Ιταλία Γύρος Ιταλίας με αμάξι

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
αγαπητή fotiny επιστρέφοντας παρακαλώ να μας μεταφέρεις τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου γιατί θα κάνω το ταξιδι Ρώμη φλωρεντία τοσκάνη το Πάσχα πρώτη φορά θα βγώ με αυτοκίνητο και με δυο παιδιά 5 και 7 ετών Οτι απρόοπτο σου συμβεί (ελπίζω οχι )ή οτι θεωρήσεις οτι πρέπει να προσέξουμε SOS Εύχομαι να περάσεις τέλεια Και εγώ θα μείνω εκτός πόλεων στα περίχωρα για το parking Θα μου φανούνε πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για τη στάθμευση στη ρώμη και Φλωρεντία αλλά και στα χωριά Οποιο parking σου φανεί βολικό και φτηνό σημειωσέ το να μας το μεταφερεις
Καλό σου ταξίδι
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εννοείτε πως θα σας μεταφέρω τις εμπειρίες μου, όπως μας τις μεταφέρουν όλοι οι άλλοι εδώ μέσα. Χάρη σ' αυτούς έλυσα και εγώ τις όποιες απορίες μου και όποιον μπορέσω να βοηθήσω και εγώ επιστρέφοντας θα είναι μεγάλη μου χαρά!!!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Εννοείτε πως θα σας μεταφέρω τις εμπειρίες μου, όπως μας τις μεταφέρουν όλοι οι άλλοι εδώ μέσα. Χάρη σ' αυτούς έλυσα και εγώ τις όποιες απορίες μου και όποιον μπορέσω να βοηθήσω και εγώ επιστρέφοντας θα είναι μεγάλη μου χαρά!!!
περιμένω λοιπόν με αγωνία τα φώτα σου μιας και θα προηγηθείς απο μένα σχεδόν στην ιδια διαδρομή και
σου εύχομαι τα καλύτερα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα και πάλι.
Τελικά λόγω αλλαγής της άδειας μου δεν έχω φύγει ακόμα, τα τελευταία γεγονότα δείχνουν Φεβρουάριο! Και από οτι φαίνεται καλύτερα γιατί όλο αυτόν τον καιρό μελέτησα αρκετά το πλάνο και έχω καταλήξει πλέον σε αυτό:
Αγκώνα-Πομπηία (2 διανυκτερεύσεις), Ρώμη (4 διανυκτερεύσεις) και μετά Τοσκάνη-Φλωρεντία (4 διανυκτερεύσεις).
Βενετία και Μιλάνο θα τα αφήσω για άλλο ταξίδι μόνα τους.
Από ξενοδοχεία προσανατολίζομαι εδώ:
Hotel Palma - Pompei

Hotel Grand Palazzo Carpegna, Rome Hotels, Italy Hotels+

4 Stars Hotel in Florence,Italy:Business Florence Hotel - Starhotels

Όποιος γνωρίζει αλλά και κάθε γνώμη ευπρόσδεκτα!

Ευχαριστώ...
καλησπέρα και καλό ταξίδι καταρχήν...
μία ερωτηση: γιατί Πομπηία? αξίζει μόνο μία επίσκεψη την ημέρα και τέλος. εκτός του αρχαιολογικού χώρου δε λέει. εγώ είχα μείνει Νάπολη στο starhotel Terminus κεντρικότατο, άνετο, απέναντι από τον κεντρικό σταθμό, με πάρκιν. και φυσικά μένοντας τοσο κεντρικά στη Νάπολη, μια πολύ ωραία πόλη, οι επιλογές για φαγητό, βόλτες, shopping είναι αναρίθμητες. Μείνετε Νάπολη και ημερήσια Πομπηία, costiera Amalfitana η πρότασή μου.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επειδή κάποιοι με είχαν συμβουλέψει να μην μπλέξω στην πόλη της Νάπολι, μόνο γι'αυτό...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή κάποιοι με είχαν συμβουλέψει να μην μπλέξω στην πόλη της Νάπολι, μόνο γι'αυτό...
είναι κρίμα γιατί είναι μια ωραία πολη, ασφαλής για τουρίστες που παίρνουν τις ελάχιστες προφυλάξεις. έχω πάει 4 φορές, 2 με μοτο, μία με αυτοκίνητο (τότε στο starhotel). Τη γύρισα όλη με το αυτοκίνητο αν και από το starhotel είναι όλα σε απόσταση αναπνοής. Φοβερά τα quartieri spagnoli, spaccanapoli. Ανεπανάληπτη η βόλτα στα στενά της. Πόλη με χρώμα, ζωή. Η κίνηση είναι λιγότερη από την αθηναική και ίσως και από της Πατρας σε ώρα αιχμής. Δεν βλέπω την ώρα να ξαναπάω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν και κανονικά εγώ ποτέ δεν πρέπει να συμφωνώ με τον samion, στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να έχει ένα μικρό δίκιο... πολύ μικρό όμως έτσι;;

Με άλλα λόγια και μεταξύ μας, μην το πάρει χαμπάρι, η Νάπολη αξίζει τρελλά και μιά και δυό και τρείς μέρες... Απίστευτη πόλη και σε ιδανική θέση από το Capri, την Costiera και την Πομπήια... Συμβουλή μου να μπλέξεις και να παραμπλέξεις μαζί της...
 

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
βαλε στο προγραμμα το σαν τζιμιτζιανο. Πραγματική μεσαιωνικη ατμόσφαιρα . μην το προσπεράσεις.
εχω κανει πολες φορες την διαδρομή και προς ανγκόνα και προς Βενετία. Η εισοδος του πλοιου στην Βενετία ειναι καταπληκτικη.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Βεβαίως και να ασχοληθείς με τη Νάπολη.. απλά μη κυκλοφορείς και πολύ με το αυτοκίνητο μέσα στην πολη, ιδιαίτερα τις ώρες αιχμής.. μπορείς να πας και στην Ischia αλλά και στη Procida, ένα μικρό γραφικό νησάκι ανάμεσα στην Ischia και τη Νάπολη.. αλλά φυσικά προηγείται όλων η Costiera Amalfitana..απλά είναι το καλύτερο μέρος που έχω πάει (νομίζω..)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν και κανονικά εγώ ποτέ δεν πρέπει να συμφωνώ με τον samion, στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να έχει ένα μικρό δίκιο... πολύ μικρό όμως έτσι;;

Με άλλα λόγια και μεταξύ μας, μην το πάρει χαμπάρι, η Νάπολη αξίζει τρελλά και μιά και δυό και τρείς μέρες... Απίστευτη πόλη και σε ιδανική θέση από το Capri, την Costiera και την Πομπήια... Συμβουλή μου να μπλέξεις και να παραμπλέξεις μαζί της...
:shock::shock::shock: δεν πιστεύω στα μάτια μου ότι συμφωνείς σε κάτι με μένα....σε λίγο θα προτείνεις και ανεκ για Βενετία με πάστα με βόνγκολες στο σελφ σερβις...
μην ξεχνάμε για τους φαν της αρχαιολογίας το Ercolano, φοβερό αρχαιολογικό σάιτ, σαν την πομπηία λάιτ και με ελάχιστους τουρίστες.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αφού λοιπόν ο λαός αποφάσισε θα διανυκτερεύσω στην Νάπολι, εξάλλου το αυτοκίνητο έχω σκοπό να το μετακινώ στις μακρινές αποστάσεις και όχι εντός των πόλεων.
Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω από 2 μέρες στην περιοχή (με το δεδομένο των 4 διανυκτερεύσεων και άλλων 4 στην Φλωρεντία για ημερήσιες στην περιοχή).
Και σαν εντελώς άσχετη να ρωτήσω τι ακριβώς είναι η Costiera Amalfitana (μην βαράτε είπαμε άσχετη, αλλά πρόθυμη να μάθω!!!);;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.548
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom