Wizz Air Wizzair Χειραποσκευή

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Να ρωτήσω κάτι που θέλω. Έχουμε κλείσει παρεα εισιτήρια για Βουδαπέστη και έχουμε κανονικά την 10κιλη χειραποσκευή που σου επιτρέπει η εταιρια. Ξερουμε οτι χωρις wizz priority δεν επιτρεπεται ουτε ένα μικρό τσαντάκι για το κινητό και το πορτοφόλι. Μπορουμε να κουβαλάμε εκτός από το κινητό που αναφερουν στο site τους ότι επιτρέπεται ν έχουμε μαζι μας και το πορτοφόλι στην τσέπη του μπουφαν; Δεν γίνεται να έχουμε όλα τα έγγραφα και τα λεφτά μας στις βαλίτσες. Αν γίνει κάτι και να χαθεί κάποια βαλίτσα χάνεις ταυτότητες λεφτά... Δεν έχουμε ξανά ταξιδέψει ποτέ με την wizz air και ψαχνομαστε πριν την πτήση
Εννοείται ότι μπορεί να έχετε το πορτοφόλι στις τσέπες. Απλά δεν επιτρέπουν να έχετε δεύτερη τσάντα όπως για παράδειγμα η ryanair. Απλά οι κοπέλες της παρέας να φροντίσετε να μην κουβαλήσετε εξτρά τσάντα χειρός γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα συναντήσετε πρόβλημα. Τα πράγματα που μπαίνουν στις τσέπες κινητά, κλειδιά, πορτοφόλια τα κουβαλάτε κανονικά.
 

Olyxen

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Εννοείται ότι μπορεί να έχετε το πορτοφόλι στις τσέπες. Απλά δεν επιτρέπουν να έχετε δεύτερη τσάντα όπως για παράδειγμα η ryanair. Απλά οι κοπέλες της παρέας να φροντίσετε να μην κουβαλήσετε εξτρά τσάντα χειρός γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα συναντήσετε πρόβλημα. Τα πράγματα που μπαίνουν στις τσέπες κινητά, κλειδιά, πορτοφόλια τα κουβαλάτε κανονικά.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εννοείται ότι μπορεί να έχετε το πορτοφόλι στις τσέπες. Απλά δεν επιτρέπουν να έχετε δεύτερη τσάντα όπως για παράδειγμα η ryanair. Απλά οι κοπέλες της παρέας να φροντίσετε να μην κουβαλήσετε εξτρά τσάντα χειρός γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα συναντήσετε πρόβλημα. Τα πράγματα που μπαίνουν στις τσέπες κινητά, κλειδιά, πορτοφόλια τα κουβαλάτε κανονικά.
Ολα αυτα σε ενα μικρο τσαντακι το οποιο βαζετε κατα τη διαρκεια του ελεγχου στην επιβιβαση στο αεροπλανο μεσα στη βαλιτσα. Μην πανικοβαλλεστε, δεν ελεγχεστε καθ ολη τηηνπαραμονη σας στο αεροδρομιο και της πτησης. Και η easyjet εχει παρομοιο ορο, δεν κανουν τους χωροφυλακες, δυο λεπτα μονο το βαζετε μεσα στην βαλιτσα.
 

Olyxen

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ολα αυτα σε ενα μικρο τσαντακι το οποιο βαζετε κατα τη διαρκεια του ελεγχου στην επιβιβαση στο αεροπλανο μεσα στη βαλιτσα. Μην πανικοβαλλεστε, δεν ελεγχεστε καθ ολη τηηνπαραμονη σας στο αεροδρομιο και της πτησης. Και η easyjet εχει παρομοιο ορο, δεν κανουν τους χωροφυλακες, δυο λεπτα μονο το βαζετε μεσα στην βαλιτσα.
Δλδ στον έλεγχο αν χωράνε μπορούμε να τις βάλουμε στην βαλίτσα και αμέσως μόλις περάσουμε τις ανοίγουμε και περνούμε το τσαντάκι και το έχουμε μαζι μας; δεν ξανά κάνουν έλεγχο κατά την επιβίβαση;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ακριβως. Το θεμα ειναι να μη φαινεται το τσαντακι οσο ειστε στο οπτικο πεδιο των τσεκινατζουδων της συγκεκριμενης εταιρειας στο αεροδρομιο. Οχι πιο πριν η πιο μετα. Ειναι κατανοητο τωρα; Ουτε μεσα στην πτηση ουτε πιο πριν στο υπολοιπο αεροδρομιο.
 

Olyxen

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ακριβως. Το θεμα ειναι να μη φαινεται το τσαντακι οσο ειστε στο οπτικο πεδιο των τσεκινατζουδων στης συγκεκριμενης εταιρειας στο αεροδρομιο. Οχι πιο πριν η πιο μετα. Ειναι κατανοητο τωρα; Ουτε μεσα στην πτηση ουτε πιο πριν στο αεροδρομιο.
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δλδ στον έλεγχο αν χωράνε μπορούμε να τις βάλουμε στην βαλίτσα και αμέσως μόλις περάσουμε τις ανοίγουμε και περνούμε το τσαντάκι και το έχουμε μαζι μας; δεν ξανά κάνουν έλεγχο κατά την επιβίβαση;
Στον έλεγχο δεν ελέγχουν τέτοια πράγματα. Στην επιβιβαση στο gate όπως σου είπε και η @paefstra ελέγχουν οι υπάλληλοι της εταιρίας τις διαστάσεις και το πλήθος των χειραποσκευών.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες πετάω για Βουδαπέστη από ΚΑΒΑΛΑ. Στο site της wizzair γράφει ότι τη δωρεάν χειραποσκευή ενδέχεται να πρέπει να την αφήσω στο check-in. Δεν ξέρω όμως, έχω μπερδευτεί.
 

Chrisanna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες πετάω για Βουδαπέστη από ΚΑΒΑΛΑ. Στο site της wizzair γράφει ότι τη δωρεάν χειραποσκευή ενδέχεται να πρέπει να την αφήσω στο check-in. Δεν ξέρω όμως, έχω μπερδευτεί.
Προφανως κανουν κι αυτοι το ιδιο με την ryan, που δεν σου επιτρεπει να την παρεις μαζι σου.Anyway και να την αφησεις δεν εγινε και τιποτα, ειναι δωρεαν φυσικα!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες πετάω για Βουδαπέστη από ΚΑΒΑΛΑ. Στο site της wizzair γράφει ότι τη δωρεάν χειραποσκευή ενδέχεται να πρέπει να την αφήσω στο check-in. Δεν ξέρω όμως, έχω μπερδευτεί.
Οχι στο check in, αυτό θα το κανείς απτο σπίτι. Θα την αφησεις, αν στο ζητήσουν, στην πύλη επιβιβασης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Συγκεκριμένα τη Κυριακή 11/3 πετούσαμε τέσσερα άτομα από Θεσσαλονίκη για Βουδαπέστη με πτήση της Wizz Air. Αφού φτάσαμε κ πήγαμε να ρωτήσουμε για τη πύλ, μας είπαν ότι πρέπει να τρία από τα τέσσερα άτομα να μην πάρουν μαζί τους στο αεροπλάνο τις χειραποσκευές διότι το αεροπλάνο ήταν γεμάτο. Μόνο εγώ είχα αγοράσει wizz priority όποτε αναγκαστικά τα υπόλοιπα τρία άτομα παρέδωσαν τις χειραποσκευές μετά τον πρώτο έλεγχο κ τα απαραίτητα «χαρτάκια» στον επόμενο έλεγχο στη κυλιόμενη !
Διαβαζετε τα σαιτ των εταιρειων. Τα μονα επιβεβαιωμενα.
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage#/
Δεν ειχα καν προσεξει οτι υπαρχει δικαιωμα για αγορα priority και οτι επιτρεπεται μικρη τσαντα σε αυτη την περιπτωση. Μαλλον θα αγορασω σε μια αναχωρηση που εχω, μην εχουμε παρατραγουδα.
Μαζευεται credit μεσω κρατησεων στη booking και ειναι μια ευκαιρια να το ξοδεψω πριν ληξει
 

m3p

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
δεν εχω πεταξει με wizz air κ σε 1 εβδομαδα πεταω για Σοφια....ομολογω οτι οταν εκλεισα τα δεκαευρα δε διαβασα τα ψιλα γραμματα.... εαν γνωριζει καποιος εχω 2 αποριες!! χρεωνει fee για nο show?? γιατι εγω στο site βρηκα το missed departure fee αξιας 70 ευρω https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/prices-discounts/all-services-fees#/ αλλα απο αυτα π διαβασα κ tripadvisor αφορα αλλη χρεωση.... κ η 2η....ρε παιδια οταν λεμε οτι δικαιουσαι μονο 1 carry on κ οχι τσαντα στο χερι.....εννοουμε οτι στο χερι δεν κραταμε τιποτα??? ουτε γυναικεια τσαντα?? δηλαδη τα χαρτια μας πορτοφολι τηλεφωνο καποιο κοσμημα με τι τα κουβαλαμε? https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage#/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom