Από πού έρχεται ο κόσμος στο TravelStories?

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν ένα πολύ πολύ ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο, που βγήκε από την κουβέντα για links σε εξωτερικές σελίδες που είχαμε σε άλλο τόπικ, είναι από πού μας βρίσκει ο κόσμος και μπαίνει στο TravelStories. :)

Έχουμε λοιπόν, για ολόκληρο το 2009:


  • 74,90% του κόσμου μπαίνει μέσω google
  • 18% μπαίνει με άμεσο λινκ, δηλαδή είτε από τα favorites του, είτε πληκτρολογώντας τη διεύθυνση του σάιτ
  • 7,1% μπαίνει από λινκς από άλλες σελίδες
Από τα εξωτερικά σάιτ που μας στέλνουν κόσμο, δηλαδή η τρίτη κατηγορία παραπάνω, έχουμε:

Συνολικά 1408 sites που μας στέλνουν κόσμο!! :shock:
Από αυτά, τα μεγαλύτερα ποσοστά είναι:

15% από το in.gr (είμαι κολλητός με το λαμπράκη :D)
10% περίπου από το mail της yahoo
7% από το images της google
3% από το travelink.gr
1,5% από το teleiosgamos.gr (έτσι εξηγούνται τα πολλά γαμήλια ταξίδια :lol:)
0,8% από το dpgr.gr
0,6% από το timebox.gr
0,6% από το insomnia.gr
0,5% από το facebook
0,4% από το defkalion.com
0,3% από το ekdromoula.gr

ΌΣον αφορά τον κόσμο που έρχεται μέσω google (δηλαδή την πρώτη κατηγορία), το 2009 χρησιμοποιήθηκαν -κρατηθείτε- 400,000 λέξεις-κλειδιά από κόσμο που μπήκε στο travelstories!!

Οι κορυφαίες λέξεις - κλειδιά ήταν:


  • χάρτης ιταλίας
  • visa για αμερική :D:D:D
  • τοσκάνη
  • κοινωνικός τουρισμός

:D:D:D
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
1,5% από το teleiosgamos.gr (έτσι εξηγούνται τα πολλά γαμήλια ταξίδια :lol:)
ελα μου ντε με τα γαμήλια.. μπράβο παιδιά να παντρεύεστε και να ταξιδεύετε:)...
εγω πάντως απο google ήρθα πριν 2 χρόνια και μου άρεσε η παρέα σας και κάθισα, αν και εχει αλλαξει πολλες φορες απο τοτε...
δεφ, ευχομαι ποιο πολλοι το 2010!:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είναι τώρα, μπορεί να ήταν κάποια στιγμή το 2009, αυτά τα στατιστικά είναι από όλο το χρόνο. Θα είχε ενδιαφέρον λες να ποστάρω πχ και τα καινούρια; δηλαδή τα keywords μόνο του Ιανουαρίου 2010 ας πούμε; πάλι τη βίζα κόβω μπροστά :haha:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
εγω πάντως απο google ήρθα πριν 2 χρόνια και μου άρεσε η παρέα σας και κάθισα:D
Βάρσα κι εγώ από τη google ήρθα, μια αναζήτηση για Β,Κορέα :haha: με πέταξε στην ιστορία του Traveller.

Και επίσης έχω να δηλώσω ότι ανήκω στο 18 %! :clap::clap:

ΥΓ. Αυτό δα έλειπε να μη μας στέλνει κόσμο το τελειος γάμος! Βάλε λινκ και στις υπόλοιπες γαμήλιες ιστοσελίδες αφεντικό!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ώπα κάτι που δεν ξεκαθάρισα. Εγώ δεν έχω βάλει λινκ σε καμία από αυτές τις σελίδες, πλην του in.gr και του travelink.gr με το οποίο κάνουμε ανταλλαγή links, και φυσικά τα δικά μου σάιτ (πχ το timebox.gr που έχω το travelstories στην υπογραφή μου). Όλα τα υπόλοιπα έρχονται από λινκ που έχουν βάλει προφανώς άσχετα άτομα. ;)

Επίσης, για τον taver που το σκάλισε, το 2010, οι κορυφαίες λέξεις κλειδιά ως τώρα είναι:

χάρτης παταγωνίας
visa για αμερική :haha:
ινδοκίνα
χάρτης ιταλίας
ισοθερμικά εσώρουχα :haha: :haha:
μπάνσκο βουλγαρία
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
βρε κορίτσια συγνώμη αλλα αυτη '' η google '' πια πόλη ειναι δεν την βρισκω στο χαρτη !!!!

Δευκαλίωνα ?? μηπως κανω κατι λαθος !!!

εγω παντως μου το σφυριξε o συγχωρεμένος ο Λαμπράκης .!!! τι μόνο κολλητός του δευκαλίωνα θα ηταν :bleh::bleh::bleh:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Αν θυμάμαι καλά εγώ σας είχα βρει μέσω ενός φίλου που μου έστειλε direct link σε κάποια ιστορία για Ιαπωνία από τις 3 που έχουν γραφτεί. Είχα αποθηκεύσει το Link στα αγαπημένα μου αφού το διάβασα και γράφτηκα στο φόρουμ πάνω από 4 μήνες μετά :p Το αστείο είναι ότι ο φίλος μου που με παρέπεμψε δεν έγινε ποτέ μέλος και δήλωνε εκστασιασμένος με το φόρουμ. Παράξενα πράγματα...

Τα ισοθερμικά εσώρουχα με έκαναν κι εμένα να μειδιάσω σαρδόνια...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εγω ηρθα στην παρεα απο λινκ σε αλλη σελιδα, ουτε που θυμαμαι σε ποια. Κολλησα αμεσως και ακομα να συνελθω
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εγώ πάλι έψαχνα στο google φωτογραφίες για τις Οινούσσες και με έβγαλε στη gallery του travelstories.:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.754
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom