Wizz Air Wizzair Χειραποσκευή

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και η κλασσική γυναικεία τσάντα να.χωράει μέσα στη χειραποσκευη σας, όπως ακριβώς συμβαίνει και στην easyjet.

Από εκεί και πέρα πόσο αυστηροί θα είναι στον έλεγχο και αν θα σας επιτρέψουν να την έχετε στο χέρι εξαρτάται απ'το προσωπικό που θα σας ελέγξει.

Κινητό,πορτοφόλι στην τσέπη, κόσμημα απ'όσο ξέρω το φοράς.
 
  • Like
Reactions: m3p

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Και η κλασσική γυναικεία τσάντα να.χωράει μέσα στη χειραποσκευη σας, όπως ακριβώς συμβαίνει και στην easyjet.

Από εκεί και πέρα πόσο αυστηροί θα είναι στον έλεγχο και αν θα σας επιτρέψουν να την έχετε στο χέρι εξαρτάται απ'το προσωπικό που θα σας ελέγξει.

Κινητό,πορτοφόλι στην τσέπη, κόσμημα απ'όσο ξέρω το φοράς.
Παιρνουμε και μερικα εξτρα, πως να τα βαλουμε ολα μαζι; :haha:
@m3p Μπορεις να πληρωσεις priority και να εχεις μαζι στην καμπινα τη βαλιτσα συν επιπλεον γυναικεια τσαντα. Το κοστος ειναι 5-10 ευρω και δεν χρειαζεται να το πληρωσει ολη η παρεα, ενας αρκει.
 

m3p

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Παιρνουμε και μερικα εξτρα, πως να τα βαλουμε ολα μαζι; :haha:
@m3p Μπορεις να πληρωσεις priority και να εχεις μαζι στην καμπινα τη βαλιτσα συν επιπλεον γυναικεια τσαντα. Το κοστος ειναι 5-10 ευρω και δεν χρειαζεται να το πληρωσει ολη η παρεα, ενας αρκει.
Σευχαριστω για την απαντηση!!! 6 ευρω ανα επιβατη ανα πτηση κοστιζει....!!!! ειπαμε ψιλα γραμματα!!! χεχε!!! μηπως εχεις γνωση κ για το εξης? η κρατηση ειναι roundtrip αθηνα-σοφια-αθηνα... τα tickets ειναι πληρωμενα 3 μηνες τωρα, θελει να μην πεταξει Παρασκευη αλλα να παρει τη βραδυνη πτηση του Σαββάτου (με νεα αγορα καθως το κοστος του εισιτηρίου ειναι 20 ευρω) κ να επιστρεψει αθηνα με αυτη π εχει ηδη πληρωσει .......κανοντας check in μονο για την επιστροφη πιστευεις οτι θα αντιμετωπισουμε καπου προβλημα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Σευχαριστω για την απαντηση!!! 6 ευρω ανα επιβατη ανα πτηση κοστιζει....!!!! ειπαμε ψιλα γραμματα!!! χεχε!!! μηπως εχεις γνωση κ για το εξης? η κρατηση ειναι roundtrip αθηνα-σοφια-αθηνα... τα tickets ειναι πληρωμενα 3 μηνες τωρα, θελει να μην πεταξει Παρασκευη αλλα να παρει τη βραδυνη πτηση του Σαββάτου (με νεα αγορα καθως το κοστος του εισιτηρίου ειναι 20 ευρω) κ να επιστρεψει αθηνα με αυτη π εχει ηδη πληρωσει .......κανοντας check in μονο για την επιστροφη πιστευεις οτι θα αντιμετωπισουμε καπου προβλημα?
Για πες τι εγινε τελικα, γιατι μου περασε η ιδεα να παρατεινω το ταξιδι κατα δυο μερες, αφου το νεο εισιτηριο επιστροφης κοστιζει μονο 23 ευρω, αλλα φοβαμαι οτι θα χρεωθω για no show ενω η ακυρωση κοστιζει 60 ευρω και η αλλαγη εισιτηριου 40. Θα λεμε Ryanair και θα κλαιμε...Τι οροι ειναι αυτοι, ωρε;
 

m3p

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Για πες τι εγινε τελικα, γιατι μου περασε η ιδεα να παρατεινω το ταξιδι κατα δυο μερες, αφου το νεο εισιτηριο επιστροφης κοστιζει μονο 23 ευρω, αλλα φοβαμαι οτι θα χρεωθω για no show ενω η ακυρωση κοστιζει 60 ευρω και η αλλαγη εισιτηριου 40. Θα λεμε Ryanair και θα κλαιμε...Τι οροι ειναι αυτοι, ωρε;
τιποτα απολυτως!!!!
κ check in τους εκανα κανονικα γιατι δε με αφηνε να κανω ckeck in στις πτησεις της επιστροφης.....αγορασα tickets για το σαββατο (τα οποια τα ειχε κ μεκπτωση κ ειχαν μολις 13,20!!!) ουτε no show ουτε ακυρωση ουτε τιποτα!!! ολα πηγαν μια χαρα!!
ή μαλλον το μονο δυσαρεστο ηταν οτι στο γυρνα μας πηραν τα carry-on κ οταν τα παραλαβαμε το ενα δεν ειχε ουτε τα ροδακια!!! και το τρευλερ σπασμενο!!! κ ενα δευτερο carry on σκισμενο σε 2 σημεια!!!
Η πολιτικη τους??!!! για το σκισμενο μηδεν!!! να παμε να το επισκευασουμε κ να αποστειλουμε φωτο βαλιτσας πριν μετα , αποδειξης κ εισιτηριων κ καρτα επιβιβασης κ τα χαρτακια οτι η βαλιτσα ειχε φορτωθει(πιασταυγο κ κουρευτο!!!!!!) Οσο για τη σπασμενη-αχρηστη (αγορασμενη μολις 5 ημερες!!) καναμε την αιτηση στο κομματι που ειναι για τις βαλιτσες που χανονται κ υποτιθεται θα ειχαμε mail τους κ θα λυνοταν κ θα παιρναμε αποζημιωση (τρεχα γυρευε τι!!), οσο απαντησαν κ το ελυσαν μ'εσας αλλο τοσο κ μ'εμας. Ισως βεβαια χρειαζονται πολυ χρονο επεξεργασιας καθως 3/4/18 εγινε η αιτηση!! θα δουμε!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Ωραια, για να δω τι θα κανω γιατι ψηνομαι για επεκταση 2 ημερων. Σχετικα με τις βαλιτσες εγω θα παρω το συμπληρωμα priority για να εχω και εξτρα τσαντα και τη βαλιτσα μαζι.
 

stelios266

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Γενικά αντιμετώπισε κάνεις πρόβλημα με την χεραποσκευη; Έχω την κλασική στις διαστάσεις που λένε.. είναι τόσο αυστηρά εκεί τα πράγματα ή παει ο κόσμος με γκουμουτσες κ απλά γκρινιάζει;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τη δοκιμασα 1η φορα πολυ προσφατα. Περα απο το παλιο, κακοσυντηρημενο μεσα αεροσκαφος ειχαν το καλο οτι ο ελεγχος αποσκευων ηταν υποτυπωδης. Βεβαια αξιζει να παιρνεις priority ειδικα αν εισαι στο οριο. Στην μικρη ουρα priority δεν ελεγχαν απολυτως τπτ. Ολα αυτα στο Βουκουρεστι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγώ αντίθετα στη Σόφια, πεντακάθαρο μέσα αεροσκάφος αλλά πολύ αυστηρός ο έλεγχος σε όλους. Πάντως είναι καθαρά θέμα τύχης ή σε τι υπάλληλο θα πέσεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
https://wizzair.com/el-gr/information-and-services/wizz-services/wizz-priority#/

Tον δρόμο που χάραξε η Ryanair αποφάσισε να πάρει και η Wizz Air.

Δεδομένου ότι ο χώρος στην καμπίνα είναι περιορισμένος, δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ότι όλοι οι επιβάτες θα μπορέσουν να πάρουν τη χειραποσκευή μαζί τους στην καμπίνα επιβατών του αεροσκάφους. Μόνο οι επιβάτες που διαθέτουν την υπηρεσία WIZZ Priority θα έχουν τη δυνατότητα να πάρουν τη χειραποσκευή τους στην καμπίνα επιβατών σύμφωνα με τις διαδικασίες επιβίβασης σε κάθε αεροδρόμιο. Η χειραποσκευή όλων των επιβατών που δεν διαθέτουν την υπηρεσία WIZZ Priority θα τοποθετηθεί στον χώρο φορτίου του αεροσκάφους και θα μπορούν να την παραλάβουν από τον ιμάντα μεταφοράς του αεροδρομίου άφιξης.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
επειδή δεν κατάλαβα και δεν είναι να παίζουμε με τις εξτρα χρεώσεις :D
Aν πάρω το wizz priority που βγαινει γύρω στο 10αρικο εξτρα και δικαιούμαι 2 χειραποσκευες στην ΚΑΜΠΙΝΑ τη μία τη μεγάλη την 10κιλη θα έχω δικαίωμα κατ' επιλογή να τη δώσω στο check in desk γιατι θα έχω υγρά μέσα των 200 ml?ή με το ζόρι πρέπει να την πάρω μαζί μου στον έλεγχο και στην καμπίνα;
πέταξε κανείς πρόσφατα;
ευχαριστω!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στο check in desk θα πας για να δώσεις τη 10κιλη ή θα πας για να δώσεις και κάποια μεγάλη; Αν πας μόνο για τη 10κιλη δύσκολα θα το δεχθούν, φυσικά δεν χάνεις και τίποτα να προσπαθήσεις.
Περισσότερες πιθανότητες έχεις να μιλήσεις με κάποιον στην πύλη επιβίβασης και να του πεις να στην περάσει σαν παραδοτέα αποσκευη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom