Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Ευχαριστούμε για την απάντηση Giannoula!!! Είναι που η επόμενη πτήση αναχωρεί κοντά 5 ώρες αργότερα... οπότε θα χρειαστεί να το ρισκάρουμε... Πολύ χρήσιμο πάντως που μας είπες ότι είμαστε οριακά για να το ξέρουμε να μην επαναπαυτούμε καθόλου, να πάρουμε το προβάδισμα στην ουρά (ε, σαν λαός δεν μας χαρακτιρίζει και η ευγένεια :rolleyes-80:), να ενημερώσουμε ότι πετάμε άμεσα, να θυσιάσουμε το τσιγάρο, και με την βοήθεια του Αλάχ (!) να τα καταφέρουμε...! :xalara::xalara::xalara:
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Τα καταφέραμε και ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ!!! Σας ευχαριστώ όλους για μία ακόμη φορά για όλες τις πληροφορίες! Ήταν μια εμπειρία ζωής πραγματικά - ετοιμάζεται ταξιδιωτική ιστορία για όλες τις λεπτομέρειες! :) :) :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.368
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ δεν αγωνιώ, είμαι σίγουρη οτι θα έχουμε ιστορία σύντομα. Τι travelstoryteller θα ήταν άλλωστε αν δε μας τα΄λεγε όλα :)
Θέλουμε ειδική αναφορά για τις παραλίες με φωτος εννοείται!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Είμαι ήδη Ζανζιβαρη και είναι εκπληκτικά. Τελεια τιρκουαζ νερα, ησυχια ότι πρέπει για χαλαρωση. Εχει ακριβώς αυτό που ψάχνεις νομίζω.
ωχ ζανζιβαρη εισαι; θα ειμαι σε λιγο καιρο. πως ειναι; εχει ζεστη, κοσμο; καθαρες παραλιες; (τι σε ρωταω εεε στην φαση που εισαι)

πρωτη φορα καλοκαιρι εκτος ελλαδας και φοβαμαι μην ακουσω το "σαν την χαλκιδικη δεν εχει" και δεν ξαναβγω απο ελλαδα :bleh:
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
ωχ ζανζιβαρη εισαι; θα ειμαι σε λιγο καιρο. πως ειναι; εχει ζεστη, κοσμο; καθαρες παραλιες; (τι σε ρωταω εεε στην φαση που εισαι)

πρωτη φορα καλοκαιρι εκτος ελλαδας και φοβαμαι μην ακουσω το "σαν την χαλκιδικη δεν εχει" και δεν ξαναβγω απο ελλαδα :bleh:
Έχει ωραίο καιρό. Την ημέρα ζέστη , όχι να σκας, και το βράδυ δροσούλα. Ο ήλιος καίει περισσότερο εδώ οπότε η θερμοκρασία είναι ότι πρέπει χωρίς να είναι αφόρητα. Εννοείται καθαρές θάλασσες με χρώματα απίστευτα. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το βόρειο μέρος του νησιού γιατί παραείναι τουριστικό. Εγώ μένω στο jambiani και είναι φοβερά. Αν μπορώ να σε βοηθήσω στείλε μου μήνυμα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εχω ηδη κλεισει stone town, nungwi και kiwengwa, να σου πω το διαβασα για το βορειο μερος και ειχα την ανησυχια αλλα φοβομουν το θεμα με την παλιρροια ελπιζω να μην το μετανιωσω, θα δω μπορει να κανονισω και τιποτα μονοημερες αν δω και απελπιζομαι.. σκεφτομουν για jambiani γτ εχω παθει πλακα με τις φωτος

σε ευχαριστω πολυ!
 

flexible

Member
Μηνύματα
7
Likes
20
Καλησπέρα και απο 'δω.. Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο καθ' ότι καινούρια εδώ...

Αποφάσισα να κάνω ένα 10ημερο ταξιδάκι Ζανζιβάρη. Μόνη μου..γιατί κανένας από φίλους και γνωστούς δε μπορεί να ακολουθήσει (προτιμούν την Ελλαδίτσα μας)...
Προχθές έκλεισα τα αεροπορικά λοιπόν Αθήνα-Κάϊρο-Νταρ Ες Σαλάαμ κ την επιστροφή μέσω Κων/λης.. Μου βγήκαν 700 ευρώ γιατί έβαλα και ατομική ασφάλεια.. Έκλεισα 4 διανυκτερεύσεις στο Βwejuu ανατολικά του νησιού σε ένα θέρετρο, θεωρώ πως είναι καλό και άλλα 3 βράδια μέσα στη stowntown... Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις πληροφορίες και ιστορίες που γράφετε εδώ μέσα και η αλήθεια είναι πως τρομοκρατήθηκα λίγο.. Σκέφτομαι μήπως είναι επικίνδυνο που θα είμαι γυναίκα μόνη...

Με τα εμβόλια αποφάσισα να μην τα κάνω μιας κ είδα πως δεν τα ζητάνε στο αεροδρόμιο.. Δε θέλω να πάρω τον ιο μέσα μου κ θα πάρω μόνο τα χάπια.. Θα προσγειωθώ ξημερώματα στο Νταρ κ προσπαθώ να υπολογίσω ποιο φέρρυ θα προλάβω για ζανζιβάρη( γιατί αυτά τα αεροπλανάκια δε μπαίνω μέσα ούτε κ 1.000.000 να μου δώσουν,λογω κλειστοφοβίας)... Ξέρει κανείς πόση ώρα κάνει να βγάλεις τη βίζα στο αεροδρόμιο και αν τα γραφεία τους θα είναι ανοιχτά στις 6 το πρωί; απο εκεί σκέφτομαι να πάρω ταξί έξω από το αεροδρόμιο για το λιμάνι... θεωρείτε πως είναι επικίνδυνο να πάρω ένα οποιοδήποτε ταξί έξω από το αεροδρόμιο; Επίσης όταν φτάσω ζανζιβάρη, στοουν ταουν να πω στον οδηγο να με σταματήσει σε ένα σούπερ μάρκετ να προμηθευτώ νερά για να μην τα χρυσοπληρώσω στο ξενοδ...

Και θέλω να ρωτήσω για το συνάλλαγμα, σκέφτομαι να κάνω κάποια δολλάρια εδώ από ελλάδα για να μπορέσω να πληρώσω τη βίζα κ το εισιτήριο του φέρρυ κ σελίνια να κάνω εκεί... Αλλά πόσα πιστεύετε ότι θα είναι αρκετά;;;

Θεωρώ πως έχω οργανωθεί αρκετά καλά... Φυσικά ξέρω πως θα υπάρξουν και απρόοπτα αλλά όποια συμβουλή έχετε να μου δώσετε, ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με τα εμβόλια αποφάσισα να μην τα κάνω μιας κ είδα πως δεν τα ζητάνε στο αεροδρόμιο.. Δε θέλω να πάρω τον ιο μέσα μου κ θα πάρω μόνο τα χάπια..
Τι άλλο θα διαβάσουμε σ'αυτό το forum...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom