Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Α φροντίστε να βγείτε από τους πρώτους (μας παρέλαβε λεωφορείο από το αεροπλάνο) και να έχετε έτοιμα στυλό να συμπληρώσετε τις σχετικές φόρμες. Εκτός αν σας τις δώσει η Qatar εν πτήσει.
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Υποθέτω ότι θα πάρετε τις βαλίτσες πριν κάνετε το τράνσφερ άρα λογικά θα βγάλετε τις βίζες στο Νταρ. Να ζητήσετε βοήθεια από αστυνομικό λέγοντάς του ότι έχετε connecting πτήση για Ζανζιβάρη. Δεν θυμάμαι να πλήρωσα 50 δολλάρια για έξοδο ούτε μου ζήτησαν εισιτήριο εξόδου. Αν τα εισιτήρια τα κλείσατε εσείς οπωσδήποτε να κάνετε επιβεβαίωση πτήσης επιστροφής στα γραφεία της Precision στην Ζανζιβάρη. Οι καθυστερήσεις δεν είναι απίθανες. Εμείς κοντέψαμε να πάθουμε εγκεφαλικό από το τι τραβήξαμε στην επιστροφή από Ζανζιβάρη

Ωχ! τώρα με άγχωσες λίγο! Μόνοι μας τα κλείσαμε! Τι να πω ελπίζω να μην έχουμε θέμα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ουδόλως. Αισιοδοξία, όλα θα πάνε υπέροχα
Απλά να έχεις λίγο άνεση χρόνου στην επιστροφή αν συμβεί κάποια στραβή. Αλλά την επιβεβαίωση κάν'την και ξανακάν'την. Εμάς μας κάνανε μεγάλο χουνέρι (θα το γράψω στην ιστορία που είναι σε εξέλιξη)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Να κάνετε το spice tour οπωσδήποτε. Το βρήκα πολύ εκπαιδευτικό. Επίσης νοικιάστε αμάξι (με οδηγό). Κάντε στάσεις στα χωριά. Μοναδικές εικόνες στο Mkokotoni με τον κόσμο να βουτά στο νερό μέχρι τους ώμους για να επιβιβαστεί στις βάρκες για τα γειτονικά νησιά.
. Είχαμε βρει ξεναγό ντόπιο που μιλάει ελληνικά καθώς είχε εργαστεί στην Ελλάδα (αν αισθάνεστε ότι θέλετε έναν "δικό σας άνθρωπο")
για το spice tour & το Mkokotoni, συμφωνώ και γω με τον Hydronetta :clap:

η Stone town αξίζει για το βράδυ περατζάδα στη παραλία με τους πάγκους των φαγητών ...
πάντως εμένα και το περπάτημα (ακόμη και το βράδυ) στα στενά της, μου άρεσε.... ίσως γιατί δεν ήταν πνιγμένη στους τουρίστες καμμιά ώρα της μέρας...

Ο ξεναγός-οδηγός που είχαμε βρει ήταν ο τυπάς Anzam.
Στείλτου email (στα αγγλικά) . Μιλάει άπταιστα (σχεδόν) ελληνικά και χαίρεται να ξεναγεί Ελληνες.

Επιβεβαίωσε όμως ότι αυτός θα σας κάνει τα τουρς που θα επιλέξετε (και όχι κάποιος δικός του) ...

[email protected]

(δεν λέω όμως περισσότερα, γιατί αναμένεται περιγραφή της από τον Hydronetta.... ελπίζω :lol::roll:)
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ πολύ για το mail του ξεναγού! Μάλλον θα μου φανεί πολύ χρήσιμο! Σκεφτόμουν ημερήσια στο prison island! Ti λέτε;
Ηydronetta μπήκα στο site της precision και βρήκα φουλ τα στοιχεία της πτήσης μου και προς και από Ζανζιβάρη! Λέω να σταματήσω να ανησυχώ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ευχαριστώ πολύ για το mail του ξεναγού! Μάλλον θα μου φανεί πολύ χρήσιμο! Σκεφτόμουν ημερήσια στο prison island! Ti λέτε;
Ηydronetta μπήκα στο site της precision και βρήκα φουλ τα στοιχεία της πτήσης μου και προς και από Ζανζιβάρη! Λέω να σταματήσω να ανησυχώ!
Την επιβεβαίωση να την κάνεις. Κι εμείς είχαμε φουλ τα στοιχεία της πτήσης και κάναμε κι επειβεβαίωση και τραβήξαμε τον έρημό μας στο αεροδρόμιο
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τι να πω; Ελπίζω να μην είμαστε κ εμείς άτυχοι! Αλλα αφού επιμένεις θα διπλό και τριπλοτσεκάρω!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Αν και Ζάνζι πήγαμε τον Ιανουάριο του 2010,δεν πιστεύω να έχουν αλλάξει και πολλά από τότε. Με την Precision Air να θεωρείς δεδομένη κάποια καθυστέρηση στην πτήση. Αν θες διαβασε την ιστορία μου για Τανζανία. Τις στοιχειώδεις προφυλάξεις να έχετε κατά νου, όχι επίδειξη πλούτου, απλό και όχι προκλητικό ντύσιμο (δεν χρειάζεται μακρυμάνικο). Νερό να αγοράσετε από Stonetown και ΟΧΙ από τα ξενοδοχεία, θα το πληρώσετε πανάκριβα. Οπωσδήποτε σνόρκελ, ο βυθός είναι καταπληκτικός.:p
Κατά τ' άλλα σας ζηλεύω!!!
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Eυχαριστώ menia21. Όταν λες κάποια καθυστέρηση στην πτήση; 1-2 ώρες;
Επίσης malysa μίλησα με τον οδηγό-ξεναγό που μου είπες. φαίνεται συμπαθητικός! Να σε ρωτήσω αν με παίρνει να του παζαρέψω λίγο τις τιμές; Επίσης, το αμάξι του είναι οκ; γιατί άκουσα για κάτι άθλια που βρωμάνε...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εκπληκτικός οδηγός και με φοβερό χιούμορ ο Khamis αυτό είναι το μέιλ του [email protected] <[email protected]> με ένα πανάκριβο τζιπάκι που πίστεψε με δεν κυκλοφορούν και πολλά τέτοια στην Ελλάδα! Κατά τα άλλα εμείς με την Precision δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα και ούτε 5 λεπτά καθυστέρηση. Αλλά αυτό μπορεί να ήταν και θέμα τύχης. Ένα να ξέρεις ζηλεύω τρελλάααααα :haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Eυχαριστώ menia21. Όταν λες κάποια καθυστέρηση στην πτήση; 1-2 ώρες;
Επίσης malysa μίλησα με τον οδηγό-ξεναγό που μου είπες. φαίνεται συμπαθητικός! Να σε ρωτήσω αν με παίρνει να του παζαρέψω λίγο τις τιμές; Επίσης, το αμάξι του είναι οκ; γιατί άκουσα για κάτι άθλια που βρωμάνε...
Είμασταν 6 άτομα, οπότε ήλθε με ένα βανάκι και μας πήρε... η κατάστασή του σχετικά καλή...

τώρα για το παζάρεμα, δεν ξέρω τι τιμές σας έχει δώσει... είστε 2 άτομα, οπότε και θα σας βγει ακριβότερα...

για το τουρ που θα σου πει, να είναι διευκρινισμένη η διαδρομή του και όχι "θα δούμε ή στο περίπου"

τσέκαρε και τον άλλο οδηγό-ξεναγό της giannoula

βρε Hydronetta εσύ τι λες ???:roll:
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κοίτα, οι τιμές του (παρ'ότι για 2 άτομα) ήταν πολύ καλύτερες από το ταξιδιωτικό του ξενοδοχείου μας! Απλά σκέφτηκα να του ζητήσω μια στρογγυλοποίηση προς τα κάτω μιας και σκέφτομαι να τον απασχολήσω για 2 μέρες και σε κάθε περίπτωση δεν θα πάρει και λίγα χρήματα. Απλά με ενδιαφέρει αν αυτό θα φανεί προσβλητικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom