Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
delsey ή samsonite.μόνο!!
δεν είμαι ψωνάρα,αλλα μου αρέσει να ταξιδεύω με μιά καλή βαλίτσα,και να μην την παραλαμβάνω κουρέλι απο τους ιμάντες...μιά φορά την πληρώνεις ....
δεν δίνω και πολλα αφού τα παίρνω απο το stock που βρίσκεται στην ερμού,δίπλα απο το παρουσίασις στο υπόγειο!
εγώ θα σας τα λέω απο την επαρχία αυτά????

μπορεί εγώ να ταξιδεύω σαν λέτσος αλλα η βαλίτσα μου θέλω να είναι κομψή...
Να σε ρωτήσω και εγώ ...ξέρεις που μπορώ να βρώ αξιόπιστο και φτηνό backpack?...σε ρωτάω επειδή έχεις πάει σε όλο τον κόσμο..αυτο θα το ξέρεις...:bleh:πές μου σε παρακαλώ και τιμές που κυμαινονται...Και μια τελευταία ερώτηση.Μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου στο αεροπλάνο για να γλιτώνω τον χρόνο αναμονής των αποσκευών ή πρέπει υποχρεωτικά να το δίνω με τις αποσκευές..?Αν υποθέσουμε οτι ειναι μεγάλο το backpack:roll:
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
....αξιόπιστο και φτηνό backpack?....
....Μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου στο αεροπλάνο για να γλιτώνω τον χρόνο αναμονής των αποσκευών ή πρέπει υποχρεωτικά να το δίνω με τις αποσκευές..?Αν υποθέσουμε οτι ειναι μεγάλο το backpack:roll:
Είδες το link που έχω δώσει παραπάνω?Τροχήλατο backpack με αφαιρούμενο daypack...Το παίρνεις μαζί σου στην καμπίνα χωρίς πρόβλημα..;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είδες το link που έχω δώσει παραπάνω?Τροχήλατο backpack με αφαιρούμενο daypack...Το παίρνεις μαζί σου στην καμπίνα χωρίς πρόβλημα..;)
πολύ καλο φαινεται..μας λες πλιζ την τιμή και το σαιτ που το παρηγγειλες?
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
πολύ καλο φαινεται..μας λες πλιζ την τιμή και το σαιτ που το παρηγγειλες?
Αγαπητέ Samion με τόσες πληροφορίες που μας δίνεις για Ιταλία και κρουαζιέρα δεν χρειάζεται να πλιζ..:haha:
Κατ΄αρχήν κοίταξε στο επίσημο site,υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες αποσκευές.Λοιπόν την παρήγγειλα από εδώ με παράδοση στην Νέα Υόρκη όπου θα μου την φέρει ένας φίλος.Εγώ πλήρωσα 100 ?,υπαρχουν site που στέλνουν εκτός Αμερικής.Tο είχα ψάξει να έρθει Ελλάδα αλλά προέκυψε ο φίλος.Το κόστος για Ελλάδα είναι περίπου 150 ?,αν θέλεις το ψάχνουμε μιας και κάνω πάρα πολλές αγορές μέσω διαδικτύου.;)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχουν κατι καταπληκτικα backpacker (σαμαρια κοινως) που και τα παιρνεις στην πλατη και εχουν κ ροδιτσες....εγω τετοιο θελω αλλα η τιμη ξεφευγει...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έχετε υπ όψιν οτι λόγω των ροδακιών και των στηριγματων, αυτό θα είναι αρκετά βαρύ απο μόνο του!
 

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
Αγαπητέ Samion με τόσες πληροφορίες που μας δίνεις για Ιταλία και κρουαζιέρα δεν χρειάζεται να πλιζ..:haha:
Κατ΄αρχήν κοίταξε στο επίσημο site,υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες αποσκευές.Λοιπόν την παρήγγειλα από εδώ με παράδοση στην Νέα Υόρκη όπου θα μου την φέρει ένας φίλος.Εγώ πλήρωσα 100 ?,υπαρχουν site που στέλνουν εκτός Αμερικής.Tο είχα ψάξει να έρθει Ελλάδα αλλά προέκυψε ο φίλος.Το κόστος για Ελλάδα είναι περίπου 150 ?,αν θέλεις το ψάχνουμε μιας και κάνω πάρα πολλές αγορές μέσω διαδικτύου.;)
150 ευρώ μαζί με φόρους στην Ελλάδα?γιατί είχα ακούσει πώς ένας φίλος μου αγόρασε ρουχα ας πούμε σε πολύ οικονομική τιμή από αμερική αλλά για να τα εκτελωνίσει από το αεροδρόμιο έπρεπε να δώσει άλλα τόσα:shock:...150 ευρώ για αυτό το εξαιρετικό όντως backpack να δώσω..αλλά αν μου ζητήσουν άλλα τόσα στο αεροδρόμιο..τότε να το ξανασκεφτώ...:(
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Είναι λιγάκι offtopic αλλά νομίζω ότι είναι χρήσιμες πληροφορίες.


150 ευρώ μαζί με φόρους στην Ελλάδα?
Να σου παραθέσω τις προσωπικές μου εμπειρίες από αγορές από τις Ηνωμένες Πολιτείες,πραγματοποιώ βέβαια απ' όλο τον κόσμο αλλά ας επικεντρωθούμε από εκεί.
Μόνο μία φορά έχω πραγματοποιήσει αγορά με προπληρωμένους φόρους και το έχω ψιλομετανιώσει διότι πλήρωσα ΠΟΛΛΑ.Εννοείται ότι το συνολικό ποσό που κατέβαλα ήταν κατά το ήμισι μικρότερο από το αντίστοιχο που θα πλήρωνα στη χώρα μας.
Σε όλες τις υπόλοιπες αγορές που έχω κάνει,και είναι πάρα πολλές,δεν έχω πληρώσει ΠΟΤΕ πλην μίας φοράς.Αυτήν την μοναδική φορά που πλήρωσα,το ποσό ήταν 3-4 ? για αντικείμενο αξίας 120 ?.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

γιατί είχα ακούσει πώς ένας φίλος μου αγόρασε ρουχα ας πούμε σε πολύ οικονομική τιμή από αμερική αλλά για να τα εκτελωνίσει από το αεροδρόμιο έπρεπε να δώσει άλλα τόσα:shock:...
Και μένα φίλος μου πραγματοποίησε αγορές αξίας 200 ? από το επίσημο site της abercrombie και πλήρωσε άλλα τόσα σε δασμούς,τελωνεία,φόρους κτλ.
Έχω αγοράσει και γω ρούχα της συγκεκριμένης εταιρείας ίδιας αξίας από ebay και διάφορα άλλα site και δεν πλήρωσα τίποτε επιπλέον της αξίας των ρούχων και του κόστους των μεταφορικών.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

150 ευρώ για αυτό το εξαιρετικό όντως backpack να δώσω..αλλά αν μου ζητήσουν άλλα τόσα στο αεροδρόμιο..τότε να το ξανασκεφτώ...:(
Από ποιό αεροδρόμιο να σου ζητήσουν αλλά τόσα??:roll:Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς..:(



EDIT:Να προσθέσω και την πολύτιμη εμπειρία ενός φίλου ο οποίος παρήγγειλε από ΗΠΑ έναν Η/Υ με οθόνη αφής(αξία:290 ? κομπλέ με μεταφορικά).Αφού ολοκληρώθηκε και πληρώθηκε η παραγγελία,του έρχεται μία ειδοποίηση από άγνωστη και άσχετη με αυτόν εταιρεία η οποία τον ενημέρωνε ότι για τον εκτελωνισμό του προιόντος απαιτούνταν ποσό 256 ?.Χτυπούσε το κεφάλι του στον τοίχο μόλις το είδε.Αποφάσισε να διερευνήσει λίγο την κατάσταση και τελικά ανακάλυψε ότι η FEDEX (η εταιρεία που του έστειλε το αντικείμενο) συνεργαζόταν με την εν λόγω εταιρεία εκτελωνισμού.Τελικά έκανε μόνος του τον εκτελωνισμό με κόστος 50 ?!!!!Η όλη διαδικασία διήρκησε 4 ώρες.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν εχω παραγγειλει ποτε απο ΗΠΑ
παντως απο καποιους που το κανουν, μου προτειναν μια συγκεκριμενη εταιρεια courier, δεν θυμαμαι ποια, οπως επισης να πεις το μαγαζι που το αγοραζεις να το κανουν undervalued για να πληρωσεις λιγοτερα στο τελωνειο
δεν ξερω κατα ποσο αληθευει

παντως επειδη κ εγω ενδιαφερομαι, ποια ειναι τελικα η σωστη μεθοδος; ή δεν υπαρχει;
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
δεν εχω παραγγειλει ποτε απο ΗΠΑ
παντως απο καποιους που το κανουν, μου προτειναν μια συγκεκριμενη εταιρεια courier, δεν θυμαμαι ποια, οπως επισης να πεις το μαγαζι που το αγοραζεις να το κανουν undervalued για να πληρωσεις λιγοτερα στο τελωνειο
δεν ξερω κατα ποσο αληθευει

εγω παραγγελνω συχνα απο ΗΠΑ.το καλυτερο ειναι οτι αγορασετε να σταλει με usps(το αμερικανικο ταχυδρομειο)και ΟΧΙ με courier(fedex-dhl)γιατι σχεδον παντα σταματαει τελωνειο.το ανωτερο ποσο που εχω παραγγειλει ειναι 140 δολαρια και οταν πηγα ταχυδρομειο να το παραλαβω πληρωσα 3 ευρω εξοδα εκτελωνισμου.
το αλλο που λες με το undervalued ειναι ενας τροπος(η να γραψουνε gift)αλλα πρωτον καποιοι πωλητες δεν δεχονται να το κανουν και επισης δεν ειναι εγγυημενο οτι δεν θα το εκτελωνισουν.γενικα ειναι ενα ρισκο οι αγορες απο ΗΠΑ,προς το παρον δεν την εχω πατησει.ααα και επισης με το undervalued αν χαθει θα αποζημιωθεις το ποσο που εχει δηλωθει και οχι η πραγματικη του αξια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.834
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom