Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Γεια σας παιδια.Σκεφτομαι κι εγω ενα ταξιδακι για Ζανζιβαρη σε συνδυασμο με ενα workshop φωτογραφικο.Αυτο που θελω να ρωτησω και με απασχολει πιο πολυ, ειναι κατα ποσο μπορω να ερθω κοντα με ντοπιους και να φωτογραφισω τη ζωη τους...Ειναι ζεστος λαος?Μπορω να παω ανετα σε περιοχες και σε χωρια που δεν υπαρχει τουρισμος?Σας ευχαριστω...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπορείς πολύ άνετα να πας οπουδήποτε τώρα για το αν θα σε αφήσουν έτσι εύκολα να τους φωτογραφίσεις δεν παίρνω κι όρκο. Οι αντιδράσεις ποικίλλουν
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Μπορείς πολύ άνετα να πας οπουδήποτε τώρα για το αν θα σε αφήσουν έτσι εύκολα να τους φωτογραφίσεις δεν παίρνω κι όρκο. Οι αντιδράσεις ποικίλλουν
Θα συμφωνησω και εγω σε αυτο,γενικα ειναι καλοι ανθρωποι αλλα το κατα ποσο θα "μπεις" στην προσωπικη τους ζωη δεν ξερω πως θα τους φανει.Ας εισαι τυπικος και ολα καλα θα πανε....
Επισης μην τυχον και δεν κανεις το spice tour,απλα απιστευτο να βλεπεις ολα τα δεντρα-μπαχαρικα που τα ξερεις αποξηραμενα σε φυσικη μορφη
Προτεινω να φας στο the rock restaurant θεα και φαι σουπερ!νιοκι με γαριδες και βανιλια!!
 

grevageo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδια.Σκεφτομαι κι εγω ενα ταξιδακι για Ζανζιβαρη σε συνδυασμο με ενα workshop φωτογραφικο.Αυτο που θελω να ρωτησω και με απασχολει πιο πολυ, ειναι κατα ποσο μπορω να ερθω κοντα με ντοπιους και να φωτογραφισω τη ζωη τους...Ειναι ζεστος λαος?Μπορω να παω ανετα σε περιοχες και σε χωρια που δεν υπαρχει τουρισμος?Σας ευχαριστω...
Εμείς πήγαμε το Μάιο στην Ζανζιβάρη για μια εβδομάδα. Γενικά δεν ήθελαν να τους φωτογραφίζουμε. Είναι μουσουλμάνοι και πιστεύουν πως οι φωτογραφίες τους παίρνουν κομμάτι από την ζωή τους. Πριν βγάλουμε φωτογραφία έπρεπε να τους ρωτήσουμε γιατί κάποια μέρα στην αγορά μας έκαναν μεγάλη φασαρία. Σε κάποιες περιπτωσεις που μας έλεγαν όχι ο ξεναγός μας τους έδινε κάποια χρήματα και τοτε μας το επέτρεπαν. Επίσης ένας τρόπος για να τραβήξεις φωτογραφίες μικρών παιδιών είναι να έχεις μαζί σου καραμέλες/τσίχλες/μπισκότα. Μόλις τους τα δώσεις οι δικοί τους σε αφήνουν να κάνεις ότι θές!!
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Σας ευχαριστω.Ειδικα σε Μουσουλμανικες χώρες ξέρω ότι είναι πιο δύσκολα τα πράγματα με τις φωτογραφίες....
 

Gina86

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα!
Ειμαι νεούδι στο φόρουμ αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ζανζιβάρη και είπα μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε!
Καταρχήν βρήκα ενα πολύ καλό πακέτο για 5 ημέρες ζανζιβάρη (μιας και δεν εχω παραπάνω χρόνο), και το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω αυτό το ταξίδι. Το θέμα μου ειναι οτι δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το πόσο λεφτά θα χρειαστώ εκεί! Πόσο περίπου κοστίζουν οι ξεναγήσεις, οι δραστηριότητες, τα φαγητά-ποτα κλπ.
Το ξενοδοχείο που θέλω να κλείσω βρίσκεται στο Unguja κοντά στο Nungwi. Η περιοχή εκεί τι λέει; Θα μπορούμε να μετακινηθούμε ευκολα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
καλησπερα!
απιστευτο μερος σιγουρα θα πεις μετα οτι ηταν λιγες οι μερες μιας και νομιζω ολοι μας σιγουρα θελουμε να ξαναπαμε εκει,
ξεναγησεις ειναι λιγο τσιμπημενες και μεταφορα δεν παιζει κατι να νοικιασεις ή να μετακινηθεις μονος μιας και ειναι χαροι στον δρομο καλυτερα με ταξι οργανωμενα
φαγητο πολυ καλο και φθηνο,σιγουρα kane spice tour και πηγαινε να φας στο rock restaurant μοναδικο!
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
παιδια σκεφτομαι και εγω για ζανζιβαρη για 6 νυχτες καπου στο χρονικο διαστημα από μαρτη-μαιο. αληθεια θα μπορουσατε να με βοηθησετε λιγο σχετικα με τον καιρο που πρεπει να αναμενω? επισης βρηκα απο το versus μια προσφορα 660 ευρω + φορους για 7 νυχτες. υποθετω χωρις να εχω ρωτησει κανενα , κανα 300ρι τους φορους χοντρικα? αλλα προβληματιζομαι με το μερος που ειναι καλυτερα να μεινεις. πολλοι γραφουν εδω για τις βορειες παραλιες. αν μεινω ομως εκει σε καποιο θερετρο φοβαμαι δεν θα εχω access στα daily excursions, οποτε μηπως καλυτερα να μεινουμε στο stonetown? επισης αν κανουμε καθε μερα εκδρομη ποσα χρηματα να υπολογισουμε για 6 εκδρομες? ειναι πιο φτηνα αν κλεισουμε ταξι η μεσω των γραφειων? επισης ηθελα να μαθω αν παιζουν και εκδρομες σαφαρι γιατι δεν βρηκα κατι τετοιο μεσω ιντερνετ για ζανζιβαρη μονο για τανζανια. την βοηθεια σας παιδια pleaseeee
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
να ΜΗΝ μεινεις stone town (προσωπικα δεν μαρεσε εκει) το καλυτερο ειναι να μεινεις στις παραλιες
βορειες (πιο μεγαλα ξενοδοχεια all inclusive φαση) νοτιες πιο rent a room φαση αλλα με καλα δωματια
εγω εμεινα PAJE λογω kitesurf οπου εχει πολυ ωραια δωματια (σε περιπτωση που οργανωθει χωρίς γραφειο) τα ξενοδοχεια οργανωνουν εκδρομες και νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για Ζανζιβαρη.
Οι εκδρομες απο οσο διαβασες ειναι συγκεκριμένες Spice Tour (εξαιρετικη εμπειρία),stone town-prison island,μπανιο με τα δελφινια το πρωι εξω απο το reef,φαι στο rock restaurant (μια κατηγορια μονο του για μενα :) ) κτλ κτλ
γενικα θα περασετε απιστευτα το μερος ειναι απιστευτο!
(λιγοτερο απο 7 μερες ολοκληρες εκει θα το μετανιωσετε)
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
το μόνο που με προβληματίζει ότι γράφουν εδώ ότι οι τιμές για τις εκδρομές είναι πολλαπλάσιες από ότι εάν έκλεινες σε γραφείο...

Επίσης παιδια υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς σαφάρι στην τανζανία? παιζουν δηλαδη τουρς που σε παίρνουν από ζανζιβαρη σε πανε τανζανια και ως το βραδυ σε γυρνανε πισω? γιατι απο οτι καταλαβα σαφαρι στην ζανζιβαρη δεν παιζει και αφου θα τοσο κοντα στην τανζανια εκει αν κανω την εκδρομη αυτη αναρωτιεμαι εαν ειναι εφικτο κατι τετοιο...
 
Last edited by a moderator:

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
εγω δεν ειδα να εχει εκδρομη για σαφαρι,
αυτα τα κανονιζεις απευθειας απο Νταρ Ελ Σαλαμ
βασικα πηγε ενας γαλλος που μεναμε στο ιδιο ξενοδοχειο και μου ειπε οτι εκανε σαφαρι για 4-5 μερες σε σκηνες με τζιπακια κτλ και πως ηταν εκπληκτικη εμπειρια αλλα του πηγε 2 ατομα 4000-4500ευρώ
δεν ξερω τωρα αν εχει κανενα παρκο τουριστικη φαση με μονοημερη (οπως πχ ειχαμε κανει στο Johannesburg)
ακομα η ζανζιβαρη ειναι νεος προορισμος και ο τροπος ζωης νομιζω δεν εχει μπει στο τουριστικο mood,παρθένο μερος και ολα χυμα ειναι ακομα!
το μονο που σου ευχομαι ειναι να μην ταλαιπωρηθεις με τις πτησεις Dar - Zanzibar - Dar γιατι εμενα μου εμεινε αξεχαστο :D :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
παιζουν δηλαδη τουρς που σε παίρνουν από ζανζιβαρη σε πανε τανζανια και ως το βραδυ σε γυρνανε πισω?
Έτσι όπως το έγραψες είναι σα να ρωτάς για αυθημερόν σαφάρι. Δε γίνονται αυτά, το σαφάρι θέλει χρονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom