Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
καταρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

ναι περιπου εχω αναμονη 4,5 ωρες στο γυρισμο απο Dar για Καιρο ελπιζω να φανω τυχερος και να ναι στην ωρα τους...καπου διαβασα να τσεκαρω τις κρατησεις σε precisionair,ισχυει?να κανω και για egyptair?
αυτα τα χαπια τα παιρνουμε καθημερινα οταν ειμαστε εκει ετσι??
σκεφτομαι μηπως νοικιασω καποιο μηχανακι για μετακινησεις να το επιχειρησω ή ειναι οτι να ναι στους δρομους?? :lol:
γενικα οι τιμες σε φαγητο εξω που περιπου ειναι?τρωμε παντου αφοβα??

ευχαριστω και παλι
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ τσέκαρα τις πτήσεις απλά από το site των εταιρειών. Ίσως καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις κ στα γραφεία τους, κυρίως της precision όταν θα είσαι εκεί.
Τα χαπάκια, αν θες να είσαι πλήρως προστατευμένος, τα ξεκινάς 2 μέρες πριν και τα παίρνεις μέχρι 3-4 μέρες αφού επιστρέψεις. Φαντάζομαι δεν θα κατσεις πάνω από 7-8 μέρες;
Δεν ξέρω πόσο ‘επιδέξιος‘ είσαι με το μηχανάκι. Εντάξει, δεν είναι Αίγυπτος αλλά δεν μοιάζουν κ με τους ευρωπαίους οδηγούς. Εγώ δεν θα έπαιρνα, αλλά ίσως είμαι κ λίγο κότα!
Για φαγητό αν τρως στα ξενοδοχεία οι τιμές είναι ευρωπαϊκές. Αν τρως εκεί που τρώνε οι ντόπιοι με 3-5 δολλάρια την κάνεις ταράτσα κ το φαγητό είναι εξαιρετικό. Ο οδηγός μας (αν θες σου δίνω στοιχεία επικοινωνίας μαζί του) μας πήγε σε ένα μαγειρείο στη stone town (μη ρωτάς που είναι , η stone town είναι λαβύρινθος) που φάγαμε εξαιρετικά με 8 δολλάρια. Επίσης , το βράδι από τους πάγκους στο forodhani gardens μπροστά από το house of wonders μπορείς να φας χταπόδι, καλαμάρι, γαρίδες με 2-3 δολλάρια. Δεν είναι όλα φρέσκα. Θέλει προσοχή. Να πιεις χυμό ζαχαροκάλαμου με τζιντζερ κ λαιμ! Απίστευτα γευστικό κ τονωτικό!
Επίσης πήγαμε σε ενα μικρό μαγειρείο- εστιατόριο- αυλή σπιτιού στo jambiani (μπορώ να σου στείλω πληροφορίες για το πως θα πας αν θες) όπου είναι λίγο πιο ακριβά (2 άτομα με ορεκτικό κ 3 μπύρες 45 δολλάρια) αλλά το φαγητό ήταν από τα πιο ωραία που έχουμε φάει ποτέ. (Μπορούμε να συστήσουμε κ πιάτα!! )
Εμείς τρώγαμε οτιδήποτε μαγειρεμένο και οτιδήποτε κατεβαίνει από δέντρο. δεν πίναμε νερό, ούτε ποτό με παγάκια, ούτε καν πλέναμε τα δόντια με νερό της βρύσης.
Είναι μαγικό μέρος!
Όπως λένε κ οι ντόπιοι: Κaribu sana!!!
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
ναι θα σε παρακαλεσω οτι πληροφοριες εχεις για οδηγο κτλ στειλε μου
ευχαριστω πολυ!
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
καλημερα...
μιας και η μερα αναχωρησης μου :) πλησιαζει ηθελα να μαθω
λεφτα λεω να βγαλω απο ΑΤΜ στο Dar Er Salaam απευθειας απο την αναληπτικη μου ουτως ωστε και την καλυτερη ισοτιμια να πετυχω και να βγαλω απευθειας σε Τανζανικο σελινι γιατι με τα δολλαρια νομιζω θα ειναι μπερδεμα...τι λετε γιαυτο??

επικοικωνησα με τοn Anjam αλλα καθυστερει πολυ να απαντησει οποτε μαλλον θα εχω γυρισει πισω μεχρι να μου πει :clap:

απο εκδρομες εχω καταληξει σε
Prison Island
Stonetown
Spice Tour
και καμια βαρκαδα με τα δελφινια...
καποια αλλη σημαντικη??

Ευχαριστω
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι όντως να βγάλεις τα χρήματα από τα ATM, εγώ τότε τα έκανα δολλάρια και μετά τανζανικά σελίνια γιατί εκεί που μέναμε στο Nungwi δεν είχε ΑΤΜ και τα έκανα στο ξενοδοχείο και έχασα πάρα πολλά στις αλλαγές... Πάνε οπωσδήποτε Kiwengwa (για μένα η καλύτερη παραλία) και Jambiani (ίσως για φαγητό).. Paje είναι εκπληκτική (τέτοιο χρώμα δεν έχω ξαναδεί σε παραλία) αλλά φυσάει αρκετά είναι για kitesurfing. Επίσης μπορείς να πας για tour στο jozani για να δεις τους μοναδικούς Red Colobus Monkeys.
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
πολυ ωραια Ευχαριστω!!
ναι εμεις θα μεινουμε πανω στην παραλια του Paje γιατι βασικα παμε για kiteboarding και τις μερες που δεν θα φυσαει θα κανουμε tour...
:cool:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
να περάσεις τέλεια!!!!! Δεν ξέρεις πόσο σε ζηλεύω... Ένα από τα ταξίδια που ακόμα το σκέφτομαι και δακρύζω... Κάποια στιγμή εύχομαι να το ξαναζήσω...
Υ.Γ. Αν θέλετε πάρτε μαζί κάποια παιχνιδάκια ή αυτοκινητάκια μεταχειρισμένα για τα παιδάκια είναι πολύ φτωχά και θα τα κάνετε απίστευτα ευτυχισμένα.. Όπως επίσης και μερικά τετράδια και μολύβια.. Τα έχουν απόλυτη ανάγκη...
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
εαν διαβαζει ο φιλος the plan...
μηπως μπορεις να μου στειλεις πως θα παω στο μικρό μαγειρείο- εστιατόριο- αυλή σπιτιού στo jambiani??και αν θυμασε το ονομα του??
μενουμε paje συνορα με jambiani οποτε λογικα θα ειναι κοντα...
οταν γυρισω θα σας γραψω για την ταλαιπωρια που φαγαμε με την precision air
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
οταν γυρισω θα σας γραψω για την ταλαιπωρια που φαγαμε με την precision air
Αθάνατη Precision Air! Τελικά κανένας δεν ταξίδεψε μ' αυτή χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα? Οταν επιστρέψεις θέλουμε ιστορία!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μάλλον ήμουν η μοναδική που δεν είχε πρόβλημα!!! Τύχη να το πεις; κάτι άλλο;;;
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
PRECISION AIR????
δεν θελω να υπερβαλλω αλλα μονο ταλαιπωρια μου ρχεται στο μυαλο και μονο που την σκεφτομαι....
αρχικα λογω καθυστερησης της Egyptair ΧΑΣΑΜΕ το αεροπλανο της Precision για Ζανζιβαρη και πηραμε τα μικρα αεροπλανακια απο το διπλα αεροδρομιο (65ευρώ εκαστως) γιατι η επομενη πτηση που ΑΜΑ μας χωρουσε ηταν στις 16:00 (7:20 φτασαμε περιπου :shock:) ενα αεροδρομιο που ειναι οτι να ναι,χυμα στο κυμα....
δεν ξερω αν δικαιουμαι καποια αποζημιωση γιαυτο,γιατι δεν ηταν δικο μου λαθος....την βοηθεια σας σε αυτο

ΣΤΟΝ ΓΥΡΙΣΜΟ....
και αφου ειχα κανει 2 επιβεβαιωσεις τηλεφωνικα και μετα απο 2 μερες πηγα και απο τα γραφεια της Precision air οταν πηγαμε αεροδρομιο μας ειπαν οτι η κρατηση μας ειχαν ακυρωθει :shock::shock::shock: και πως θα το παλευαν να μας βαλουν σε ενα αεροπλανο νωριτερα (οπως και ΕΥΤΥΧΩΣ εγινε)
και μαλιστα εβλεπαν και την επομενη πτηση για Καιρο ακυρωμενη δεν ξερω πως....βεβαια καμια σχεση γιατι απο Νταρ πηραμε την πτηση κανονικοτατα,αλλα μας βγηκε η ψυχη απο το αγχος....

γενικα οσο και τελεια να περασα στο νησι (απο τους καλυτερους προοριμους που εχω επισκεφτει) αυτο το πραγμα που περασαμε και το πηγαινε-ελα μας ξενερωσε απιστευτα!!!

επισης να πω οτι στο Paje που μειναμε,ενα βραδυ εγινε ληστεια στο διπλα ξενοδοχειο μπηκαν ενοπλοι πηραν τα λεφτα του ξενοδοχειου και εξαφανιστηκαν αφου εριξαν και 2 πιστολιες στον αερα (πριν ακουσαμε ενα γυναικειο ουρλιαχτο)τις οποιες και ακουσαμε κανονικοτατα γιατι ειμασταν διπλα....


καλο ε???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom