που μας χάρισες. Δεν φανταζόμουν ότι το Βιετνάμ είναι τόσο πολύ οικονομικός προορισμός στο σημείο να κάνει 0,38 η μπύρα. Μας έβαλες ωραίες ιδέες προσθέτοντας έναν μελλοντικό προορισμό με πολύ ενδιαφέρον...
Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου! Χαιρομαι που σου άρεσε η ιστορία.
Πράγματι το Βιετνάμ είναι ένας τρομερά οικονομικός προορισμός και πολύ προσιτός για όλους.
Ειδικά τώρα που οι τιμές για την Ασία είναι χαμηλές, νομίζω ότι πρέπει να αποτελεί στόχο. Είναι μια εκπληκτική χώρα και έχει πάρα πολλά να δώσει στον ταξιδιώτη.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
psilos3 αν θα έπρεπε να επιλέξεις ένα πολεμικό μουσείο ανάμεσα σε αυτά που υπάρχουν στο Hanoi και Ηο Chi Minh ποιο θα επέλεγες?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
psilos3 αν θα έπρεπε να επιλέξεις ένα πολεμικό μουσείο ανάμεσα σε αυτά που υπάρχουν στο Hanoi και Ηο Chi Minh ποιο θα επέλεγες?
Και τα δύο, μιας και είναι σε διαφορετική πόλη και δε τίθεται θέμα επιλογής κατ' εμέ. Πάντως αν με ρωτάς πιο με συγκλόνισε περισσότερο, ειναι αυτό του Χο τσι Μινχ, όπως αναφέρω και στην ιστορία δεν άντεξα και πολύ με όσα είδα...
 
Last edited by a moderator:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
psilos3 αν θα έπρεπε να επιλέξεις ένα πολεμικό μουσείο ανάμεσα σε αυτά που υπάρχουν στο Hanoi και Ηο Chi Minh ποιο θα επέλεγες?
Στο Ηο Chi Minh βέβαια
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια στον Ψηλό για την ταυτόχρονα αναλυτική αλλά και κωδικοποιημένη περιγραφή. Εχω κρατήσει αρκετά σημεία (π.χ κάρτα sim) για το δικό μου ταξίδι μέσα Σεπτεμβρίου. Ντρέπομαι λιγάκι που επέλεξα το τεμπέλικο πλάνο με ένα τοπικό tour operator αλλά εξάντλησα την οργανωτική μου δεινότητα στον πρόσφατο γάμο μου :)
P.S Ψηλέ γελάω ακόμα με το πρωινό και τα φίλτρα του καφέ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom