Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αν σου πω για τη Βαρκελωνη , θα μου πεις για τα Μετεωρα;:haha::haha:

Πιστευω οτι βγαζοντας τα εισιτηρια απο τη προηγουμενη μερα (και τα 2 κτιρια ειναι στο κεντρο και σιγουρα θα περασεις απο μπροστα τους )
δεν θα εχεις προβλημα ...
Ρενατα και xenos εσεις που πηγατε προσφατα ;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Παιδια οσες φορες εχω παει la pedrera y casa batlo εβγαλα απο εκει εισητηριο,απλα μπορει να περιμενεις για λιγο. Τον Ιουνιο μερα δευτερα που ειχα παει la pedrera περιμενα μολις 10 λεπτα,μπορει να ετυχε κιολας,αλλα δεν ειναι απαραιτητο νομιζω να βγαλεις απο πριν εισητηρια,απο το ιντερνετ.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ξεαγχωθηκα καπως!!thanks παιδια!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
στις εισόδους των σπιτιών μπορεί να βρει κανείς ουρά μπορεί κ όχι.
Ανάλογα με την εποχή και την μέρα που θα τα επισκεφτεί κανείς.
Π.χ τον Δεκέμβρη που πήγα στη Κάζα Μπατλό, δεν ειχε ουρά. Φυσικά ήταν αρχές Δεκέμβρη, πρωι στις 10, και ο καιρός βροχερός.
Τώρα τέλη Ιούνιου που ετυχε να περνάω από μπροστά, είχε μια μικρή ουρά.
Καλό είναι μια μέρα πριν, σε ώρα μη αιχμής, δηλαδή αρκετά πρωί, η λίγο πριν το κλείσιμο, μια επίσκεψη για προ-αγορα εισιτηρίου εισόδου, ειναι αρκετή, οπως εγραψε και η ....πρωταθλήτρια σε επισκέψεις στην Βαρκελώνη ΚΙΚΗ!;)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ξέρω 3 τρόπους για να πάρει κανείς τα εισιτήρια(οι 2 αφορουν μόνο την predera)
1.αγοράζεις μέσω internet ή απο το τουριστικό γραφείο της Βαρκελώνης(υπάρχει και στο αεροδρόμιο και στη πλατεία καταλωνίας) την barcelona card και δείχνοντάς την στη είσοδο γλιτώνεις τις όποιες ουρές(έχει και έκπτωση ).
2.αν δεν θες ν' αγοράσεις την barcelona card,υπάρχει μια κάρτα(πάλι τη αγοράζεις με τους 2 παραπάνω τρόπους)που κάνει 20Ε και μπαίνεις σε 7 μουσεία,μεταξύ την οποίων και η καζα μιλα (πρεδερα)του Γκαουντί.πάλι δεν περιμένεις στην ουρά και για μένα προσωπικά αξίζει τα λεφτά της.
3.να περιμένεις στην ουρά και να βγάλεις εκεί το εισιτήριο.καλό σας ταξίδι,καλά να περάσετε και αν θέλετε πείτε ένα γειά από μένα στη βαρκελώνη!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
1.αγοράζεις μέσω internet ή απο το τουριστικό γραφείο της Βαρκελώνης(υπάρχει και στο αεροδρόμιο και στη πλατεία καταλωνίας) την barcelona card και δείχνοντάς την στη είσοδο γλιτώνεις τις όποιες ουρές(έχει και έκπτωση ).
είναι σίγουρο αυτό; οτι δηλαδή με την επιδειξη της μπαρσελόνα καρντ γλυτώνεις τις ουρές;
το ρωτάω γιατί δεν θυμάμαι να εχει ξανααναφερθεί...
αχ, ατιμο αλτσχάιμερ!:haha:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
η κάρτα των 20Ε που εξασφαλίζει την είσοδο σε:MNAC,MACBA,MIRO,F.ANTONI TAPIES,CCCB,PICASSO,LA PEDRERA λέγεται articket.εγώ με την articket μπήκα χωρίς να περιμένω όπως οι άλλοι στην ουρά.μόλις την δείξαμε στη είσοδο,μας έβαλαν μέσα.άρα υποθέτω πως θα γίνεται το ίδιο και με την barcelona card.όμως δεν το λέω 100% σίγουρα,γιτί δεν την αγόρασα εγώ.το ίδιο έγινε και στα άλλα μουσεία.μας έβγαζαν από την ουρά με την articket.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
η κάρτα των 20Ε που εξασφαλίζει την είσοδο σε:MNAC,MACBA,MIRO,F.ANTONI TAPIES,CCCB,PICASSO,LA PEDRERA λέγεται articket.εγώ με την articket μπήκα χωρίς να περιμένω όπως οι άλλοι στην ουρά.μόλις την δείξαμε στη είσοδο,μας έβαλαν μέσα.άρα υποθέτω πως θα γίνεται το ίδιο και με την barcelona card.όμως δεν το λέω 100% σίγουρα,γιτί δεν την αγόρασα εγώ.το ίδιο έγινε και στα άλλα μουσεία.μας έβγαζαν από την ουρά με την articket.
να σου πω την εψαξα και την articket αλλα πρεπει να πας τουλαχιστον σε 3 απο τα 7 για αξιζει να την παρεις και ακομα δεν τοχουμε αποφασισει αν θα παμε σ΄ολα αυτα (και το batlo δεν ειναι μεσα)
παντως σε ευχαριστω
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
συμφωνώ πως για ν' αξίζει τα λεφτά της πρέπει να πας τουλάχιστον σε 3 απο αυτά.αλλά δεν θα πας MNAC ΚΑΙ PICASSO?(+PEDRERA)επίσης το μουσείο του MIRO είναι στο λόφο του montjuik,άρα συνδυάζεται με βόλτα με το τελεφερίκ στο κάστρο,ή ολυμπιακό χωριό ή απλά βόλτα στο πάρκο του montjuik !!:roll:σκέψου το!!:p:p:p
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
να σου πω την εψαξα και την articket αλλα πρεπει να πας τουλαχιστον σε 3 απο τα 7 για αξιζει να την παρεις και ακομα δεν τοχουμε αποφασισει αν θα παμε σ΄ολα αυτα (και το batlo δεν ειναι μεσα)
παντως σε ευχαριστω
στο batlo γιατι να μπεις??
ειναι πολυ ακριβη η εισοδος και υπαρχουν τοσα πολλα να δεις
στην βαρκελωνη που νομιζω οτι αυτο ερχεται τελευταιο!!
το εχω γραψει καιρο τωρα για την καρτα articket!εμενα μαλλον δεν με συμφερει!!(δεν ειμαι και σιγουρη ακομη)..υπαρχουν και καποιες δωρεαν εισοδοι τα πρωτα σουκου του μηνα!!ριξε μια ματια και σε αυτο!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
στο batlo γιατι να μπεις??
ειναι πολυ ακριβη η εισοδος και υπαρχουν τοσα πολλα να δεις
στην βαρκελωνη που νομιζω οτι αυτο ερχεται τελευταιο!!
το εχω γραψει καιρο τωρα για την καρτα articket!εμενα μαλλον δεν με συμφερει!!(δεν ειμαι και σιγουρη ακομη)..υπαρχουν και καποιες δωρεαν εισοδοι τα πρωτα σουκου του μηνα!!ριξε μια ματια και σε αυτο!!
Λατινα, ειπα δεν θα ξαναγραψω στην Βαρκελωνη, αλλα ........:roll: Ειναι δυνατον να μην μπεις στο Batllo???
Τοσα λεφτα θα δωσεις στα αλλα αξιοθεατα τα 16 ευρω θα σε πειραξουν??
Αν ειναι να αφαιρεσεις καποιο , αφαιρεσε την επισκεψη στο Poble Espaniol την οποια θεωρω ανουσια και αφορητα τουριστικη( πιστεψε με δεν εχει να σου προσφερει απολυτως τιποτα).
Θα ουρλιαξω, μη και δεν πας Battlo:shock::shock:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
στο batlo γιατι να μπεις??
ειναι πολυ ακριβη η εισοδος και υπαρχουν τοσα πολλα να δεις
στην βαρκελωνη που νομιζω οτι αυτο ερχεται τελευταιο!!
κίτρινη κάρτα για αυτή την δήλωση!:bleh:

από τα πρώτα που πρέπει να δει κανείς στη Βαρκελώνη!
Αν κάποιος δεν μπορεί να διαθέσει 14 η 16Ε για να το επισκεφτεί,
αναρωτιέμαι τι γυρεύει στην Βαρκελώνη!:roll:
καλύτερα ας μείνει εκεί που είναι.

άλλο αν δεν τον ενδιαφέρει αρχιτεκτονικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom