• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Νοέμβριο 2016 - Ιανουάριο 2017! Κάντε κλικ εδώ!
  • 11ο επεισόδιο στην εκπομπή μας!! Συναυλίες και Ταξίδια!! - κλικ εδώ

Ναμίμπια Visa για Ναμίμπια

Kon3p

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Παπούα Νέα Γουινέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα!

Σχεδιάζω να ταξιδέψω στη Ναμίμπια τον Απρίλιο.
Έχω δυσκολευτεί στο να εκδώσω την απαιτούμενη βίζα μιας και (μάλλον) δεν υπάρχει πια το επίτιμο προξενείο εδώ.
Διάβασα πως ανήκουμε στην δικαιοδοσία της πρεσβείας της Ναμίμπια στην Αγγλία.
Ισχύει κάτι τέτοιο;
Έχει κάποιος παραπάνω πληροφορίες για την έκδοση βίζας;
Κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να απευθυνθώ; Όσα έχω βρει online δε λειτουργούν.

Ευχαριστώ!

Grtraveler

Member
Νομίζω οτι πρέπει να κάνεις εμβόλια συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πριν την αναχώρηση.........κάνε μια ερώτηση στο γραφείο ταξιδιωτικής ιατρικής του κεελπνο

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απευθύνσου σε ταξιδιωτικό πράκτορα.πληρωνεις κάτι παραπάνω αλλά ξενοιαζεις.

• Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Το (μακρινό) 2009, είχα στείλει το διαβατήριο σε γραφείο στην Αγγλία που αναλάμβανε τη βίζα της Ναμίμπια. Πληρώνεις αδρά αλλά δεν υπάρχει τρόπος από εδώ.

papaki70

New Member
Join the club, φιλε μου.
Κι εγω ειχα κανει ολεσ τισ επαφεσ μου στη Ναμιμπια, ημασταν ετοιμοι να βγαλουμε εισητηρια...και μετα ανακαλυψα το προβλημα τησ βιζασ...δεν υπαρχει καμμια αλλη δυνατοτητα περα απ την πρεσβεια τουσ στο Λονδινο...και τα δικαιολογητικα που ζητανε ειναι ενα καρο, μεχρι και bank statement θελουν, μην τυχον και τουσ μεινουμε εκει αμανατι. Εναα φιλοσ απο εδω μου ειπε οτι αν εχεισ τα χαρτια ετοιμα, η βιζα βγαινει σε λιγεσ ωρεσ στο Λονδινο.. εγω προσωπικα εκνευριστηκα και τα παρατησα. Σκεφτομαι να απευθυνθω στον Κανονα μηπωσ μπορουν να μασβγαλουν αυτοι..

Kon3p

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Παπούα Νέα Γουινέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα σε όλους!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας.
Λοιπόν, ο μόνος τρόπος για να βγάλεις την βίζα, είναι μέσω της πρεσβείας της Ναμίμπιας στην Αγγλία.
Πρέπει να τους στείλετε τα διαβατήρια σας ταχυδρομικώς μαζί με ένα σωρό έγγραφα που χρειάζονται.
Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να βρει όλα τα requirements αναλυτικά στο site τους:
http://www.namibiahc.org.uk/visa-requirements.php
Ευχαριστώ και πάλι.

Last edited:

papaki70

New Member
Και στην έβγαλαν και στην έστειλαν? Ολα Οκ? Πόσο χρονικό διάστημα κάνανε συνολικά? Τους έστειλες και αυτά τα παλαβά που ζητάνε από Τράπεζες και πρόσκληση από κάποιο Ναμιμπιανό?
Αν θέλεις στείλε περισσότερες λεπτομέρειες και για τους υπόλοιπους δύσμοιρους που μπλέξαμε μ αυτή τη χώρα...(η διπλανή Μποτσουάνα ούτε βίζα θέλει ούτε τίποτα...)

Kon3p

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Παπούα Νέα Γουινέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ναι, όλα καλά, την έβγαλα! Ούτε κι εγώ το πιστεύω...
Για τη βίζα χρειάζεται να τους στείλεις τα εξής:
  • Διαβατήριο
  • 1 Φωτογραφία διαβατηρίου
  • Mια δική τους φόρμα με τα στοιχεία σου
  • Αποδείξεις απο όλα τα καταλύματα που θα μείνεις το διάστημα που θα σαι κει.
  • Απόδειξη των αεροπορικών εισιτηρίων
  • Ταξιδιωτική ασφάλίση
  • 110€
Την βγάζουν σε μια εργάσιμη κι είσαι έτοιμος!

papaki70

New Member
Μπράβο! Ευχαριστώ πολύ! Άντε καλό ταξίδι και περιμένουμε ραπόρτο!!!!

nataliebou

New Member
Καλησπέρα! Ξέρετε εάν έχει αλλάξει ο τρόπος απόκτησης βίζας; Βλέπω πως έχει βγει νέος νόμος για visa upon arrival αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τι ισχύει για ελληνικά διαβατήρια. Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!

SotirisV

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα! Ξέρετε εάν έχει αλλάξει ο τρόπος απόκτησης βίζας; Βλέπω πως έχει βγει νέος νόμος για visa upon arrival αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τι ισχύει για ελληνικά διαβατήρια. Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!
Εδώ δεν φαίνεται να περιλαμβάνεται η Ελλάδα https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_policy_of_Namibia (update 1Δεκ.)

KIKI

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Αμαν αυτή η Ναμίμπια (που θελω πολύ να πάω )

Και Λονδινο και χαρτουρα και 110 ευρώ .

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.833
Μέλη
35.507
Νεότερο μέλος
tania.pups

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα