Volotea Volotea

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Κανεις δεν ξερει ποσες μερες πριν κανουν την ακυρωση τελικα? Εχω κλεισει plan b αλλα εισιτηρια με αλλη εταιρεια για καθε ενδεχομενο, αλλα αν ακυρωνουν την ιδια μερα, παει απατο και το plan b :D.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Καλημέρα. Η ακύρωση της πτήσης έγινε και η εταιρεία δεν μας ειδοποίησε, το είδα όταν πήγα να κάνω checkin και τρελάθηκα. Προσπάθησα να βρω εναλλακτική. Οι πτήσεις από Βενετία ήταν στο θεό. Σαν πιό συμφέρουσα λύση βρήκα μια πτήση της ίδιας προς Άκτιο την επόμενη μέρα και μετά με κτελ στην Αθήνα . Αναγκαστήκαμε βέβαια να κλείσουμε άλλη μια βραδιά ξενοδοχείο στην Βενετία, τελευταία στιγμή καταλαβαίνεται τι σημαίνει.
Ευτυχώς αυτό λειτούργησε και ήρθαμε Αθήνα την Παρασκευή 12 το βράδυ.
Τώρα περιμένω την Δευτέρα να επικοινωνήσω με την εταιρεία να δω αν δικαιούμαι αποζημίωση γιατί έχω και ακριβότερη πτήση κτελ και ξενοδοχείο.
Ξέρει κανείς για την airhelp?
Προσπάθησε πρώτα να διεκδικήσεις την αποζημίωση από την αεροπορική εταιρεία. Αν όντως τη δικαιούσαι στη δίνουν. Κάθε site αεροπορικής έχει την ανάλογη διαδικασία για την αποζημίωση. Αν δεν στη δώσουν τότε να ξεκινήσεις διαδικασία με τέτοιου είδους νομικες εταιρείες
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Αν ακυρωσε η εταιρεία δικαιούστε την αποζημίωση, αν ήταν απεργία των ιταλών υπαλλήλων του αεροδρομίου όπως έτυχε και σε εμάς πέρισυ δυστυχώς τίποτα. Εύχομαι να πήγαν όλα καλά. Πετάω αύριο για Dubrovnik με Volotea και μέχρι στιγμής μια αλλαγή ώρας είχαμε που το αντιλήφθηκα στο check in χτες ( από 08.45 το πήγε 09.40) ούτε ενημέρωση από Volotea εννοείται. Για δυνατούς λύτες...
Προσπάθησε πρώτα να διεκδικήσεις την αποζημίωση από την αεροπορική εταιρεία. Αν όντως τη δικαιούσαι στη δίνουν. Κάθε site αεροπορικής έχει την ανάλογη διαδικασία για την αποζημίωση. Αν δεν στη δώσουν τότε να ξεκινήσεις διαδικασία με τέτοιου είδους νομικες εταιρείες
Ευχαριστώ η εταιρεία επικαλείται covid Θα το εξετάσει σε 3 ημέρες
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα Να γράψω την πρόσφατη εμπειρία μου απο την εταιρεία. Είχαμε πτήση απο Βενετία προς Αθήνα 14/07/22 και η εταιρεία την ακύρωσε χωρίς ένα μήνυμα. Το κατάλαβα όταν πήγα να κάνω check in. Μας άφησε στην Βενετία χωρίς εναλλακτική μες στο καλοκαίρι με τις πτήσεις στο θεό.
Eπειδή έτυχε να έχουν κλείσει κάποιοι φίλοι μου με την συγκεκριμενη πτήση, τους είχε έρθει ένα e-mail ακριβώς 15 μέρες πριν (ουσιαστικά στο όριο για να μην μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση). Για τσέκαρε μήπως τυχόν σου είχε έρθει κάτι κ εσένα στο e-mail που δήλωσες και πήγε στα spam
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Καλησπέρα παιδιά , ήθελα να ρωτήσω αν η πολιτική των αποσκευών στη Volotea έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι. Περσι σε δρομολόγιο χωρίς αποσκευή στο check in ταξίδεψα απο Θεσσαλονίκη για Μύκονο με με μια μικρή βαλίτσα και μία τσάντα θαλάσσης. Φέτος εκλεισα με Volotea (μέσω gotogate) και για αποσκευή αναφέρει «μια προσωπική τσάντα».
Την πάτησα πρόσφατα σε ταξίδι μου προς Βαρκελώνη παλι με low cost εταιρείες με ανταποκρίσεις όπου τελευταία στιγμή αγόραζα βαλίτσες κ μονο low cost δεν ήταν !
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Καλησπέρα παιδιά , ήθελα να ρωτήσω αν η πολιτική των αποσκευών στη Volotea έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι. Περσι σε δρομολόγιο χωρίς αποσκευή στο check in ταξίδεψα απο Θεσσαλονίκη για Μύκονο με με μια μικρή βαλίτσα και μία τσάντα θαλάσσης. Φέτος εκλεισα με Volotea (μέσω gotogate) και για αποσκευή αναφέρει «μια προσωπική τσάντα».
Την πάτησα πρόσφατα σε ταξίδι μου προς Βαρκελώνη παλι με low cost εταιρείες με ανταποκρίσεις όπου τελευταία στιγμή αγόραζα βαλίτσες κ μονο low cost δεν ήταν !
Κάτι έχει αλλάξει για τις κρατήσεις μετά τις 8/6.Αν διαβάσεις προς τα πίσω θα το βρείς.Λυπάμαι αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες..
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Κάτι έχει αλλάξει για τις κρατήσεις μετά τις 8/6.Αν διαβάσεις προς τα πίσω θα το βρείς.Λυπάμαι αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες..
Έχει αλλάξει ,από τις 8/6 δίνει παραδοτέα χειραποσκευή στα μέλη megavolotea μόνο.
 

Sonia76

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Εχω αγοράσει εισητήρια με megavolotea trial το οποίο λήγει στις 11/8. Τα εισητήρια είναι για 12 και 15/8. Ξέρεις κάποιος να μου πει αν λήξει η περίοδος του trial και δεν ανανεώσω την συνδρομή τι γίνεται με τα εισητηρία που εχω ήδη αγοράσει? Θα μου χρεώσουν την έκπτωση που μου εδωσαν λογω trial?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η Volotea ακύρωσε τις πτήσεις Athens-Bilbao για όλο τον Σεπτέμβρη, κράτησε μόνο το πρώτο ΣΚ (2-5 Σεπτέμβρη). Με βάση αυτά που έχω διαβάσει εδώ νιώθω τυχερός που μας έστειλε ειδοποίηση μέσω e-mail για την ακύρωση των πτήσεων.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Καλησπέρα! Εχω αγοράσει εισητήρια με megavolotea trial το οποίο λήγει στις 11/8. Τα εισητήρια είναι για 12 και 15/8. Ξέρεις κάποιος να μου πει αν λήξει η περίοδος του trial και δεν ανανεώσω την συνδρομή τι γίνεται με τα εισητηρία που εχω ήδη αγοράσει? Θα μου χρεώσουν την έκπτωση που μου εδωσαν λογω trial?
Αν δεν ανανεώσεις το megavolotea (πρέπει να απενεργοποιήσεις εσύ την αυτόματη ανανέωση), δεν θα χρεώσουν την έκπτωση στα εισιτήρια.
Χάνεις όμως τα benefits (π.χ. παραδοτέα χειραποσκευή).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom