Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Επιστρέψαμε χθες από Ζανζιβάρη! Απίθανο ταξίδι ζωής γεμάτο εμπειρίες,χρώματα και αρώματα! Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες και ιδιαίτερα malysa (φοβερός τύπος ο Anjam-μας έδειξε φοβερά πράγματα στην πόλη του που μόνοι μας δεν υπήρχε περίπτωση να τα προσέξουμε ή να τα επισκεφθούμε) και hydronetta!
πολύ χαίρομαι που μείνατε και εσείς ευχαριστημένοι από τον Αnjam :xmas_biggrin:

Kαλώς ήλθατε !

Δώστε tips για τους επόμενους , παρότι θα καταβροχθίζαμε άλλη μια ιστορία για την Ζανζιβάρη :xmas_rolleyes::xmas_rolleyes::xmas_biggrin:

Αλήθεια, εσείς είσασταν το ζευγάρι στην Precision Air ?.....
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Nαι, εμείς είμασταν μάλλον!!!!
Eίμαι στη διάθεσή σας για tips!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καθυστέρησε η πτήση εξαιτίας σας;;;
Αχ καλά κάνατε, malysa πήραμε λίγο από το αίμα μας πίσω
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Nαι, εμείς είμασταν μάλλον!!!!
Eίμαι στη διάθεσή σας για tips!!
Καθυστέρησε η πτήση εξαιτίας σας;;;
Αχ καλά κάνατε, malysa πήραμε λίγο από το αίμα μας πίσω
εμ εμεις περιμέναμε την precision (τη καντεμιά μας :xmas_rolleyes::xmas_evil:) και τον plan τον περιμενε η percision :xmas_rolleyes::xmas_cheesygrin::xmas_biggrin:

για πείτε για πείτε ...
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
όχι ρε παιδιά! λάθος καταλάβατε! Καθυστέρησε απλά η πτήση περίπου 1 1/2 ώρα αλλά όχι εξαιτίας μας!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
είπα και γω! θα άλλαζε συνήθειες η εταιρεία...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Και η πτήση της coastal air απο Ζανζιβαρη για Dar είχε 45 λεπτά καθυστέρηση. Παντού Έλληνες είδαμε πάντως. Στο αεροδρόμιο της Arusha πέσαμε πάνω σε 10 Έλληνες!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Και η πτήση της coastal air απο Ζανζιβαρη για Dar είχε 45 λεπτά καθυστέρηση. Παντού Έλληνες είδαμε πάντως. Στο αεροδρόμιο της Arusha πέσαμε πάνω σε 10 Έλληνες!
εσένα πως θα σε πείσουμε να μας δώσεις ιστορία ??....please....:xmas_biggrin::xmas_rolleyes:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και η πτήση της coastal air απο Ζανζιβαρη για Dar είχε 45 λεπτά καθυστέρηση. Παντού Έλληνες είδαμε πάντως. Στο αεροδρόμιο της Arusha πέσαμε πάνω σε 10 Έλληνες!
A χα Τανζανία είχε το εορταστικό μενού βλέπω
Τώρα να πώ για ιστορία ξέρω ότι έχεις δουλειές πολλές
Αν στα Σαφάρια είδες έλληνες παντού απορώ για τα περί κρίσης
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Έλληνες ζουν και εκτός Ελλάδας :xmas_cheesygrin:. Μάλιστα μία απο αυτές που συνάντησα ήταν συνάδελφος στο Λονδίνο!!!

Όντως σπάνια πάνε Ελληνες για σαφάρι (σε κάνα δυο μέρη που έμεινα ήμουν ο πρώτος Έλληνας).

Το γέλιο φυσικά ήταν στην έξοδο απο Dar για Λονδίνο όπου (κλασσικά πλέον) ο υπάλληλος προσπαθεί για 5 λέπτα να καταλάβει από που είναι το διαβατηριο μου! Αφού η διπλανή υπάλληλος του λέει Ε.Ε. (και εγώ Ελλάδα), μου λέει "ελπίζω να τελείωσαν οι πορείες/επεισόδια στη χώρα σας"!!!
 

Pumma

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
καλημερα,
μιας και μεσα Φεβρουαριο θα επισκεφτω την Ζανζιβαρη θα ηθελα πληροφοριες για το μερος εκει,
εμβολιο κιτρινου πυρετου πρεπει να κανω?
απο χαπια??
βιζα αποτι διαβασα βγαζεις απευθειας με το που φτασεις εκει (50$) ισχυει??
παω με egyptair μεχρι Dar και μετα με Precisionair κατι που θα πρεπει να προσεξω??
εκει θα μεινω στην χωριο Paje,απο εκδρομες τι προτεινετε??
γενικα οτι εξτρα πληροφοριες ευπροσδεκτες

ευχαριστω εκ των προτερων :cool:
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κατ’ αρχάς ζηλευω πολύ! Άνετα ξαναπήγαινα! Λοιπόν α) εμβόλιο θα χρειαστεί να κάνεις αν κ κανείς μάλλον δεν θα σου ζητήσει το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Θεωρητικά όμως είναι απαιτούμενο για να μπεις στη χώρα β) από χάπια για την ελονοσία εμείς πήραμε malarone. Δεν είχαμε, ούτε εγώ ούτε η σύζυγός μου, καμία απολύτως παρενέργεια. Μην τα παίρνεις με άδειο στομάχι. γ) Η βίζα ήταν απλή διαδικασία. 50 ντόλαρς να έχεις κ όλα οκ! Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να αφήσεις αρκετό χρόνο για την ανταπόκριση των πτήσεων. ειδικά στο γυρισμό. Μη σου κάνει καμιά νίλα η precision και χάσεις την πτήση απο Dar.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να δεις α)Stone Town β) να πας για snorkelling σε κάποιο από τα μικρά γύρω νησάκια γ) Να πας στις βόρειες παραλίες Kendwa και Pongue δ) και ένα spice tour δεν θα ήταν άσχημη ιδέα ε) οπωσδήποτε να δοκιμάσεις την κουζίνα τους!!
Για ότι άλλο θες είμαι στη διάθεσή σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom