Ντουμπάι Xριστούγεννα

haris_g

Member
Μηνύματα
32
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Ντουμπάι τα Χριστούγεννα.

23 Δεκέμβρη και μετά από αρκετή ταλαιπωρία με την ενδιάμεση πτήση στο Μπαχρέιν, φτάσαμε στο περιβόητο Ντουμπάι… Αφού ανεβαίνουμε σκάλες, κατεβαίνουμε ασανσέρ, περνάμε σε κυλιόμενους διαδρόμους, ξανανέβουμε σκάλες… Φτάνουμε στον έλεγχο διαβατηρίων. Ο ΧΑΜΟΣ! Περιμέναμε ουρά πάνω από μια ώρα και στο τέλος ήθελε να με βγάλει και μια φωτογραφία ο εκλεκτής (δεν του χαμογέλασμα όμως).

Μετά από 2 ώρες περίπου βγάνουμε από το αεροδρόμιο και παίρνουμε ταξί για το Ξενοδοχείο (Crown Plaza στο Saend Sheikh road). Κάπου στα μέσα της διαδρομής, ξύπνησα. Όχι από το, τι αντίκριζα έξω από το παράθυρο αλλά από το οδήγημα του τρελού ταξιτζή από το Πακιστάν που νόμιζε ότι ήτανε στα συγκρουόμενα. Αφού του είπα ευγενικότατα... ‘‘A bit slowly re M…a’’ φτάσαμε επιτέλους στο ξενοδοχείο. Κάναμε το check in και έπεσα τέζα...

Την επόμενη μέρα 24/12 πήγαμε στην αγορά χρυσού και το απόγευμα σαφάρι στην έρημο. Και στα δύο εντυπωσιαστήκαμε. Η αγορά είναι ένας πολύπολιτισμικός αχταρμάς και η βαβούρα του σουκ σε αποσιντονίζει από την μοντέρνα διάταξη της νέας πόλης του Ντουπάι. Το σαφάρι... τρέλα... ήτανε και ο οδηγός μας ωραίος όμως.
Βράδυ επιστρέψαμε από το σαφάρι, καθίσαμε στο μπαρ του ξενοδοχείο για ένα ποτό και έως τις 12 ήμασταν στα κρεβάτια μας.

Στις 25/12, Χριστούγεννα. Πήγαμε τουρ στην πόλη με τo γνωστό Red Big Bus. Ωραίο είναι αν και λίγο ακριβό. Φτάνει να ξέρεις πως να το χειριστείς και να μην κωλυσιεργείς σε διάφορα μικρά μικρά. Βασικά αξίζει να δείτε το μουσείο (τι έκαναν οι άνθρωποι σε 40 χρόνια), στην μίνι κρουαζιέρα στον ποταμό (βλέπεις από την μία το σημερινό Ντουμπάι και από την άλλη το προ εικοσαετία – Μαγική εξέλιξη)
Βραδάκι πήγαμε στο Ζ club να γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα. Πολύ κοντά στα κλαπ τα δικά μας.. Λίγο πιο κοντά σε αυτά που είδα στην Πράγα αλλά χωρίς τις χορεύτριες. Μείναμε έως τις 2, ήπιαμε και το ποτάκι μας που γενικά απαγορεύεται σε άλλους τόπους και την πέσαμε.

Επόμενη 26/12 Είπαμε να αφιερώσουμε την μέρα στο Dubai mall ... Αρχίσαμε από το ενυδρείο και ήταν κάτι πραγματικά εντυπωσιακό. Όχι τόσο το μέγεθος αλλά ο τεχνητός ύφαλος που περιλαμβάνετε μέσα και ευνοεί ακόμη και την αναπαραγωγή.
Είδαμε μετά, το burj Khalifa, ήθελα να βγω πάνα αλλά ήτανε full booked έως μέσα Ιανουαρίου. Ψωνίσαμε κάτι τις που είχε προσφορές και εκπτώσεις και το βράδυ ηώρα 7 ξεκινάνε τα σιντριβάνια να ... χορεύουν. Κάθε μισή ώρα ξεκινάνε με νέο τραγούδι στην λίμνη απέναντι από την έξοδο του mall. Φαντασμαγορικό – Υπερθέαμα και άκρως εντυπωσιακό.

Αφού κλείσαμε 12ώρο στα ψώνια, (θα κάνω μήνες να ξαναπάω) και αφού τα πόδια μας είχανε πρηστεί. Πήγαμε στο ξενοδοχείο και είπαμε να κάτσουμε μέσα εκείνη την μέρα να ... δούμε το Ντουμπάι από το δωμάτιο μας. Ακριβώς απέναντι από το δωμάτιο μας, αντίκριζες το emirates towel (δυο πύργοι με ένα ισόγειο).

27/12 πήγαμε να ιδούμε το νέο Ντουμπάι Burj al Arab, το Pulm, το τέμενος προσευχής, και γενικά ότι κτίσθηκε εκεί πέρα τα τελευταία 10-12 χρόνια.

Μην σας ζαλίζω όμως περισσότερο, το Ντουμπάι αξίζει να το επισκεφτείτε και από ότι κατάλαβα πήγα στην καλύτερη εποχή του. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη αφόρητη, ούτε υγρασία (στα επίπεδα της Κύπρου). Μπορείς άνετα να περπατήσεις έξω στην πόλη και η πισίνα του ξενοδοχείου μας ήτανε όλες τις μέρες γεμάτη. Εντυπωσιάστηκα μπορώ να πω και σίγουρα θα ξαναπάω (κάπου ανάμεσα σε Δεκέμβρη με Φεβρουάριο).

Τι αγόρασα θα με ρωτήσετε.... 4 κούτες τσιγάρα. 10 πούρα κουβανέζικα και πολύ φτηνά, 2 ζευγάρια παπούτσια Pierre Gardin που είχαμε εξαιρετική έκπτωση, 2 μπλούζες από desigual με επίσης καλή έκπτωση και αρκετά σουβενίρ. (Οι τιμές είναι ίδιες με μάς)

Δυστυχώς για τους φίλους που γνωρίζουν... δεν αφόρασα κελεμπία. Αφόρασα όμως μία για ενθύμιο J.

Το τι δεν είχε το Ντουμπάι να σας πω;
Ντόπιους – 45χιλιάδες μόνο σε συνολικό πληθυσμό σχεδόν 600000.
Γυναίκες – Με το να βλέπεις μόνο τα μάτια τους δεν κρίνεις εάν είναι πραγματικά γυναίκα, αν και έθιμο τους και παράδοση τους, το θεωρώ εξευτελιστικό για την γυναίκα.
Ποτό – Μόνο σε κλαπ και μπαρ τα βρίσκεις και είναι πανάκριβο.
Ταξί – Χάλια , χάλια, χάλια οδηγούν χειρότερα από την γιαγιά μου που είναι 80 χρονών. Ώρες ώρες νομίζεις ότι θα στοκάρουν σε καμία γέφυρα η σε καμία ταμπέλα.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλως ηρθες και εσυ και η κελεμπια σου. Αφου την αφορασες πρεπει και να τη φορεσεις. Αντε και στο επομενο ταξιδι με υγεια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γεια σου βρε Χαρη!
Χαιρομαι που περασες ωραια!
Ο εκλεκτης ...γιατι ειναι εκλεκτης?
Και γιατι ηθελε να σε βγαλει φωτο?:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Γεια σου βρε Χαρη!
Χαιρομαι που περασες ωραια!
Ο εκλεκτης ...γιατι ειναι εκλεκτης?
Και γιατι ηθελε να σε βγαλει φωτο?:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
Ο εκλεκτής ψάχνει για εκλεκτούς ανθρώπους!! :xmas_mrgreen:
Το θυμάμαι που σε βγάζουν φώτο στο αεροδρόμιο!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μονο μη δει κανεις μετα τη φωτο του κεφαλιου του με αλλο σωμα απο κατω ..και σε ρολο οσκαρικου ηθοποιου:xmas_mrgreen:

Χαρη πρεπει η ιστορια σου να μεταφερθει σε αλλη ενοτητα ,εχε υποψην σου.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μονο μη δει κανεις μετα τη φωτο του κεφαλιου του με αλλο σωμα απο κατω ..και σε ρολο οσκαρικου ηθοποιου:xmas_mrgreen:

Χαρη πρεπει η ιστορια σου να μεταφερθει σε αλλη ενοτητα ,εχε υποψην σου.
Λες αντί για φακέλωμα να θέλουν να κάνουν τα δικά τους οι Ντουμπαγιανοί???
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
χαρη εχεις αφησει ιστορια με τις ατακες σου...θυμομουν το ποστ που ειχες ανοιξει με την κελεμπια αλλα δεν καταλαβα οτι ησουν εσυ αλλα μολις διαβασα το αφορασα πεθανα στα γελια!!!
 

haris_g

Member
Μηνύματα
32
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
οπως και να το κάνουμε ειμαι μοναδικος και για αυτο το λόγο ο εκλεκτής με έκλεξε και με φωτογράφισε !!!

Βέβαια, εκλεξε και κάτι άλλους πριν και μετα απο μένα, αλλά δεν θέλανε να βγάλουμε και μια ομαδική αναμνηστική φώτο έτσι για να μας έχουνε ενθύμιο.

π.ς. είμαι σίγουρος οτι ο δικός μου ... φωτογράφος, αυτή τη στιγμή που μιλάμε κάνει τον καθιερωμένο έλεγχο και έχει την φώτο μου εκεί χαμηλά, δίπλα απο το πληκτρολόγιο του :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Hari επειδή επισκέφτηκες το Dubai πρόσφατα και επειδή έχω σκοπό να παο και εγώ τον Μάρτιο, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ η γενικά οποιος ξέρει τι καιρό θα έχει μέσα Μαρτίου..? επίσης σε πια περιοχή να ψάξω για ξενοδοχείο γιατί έχει παρα πολλά ξενοδοχεία.. έχει κανεις να προτείνει κάποιο...?? θα είμαι εκεί 4-5 μέρες είναι αρκετές..??
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Hari επειδή επισκέφτηκες το Dubai πρόσφατα και επειδή έχω σκοπό να παο και εγώ τον Μάρτιο, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ η γενικά οποιος ξέρει τι καιρό θα έχει μέσα Μαρτίου..? επίσης σε πια περιοχή να ψάξω για ξενοδοχείο γιατί έχει παρα πολλά ξενοδοχεία.. έχει κανεις να προτείνει κάποιο...?? θα είμαι εκεί 4-5 μέρες είναι αρκετές..??
Η πλειοψηφία του φόρουμ θα σου πει ότι 5 μέρες δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα Dubai. Από δεκαήμερο και άνω.

(αστειάκι, μη με πάρεις σοβαρά)
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Προσωπικά ψηφίζω Ντουμπάι 100%!Πήγα 9 μέρες 25Δεκ μέχρι 2Ιαν,και περάσαμε τέλεια!!!!!!!!!!Ο καιρός καλοκαιρινός και δεν προλαβαίναμε τα πράγματα που θέλαμε να δούμε!!Το σαφάρι,τα δελφίνια,η έρημος,τα συντριβάνια,το burz al arab,το burz khalifa,τα τέλεια mall,τα ενυδρεία,τα σούκ που πήρα για άλλη μια φορά τα πάντα,τι να πρωτοπώ!Περάσαμε απλά φανταστικά!Δεν θέλω να ακούσω πικρόχολα σχόλια,ο καθένας πάει με τα γούστα του!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom