VIKING HELLAS-Πτήσεις γιά Μάντσεστερ καί Ιράκ

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Την Αθήνα με το Μάντσεστερ, με τρεις τακτικές εβδομαδιαίες πτήσεις, συνδέει από την 1η Φεβρουαρίου 2010 η Viking Hellas Airlines, η ελληνική αεροπορική εταιρεία που ανήκει στον όμιλο της Viking.

Παράλληλα, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η εταιρεία προσφέρει απευθείας σύνδεση με τρεις προορισμούς του Ιράκ, τη Βαγδάτη, το Ερμπίλ και τη Σουλεϊμανία.

Με ναύλους που ξεκινούν από μόλις 59 ευρώ (απλή μετάβαση), συμπεριλαμβανομένων των τελών και φόρων αεροδρομίου, η Βόρεια Αγγλία γίνεται για πρώτη φορά τόσο προσιτή στο ελληνικό επιβατικό κοινό, καθώς μέχρι σήμερα οι πτήσεις προς τη συγκεκριμένη περιοχή απαιτούσαν τουλάχιστον μία αλλαγή αεροσκάφους με άλλους ευρωπαϊκούς αερομεταφορείς.

Παράλληλα, με τη σύνδεση της Αθήνας με τη Βαγδάτη, το Ερμπίλ και τη Σουλεϊμανία, η Viking Hellas Airlines καλύπτει την αυξημένη ζήτηση, κυρίως από επιβάτες του Ηνωμένου Βασιλείου, προσφέροντας λειτουργικές και γρήγορες ανταποκρίσεις μέσω της Αθήνας προς το Ιράκ.

Οι πτήσεις από την Αθήνα προς το Μάντσεστερ πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο, με υπερσύγχρονα αεροσκάφη Boeing 737-300 του ομίλου Viking, ενώ από την άνοιξη του 2010, η Viking Hellas Airlines θα πετάει με νέα ιδιόκτητα τελευταίας τεχνολογίας Αirbus 320.

Παράλληλα, όπως αναφέρει η ανακοίνωση, η Viking Hellas Airlines έχει συνάψει συμφωνίες με την Olympic Air και την Aegean Airlines ώστε να προσφέρει λειτουργικές συνδέσεις με το δίκτυο της Αθήνας, παρέχοντας στους επιβάτες της τη δυνατότητα να ταξιδεύουν από το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών με προορισμούς πόλεις και νησιά της Ελλάδας, όπως επίσης και την ανατολική Μεσόγειο και στη Μέση Ανατολή.

Ο Roger Gatt, Εμπορικός Διευθυντής της Viking Hellas Airlines, αναφορικά με τα νέα δρομολόγια, δήλωσε: "Είμαστε ενθουσιασμένοι που ξεκινήσαμε τις πρώτες τακτικές πτήσεις μας από το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών προς το Μάντσεστερ. Αναμένουμε ότι η συγκεκριμένη σύνδεση θα αποδειχθεί μια εξαιρετικά επιτυχημένη επιλογή για εμάς. Επίσης, ανυπομονούμε να συνεργαστούμε με τους ταξιδιωτικούς πράκτορες ώστε να βελτιώσουν τις ταξιδιωτικές επιλογές από την Ελλάδα προς τα βόρεια της Αγγλίας και πιο πέρα.


Πηγή: Capital.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως ανάμεσα στο Μάντσεστερ και το Ιράκ είμαι σε μεγάλο δίλημμα, αλλά μάλλον ρέπω προς το Ιράκ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Εγώ πάντως ανάμεσα στο Μάντσεστερ και το Ιράκ είμαι σε μεγάλο δίλημμα, αλλά μάλλον ρέπω προς το Ιράκ...

Σωστά πιό ενδιαφέρον είναι...

Μηπως θυμάται κανείς άν το θέμα τό έχουμε ξαναβάλει/συζητήσει?

΄Η αναζήτηση δέν βγάζει τίποτα αλλά κάτι μου θυμίζει..
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Εγώ πάντως ανάμεσα στο Μάντσεστερ και το Ιράκ είμαι σε μεγάλο δίλημμα, αλλά μάλλον ρέπω προς το Ιράκ...
Ναι, ναι με χιλια. Ακουσα μαλιστα οτι στο πακετο, στη μια βδομαδα στη Βαγδατη σου κανουν δωρο και αλλες τρεις. Super All Inclusive - φαγητο, ποτα σφαιρες, στολη παραλλαγης, αλεξ/ρο γιλεκο, κρανος και βιντεοκαμερα με χειριστη ωστε να σας αποθανατιζει τη στιγμη που ο βομβιστης αυτοκτονιας θα πυροδοτει το κουμπι για να πατε να συναντησετε παρεα τον Μεγαλοδυναμο. Μιλαμε για πρωτη προσφορα. Ελπιζω να προλαβω και να μην εχουν εξαντληθει οι θεσεις.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Υπαρχει αλλη μια εταιρεια αυτη τη στιγμη -μου διαφευγει το ονομα- που δραστηριοποιειται στο βορειο Ιρακ (Κουρδισταν) - Αθηνα, αλλα ηταν αρκετα ακριβο το κοστος. Επειδη ηταν να παω το περασμενο καλοκαιρι, συνεφερε πιο πολυ οικονομικα η πτηση Κωνσταντινουπολη - Μάρντιν (στην τουρκια) και απο εκει οδικως για Ερμπίλ. Πρώτα ο θεός, ελπιζω φετος να ξαναππροσπαθησω...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Αν συνδυάσει κανείς τη Βαγδάτη με μια εβδομάδα Καμπούλ και ένα 3ήμερο Μογκαντίσου? Το πακέτο θα μπορούσε να λέγεται ''πανόραμα αμερικανικής απελευθερωτικής επέμβασης'' και να περιλαμβάνει όλα όσα λέει ο φίλος joss παραπάνω
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Απο οσο γνωριζω παντως, σε εξαιρεση με την αυτονομη περιοχη του βορειου Ιρακ (Ερμπιλ, Σουλεϊμανία) στη Βαγδάτη δεν επιτρέπεται η μετάβαση παρά μόνο για όσους πηγαινουν για δουλεια (στρατιωτικούς, μηχανικους, μελη ομαδων ανθρωπιστικης βοήθειας, δημοσιογραφους). Θεωρειται ακομα η πιο επικίνδυνη πόλη....
Στο "κουρδιστάν" απο την αλλη μερια, τα πραγματα ειναι πολυ ήσυχα, η ζωη κυλαει κανονικα, αρκετος κοσμος το επισκεπτεται για τουρισμο και ήδη έχουν ξεκινησει μεγαλα εργα τουριστικα και αναπτυξης...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ναι, ναι με χιλια. Ακουσα μαλιστα οτι στο πακετο, στη μια βδομαδα στη Βαγδατη σου κανουν δωρο και αλλες τρεις. Super All Inclusive - φαγητο, ποτα σφαιρες, στολη παραλλαγης, αλεξ/ρο γιλεκο, κρανος και βιντεοκαμερα με χειριστη ωστε να σας αποθανατιζει τη στιγμη που ο βομβιστης αυτοκτονιας θα πυροδοτει το κουμπι για να πατε να συναντησετε παρεα τον Μεγαλοδυναμο. Μιλαμε για πρωτη προσφορα. Ελπιζω να προλαβω και να μην εχουν εξαντληθει οι θεσεις.
Μα ακομα και να χουν εξαντληθει οι θεσεις, θα βαλω μεσον για να παω!!:haha::haha::haha:
 

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Γεια χαρά σε όλους. Αγνοούσα την ύπαρξη αυτού του site και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον!Ήθελα να ρωτήσω αν έχει ταξιδέψει κάποιος με την viking hellas για manchester . Θέλω να πάω Εδιμβούργο τέλη Μαρτίου και απ'όσο είδα η viking έχει τις καλύτερες τιμές (μετά θα πάω με άλλη πτήση Εδιμβούργο). Αν όχι,οποιαδήποτε άλλη πρόταση για να φτάσω οικονομικά στο Εδιμβούργο,είναι ευπρόσδεκτη!Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνία
Αν συνδυάσει κανείς τη Βαγδάτη με μια εβδομάδα Καμπούλ και ένα 3ήμερο Μογκαντίσου? Το πακέτο θα μπορούσε να λέγεται ''πανόραμα αμερικανικής απελευθερωτικής επέμβασης'' και να περιλαμβάνει όλα όσα λέει ο φίλος joss παραπάνω
χαχαχαχαχα!!!!θεικό.Φίλε συμφωνώ απολύτως
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
φανταζομαι τα εισητηρια για ιρακ θα τα βγαζουν χωρις επιστροφη...:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom