Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Γεια και από μένα...
Η εταιρεία με το ferry λεγεται Azam marine και εχει καινούρια σκάφη.Ειναι ασφαλέστατη!Η ονομασια των πλοίων Kilimanjaro I, Kilimanjaro II κ.τ.λ
Άπο το αεροδρόμιο του Νταρ ες Σαλαμ είναι μια ευθεία έχρι το λιμάνι και θα σου
κοστίσει το ταξί γύρω στα 20 ευρώ.
Στην Ζανζιβάρη έπαθα πλάκα με το jambiani!Οπωσδήποτε μετακινήσου με dalla dalla

Στην stone town τρωγε πρωινο στο stone town cafe και γεύμα στο lezulli!Θα τα λατρέψεις...

Και γενικά αφέσου στο χάλαρό κλίμα που επικρατεί....Pole pole
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Επίσης να μην παραλείψεις να πας στο Jozani forest,η Ζανζιβάρη ειναι εξω απο την ζώνη της μαλάρια,με ενα καλό αντικουνουπικό και λίγη προσοχή πιστεύω πως μπορείς να αποφύγεις τα χάπια.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλησπερίζω την παρέα!!! Εμείς κλείσαμε για Τανζανία τελικά (επικράτησε του Μεξικό) και αναχωρούμε σε μερικές εβδομάδες! Μπορείτε να μας βοηθήσετε με τις διαδικασίες συναλλάγματος: πχ να κάνω δολλάρια ή τανζανικό σελίνι και που χρησιμοποιείται τι; πρέπει να έχω τα χρήματα για την βίζα πριν φτάσω στο DAR ή μπορώ με το που φτάσω να τα βγάλω επιτόπου; Στην Ζανζιβάρη που είναι καλύτερα να κάνω αναλήψεις; Αναλήψεις ή ευρώ και ανταλακτήριο; Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλησπέρες!!! Έχει απομείνει κανείς εδώ;;; Φεύγουμε σε μερικές μέρες για Τανζανια και έχουμε αγχωθεί λιγάκι! Ξέρει κανείς τι γίνεται με το συναλλαγμα που έχω αναφέρει στο προηγούμενο ποστ; (έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες αλλά δεν θυμάμαι εάν έχει αναφερθεί κάτι συγκεκριμένο για τα χρήματα - βασικά ο εγκεφαλος έχει κατακλυστεί από πληροφορίες οπότε ζητώ ταπεινά συγνώμη εάν επαναλαμβάνω ερωτησεις που έχουν απαντηθεί). Επίσης έχει προτιμήσει κανένας το φέρυ αντί της εσωτερικής πτήσης για Ζανζιβάρη από Νταρ; Θα έχουμε και εκεί τελωνείο; Ευχαριστώ και καλές διακοπές σε όλους!!! ;)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ έκανα τη βλακεία να τα κάνω από ευρώ πρώτα δολλάρια και μετά τανζανικό σελίνι και έχασα πολλά στην ισοτιμία.. Το 90% παίρνουν σελίνια και κάποια μέρη όπως μεγάλα ξενοδοχεία ή ίσως και τουριστικά πρακτορεία που διοργανώνουν εκδρομές παίρνουν δολλάρια. Σε μικρά εστιατόρια, beach bar κλπ μόνο σελίνια.. Αυτά τουλάχιστον το 2009 τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέρει κανείς τι γίνεται με το συναλλαγμα που έχω αναφέρει στο προηγούμενο ποστ.
Πριν από 6-7 χρόνια σήκωνα τοπικό νόμισμα από ΑΤΜ. Φαντάζομαι δεν έχει αλλάξει.

Επίσης έχει προτιμήσει κανένας το φέρυ αντί της εσωτερικής πτήσης για Ζανζιβάρη από Νταρ;
Το έκανα εγώ. Αν εξαιρέσεις τους πολύ ενοχλητικούς τύπους ("πράκτορες", "αχθοφόροι" κλπ) μια χαρά ήταν. Για τελωνείο δε θυμάμαι κάτι ούτε στον πηγαιμό ούτε στο γυρισμό, αλλά πάνε χρόνια και είμαι και γέροντας.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
εγώ έκανα τη βλακεία να τα κάνω από ευρώ πρώτα δολλάρια και μετά τανζανικό σελίνι και έχασα πολλά στην ισοτιμία.. Το 90% παίρνουν σελίνια και κάποια μέρη όπως μεγάλα ξενοδοχεία ή ίσως και τουριστικά πρακτορεία που διοργανώνουν εκδρομές παίρνουν δολλάρια. Σε μικρά εστιατόρια, beach bar κλπ μόνο σελίνια.. Αυτά τουλάχιστον το 2009 τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι..
Ευχαριστώ πολύ Giannoula! Οπότε euro & ανταλλακτήριο + ΑΤΜ και λίγα δολλάρια για ασφάλεια! :)

Πριν από 6-7 χρόνια σήκωνα τοπικό νόμισμα από ΑΤΜ. Φαντάζομαι δεν έχει αλλάξει.
Το έκανα εγώ. Αν εξαιρέσεις τους πολύ ενοχλητικούς τύπους ("πράκτορες", "αχθοφόροι" κλπ) μια χαρά ήταν. Για τελωνείο δε θυμάμαι κάτι ούτε στον πηγαιμό ούτε στο γυρισμό, αλλά πάνε χρόνια και είμαι και γέροντας.
Ευχαριστώ πολύ Yorgos και τα σέβη μου καθώς παρακολουθώ την ενεργή σας δράση στη πληροφόρηση για τους πιο απίθανους προορισμούς του κόσμου! Είναι που θα έχουμε αναμονή 9 ωρών εάν επιλέξουμε να πάμε αεροπορικώς οπότε θα προτιμήσουμε το φέρυ!
Για τα ΑΤΜ διάβασα στο trip adv ή στο lonely pl. ότι έχουν συχνά πυκνά προβλήματα στην stone town αλλά και στο αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης (ή στο Dar, δεν είμαι σίγουρη) λόγω των τακτικών διακοπών ρεύματος και κακής συντήρησης τους και πως το καλύτερο είναι να σηκώνεις χρήματα όταν είναι ανοιχτή η τράπεζα. Επίσης ότι το ποσό που μπορείς να σηκώσεις είναι σε αξία έως ~ 350 δολλάρια. Απλά το αναφέρω, δεν ξέρω εάν ισχύει :)
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
δεν ξέρω πού θα μείνεις εμείς μέναμε στο Nungwi που εκεί δεν είχε ΑΤΜ οπότε αν θέλεις κάνε από το αεροδρόμιο ή στη Stonetown για σιγουριά!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
δεν ξέρω πού θα μείνεις εμείς μέναμε στο Nungwi που εκεί δεν είχε ΑΤΜ οπότε αν θέλεις κάνε από το αεροδρόμιο ή στη Stonetown για σιγουριά!
Επειδή θα μείνουμε αρκετές μέρες μάλλον θα χρειαστούν κανα 2 επισκέψεις στην Stone town! Το Nugwi το έχω βάλει στα must για διαμονή! Ε, εάν τα θέλαμε όλα πιο εύκολα και στο πιάτο - θα πηγαίναμε στην Ευρώπη και όχι στην Τανζανία! :) :) :)
Ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όσους πήγαν και μοιράστηκαν την εμπειρία και τις συμβουλές τους εδω, γιατί σε άλλη περίπτωση ίσως να μην το παίρναμε απόφαση! Και επειδή το έχω άχτι, προσέχτε να μην αφήσετε κανέναν να σας αποθαρρύνει να πραγματοποιήσετε τα όνειρα σας, είτε αυτά είναι ταξίδια, είτε είναι αυτό που ποθεί η ψυχη σας, όσα "λογικά" και "φρόνιμα" επιχειρήματα και να σας αραδιάζει. ;)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Να'σαι καλά και να περάσεις υπέροχα και κάνε και καμιά βουτιά και για μας!!!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Παιδιά, (και κύριοι) μια τελευταία ερώτηση!!! Αποφασίσαμε τελικά να πάμε αεροπορικώς στην Ζανζιβάρη με ΖΑΝ Air από DAR ( διαβατήρια στα δόντια:haha:) . Η πτήση που θέλουμε να κλείσουμε αναχωρεί μέσα σε 2,5 ώρες από την άφιξη μας στο DAR. Είναι αρκετός χρόνος να περάσουμε έκδοση Visa, παραλαβή αποσκευών, τελωνείο, αλλαγή terminal από International σε domestic (500 μέτρα γράφει ότι είναι με τα πόδια), check in τις τσάντες & άφιξη στη σωστή πύλη για αναχώρηση;;; Σημειώστε ότι είμαστε νιάτα (στα πρώτα -άντα αμφότεροι), σχετικά γρήγοροι για φανατικοί καπνιστές, λίγο γκαντέμηδες, με εμπειρία σε "βλαμμένα" :icon_redface: αεροδρόμια (βλ. Ρώμη, Μιλάνο, Μαδρίτη). Ευχαριστώ πολύ!!! :clap:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
να σου πω την αλήθεια 2,5 ώρες είναι πολύ οριακά. Εμείς με το που φτάσαμε στο αεροδρόμιο βρήκαμε άπειρο κόσμο στην έκδοση βίζας και κει χάσαμε περίπου 40 λεπτά. Γινόταν το σώσε... Να έχεις έτοιμο στιλό μαζί σου και αν γίνεται να τα έχετε συμπληρωμένα έτοιμα αν σας τα δώσουν στο αεροπλάνο. Δεν θυμάμαι να είναι τόσο μεγάλη η απόσταση βασικά δεν περπατήσαμε καθόλου αν και πετούσαμε και μεις με την ΖΑΝ γιατί βρέθηκε ένας καλός άνθρωπος υπάλληλος του αεροδρομίου και μέσα από κάτι στενούς (μυστικούς;;;;) να τους πω;; διαδρόμους μας έβγαλε κατευθείαν στις εσωτερικές πτήσεις.. Το κακό είναι το αεροδρόμιο είναι άθλιο και δεν έχει τίποτα πέρα από 3-4 μαγαζάκια και αυτά της κακιάς ώρας οπότε οι ώρες αναμονής περνάνε δύσκολα..... Τι να σου πω; η απόφαση δική σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom