visa της πειραιως και booking.com

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φαντάζομαι ότι το λέει με την έννοια ότι με την πιστωτική μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση ανά πάσα στιγμή. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.
Η πιστωτική είναι αυτό που λέει ο τίτλος της: Πιστωτική (η Τράπεζα σου παρέχει πίστωση - ένα όριο μέχρι το οποίο μπορείς να δανειστείς). Υπ' αυτήν την έννοια, όταν τη χρησιμοποιείς για μια συναλλαγή, αυτός που τη δέχεται για πληρωμή ζητάει έγκριση από την Τράπεζα η οποία συμφωνεί ότι θα σου δανείσει. Γι αυτό το λόγο (μετά την συμφωνημένη περίοδο χάριτος) σου χρεώνει και τόκους. Η ημερομηνία έγκρισης με την ημερομηνία χρέωσης (εκταμίευσης του δανείου) μπορεί να διαφέρουν.

Με τη χρεωστική, η έγκριση και εκταμίευση γίνονται άμεσα, γι αυτό και δεν έχεις τόκους.
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
ρε παιδια προσπαθω να κανω κρατηση με την καρτα της πειραιως σε αυτο το ξενοδοχειο αλλα δν μου την κανει δεκτη το airticket.gr μου την πηρε μια χαρα!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ρε παιδια προσπαθω να κανω κρατηση με την καρτα της πειραιως σε αυτο το ξενοδοχειο αλλα δν μου την κανει δεκτη το airticket.gr μου την πηρε μια χαρα!!


σε προηγούμενο ποστ σου έγραψα.."αν την δεχτεί το ξενοδοχείο.."
δεν δέχονται όλα τα ξενοδοχεία τέτοιες κάρτες...αν έχει μέσα τα ανάλογα χρήματα η κάρτα σου και δεν τη δέχεται, κοίτα εκεί που γράφει:κάρτες που γίνονται δεκτές από το ξενοδοχείο και μετά ή προμηθεύσου μια τέτοια κάρτα ή ψάξε για άλλο ξενοδοχείο...αλλά γνώμη μου είναι πως για κρατήσεις ξενοδοχείων καλό είναι να υπάρχει μια πιστωτική,αποφεύγεις πολλές ταλαιπωρίες έτσι.:pκαλή επιτυχία!
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
σε προηγούμενο ποστ σου έγραψα.."αν την δεχτεί το ξενοδοχείο.."
δεν δέχονται όλα τα ξενοδοχεία τέτοιες κάρτες...αν έχει μέσα τα ανάλογα χρήματα η κάρτα σου και δεν τη δέχεται, κοίτα εκεί που γράφει:κάρτες που γίνονται δεκτές από το ξενοδοχείο και μετά ή προμηθεύσου μια τέτοια κάρτα ή ψάξε για άλλο ξενοδοχείο...αλλά γνώμη μου είναι πως για κρατήσεις ξενοδοχείων καλό είναι να υπάρχει μια πιστωτική,αποφεύγεις πολλές ταλαιπωρίες έτσι.:pκαλή επιτυχία!
εχω τα λεφτα μεσα και ας τα παρουν απο τωρα δν εχω προβλημα πιστωτικη δν μπορω να βγαλω γτ δν εχω εισοδημα (φοιτητης)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παλληκάρι μου δε νομίζω να ισχύει αυτό που λέει η ANEL για την συγκεκριμένη κάρτα. Το πιθανότερο είναι το ξενοδοχείο να μην έχει ιδέα για την κράτησή σου. Συνήθως ενημερώνονται λίγες μέρες πριν την άφιξή σου. Οι αναφερόμενες σαν αποδεκτές κάρτες για πληρωμή ισχύουν για όταν πληρώσεις εκεί με την αναχώρησή σου.

Η αποδοχή ή όχι της κάρτας τη στιγμή της κράτησης γίνεται από το Booking.com. Οι πιθανοί λόγοι που δεν έγινε αποδεκτή η δική σου είναι:

- Κάποιο πρόβλημα του συστήματος την ώρα που επιχειρούσες την κράτηση (αν όλα τ' άλλα τά'κανες σωστά) - ξαναπροσπάθησε.

- Ίσως υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο (ίσως και επειδή είσαι φοιτητής) στο ύψος της χρέωσης που μπορείς να κάνεις (είτε ανά συναλλαγή, είτε ανά ημέρα) - περιορισμός που ίσως έχει τεθεί από την Τράπεζα. Κάνε τους ένα τηλέφωνο, εξήγησέ τους την περίπτωση και σίγουρα θα βρεις την άκρη.
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
εχω τα λεφτα μεσα και ας τα παρουν απο τωρα δν εχω προβλημα πιστωτικη δν μπορω να βγαλω γτ δν εχω εισοδημα (φοιτητης)
Φίλε αν και δεν ειμαι υπέρ των πιστωτικών νομίζω πως μπορείς να βγάλεις γιατί έξω από το πανεπιστήμιο εμάς μας πρήζουν συνέχεια να βγάλουμε ειδική για φοιτητές και μπλα μπλα μπλα ξέρεις. Στο λέω απλά ενημερωτικά γιατί όπως σου είπα δε τις πολυσυμπαθώ.
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Παλληκάρι μου δε νομίζω να ισχύει αυτό που λέει η ANEL για την συγκεκριμένη κάρτα. Το πιθανότερο είναι το ξενοδοχείο να μην έχει ιδέα για την κράτησή σου. Συνήθως ενημερώνονται λίγες μέρες πριν την άφιξή σου. Οι αναφερόμενες σαν αποδεκτές κάρτες για πληρωμή ισχύουν για όταν πληρώσεις εκεί με την αναχώρησή σου.

Η αποδοχή ή όχι της κάρτας τη στιγμή της κράτησης γίνεται από το Booking.com. Οι πιθανοί λόγοι που δεν έγινε αποδεκτή η δική σου είναι:

- Κάποιο πρόβλημα του συστήματος την ώρα που επιχειρούσες την κράτηση (αν όλα τ' άλλα τά'κανες σωστά) - ξαναπροσπάθησε.

- Ίσως υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο (ίσως και επειδή είσαι φοιτητής) στο ύψος της χρέωσης που μπορείς να κάνεις (είτε ανά συναλλαγή, είτε ανά ημέρα) - περιορισμός που ίσως έχει τεθεί από την Τράπεζα. Κάνε τους ένα τηλέφωνο, εξήγησέ τους την περίπτωση και σίγουρα θα βρεις την άκρη.
1) το εκανα 4 φορες αλλα παλι μου στελνουν ενα μαιλ που μ λεει οτι η καρτα δν εγινε δεκτη κτλ.
2)αυτο δν το ξερω ισως να εχει δικιο γιατι ειδη χρεωσα την καρτα 420 ευρω για το αεροπλανο λες να μην μου επιτρεπει να δωσω και αλλα τοσο (480 ) θα τους τηλεφωνησω να δω
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Να πω τλκ τι εγινε για οποιον εχει παρόμοιο προβλημα:
Τελικα στο συγκεκριμένο ξενοδοχειο δν καταφερα να κλεισω με την καρτα μου. Σε τηλεφωνικη επικοινωνία που ειχα με το booking.com μου ειπαν οτι μπορει να μην καταφερω να κλεισω πουθενα με αυτην την καρτα αλλα δν ηταν σιγουροι ουτε αυτοι τλκ εκλεισα με μια πιστωτικη ενος φιλου

υγ: μια ερωτηση ακομα τα λεφτα δν τα εχουν παρει ακομα απο την πιστωτικη τ παιδιου πρεπει να την εχω μαζι μου κατα την αφιξη μ στο ξενοδοχειο ή θα τα παρουν αυτοι μολις εμεις παμε για check-in?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Να πω τλκ τι εγινε για οποιον εχει παρόμοιο προβλημα:
Τελικα στο συγκεκριμένο ξενοδοχειο δν καταφερα να κλεισω με την καρτα μου. Σε τηλεφωνικη επικοινωνία που ειχα με το booking.com μου ειπαν οτι μπορει να μην καταφερω να κλεισω πουθενα με αυτην την καρτα αλλα δν ηταν σιγουροι ουτε αυτοι τλκ εκλεισα με μια πιστωτικη ενος φιλου

υγ: μια ερωτηση ακομα τα λεφτα δν τα εχουν παρει ακομα απο την πιστωτικη τ παιδιου πρεπει να την εχω μαζι μου κατα την αφιξη μ στο ξενοδοχειο ή θα τα παρουν αυτοι μολις εμεις παμε για check-in?
θα κοιτάξεις τους όρους στη σελίδα του ξενοδοχείου.αν δεν γράφει "μη επιστρέψιμη χρέωση" ή 'ειδικοί όροι',τα χρήματα θα τα πληρώσεις εκεί την ώρα του check-out.δεν χρειάζεται να έχεις μαζί σου τη πιστωτική με την οποία έκανες τη κράτηση.μπορείς να χρεώσεις οποιαδήποτε άλλη πιστωτική ή να πληρώσεις και με μετρητά.
καλά να περάσετε!:p
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Παλληκάρι μου δε νομίζω να ισχύει αυτό που λέει η ANEL για την συγκεκριμένη κάρτα. Το πιθανότερο είναι το ξενοδοχείο να μην έχει ιδέα για την κράτησή σου. Συνήθως ενημερώνονται λίγες μέρες πριν την άφιξή σου. Οι αναφερόμενες σαν αποδεκτές κάρτες για πληρωμή ισχύουν για όταν πληρώσεις εκεί με την αναχώρησή σου.
.
Σε μενα παντως το ξενοδοχειο,που το εκλεισα μεσα στο Πασχα για τον Ιουλιο,το ξενοδοχειο ενημερωθηκε μια εβδομαδα μετα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Σε ολες τις συναλλαγες μου με το booking χρησιμοποιω μια debit card της Πειραιως.
Ακομα και οταν δεν υπηρχαν χρηματα μεσα στο λογαριασμο , ολα τα ξενοδοχεια την δεχονταν χωρις κανενα προβλημα.
Πριν λιγο καιρο ομως οταν χρειαστηκε να κλεισω ενα ξενοδοχειο στην Κυπρο χρησιμοποιησα την ιδια καρτα και εκλεισα δωματια σε 2 διαφορετικα ξενοδοχεια
Το πρωτο την δεχθηκε ενω το δευτερο(αν και δεν το εγραφε στις προυποθεσεις) ζητησε να χρησιμοποιησω credit card
Η VISΑ μου ειναι συδεδεμενη με λογαριασμο που εχει κατα κανονα πανω απο 400 ευρω.Βαζω μονο δοσεις καταναλωτικου δανειου.
Στην ιστοσελιδα του ξενοδοχειου δε λεει τιποτα για το πως να πληρωσω,με μετρητα ή με καρτα.
Αρα,για να μην κραταω και αυτα τα μετρητα,περα απο εκεινα που θελω να ξοδεψω,μπορω να βαλω το ποσο που θελουν,αντε και λιγα παραπανω,στην καρτα,ετσι?
Να τους στειλω μηνυμα και να ρωταω αν θελουν να πληρωθουν με την καρτα ,με την αφιξη ή να μην κανω τιποτα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.728
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom