Vueling Airlines Vueling Airlines - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με αντίστοιχη εμπειρία, τη θεωρώ πολύ καλή. Απλά διαφωνούμε. Και δε μου έχουν αρνηθεί ποτέ νερό, ποτέ δε στριμώχθηκα και στο αν μιλάνε Αγγλικά ή όχι δεν έχω άποψη διότι μιλάω Ισπανικά, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τα Αγγλικά τους μπορεί να είναι χειρότερα της Iberia ή της Spanair, διότι ουδέν λιγότερο του μηδενός. Τα ωράρια δε σου αρέσουν, για μένα είναι ιδανικά, έτσι τα προτιμώ. Θέμα γούστου είναι, όπως και προτεραιοτήτων.

Πετάω πολύ συχνά (κάποτε ήταν δυο φορές την εβδομάδα) και σε business και δε βρίσκω το λόγο...έχω πει σε πολλούς εργοδότες να μην ξοδεύουν χρήματα άσκοπα, δε μου κάνει καμία αίσθηση, πεταμενα λεφτά είναι για μένα. Κάποτε οι κοπέλες συγκεκριμένης εταιρείας στο check-in, γνωρίζοντας ότι δε με νοιάζει, με ρωτούσαν αν ήθελα να παραχωρήσω η θέση μου σε μοναχικές εγκύους ή υπερήλικες κυρίες σε εβδομαδιαία βάση.

Η όλη φιλοσοφία του πληρώνω περισσότερα, άρα περνάω καλύτερα για μένα είναι πολλές φορές -κι όχι πάντα- λάθος. Δε θεωρώ ότι ένα ακριβότερο ξενοδοχείο είναι πάντα καλύτερο, πολύ απλά διότι το "καλύτερο" διαφέρει ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Θα μπορούσα να μένω δωρεάν στη σουίτα του ακριβότερου ξενοδοχείου της πόλης, αλλά προτιμώ να πληρώνω από την τσέπη μου για ένα σπιτάκι με όλα τα προβλήματα που έχουν τα σπίτια στην Αβάνα, προκειμένου να μένω σα νορμάλ άνθρωπος, με νορμάλ συγκατοίκους σε μια νορμάλ γειτονιά. Ορισμένες φορές τα ακριβά εστιατόριο ψιλοδικαιολογούν την τιμή τους, άλλες είναι τελείως φόλα κι απευθύνονται σε θύματα μάρκετιγκ που θέλουν να πουν ότι έφαγα στη ΡΑΤΚΑ ή στο Κονακάι.

Από έκεί και πέρα, δε θεωρώ ότι και το φτηνότερο είναι σώνει και καλά καλύτερο, ούε είμαι από αυτούς που ταξιδεύουν καυχόμενοι "τρεις μήνες στο Βιετνάμ ξόδεψα μόνο 13,43 ευρώ την ημέρα", ε και; Τηλεπαιχνίδι είναι; Όπως όλοι, ξοδεύω τα χρήματά μου -και τα σπαταλάω μερικές φορές- σε πράγματα που εκτιμώ και τα εξοικονομώ σε πράγματα που δε μου κάνουν αίσθηση. Φαντάζομαι πως το ίδιο κάνεις κι εσύ κι είναι απολύτως σεβαστό. Από εκεί και πέρα, υπάρχει μια εταιρεία που τη βρίσκεις χάλια κι εμένα μου αρέσει πολύ. Η διαφορά μας είναι ότι ενώ εγώ δε θεωρώ την άποψή μου νόμο, εσύ θεωρείς τη δική σου θέσφατο αμφισβητώντας την "εμπειρία αξιολόγησης" των άλλων, απλά και μόνο επειδή δε συμφωνούν μαζί σου ή επειδή έχουν άλλα κριτήρια.

Δε βαριέσαι, κι έτσι σε αγαπάμε.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Έλα βρε CakeNet μην υποτιμάς τόσο τον εαυτό σου... Δεν θέλει δα και τόσο μεγάλο πνευματικό επίπεδο για να καταλάβεις πέντε πράγματα... όσο και να θέλεις να μειώσεις τον εαυτό σου τι διάολο μέχρι εκεί σου κόβει... Σκέψου απλά 4 πράγματα... ώρες πτήσεων, άνεση, service και τιμούλα... H Vueling έχει τίποτε τέτοιο? Οχι βρε συ και το κερασάκι είναι ότι πουλάει καλοκαιριάτικα την Βαρκελώνη ακριβότερα από την Aegean!!! Aυτό κι αν είναι εκπληξούλα για τους fun της εταιρίας!!!

Συνέχισε λοιπόν να υποστηρίζεις την Vueling, έχεις τεράστια πλάκα και άσε έμενα τον άσχετο να μην ξέρω τι μου γίνεται... όσο ζω μαθαίνω... το άκουσα κι αυτό... ο CakeNet είπε σε μένα ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται σε αεροπορικά θέματα...ας είναι... ευτυχώς υπάρχουν και συμφορμήτες να κρίνουν...
Καταρχήν, δεν υποτιμώ τον εαυτό μου...όσο κι αν προσπαθήσεις να με πείσεις γι' αυτό.

1 + 1 = 2! Τα πράγματα είναι απλά! Αναφέρεις σαν επιχείρημα το ωράριο. Κι εγώ ήμουν για παράδειγμα ανάμεσα στο ωράριο της Vueling και ανάμεσα στο ωράριο της Clickair. Προτίμησα αυτό της Vueling γιατί αυτό με κάλυπτε περισσότερο την δεδομένη χρονική στιγμή! Προφανώς και η Αντιγόνη θα είδε τα ωράρια και δεν την ενοχλήσαν, η κοπέλα ρώταγε αν είναι αξιόπιστη η εταιρεία! Θεωρείς ότι δεν είναι; Τότε γιατί θα πέταγες κι εσύ μαζί της εάν την έβρισκες 80 Ευρώ φθηνότερη;

Το θέμα είναι να εστιάζουμε και να δίνουμε τις σωστές απαντήσεις σε αυτούς που τις ζητάνε. Αν έμπενε για παράδειγμα ο κύριος Παμπλουτίδης και με ρώταγε αν αξίζει να την επιλέξει για να ταξιδέψει με ανέσεις και υπηρεσίες, θα ήμουν εγώ εκτός θέματος αν του πρότεινα Vueling.

Επίσης...δεν στηρίζω την Vueling, απλά σε δεδομένες περιπτώσεις, είναι από τις εταιρείες που θα τις ξαναεπέλεγα...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα αξιολογούσα τα πράγματα σε κάποια άλλη δεδομένη στιγμή και θα συνέχιζα να την επιλέγω και με ακριβότερο εισιτήριο.

Δεν σε κατηγόρησα ότι είσαι άσχετος σε αεροπορικά ζητήματα, ανέφερα απλά ότι έχεις κάποια κολλήματα κι αυτά δεν ξεπερνιούνται όση γνώση και να έχει κανείς!

Κι όπως είπες στον Yorgos... συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, αλλά εσύ ξεκίνησες να είσαι κάθετος και απορριπτικός, εγώ απλά ακολούθησα! ;)

Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, ούτε μπαίνω στην διαδικασία ενός καβγά μαζί σου (γιατί εγώ δεν αισθάνομαι ότι καβγαδίζουμε, αλλά ότι διαφωνούμε και σου την λέω ...και μου την λες, τόσο απλά!), αλλά κι εσύ ρε παιδί μου, μπορείς να λες την γνώμη σου και χωρίς να είσαι τόσο απαξιωτικός.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε μπαγάσα CakeNet τόσο καιρό δεν έχεις μάθει το στυλ μου? Είμαι ο κακός του forum και πρέπει να υπερασπίζομαι επάξια τον τίτλο μου...

Συμφωνώ απόλυτα οτι δεν μαλώνουμε απλά την λέμε ο ένας στον άλλο για να ανάψουν τα αίματα... Ρώτα και καμμιά Έρση ή κανένα Samion να δεις τι τράβηξαν μέχρι να τα βρούμε...

Τέλος θέματος πιστεύω... τα είπαμε το αναλύσαμε πάμε για άλλα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά, μην πλακωθείτε κιόλας για το αν η Vuelling είναι καλή, κατάλληλη, κλπ...
Δεν έχω πετάξει ποτέ με την εν λόγω εταιρία, η οποιαδήποτε άλλη Ισπανική, οπότε ιδία αντίληψη δεν έχω. Αλλά είναι προφανές ότι τα ίδια βασικά χαρακτηριστικά - για την πλειοψηφία των οποίων όλοι συμφωνείτε ότι έτσι είναι - ο καθένας τα αξιολογεί με διαφορετικό τρόπο, και τους δίνει διαφορετικό βάρος στην αξιολόγησή του.

Είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι, και δεν αξιολογούμε με τον ίδιο τρόπο. Για άλλον το κόστος είναι το 95% της απόφασης, για άλλον η ασφάλεια που του εμπνέει η εταιρία είναι 80%, για άλλον το βολικό (γι αυτόν τον ίδιο πάντα) πρόγραμμα είναι το πάν, και άλλος (διεστραμμένος λογιστής, ίσως) υπολογίζει με βάρη 15.3% την άνεση, 42.3% την τιμή, 15.8% το πρόγραμμα, 20% την ασφάλεια και 6.6% την καθαριότητα.

Από διαφορετική οπτική γωνία, διαφορετικό πρίσμα, τα ίδια πράγματα φαίνονται διαφορετικά, και σε άλλον αρέσει η Vuelling, η Ryanair, και η όποια άλλη εταιρία, και σε κάποιον άλλο όχι.

Φυσικά το τι μας αρέσει δεν είναι απαραίτητα και αυτό με το οποίο πετάμε. Και κάποιος μπορεί να πετάξει τελικά με μια πτήση που δεν πιστεύει ότι είναι καλή επιλογή, επειδή μπορεί να δεσμέυεται από μια μέγιστη τιμή, από αυστηρό πρόγραμμα, κλπ. Και άλλος, παρορμητικά, πετάει με το πρώτο που θα βρεί.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μια μόνο παρατήρηση... εγώ μίλησα για την Vueling και όχι για όλες τις loco...
Kάθε loco έχει τα καλά της και τα κακά της και κάθε μία την αντιμετωπίζω κατά περίπτωση και δεν τις κρίνω συνολικά... Πιστέψτε με λόγω διαστροφής με το θέμα αεροπλάνο, έχω πετάξει με άπειρες εταιρίες και με πάμπολους τύπους αεροσκαφών... Επιτρέψτε μου να περιαυτολογήσω... έχω την εμπειρία να αξιολογίσω μια εταιρία και ευθαρσώς αναφέρω ότι η Vueling βρίσκεται μαζί με την RyanAir και 2-3 άλλες όχι τυχαία στον πάτο της λίστας μου όσον αφορά τις Ευρωπαικές εταιρίες ανεξάρτητα αν αυτές είναι loco ή όχι...
...φιλε traveller ξερεις οτι σε παω οχι μονο για τις γτνωσεις σου στα ταξιδιωτικα δρωμενα αλλα και για την ξυραφενια σκεψη σου:clap:
ΣΤΟΙΧΗΜΑ βαζουμε τις ωρες πτησεις μας??πρεπει να σου ριχνω καμια 1500αρια ωρες:bleh::bleh:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ας πω και εγω την αποψη μου.
κατα τη γνωμη μου ολων οι θεσεις εχουν δυνατα σημεια που δεν μπορει κανεις να αγνοησει και εξηγουμε.
σοβαρος λογος ειναι οι ωρες πτησεων...καποιοι εχουν και παιδια
η διαφορα τιμης εξισου σημαντικος παραγοντας.
ο χωροταξικος σχεδιασμος των α/φ της καθε εταιρειας,μη αμελητεος.
το service ενιοτε..
κλπ
αρα,εχουμε επιλογες,συνεκτιμαμε τα προσωπικα μας δεδομενα και επιλεγουμε αυτο που μας ικανοποιει.
εγω προσωπικα ταξιδεψα πρωτη φορα με loco τις γιορτες.δεν θα ειχα κανενα προβλημα μα κανενα να επιλεξω παλι αν δεν ημουν αρκετα ψηλος.μια χαρα ηταν μεσα ,ευγενεστατοι ολοι του πληρωματος,νερο και καποια τυποποιημενα σνακ μπορουσες να αγορασεις αλλα τα καθισματα η μια σειρα κοντα στην αλλη.
ετσι ειναι βρε παιδια...καθενας συνεκτιμα καποια πραγματα που τον αφορουν προσωπικα και αποφασιζει με ποια εταιρεια θα πεταξει...
συμφωνω οτι ενα κόστος μεχρι 100-120 ευρω το ζευγαρι δεν ειναι ανασταλτικός παραγοντας στο να διαλεξεις μια πιο "αξιοπρεπη"εταιρεια..με καλές ώρες πτησεις..δεν μπορω τα χαράματα..τα ξενυχτια....εχω ξενυχτησει στο παρελθόν στο γκατγουικ για να παρω την easy..αλλα οσο μεγαλώνεις ..θες και καποιες ανέσεις
εχει σημασία για μενα το αεροδρόμιο που προσγειώνονται..
αν μια LC σε παει στου δ....ου και ταλαιπωρεισαι να φτασεις στο κεντρο η θες ενα κάρο λεφτά για ταξί...εεε τα δινεις π.χ στην british και πας στο χιθροου..
το service ...ενταξει θα ηθελα ενα καλό φαγάκι..αλλα δεν το μετρώ..μπορω και χωρίς αυτό αν τύχει..
επιλογές ειναι αυτές...και πραγματι όσο μεγαλώνεις οι επιλογές σου γίνονται πιο επιλεκτικές!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ετσι ειναι βρε παιδια...καθενας συνεκτιμα καποια πραγματα που τον αφορουν προσωπικα και αποφασιζει με ποια εταιρεια θα πεταξει...
συμφωνω οτι ενα κόστος μεχρι 100-120 ευρω το ζευγαρι δεν ειναι ανασταλτικός παραγοντας στο να διαλεξεις μια πιο "αξιοπρεπη"εταιρεια..με καλές ώρες πτησεις..δεν μπορω τα χαράματα..τα ξενυχτια....εχω ξενυχτησει στο παρελθόν στο γκατγουικ για να παρω την easy..αλλα οσο μεγαλώνεις ..θες και καποιες ανέσεις
εχει σημασία για μενα το αεροδρόμιο που προσγειώνονται..
αν μια LC σε παει στου δ....ου και ταλαιπωρεισαι να φτασεις στο κεντρο η θες ενα κάρο λεφτά για ταξί...εεε τα δινεις π.χ στην british και πας στο χιθροου..
το service ...ενταξει θα ηθελα ενα καλό φαγάκι..αλλα δεν το μετρώ..μπορω και χωρίς αυτό αν τύχει..
επιλογές ειναι αυτές...και πραγματι όσο μεγαλώνεις οι επιλογές σου γίνονται πιο επιλεκτικές!!
συμφωνώ και λέω τήν προσωπική μου φετινή εμπειρία
όταν έψαχνα τα αεροπορικά για πρωτοχρονια για Λονδίνο (απο ιούλιο γάρ)

έβρισκα easyjet για luton η gatwick με 210 ευρώ τελική τιμή το άτομο πήγαινε-έλα
προσθέστε + χρήματα + χρόνος για να πάς κέντρο τουλάχιστον 1 ώρα
eagean για stansted : άστο καλύτερα πιό ακριβά δέν γίνετε
Ο.Α για heathrow με 130 euro και με Α-340 στήν ώρα τής στο πήγαινε και επιστροφή με B.A από terminal 5 (παρακαλώ ) heathrow με 109 euro με 767 + 12,90 ευρώ return με heathrow connect
( thanks traveller με τήν travelpedia σου ) σύνολο 239 ευρώ.
διάλεξα και επέλεξα
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
κυτα χριστο,το 210 ευρω απο ιουλιο το θεωρω λιγο υπερβολικο.και εξηγουμαι,
8/8 εκλεισα για πρωτοχρονια με 170 ευρω.υπηρχε και με 150 ευρω πτησεις αλλα η επιστροφη ηταν 6μιση το πρωι και με παιδια λιγο δυσκολο.
σχετικα με μεταφορα με easybus ,10λιρες με επιστροφη το ατομο,σε 55'ανετα με εγγλεζικη ακριβεια και ροη ανα 20 λεπτα για φουλαμ.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
κυτα χριστο,το 210 ευρω απο ιουλιο το θεωρω λιγο υπερβολικο.και εξηγουμαι,
8/8 εκλεισα για πρωτοχρονια με 170 ευρω.υπηρχε και με 150 ευρω πτησεις αλλα η επιστροφη ηταν 6μιση το πρωι και με παιδια λιγο δυσκολο.
σχετικα με μεταφορα με easybus ,10λιρες με επιστροφη το ατομο,σε 55'ανετα με εγγλεζικη ακριβεια και ροη ανα 20 λεπτα για φουλαμ.
σε πιστεύω δέν εχω λόγω για το αντίθετο όμως
ένα μήνα πρίν και συγκεκριμένα 14 ιουλίου που εκλεισα η easyjet μου έδωσε τήν τιμή πού γράφω .
ξέρεις οτι ειδικά η easy αλλα και άλλες αεροπορικές εταιρίες που πουλούν σχεδόν αποκλειστικά απο internet τα πάνω κάτω με τίς τιμές τα κάνουν και εξηγούμε
δύο με τρείς μέρες πρίν κλέισω με 91 λίρες με Β.Α τήν επιστροφή πούλαγαν το εισιτήριο 114 λίρες δηλαδή παραπάνω .
έχω δει διακυμάνσεις τιμών μεσα στην ίδια μέρα
κανόνας αγοράς :η τιμή καθορίζετε πάντα απο τήν προσφορά και ζητηση
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αυτο δε το ηξερα οτι υπαρχει και ημερησια διακυμανση.
για μενα πρωταρχικο ρολο σε ενα αεροπορικο ταξιδι-περαν της ασφαλειας που θεωρειται αυτονοητο-ειναι η ακριβεια στην εκτελεση του προγραμματος της εταιρειας.
πληρωσα για να πεταξω τη χ μερα στη ψ ωρα αυτο θελω να γινει.
τα υπολοιπα περι φαγητου κλπ δε με αγγιζουν.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αυτο δε το ηξερα οτι υπαρχει και ημερησια διακυμανση.
για μενα πρωταρχικο ρολο σε ενα αεροπορικο ταξιδι-περαν της ασφαλειας που θεωρειται αυτονοητο-ειναι η ακριβεια στην εκτελεση του προγραμματος της εταιρειας.
πληρωσα για να πεταξω τη χ μερα στη ψ ωρα αυτο θελω να γινει.
τα υπολοιπα περι φαγητου κλπ δε με αγγιζουν.
συμφωνω η ασφάλεια πρώτος και βασικότερος λόγος περι ακρίβειας προγράμματος
προφανώς αναφέρεσαι στήν πολύπαθη Ο.Α
ομολογώ ότι το είχα μεγάλη εννοια το θέμα αυτό αλλά δέν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα κυρία η Ο.Α στήν ώρα τής η αναχώρηση χωρίς ίχνος καθυστέρησης
στήν επιστροφή με Β.Α στήν βραδυνή πτήση μια καθυστέρηση 1 ώρα λόγω πάγου στα φτερά τήν φάγαμε αλλά μάς το πάτσισαν σε extra service έν πτήση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom