Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Να ρωτηση κιεγω λοιπον : το οτι δεν χρειαζεται pcr για το γυρισμο συγκεκριμενα επειδη ειστε εμβολιασμενοι το μαθατε απο την εταιρια η απο καπου αλλου? Ρωταω γιατι βλεπω οτι αναφερονται διαφορετικες πληροφοριες στο νετ οσον αφορα την επιστροφη απο διαφορες χωρες και ιδιως απο χωρες της Αφρικης..
Μου το είχαν πει από την Qatar. Οι αεροπορικές πάντα ξέρουν τι έγγραφα χρειάζονται για να ταξιδέψεις, απλά σου λένε ότι αυτά μπορεί να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή για να είναι καλυμμένες. Επίσης πριν από ταξίδι εγώ διασταυρωνω και με το site της ΙΑΤΑ.
 

homunoku

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
Στην επιστροφή δεν χρειάστηκε PCR γιατί είχαμε κάνει το εμβόλιο. Σε περίπτωση που χρειαστει να κάνετε εκεί πάντως μπορείτε να ζητήσετε από το ξενοδοχείο να σας το κανονίσει. Οτιδήποτε άλλο θέλεις να μάθεις για το ταξίδι ρώτα με.
Δεν νοικιασαμε αυτοκίνητο. Κανονίζαμε τις μετακινήσεις με οδηγό (σε βρίσκουν αυτοί, χρειάζεται όμως παζάρι). Παραλίες ωραίες υπάρχουν παντού αλλά θα πρέπει να ενημερώνεσαι από πριν για το τι ώρα υπάρχουν οι παλίρροιες ώστε να μπορείτε να τις χαρείτε. Υπάρχουν κάποια site που μπορείς να μπαίνεις και να ενημερώνεσαι. Μια καλή επιλογή για εμένα είναι το Nungwi στα βόρεια γιατί η στάθμη του νερού είναι πάντα ψηλά. Από παραλίες μου άρεσε το Jambiani, η Kiwengwa, η Paje και η Kendwa.
Χαιρετε! θα ήθελα κ εγω με τη σειρά μου να ρωτήσω σε ποιο μερος προτεινεις τη διαμονή (βόρεια ή νοτιοανατολικά) και απο που να κλεισουμε τα τουρ? μεσω ιντερνετ εκ των προτέρων? απο το ξενοδοχείο? η ψάχνωντας/ ρωτώντας εκείνη την ώρα? Ευχαριστω!!
 
Last edited:

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Καλησπέρα! Εγώ έμεινα στην Kiwengwa και ΔΕΝ ήταν η σωστή επιλογή για εμένα τελικά. Εγώ ήθελα ανά πάσα στιγμή να μπορώ να βγαίνω από το ξενοδοχείο και να μπορώ να κάνω μια βουτιά στην θάλασσα . Το νερό έφευγε μακριά από την παραλία και δεν γινόταν να κολυμπησουμε. Για εμένα ιδανικά πρέπει να μείνετε στο Nungwi που είναι στο βόρειο μέρος και δεν έχει τέτοιο θέμα . Τα τουρ καλό είναι να τα κλείσετε εκεί πέρα με ντόπιους. Θα σας βρουν αυτοί σε όποια παραλία και αν μείνετε. Μην κλείσετε αμέσως στην τιμή που θα σας πουν. Ρωτήστε μερικούς ακόμα και παζαρεψτε γιατί πάντα ρίχνουν την τιμή. Όσο για την πρώτη σας μεταφορά, από το αεροδρόμιο, ζητήστε να σας στείλει οδηγό το ξενοδοχείο.
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Δευτερο δεκαπενθημερο Ιουλίου, σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε για 2 εβδομάδες στην Ζανζιβάρη.
Θέλουμε να μείνουμε σε ενα μικρό resort, δίπλα στην θάλασσα.
Ανατολικά ή Δυτικά ??
Τι καιρό εχει συνήθως αυτη την περίοδο ??
Ποιό ειναι το κόστος χονδρικά για φαγητό ??
Τι ρούχα πρεπει να εχουμε μαζί ??
Ολες οι πληροφορίες ειναι ευπρόσδεκτες

Ευχαριστούμε
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δευτερο δεκαπενθημερο Ιουλίου, σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε για 2 εβδομάδες στην Ζανζιβάρη.
Θέλουμε να μείνουμε σε ενα μικρό resort, δίπλα στην θάλασσα.
Ανατολικά ή Δυτικά ??
Τι καιρό εχει συνήθως αυτη την περίοδο ??
Ποιό ειναι το κόστος χονδρικά για φαγητό ??
Τι ρούχα πρεπει να εχουμε μαζί ??
Ολες οι πληροφορίες ειναι ευπρόσδεκτες

Ευχαριστούμε
Κλίμα για το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου
123.jpg
 

athinadiem

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα, όσον αφορά σε φάρμακα για Ζανζιβάρη είναι απαραίτητα, και ξέρει κάποιος περίπου το κόστος; Το εμβολιο μιας και πάμε από Ελλάδα με μόνη ενδιάμεση στάση Αιθιοπία δεν είναι υποχρεωτικό απ'ο,τι κατάλαβα, παρ'ολα αυτά μήπως καλό είναι να γίνει καθώς θα πάμε και μια μονοήμερη στην Τανζανια για σαφάρι, θα επιστρέψουμε βράδυ, παίζει να είναι πιο επικίνδυνα εκεί χωρίς αυτό;

Επίσης, θα κάνουμε εκδρομή από Stone town στη nakupenda, prison island, μπαχαρικά, και μάλλον αυτό με τα δελφίνια που λένε ότι κολυμπάμε όλοι παρέα 😛. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Είδα για jozani park κλπ, από τιμες για τέτοιες εκδρομές περίπου τι να περιμένουμε ξεκινώντας από paje;

Φαγητό ντόπιο και όχι τουριστικό έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι ασφαλές για δοκιμές κλπ; Εννοείται μόνο μαγειρευτά, ψητά και από ποτά εμφιαλωμένα.

Ευχαριστώ πολύ!
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
29
Likes
286
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία
Καλησπέρα, όσον αφορά σε φάρμακα για Ζανζιβάρη είναι απαραίτητα, και ξέρει κάποιος περίπου το κόστος; Το εμβολιο μιας και πάμε από Ελλάδα με μόνη ενδιάμεση στάση Αιθιοπία δεν είναι υποχρεωτικό απ'ο,τι κατάλαβα, παρ'ολα αυτά μήπως καλό είναι να γίνει καθώς θα πάμε και μια μονοήμερη στην Τανζανια για σαφάρι, θα επιστρέψουμε βράδυ, παίζει να είναι πιο επικίνδυνα εκεί χωρίς αυτό;

Επίσης, θα κάνουμε εκδρομή από Stone town στη nakupenda, prison island, μπαχαρικά, και μάλλον αυτό με τα δελφίνια που λένε ότι κολυμπάμε όλοι παρέα 😛. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Είδα για jozani park κλπ, από τιμες για τέτοιες εκδρομές περίπου τι να περιμένουμε ξεκινώντας από paje;

Φαγητό ντόπιο και όχι τουριστικό έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι ασφαλές για δοκιμές κλπ; Εννοείται μόνο μαγειρευτά, ψητά και από ποτά εμφιαλωμένα.

Ευχαριστώ πολύ!
Υποχρεωτικό δεν είναι κανένα εμβόλιο αλλά καλό είναι να γίνει του κίτρινου πυρετού και σίγουρα χάπια για μαλάρια. Αυτά τα δύο μαζί με το εμβόλιο του τύφου είχαν πάει περίπου 100€ αν θυμάμαι καλά πριν από περίπου ένα χρόνο. Αφού θες και εκδρομές στη φυση-σαφαρι νομίζω. Είναι απαραίτητα.
Το jozani αξίζει αλλά και η επίσκεψη μετά στο δάσος με τα μανγκρόβια.
Φαγητό γενικά στα δικά τους μαγαζιά μια χαρά αλλά τα street foodάδικα είναι λίγο ρίσκο, βλέπεις και κρίνεις! Στη stone town υπάρχουν άπειρα.
Καλά να περάσεις και πιες μια Kilimanjaro και για μας🍺🍻!
 

Buba

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Στην επιστροφή δεν χρειάστηκε PCR γιατί είχαμε κάνει το εμβόλιο. Σε περίπτωση που χρειαστει να κάνετε εκεί πάντως μπορείτε να ζητήσετε από το ξενοδοχείο να σας το κανονίσει. Οτιδήποτε άλλο θέλεις να μάθεις για το ταξίδι ρώτα με.
Καλησπέρα,
εμείς ταξιδεύουμε μεθαύριο για Ζανζιβάρη και δεν είναι υποχρεωτικό το εμβόλιο οπώς επίσης και το τεστ για covid δεν είναι υποχρεωτικό αν έχεις ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. Επίσης δεν πήραμε τα χάπια για μαλάρια καθώς μας είπαν ότι δεν έχει κίνδυνο αν ταξιδεύεις μόνο Ζανζιβάρη οπότε με καλό αντικουνουπικό είσαι καλυμμένος.
Υπάρχει κάποιος στο forum που δεν είχε πάρει χάπια ή όλοι τα πήρατε;
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπέρα,
εμείς ταξιδεύουμε μεθαύριο για Ζανζιβάρη και δεν είναι υποχρεωτικό το εμβόλιο οπώς επίσης και το τεστ για covid δεν είναι υποχρεωτικό αν έχεις ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. Επίσης δεν πήραμε τα χάπια για μαλάρια καθώς μας είπαν ότι δεν έχει κίνδυνο αν ταξιδεύεις μόνο Ζανζιβάρη οπότε με καλό αντικουνουπικό είσαι καλυμμένος.
Υπάρχει κάποιος στο forum που δεν είχε πάρει χάπια ή όλοι τα πήρατε;
Γειά σου Buba. Γυρίσατε από το Ταξίδι σας; Πως ήταν; Βίζα βγάλατε μόλις φτάσατε ή ηλεκτρονικά;
 
Μηνύματα
10
Likes
5
Γειά σου Buba. Γυρίσατε από το Ταξίδι σας; Πως ήταν; Βίζα βγάλατε μόλις φτάσατε ή ηλεκτρονικά;
Καλησπέρα! Εγώ ταξιδεύω σε 2 μήνες και μόλις εχθές έκανα την αίτηση για βιζα και σημερα εγκρίθηκε. Στο YouTube έχουν ανεβάσει ακριβώς την διαδικασία πάντως αν σε ενδιαφέρει.
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Καλησπέρα, όσον αφορά σε φάρμακα για Ζανζιβάρη είναι απαραίτητα, και ξέρει κάποιος περίπου το κόστος; Το εμβολιο μιας και πάμε από Ελλάδα με μόνη ενδιάμεση στάση Αιθιοπία δεν είναι υποχρεωτικό απ'ο,τι κατάλαβα, παρ'ολα αυτά μήπως καλό είναι να γίνει καθώς θα πάμε και μια μονοήμερη στην Τανζανια για σαφάρι, θα επιστρέψουμε βράδυ, παίζει να είναι πιο επικίνδυνα εκεί χωρίς αυτό;

Επίσης, θα κάνουμε εκδρομή από Stone town στη nakupenda, prison island, μπαχαρικά, και μάλλον αυτό με τα δελφίνια που λένε ότι κολυμπάμε όλοι παρέα 😛. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Είδα για jozani park κλπ, από τιμες για τέτοιες εκδρομές περίπου τι να περιμένουμε ξεκινώντας από paje;

Φαγητό ντόπιο και όχι τουριστικό έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι ασφαλές για δοκιμές κλπ; Εννοείται μόνο μαγειρευτά, ψητά και από ποτά εμφιαλωμένα.

Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα σας!
Κι εμείς ταξιδεύουμε σε λιγότερο από βδομάδα για Ζανζιβάρη μέσω Αιθιοπίας. Τελικά σας ζήτησαν να έχετε κάνει εμβολια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom