Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια :) ετσι εξηγείται λοιπόν ότι τα γραφεία που βρήκα μέσω ιντερνετ έχουν μόνο 4μερα σαφαρι. δεν θα το επιλέξουμε γιατι έτσι θα ανέβαινε πολύ το κόστος της εκδρομής. οπότε 6-7 μέρες θα μείνουμε μόνο στο νησί. Είδα τις ετήσιες βροχοπτώσεις σε μια σελίδα. από ότι φαίνεται μάρτη-μάι έχει πολλές βροχές, οπότε θα το αναβάλλω για ιούνη, μην μου τύχει καμιά αναποδιά με συνεχείς βροχοπτώσεις.
επειδη μαρεσει να βλέπω πραγματα διαφορετικά, αλήθεια υπάρχουν ζωάκια ενδιαφέρον στο νησί (πχ ζεβρες καμηλοπαρδαλεις κλπ) ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι, από ζωάκια δεν έχει τίποτε. Βασικά έχει κάποιες καλούτσικες παραλίες, την πόλη που έχει μερικά ενδιαφέροντα κτίρια (π.χ. κάστρο) και ολίγον από ιστορία σκλάβων και τα spice tours, αν σας ενδιαφέρει να μάθετε πέντε πράγματα για τα μπαχαρικά.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
από ζωάκια έχει τους red colombus τους οποίους μπορείς να τους δεις αν κάνεις το Jozani Forest tour. Εκεί μπορείς να πας και μ'ένα ταξί αν το'χεις κλεισμένο όλη μέρα. Κάτσε απόλαυσε τις παραλίες της που είναι μοναδικές και άσε το σαφάρι για άλλη φορά. Με μία μέρα σαφάρι δε βγαίνει. Εκτός και αν το κλείσεις ξεχωριστά από το Dar με περισσότερες μέρες φυσικά.
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
οποτε οταν λετε 7 ημερες ειναι must εννοειτε
1 μερα δελφινια
1 μερα spice tours
1 μερα stonetown
και τις υπολοιπες στα χωρια που ειναι πολυ cultural και γραφικα.
συμπεριλαμβανομενου και μπανιου στις παραλιες καθε ημερα , σωστα?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
νομίζω ότι είσαι μια χαρά το spice tours δε θα κρατήσει παραπάνω από 3 ώρες. Κάθε μέρα επιβάλλεται μπάνιο στις παραλίες. Αν θες πάρε μαζί σου μερικά τετράδια, μολύβια ή κάποια παιχνιδάκια της πλάκας. Τα παιδάκια εκεί είναι πολύ φτωχά και θα τα εκτιμήσουν τρομερά..
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
Σχετικα με καρχαριες διαβασα με ευχαριστηση οτι ποτε δεν εχει γινει επιθεση εκει... γενικα από παραλιες θα ευχαριστηθουμε να υποθεσω? ειναι εξωτικες σαν της καραιβικης?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα νερά είναι ωραία, αλλά -όπως και στην Καραϊβική- μην περιμένεις τη διάυγεια της Ελλάδας. Έχουν κατά σημεία αυτό το γαλαζοπράσινο, αλλά δεν είναι ότι βλέπεις και στα 3-4 μέτρα βάθος. Πέρα από τα νερά, η παραλίες ως τέτοιες (άμμος, φοίνικες κλπ) είναι καλές, χειρότερες από τις καλύτερες της Καραϊβική σε αυτόν τον τομέα, αλλά μια χαρά είναι.

Τώρα βέβαια η παραλία είναι και θέμα προσωπικού γούστου.
 

Lila.libra

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Πολλές και κατατοπιστικές οι πληροφορίες για αυτο το μέρος, να είστε ολοι καλα!! Μόλις έρθει ο καιρος θα ρωτήσω σίγουρα κ αλλα!! Προς το παρών ηθελα να ρωτήσω.. Εχει παει κάποιος απο Τανζανια στην Ζανζιβάρη με πλοίο; Και εαν ναι πόσες ώρες κανει και πόσο κοστίζει περίπου το εισιτήριο (γιατι η πτήση φτάνει κατα τις 6 το πρωί κ η τοπική που απο ότι άκουσα δεν φεύγει ποτε στην ωρα της η πρώτη ειναι στις 12:15, έλεγα μήπως γλυτωσω το 6ωρο αναμονής) ; Και ποιο ειναι καλυτερο μέρος για να μείνω; Ποια παραλια ειναι η καλυτερη; Θα εχω στην διάθεση μου 6 μέρες, 5 νύχτες.. Να εμενα 2 μέρες σε ενα μέρος και άλλες 3 σε κάποιο άλλο; Η θα ειναι ταλαιπωρία; Επίσης απο ότι κατάλαβα συγκοινωνίες δεν υπαρχουν, μόνο ταξί και σε στυλ με κάποιου τουρ μόνο μπορείς να κανεις κ να γυρίσεις το νησί;! Επίσης οι αποστάσεις ειναι μεγάλες;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εμείς μείναμε 8 βράδια στο Nungwi η οποία παραλία μου άρεσε πολύ! Έμεινα άφωνη με τα χρώματα της Kiwengwa και πίστεψε με έχω πάει σε πάρα πολλές τροπικές παραλίες, αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι η περιοχή είχε μόνο all inclusive ξενοδοχεία.. Η Page τρομερή και αυτή αλλά την πιάνει αέρας, η Kendwa πολύ ωραία επίσης με αιώρες και αρκετά beach bar (σε χαλαρή φάση βέβαια) και η Pongwe εξίσου πολύ καλή. Όπου και να πας εκτός από την Jambiani πάντως θα ευχαριστηθείς μπάνιο!
 

Lila.libra

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Τέλεια!! Σε ευχαριστώ πολυ giannoula! Ξεκινάω αμέσως το ψάξιμο! Το μονο που με ανησυχεί είναι το εμβόλιο και τα χάπια που είναι υποχρεωτικά... Αλλα αφου διάλεξα εκεί να πάω τελικα.. Δεν τα γλυτωνω!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
To εμβόλιο δεν είναι τίποτα μη σε ανησυχεί, όσο για τα χάπια τι να σου πω... Αν τώρα ξαναπήγαινα εννοείται ότι δεν θα τα έπαιρνα... Τουλάχιστον για τη Ζανζιβάρη θεωρώ ότι δεν χρειάζονται. Δε σε παίρνω όμως και στο λαιμό μου..
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Εμείς είχαμε μείνει στην kiwengwa, παραλία όνειρο... Το εμβόλιο και τα χάπια δεν είναι τίποτα το τρομερό, καλύτερα να προσέχεις για να μην έχεις απρόοπτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom