Βέλγιο Ολλανδία Βέλγιο - Ολλανδία: εμπειρίες ύστερα από ταξίδι

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θα αντέξω... Απλά θέλω να είμαι ενημερωμένη.. Κ εγω δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της νυχτερινής ζωής. Φεύγω από τις Βρυξέλλες το πρωί. Αλλά φαντάζομαι ότι κ από τις άλλες πόλεις θα έχει, ίσως απλά να έχει μια-δυο αλλαγές . Για λίγες ώρες σε Γάνδη και Αμβέρσα που αξίζει να πάει κανείς για να κάνει μια ωραία βόλτα? Οι αποστάσεις γενικά είναι μικρές και περπατιούνται (σε σχέση με τους σταθμούς των τραίνων) ή χρειάζεται συγκοινωνία?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Στη Γάνδη το τραμ για το κέντρο και την επιστροφή στο σταθμό είναι απαραίτητο αν δεν θες να περπατάς άσκοπα. Αντίθετα, στην Αμβέρσα δε μου χρειάστηκε καθόλου, ο προσανατολισμός είναι πανεύκολος και το πήρα μόνο στην επιστροφή γιατί η βασική διαδρομή των αξιοθέατων σε βγάζει ως το λιμάνι. Θα βρεις ωραιότατους χάρτες με τα βασικά αξιοθέατα και τις συγκοινωνίες στα γραφεία πληροφοριών των σταθμών. Και στις δύο πόλεις είναι σημειωμένα τα σημεία ενδιαφέροντος κατά μήκος μιας βασικής διαδρομής και είναι πολύ κοντά μεταξύ τους
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Στη Γάνδη το τραμ για το κέντρο και την επιστροφή στο σταθμό είναι απαραίτητο αν δεν θες να περπατάς άσκοπα. Αντίθετα, στην Αμβέρσα δε μου χρειάστηκε καθόλου, ο προσανατολισμός είναι πανεύκολος και το πήρα μόνο στην επιστροφή γιατί η βασική διαδρομή των αξιοθέατων σε βγάζει ως το λιμάνι. Θα βρεις ωραιότατους χάρτες με τα βασικά αξιοθέατα και τις συγκοινωνίες στα γραφεία πληροφοριών των σταθμών. Και στις δύο πόλεις είναι σημειωμένα τα σημεία ενδιαφέροντος κατά μήκος μιας βασικής διαδρομής και είναι πολύ κοντά μεταξύ τους
Α πολύ ωραία! Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. :) Την Οστένδη την είχες καθόλου στα υπόψη? Θα ήθελα πολύ να δω πως είναι εκεί η θάλασσα.
Μοιάζει εντελώς διαφορετική από την δική μας....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μόλις προχθές επιστρέψαμε από το ταξιδάκι μας και έχω να πω τα καλύτερα για τις πόλεις που επισκεφθήκαμε (Βρυξέλλες-Μπρίζ-Γάνδη). ο καιρός ήταν υπέροχος
2014-05-16-184.jpg


2014-05-16-193.jpg


2014-05-19-269.jpg

οι φωτογραφίες με τις μπύρες είναι αφιερωμένες στην γλυκιά μου φίλη anny να πιει να ξεδιψάσει και να την ευχαριστήσω εκεί που είναι για την πολύτιμη βοήθειά της στην οργάνωση του προ διμήνου ταξιδιού της κόρης μου στα ίδια μέρη και κατόπιν του δικού μου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
μόλις προχθές επιστρέψαμε από το ταξιδάκι μας και έχω να πω τα καλύτερα για τις πόλεις που επισκεφθήκαμε (Βρυξέλλες-Μπρίζ-Γάνδη)
Πολυ θα χαρουμε αν πεις και λιγες ακομη λεπτομερειες,για να μαθαινουν και αυτοι που θελουν να πανε στο μελλον:lol:
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ναι για πες να μαθαίνουμε κ εμείς...! Η Μπρίζ ή η Γάνδη σου άρεσε περισσότερο?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα ήθελα να γράψω δύο-τρία πράγματα και εγώ για το ταξίδι που πραγματοποίησα με τη σύζυγο μου στις προαναφερθείσες πόλεις (Βρυξέλλες- Μπρίζ- Γάνδη).
λοιπόν το ταξίδι πραγματοποιήθηκε από τις 16 έως τις 21 Μαίου και περιελάμβανε 2 διαν/σεις στις Βρυξέλλες, 2 διαν/σεις στην Μπριζ και ακόμη μία διαν/ση στις Βρυξέλλες την τελευταία μέρα του ταξιδιού. τα ταξίδι έγινε από τη Θεσσαλονίκη με απευθείας πτήσεις της Ryanair προς και από αεροδρόμιο Charleroi των Βρυξελλών. οι πτήσεις ήταν στην ώρα τους και φθάνοντας στο αεροδρόμιο η μετάβαση μας στην πόλη των Βρυξελλών (σταθμό τρένων Midi) έγινε με λεωφορείο της Brussels city Shuttle και κόστισε 5 ευρώ η κάθε διαδρομή το άτομο. τα εισιτήρια κλείστηκαν προ μηνός από τα σάιτ της εταιρίας, ενώ αν τα κόβαμε από τον οδηγό θα κόστιζαν 17 ευρώ το άτομο.
το ξενοδοχείο μας ήταν στην περιοχή Bourse (Atlas Hotel Brussels) και ήταν αξιοπρεπέστατο.
φθάνοντας στη στάση Bourse με το μετρό και αφού ήπιαμε έναν καφέ στη πλατεία για να πάρουμε μια ανάσα και να αναπνεύσουμε τον αέρα των Βρυξελλών, αφήσαμε τις βαλίτσες μας στο ξενοδοχείο και κατευθυνθήκαμε προς την Grand Place η οποία έσφυζε από κόσμο.
αφού κάναμε τις βόλτες μας και ήπιαμε τις μπύρες μας και φάγαμε τις σοκολάτες μας πήγαμε για φαγητό και ξεκούραση.
2014-05-16-186.jpg


2014-05-16-187.jpg


2014-05-16-189.jpg


2014-05-16-190.jpg
2014-05-20-318.jpg


2014-05-20-319.jpg
2014-05-16-190.jpg
2014-05-20-318.jpg


DSC00020.JPG


τη επόμενη μέρα που ήταν Σάββατο υπήρχε μια έντονη κινητικότητα από το πρωί στην πλατεία Bourse και στους γύρω δρόμους με στήσιμο εξεδρών και ηχητικών εγκαταστάσεων που αργότερα περνώντας από εκεί γίναμε μάρτυρες του απόλυτου πανζουρλισμού. είχαν πάρτι και γενική δοκιμή του event που θα γινόταν στις 30 του μηνός (δηλαδή έγινε εχθές) των απανταχού Gay ane Lesbians.

DSC00022.JPG


DSC00021.JPG


DSC00010.JPG
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Mάκη πες μας κι άλλα! Ωραίες οι φωτος, μου άνοιξες την όρεξη! Θυμάμαι με νοσταλγία το Βέλγιο, θέλω να ξαναπάω! :)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Δωσε,Μακη,δωσε...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τελεια:clap:Μακιος ιστορια....
αλλιώς πως θα διέφερα από τους άλλους βρε καρφίτσα μου???
μην ανησυχείς όμως, όταν θα μεγαλώσω θα γίνω και εγώ giannismits,hydroneta,villi κλπ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
λοιπόν την Κυριακή αφού πήραμε το πρωινό μας χαλαρά φθάσαμε στον σταθμό Sentral (τα εισιτήρια του μετρό κοστίζουν 2,10 ) που ήταν πιο κοντά στο χοτέλ και πήραμε το τρένο για Μπριζ. τα εισιτήρια τα βγάλαμε από τα εκδοτήρια του σταθμού και κόστιζαν 14,10 το άτομο. φθάνοντας λοιπόν στην Μπριζ πήραμε το λεωφορείο (το εισιτήριο κοστίζει 1,30 σε όλα τα λεωφορεία και τράμ στο Βέλγιο) και σε 6-7 στάσεις φθάσαμε στο χοτέλ μας το οποίο ήταν πολύ κοντά στο κέντρο της Μπριζ.
η αρχική κράτηση ήταν για το Hotel Aragon, αλλά 2 μέρες πριν φθάσουμε και ενώ ήμασταν στις Βρυξέλλες μου ήρθε ένα email που έλεγε ότι λόγω κάποιας σύγχυσης στη διαχείριση των κρατήσεων, αν θέλαμε να μείνουμε στο ίδιας ιδιοκτησίας Hotel Oud HuisDe Peellaert. στην αρχή νόμιζα ότι επειδή ακύρωσα την αρχική μου κράτηση από το Booking και το ξαναέκανα κράτηση με το κουπόνι της airfast και μου κόστιζε 55 ευρώ φθηνότερα ότι το ξενοδοχείο που μου προτείνανε θα ήταν κατώτερο του αρχικού, αλλά μπένοντας στην Booking διαπίστωσα ότι ήταν ακριβότερο από το Aragon και σε πολύ καλή περιοχή. τους έστειλα λοιπόν και εγώ ένα email λέγοντας τους ότι δέχομαι να τους εξυπηρετήσω με την προϋπόθεση να μου δώσουν ένα καλύτερο δωμάτιο, πράγμα το οποίο δέχτηκαν.
φθάνοντας λοιπόν στο καινούριο μας ξενοδοχείο τακτοποιούμε τα πράγματά μας και βγαίνουμε για την πρώτη μας βόλτα στην πραγματικά πανέμορφη Μπριζ. περνάμε από την Burgplatz που είναι στα 200 μέτρα από το χοτέλ μας και φθάνουμε στην κεντρική πλατεία Marktplatz στην οποία καθόμαστε για να πιούμε έναν καφέ, να απολαύσουμε την ομορφιά της, τον κόσμο που περιφέρεται τριγύρω και όλα αυτά με έναν υπέροχο καιρό.

2014-05-18-209.jpg

2014-05-18-210.jpg


2014-05-18-213.jpg
2014-05-18-226.jpg


περιδιαβαίνοντας τα δρομάκια φθάσαμε στα κανάλια και στις προβλήτες από όπου ξεκινούν οι βάρκες που κάνουν ένα τούρ μισής ώρας περίπου στα κανάλια της Μπριζ. ( το εισιτήριο κοστίζει 7,60 το άτομο). μπαίνουμε και εμείς σε μιά βάρκα που ήταν έτοιμη να ξεκινήσει και απολαμβάνουμε μια υπέροχη βόλτα.

2014-05-18-215.jpg

2014-05-19-239.jpg


2014-05-19-241.jpg


2014-05-19-245.jpg
2014-05-19-253.jpg

2014-05-18-230.jpg


2014-05-19-266.jpg


2014-05-19-242.jpg
2014-05-19-259.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom