visa της πειραιως και booking.com

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Μπορεί να έχεις δίκιο! Εγώ πάντως ανάμεσα σε χρεωστική & προπληρωμένη, νιώθω λίγο πιο ασφαλής με την προπληρωμένη. Μιλάω όμως πάντα για τη δική μου αίσθηση ασφάλειας, σε ό,τι αφορά τις υπηρεσίες-προϊόντα της Τράπεζας που εξυπηρετεί εμένα. Αλήθεια, εσύ τι προτέινεις-προτιμάς; Χρεωστική, πιστωτική, ή προπληρωμένη;

Σόρυ που μπαίνω σφήνα αλλά μία καλή λύση είναι η πιστωτική με υπηρεσία ενημέρωσης χρεώσεων με sms. Δηλαδή κάθε φορά που γίνεται χρέωση της κάρτας σου λαμβάνεις sms από την Τράπεζα στο οποίο το ποσό και ο έμπορος. Έτσι στην περίπτωση που έχει γίνει κάποια παράνομη χρέωση, προβαίνεις αμέσως σε αμφισβήτηση συναλλαγής και ακύρωση της κάρτας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορεί να έχεις δίκιο! Εγώ πάντως ανάμεσα σε χρεωστική & προπληρωμένη, νιώθω λίγο πιο ασφαλής με την προπληρωμένη. Μιλάω όμως πάντα για τη δική μου αίσθηση ασφάλειας, σε ό,τι αφορά τις υπηρεσίες-προϊόντα της Τράπεζας που εξυπηρετεί εμένα. Αλήθεια, εσύ τι προτέινεις-προτιμάς; Χρεωστική, πιστωτική, ή προπληρωμένη;
Τα χουμε πει και ξαναπεί στο travelstories, οπότε επέτρεψε μου αυτή τη φορά να μην είμαι αναλυτικός.
Η πιστωτική κάρτα παρέχει το επιπλέον πλεονέκτημα της δυνατότητας άρνησης μιας συναλλαγής, κάτι που δεν ισχύει σε χρεωστικές & προπληρωμένες όπου τα χρήματα εκταμιεύονται αμέσως. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για εγγυοδοσία (κάθε είδους κράτηση/ενοικίαση).
Αν χαθεί/κλαπεί και αργήσεις να το αντιληφθείς, μπορείς πάντα να αρνηθείς τις τελευταίες συναλλαγές και δε θα τις πληρώσεις ποτέ.

Όλα αυτά βέβαια υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι μπορείς να ελέγχεις τα οικονομικά σου και να μην ανοίγεσαι πέρα από τις δυνατότητές σου. Αν εξοφλείς το λογαριασμό της κάρτας κάθε μήνα στο σύνολό του και εμπρόθεσμα, δεν έχει και τόκους.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σόρυ που μπαίνω σφήνα αλλά μία καλή λύση είναι η πιστωτική με υπηρεσία ενημέρωσης χρεώσεων με sms. Δηλαδή κάθε φορά που γίνεται χρέωση της κάρτας σου λαμβάνεις sms από την Τράπεζα στο οποίο το ποσό και ο έμπορος. Έτσι στην περίπτωση που έχει γίνει κάποια παράνομη χρέωση, προβαίνεις αμέσως σε αμφισβήτηση συναλλαγής και ακύρωση της κάρτας.
Τι σόρυ;! Απόψεις ανταλλάσουμε! Αλοίμονο! Συμφωνώ, η συγκεκριμένη υπηρεσία βοηθάει στο παρακολουθήσεις - όσο αυτό είναι εφικτό - τις κινήσεις στην πιστωτική σου. Μάλιστα, η ίδια υπηρεσία από κάποιες Τράπεζες προσφέρεται και για τις χρεωστικές και για τις προπληρωμένες κάρτες.
Η αποψή μου είναι ότι εφόσον μιλάμε για συναλλάγες μέσω διαδικτύου σίγουρα υπάρχει ρίσκο. Απο εκεί και πέρα έχει να κάνει με το πως συνηθιζει κανείς να συναλλάσετε (μετρητά - χρεωστική - πιστωτική) και πως νιώθει πιο ασφαλής.

Όλα αυτά βέβαια υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι μπορείς να ελέγχεις τα οικονομικά σου και να μην ανοίγεσαι πέρα από τις δυνατότητές σου. Αν εξοφλείς το λογαριασμό της κάρτας κάθε μήνα στο σύνολό του και εμπρόθεσμα, δεν έχει και τόκους.[/quote]

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι αυστηρή-βασική προϋπόθεση της πιστωτικής είναι ο ορθός έλεγχος των οικονομικών!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η αποψή μου είναι ότι εφόσον μιλάμε για συναλλάγες μέσω διαδικτύου σίγουρα υπάρχει ρίσκο. Απο εκεί και πέρα έχει να κάνει με το πως συνηθιζει κανείς να συναλλάσετε (μετρητά - χρεωστική - πιστωτική) και πως νιώθει πιο ασφαλής.
Μη φοβάστε το Internet επειδή έχετε ακούσει τρομακτικές ιστορίες για "χάκερς" κλπ - στην πραγματικότητα το 99% από αυτά δεν ισχύει.

Το ρίσκο του να δίνεις την κάρτα σου σε ένα γκαρσόνι/πωλητή σε ένα κατάστημα και αυτός να πηγαίνει "μέσα" για να τη χρεώσει είναι πολλαπλάσιο. Αν κάποιος κάνει συναλλαγή στο μεσοδιάστημα έχοντας τη "φυσική" κάρτα στα χέρια του, είναι πάρα πάρα πολύ πιο δύσκολο να βρεις το δίκιο σου.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η πιστωτική κάρτα παρέχει το επιπλέον πλεονέκτημα της δυνατότητας άρνησης μιας συναλλαγής, κάτι που δεν ισχύει σε χρεωστικές & προπληρωμένες όπου τα χρήματα εκταμιεύονται αμέσως.
.
ακριβώς ετσι!
περσι πχ οταν "εκλεισε" η sky eυrope αρκετοι πηραμε τα χρηματα μας πισω, επειδη πληρώσαμε με πιστωτική αρχικά, αλλά αρνηθηκαμε την συναλλαγη τελικά!!!

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%E1-%E5%F0%E5%F3%F4%F1%DC%F6%E7%F3%E1%ED.html

αν ειχαμε πληρώσει με χρεωστικη η προπληρωμένη... πάπαλα!!!:haha:
εχουν και μερικά καλά οι πιστωτικές...:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μια παράμετρος που δεν έχει αναφερθεί και είναι υπέρ της χρεωστικής κάρτας και συγκεκριμένα της Τράπεζας Πειραιώς (που γνωρίζω - ίσως τό'χουν κι άλλες Τράπεζες) είναι ότι σε περίπτωση απωλείας (και όχι μόνο) της κάρτας, που πρέπει να ειδοποιήσεις κλπ., μπορείς να κάνεις το εξής απλό: Μπαίνεις μέσω της winbank στους λογαριασμούς σου και "αδειάζεις" τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα μεταφέροντας το υπόλοιπο σε κάποιον άλλο λογαριασμό σου. Έτσι η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί θα έχει μηδέν υπόλοιπο. Εννοείται, βέβαια, ότι είσαι χρήστης της υπηρεσίας winbank (δωρεάν είναι). Περισσότερες πληροφορίες στα κατά τόπους καταστήματα της Τράπεζας.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
...Το ρίσκο του να δίνεις την κάρτα σου σε ένα γκαρσόνι/πωλητή σε ένα κατάστημα και αυτός να πηγαίνει "μέσα" για να τη χρεώσει είναι πολλαπλάσιο. Αν κάποιος κάνει συναλλαγή στο μεσοδιάστημα έχοντας τη "φυσική" κάρτα στα χέρια του, είναι πάρα πάρα πολύ πιο δύσκολο να βρεις το δίκιο σου.[/quote]

Και πάλι εδώ συμφωνώ μαζί σου και έχεις δίκιο!
Κι αφού αναφέραμε τα χαρακτηριστικά και των δυο καρτών, όπως και τη βασική-χρυσή προϋπόθεση χειρισμού των οικονομικών, μπορεί ο φίλος manic - όπως και ο καθένας μας - να επιλέξει όποια υπηρεσία θεωρεί ότι ταιριάζει καλύτερα στην εκάστοτε περίπτωση συναλλαγής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια παράμετρος που δεν έχει αναφερθεί και είναι υπέρ της χρεωστικής κάρτας και συγκεκριμένα της Τράπεζας Πειραιώς (που γνωρίζω - ίσως τό'χουν κι άλλες Τράπεζες) είναι ότι σε περίπτωση απωλείας (και όχι μόνο) της κάρτας, που πρέπει να ειδοποιήσεις κλπ., μπορείς να κάνεις το εξής απλό: Μπαίνεις μέσω της winbank στους λογαριασμούς σου και "αδειάζεις" τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα μεταφέροντας το υπόλοιπο σε κάποιον άλλο λογαριασμό σου. Έτσι η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί θα έχει μηδέν υπόλοιπο. Εννοείται, βέβαια, ότι είσαι χρήστης της υπηρεσίας winbank (δωρεάν είναι). Περισσότερες πληροφορίες στα κατά τόπους καταστήματα της Τράπεζας.
Και επίσης εννοείται ότι έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή & internet, και ότι έχεις και κάποιον άλλο λογαριασμό "πρόχειρο" στον οποίο να μεταφέρεις τα χρήματα. Κι αν όλα αυτά δεν τα έχεις διαθέσιμα αμέσως, ότι συναλλαγές προλάβουν και γίνουν είναι αμετάκλητες....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Τα χουμε πει και ξαναπεί στο travelstories, οπότε επέτρεψε μου αυτή τη φορά να μην είμαι αναλυτικός.
Η πιστωτική κάρτα παρέχει το επιπλέον πλεονέκτημα της δυνατότητας άρνησης μιας συναλλαγής, κάτι που δεν ισχύει σε χρεωστικές & προπληρωμένες όπου τα χρήματα εκταμιεύονται αμέσως. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για εγγυοδοσία (κάθε είδους κράτηση/ενοικίαση).
Αν χαθεί/κλαπεί και αργήσεις να το αντιληφθείς, μπορείς πάντα να αρνηθείς τις τελευταίες συναλλαγές και δε θα τις πληρώσεις ποτέ.

Όλα αυτά βέβαια υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι μπορείς να ελέγχεις τα οικονομικά σου και να μην ανοίγεσαι πέρα από τις δυνατότητές σου. Αν εξοφλείς το λογαριασμό της κάρτας κάθε μήνα στο σύνολό του και εμπρόθεσμα, δεν έχει και τόκους.
αρνηση συναλλαγης ε;
δεν το ξερα αυτο...μαλιστα...ενδιαφερον

αλλα και στην πιστωτικη δεν εκταμιευονται αμεσως;
ή εννοεις οτι σαν ρευστο το βαζεις οταν ερθει ο λογ/μος;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σε ολες τις συναλλαγες μου με το booking χρησιμοποιω μια debit card της Πειραιως.
Ακομα και οταν δεν υπηρχαν χρηματα μεσα στο λογαριασμο , ολα τα ξενοδοχεια την δεχονταν χωρις κανενα προβλημα.
Πριν λιγο καιρο ομως οταν χρειαστηκε να κλεισω ενα ξενοδοχειο στην Κυπρο χρησιμοποιησα την ιδια καρτα και εκλεισα δωματια σε 2 διαφορετικα ξενοδοχεια
Το πρωτο την δεχθηκε ενω το δευτερο(αν και δεν το εγραφε στις προυποθεσεις) ζητησε να χρησιμοποιησω credit card
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Φαντάζομαι ότι το λέει με την έννοια ότι με την πιστωτική μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση ανά πάσα στιγμή. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και επίσης εννοείται ότι έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή & internet, και ότι έχεις και κάποιον άλλο λογαριασμό "πρόχειρο" στον οποίο να μεταφέρεις τα χρήματα. Κι αν όλα αυτά δεν τα έχεις διαθέσιμα αμέσως, ότι συναλλαγές προλάβουν και γίνουν είναι αμετάκλητες....
... ενώ με την χρεωστική είναι ευκολότερο, ε? Ίδια διαδικασία είναι για να ακυρώσεις και τις 2. Αυτό που είπα ήταν μια επιπλέον δυνατότητα που έχεις με την χρεωστική και δεν έχεις με την πιστωτική. Σε χαλάει?

Επιπλέον δε, το ποιό είναι το όριο της χρεωστικής το καθορίζεις εσύ κατά βούληση - άρα και τη δεικλίδα ασφαλείας για τη μέγιστη απώλεια.

Και κάτι ακόμη - προς thanosth: Μπορείς να αρνηθείς συναλλαγή ακόμη κι αν έγινε με χρεωστική κάρτα - είναι λίγο διαφορετική η διαδικασία αλλά γίνεται. Εξαρτάται απ' την Τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα (κάποιες είναι "φιλικές" προς τους πελάτες, άλλες "προβληματικές" - δεν αναφέρω ποιές για ευνόητους λόγους).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom