Αθανατη Ελληνικη ανευθυνοτητα

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Θα σου πω τι θα μπορούσατε να κάνετε: Αντί να μαζεύετε υπογραφές, πάτε όλοι εσείς που νοιάζεστε και δενδροφυτέψτε το. Και φωνάξτε και το τοπικό κανάλι να το καλύψει. Τότε θα δεις.
Εγώ έχω βαρεθεί να μαζεύω σκουπίδια από παραλίες και στη γειτονιά μου είμαι ο μόνος που μαζεύω τα σκουπίδια από το πάρκο απέναντι. Ίσως να με σχολιάζουν σαν γραφικό κιόλας. Αλλά δεν με νοιάζει. Προχτές κατέβηκε και ένα ζευγάρι από απέναντι και βοήθησε επίσης. Έτσι γίνεται. Κανένας δεν νοιάζεται, αλλά οι λίγοι μπορούν να κάνουν κάτι.
Έχω μαλώσει επίσης με έναν έξυπνο που έφερνε το 4Χ4 πάνω στην παραλία εκεί που κάναμε μπάνιο και χαλούσε την άμμο με τις ροδιές και τη θέα μας με το τερατούργημα που οδηγούσε.
Μια - δυο, δεν ξανάρθε. Σιγά να μη μαλώνει, πήγε σε άλλη παραλία. Αν και εκεί είχε την ίδια αντιμετώπιση, σιγά-σιγά θα τόμαθε το μάθημα του.
Στη Φινλανδία μου έλεγαν ότι αν ένα δέντρο του πάρκου καταστραφεί, οι κάτοικοι δεν περιμένουν το δήμο να έρθει να το αντικαταστήσει, φυτεύουν οι ίδιοι άλλο στη θέση του.
Έτσι μπορούμε να κάνουμε και μεις. Να αντιδράσουμε αν δούμε ένα γείτονα να πετάει τα σκουπίδια του στο δρόμο, να φυτέψουμε ένα δεντράκι εκεί που δεν υπάρχει, κάτι τέλος πάντων. Είναι η αρχή.
Πολύ σωστός! Σε χώρες με υψηλό επίπεδο κοινωνικής ευθύνης, δε περιμένει κανένας το κράτος να τα λύσει όλα....αλλά εδώ, κράτος και πολίτες είμαστε τα ίδια χάλια. Με τόσο χαμηλό επίπεδο λαού, όπως του ελληνικού, τι να περιμένεις και τι να κάνεις. Απογοητεύεσαι, γιατί Ρομπέν των παραλιών κουράζεσαι συνέχεια να γίνεσαι....

Μία φορά εγώ είπα σε έναν ηλικιωμένο που πέταξε κάτω σκουπίδια στη γειτονιά μου τη παλιά (έμενε κι αυτός εκεί!!!) "Καλά, δε ντρέπεσαι?" και τι βρισίδι άκουσα δε λέγεται....

Τρίτος κόσμος, τρίτος κόσμος...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Άμα του ρίξεις χειρότερο βρισίδι, θα δεις ότι θα συμμορφωθεί. Ο φόβος φυλάει τα έρμα ξέρεις.
Δεν μπορείς να τους αντιμετωπίζεις όλους με τον ίδιο τρόπο. Δεν θα μιλήσεις σε ένα παιδάκι με επιστημονικούς προσδιορισμούς και αφηρημένες έννοιες. Θα του πεις για ζωάκια και παιχνίδια.
Έτσι και σ'αυτούς. Αναγκαστικά θα κατέβεις σε επίπεδο, αλλά γιατί μόνο έτσι θα σε καταλάβουν.
Και όπως έλεγε μία φίλη μου: στις κυρίες κυρία και στις κατίνες, κατίνα.
Νομίζω ότι όλοι αυτοί που μας χαλάνε καθημερινά, πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους.
Όσο για το στρατόπεδο, φίλη renata, στείλτε επιστολές στους βουλευτές της περιφέρειας σας, κάντε μία επιστολή στο υπουργείο περιβάλλοντος, φωνάξτε και τον Σκάι.
Μόνο αν καταλάβουν ότι ο κόσμος αντιδρά και αντιστέκεται, ίσως αναθεωρήσουν τη στάση τους.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγω απλώς σχολίσα που η Ρενάτα είπε ότι επιλέγω να πάω κάπου έξω ..
ωραία cliff δεν κατάλαβα τότε γιατί πειράχτηκες που εγώ ειπα οτι δεν θα μείνω στο μπάχαλο ...αρα δεν υπάρχει διαφωνία βλέπω .
να ξέρεις οτι μου εισαι συμπαθής ,οτι οι σχολιασμοί σου ειναι ευγενικοί ,και δεν με πειράζει καθόλου αν μου απευθύνεις προσωπικό εμβολισμό ...
να εισαι παντα καλά .;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Θα σου πω τι θα μπορούσατε να κάνετε: Αντί να μαζεύετε .
χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι με τέτοιες σκέψεις ..μπράβο σου .πρέπει να γίνομε πολλοί όμως για να έχομε αποτέλεσμα ..σε αυτούς τους κακούς καιρούς που ζούμε δυστυχώς δεν βλέπω μεγάλη αφύπνιση στον κόσμο ....μακάρι να αλλαξομε ,γιατί πρέπει . ολος ο κόσμος πρέπει να αλλάξει νοοτροπία .ολοι πρέπει να σεβαστούμε την φύση ,να παμε κοντύτερα σε αυτήν ,να βάλομε φρένο στον ωχαδερφισμό !!!
έχομε ακόμα πολλα να δούμε !!! κουράγιο !!:roll:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Θα σου πω τι θα μπορούσατε να κάνετε: Αντί να μαζεύετε υπογραφές, πάτε όλοι εσείς που νοιάζεστε και δενδροφυτέψτε το. Και φωνάξτε και το τοπικό κανάλι να το καλύψει. Τότε θα δεις.
Έτσι ακριβώς πρέπει να γίνονται τα πράγματα! Σε πολλές γειτονιές της Αθήνας οι κάτοικοι έχουν αρχίσει τα τελευταία χρόνια να συμμετέχουν σε ανοιχτές συνελεύσεις και να απαιτούν τα αυτονόητα και τα πραγματοποιούν κι’ολας! Αν και δυστυχώς βρίσκουν απέναντι τους “διάφορους” που ζημιώνονται από τις προσπάθειες αυτές.

Μερικά παραδείγματα: Οι προσπάθειες των κατοίκων του Ζωγράφου να μην γίνει εμπορικό κέντρο αλλά να ανοίξει ως πάρκο τις πόρτες του η βίλα Ζωγράφου, το Κηπάκι της Τσαμαδού στα Εξάρχεια που οι κάτοικοι καθάρισαν ένα οικοπεδάκι, το φύτεψαν και του έβαλαν παγκάκια, η αναδάσωση που έγινε στο Πεδίο του Άρεως σε περιοχή που έχει καταπατήσει γνωστός επιχειρηματίας και καναλάρχης (και μάλιστα δέχτηκαν επίθεση από τα ΜΑΤ!), οι προσπάθειες των κατοίκων στα νότια προάστια για ελεύθερες παραλίες και τόσα άλλα.

Μπας και αναπνεύσουμε ποτέ σε αυτή την πόλη, μπας και κάτσουμε ξανά κάτω από κανένα δέντρο!
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
ωραία cliff δεν κατάλαβα τότε γιατί πειράχτηκες που εγώ ειπα οτι δεν θα μείνω στο μπάχαλο ...αρα δεν υπάρχει διαφωνία βλέπω .
να ξέρεις οτι μου εισαι συμπαθής ,οτι οι σχολιασμοί σου ειναι ευγενικοί ,και δεν με πειράζει καθόλου αν μου απευθύνεις προσωπικό εμβολισμό ...
να εισαι παντα καλά .;)
Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι γιατί σε αυτό το πλαίσιο και μόνο μου αρέσει να κάνω συζητήσεις. Η διαφωνία μου είναι στο ότι επιλέγεις να πας κάπου αλλού όχι ως προσωπική προτίμηση αλλά ως "εξαναγκασμός" από τις υπάρχουσες συνθήκες . Εγω π.χ. θέλω να ζήσω στο εξωτερικό για να ζήσω κάτι καινούριο όχι επειδή η Ελλάδα είναι μπάχαλο . Γενικά είμαι της άποψης να πολεμάμε τα πάντα μέχρι να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα , ο καθένας το λυθαράκι του και κάτι θα αλλάξει όπως το παράδειγμα το φίλου με την παραλία και το 4χ4. Μέχρι και αυτή η συζήτηση τώρα όλο και κάποιον θα προβλημάτισε για κάτι που δεν είχε προβληματιστεί (θέλω να ελπίζω). Ρενατα καλό σου ταξίδι επίσης (είδα ότι φεύγεις .. ) αντε να πάρουμε σειρά και οι επόμενοι .. Καλό απόγευμα!
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
...να βάλομε φρένο στον ωχαδερφισμό !!!
έχομε ακόμα πολλα να δούμε !!! κουράγιο !!:roll:
ωχαδερφισμός!! χαχα:D ...Κίνημα travelstories ενάντια στον ωχαδερφισμό!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
το γελάς ???? το internet αφυπνίζει συνειδήσεις ,και η επαφή αυτή που έχομε τώρα ολοι εμείς ,πολλα μπορει να προσφέρει ..ενοειται οτι οι συζητήσεις θα ειναι ακομπλεξάριστες και σοβαρές !!!!
γεια σου κλίφ ....
τώρα να πολεμαμε και μέχρι να πεθάνομε ...άσε μεγάλη ιστορια !!!! να προλάβομε να δουμε και τίποτα μέχρι τότε !!!!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Επειδή το θέμα ξέφυγε από το "travel" πλαίσιο, μεταφέρθηκε στο social.

Με την ευκαιρία να προσθέσω κι εγώ μια άποψη στην κουβέντα. Νομίζω ότι το βασικό πρόβλημα με εμάς τους Έλληνες είναι ο ωχαδερφισμός (όπως ειπώθηκε και παραπάνω). Σε αυτό χρωστάμε πολλά από τα άσχημα που μας χαρακτηρίζουν και μερικά από αυτά που θεωρούμε πλεονεκτήματα. Ωχ αδερφέ λέμε όταν βρούμε ένα "κοροϊδάκι" να του πουλήσουμε ένα μπουκαλάκι νερό με 2 ευρώ ή να του νοικιάσουμε όσο γουστάρουμε ένα δωμάτιο (Είναι σωστό; Ωχ αδερφέ, ας τα αρπάξω τώρα που βρήκα την ευκαιρία) , ωχ αδερφέ λέμε κι όταν μας κάτσει μια καθημερινή να γλεντήσουμε ως το πρωί (μα δουλεύω αύριο ... ωχ αδερφέ ...). Το ένα παράδειγμα το κατακρίνουν όλοι, στο άλλο λέμε ότι οι ξένοι δεν γλεντάνε κι εμείς είμαστε έξω καρδιά. Άρα, κατ'αρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι θέλουμε και πως αυτό επιτυγχάνετε. Εμείς οι ίδιοι είμαστε που κάνουμε ότι κάνουμε.

Και για να μη μακρυγορώ, να πω κάτι που το έχω ξανααναφέρει στο forum. Η προσωπική ευθύνη είναι το Α και το Ω. Ας κάνουμε πρώτα αυτά που πρέπει εμείς, ο καθένας ξεχωριστά για τον ευατό του και ίσως κάτι να βελτιωθεί στη χώρα αυτή.
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
Το θέμα φίλε (δε καταλαβαίνω το νικ σ!!) είναι στο πρώτο παράδειγμα.. Πρώτα πρέπει να είμαστε οκ στις υποχρεώσεις μας όποιες και αν είναι αυτές ( περιβάλλον , ξένοι τουρίστες κλπ κλπ) και να μην καταπατάμε την ελευθερία τους ή την αφέλειά τους .. Το δεύτερο πάλι αν είμαστε οκ δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.. Ψηφίζω ρενάτα για πρόεδρο και θέτω τον εαυτό μου υποψήφιο για αντιπρόεδρο!! για το επίσημο κίνημα travelstories ενάντια του ωχαδερφισμού!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Travelstoriesversuswxaderfismos.com :D

Καλή ιδέα. :)

Επί της ουσίας έχετε πει ενδιαφέροντα πράγματα, θα παραθέσω μόνο ένα τμήμα ομιλίας του αγαπημένου μου JFK που έλεγε στα "χαζά αμερικανάκια" :

"Μη ρωτάτε τι κάνει η χώρα σας για σας, αναρωτηθείτε τι κάνετε ΕΣΕΙΣ για τη χώρα σας."

Η προσωπική επιλογή λοιπόν είναι το άλφα και το ωμέγα. Προσωπικά προσπαθώ αφάνταστα σε καθημερινή βάση να κάνω τα πάντα για να γίνεται η ζωή των γύρω μου πιο ευχάριστη. Σε επαγγελματικό επίπεδο, σε φιλικό, στα ψώνια, στο δρόμο, όταν οδηγώ, παντού.

Όταν δω και αποδώ ότι η ανταπόκριση που παίρνω είναι μηδενική, μαζεύω τα μπογαλάκια μου και την κάνω για αλλούθε. Και δε σας κρύβω ότι αυτό το στάδιο ήδη έχει σχεδόν παρέλθει. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι συνεπάγεται αυτόματα και απαξίωση της χώρας και των θεσμών της. Αντίθετα, θα πω "καληνύχτα ελλάδα" σαν τους Goin' Through, με καθαρή τη συνείδησή μου ότι δε συνέβαλλα στο ατελείωτο μπάχαλο, αλλά προσπάθησα όσο μπορούσα να το διορθώσω.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Travelstoriesversuswxaderfismos.com :D

Καλή ιδέα. :)
.
απόλυτη η συμφωνία μαζί σου ,def και ithan.
μακάρι να μπορούσα να την κάνω και εγώ αλλα λίγο δύσκολο ....μάλον θα καθίσω εδώ να παλεύω φαντάσματα !!!!!!!:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.343
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom