Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το ποσό που δεσμεύουν οι εταιρίες ενοικιάσεως δεν είναι το ίδιο κάθε φορά, εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους όπως εταιρία, κατηγορία αυτοκινήτου, είδος ασφάλειας κλπ.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ευτυχως οι νομοι στο εξωτερικο ισχυουν,αρα μην ψαχνεις τροπο αποφυγης,γιατι αν συμβει οτιδηποτε και εισαι παρατυπη,αλλοιμονο σου.Και μια επισημανση.Νεα οδηγος και θα οδηγησει Σκωτια;Πιστεψε με,αν και παρα πολλα χρονια οδηγος,τα χιλιομετρα που εκανα τριγυριζοντας αρκετες φορες την κατα τα αλλα πανεμορφη Σκωτσεζικη επαρχια,παραηταν κουραστικα.και δυσκολα,κυριως λογω δεξιοτιμονου και των στενων δρομων τους. Αρα ή πληρωσε και καλο προσεκτικο ταξιδι ή βρες αλλον οδηγο με μεγαλυτερη ηλικια για οικονομια.
 

antie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Δε συμφωνώ ότι η έξτρα χρέωση είναι κόλπο γιατί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.Αν πάρεις τη βασική ασφάλεια η εταιρία ενοικίασης δεν καλύπτεται σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος,κλοπής κλπ οπότε πρέπει να σου κρατήσει το μεγάλο αυτό ποσό για να εξασφαλίσει την περιουσία της.Αν πάρεις τη φουλ ασφάλεια,έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, την κάρτα σου απείραχτη και στις περισσότερες περιπτώσεις σου δίνουν καλύτερο αυτοκίνητο αφού η εταιρία καλύπτεται πλήρως.
Antie η γνώμη μου είναι καλύτερα λίγα χρήματα παραπάνω παρά να ψάχνεσαι να βρεις 2500 χιλιάρικα και να παρακαλάς μη σου τύχει η στραβή.
Συμφονω μαζι σου καλυτερα λιγα παραπανω αλλα τα εξτρα αυτα χρηματα για την ασφαλιση του αυτοκινιτου τα πληρωνω στην εταιρια οταν θα παω να παρω το αμαξι? η στην σελιδα που εκανα την κρατηση που λογικα δεν ξερω αν συμπιπτουν αν ειναι η ιδια ασφαλιση γιατι αποτι καταλαβα αυτα τα 8κατι ευρο ειναι αλλα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
γίνεται και με τις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις. μπορείς να τα πληρώσεις και στην σελίδα που έκλεισες το αυτοκίνητο ( πιό φθηνά ) ή στο γκισέ της εταιρίας όταν παραλάβεις το αυτοκίνητο ( πιο ακριβά ). η διαφορά για μένα έγκειται στο ότι αν χτύπα ξύλο σου συμβεί κάποιο ατύχημα, θα πρέπει να αναλάβεις να πληρώσεις εσύ όλα τα έξοδα της επισκευής του αυτοκινήτου, να περιμένεις να σου στείλουν τα τιμολόγια των εξόδων που έκανε η εταιρία, μετά να τα διαβιβάσεις εσύ σε αυτούς που έκανες την ασφάλεια και να περιμένεις να σου επιστρέψουν τα χρήματα. στην δεύτερη περίπτωση (την οποία προτιμώ, αλλά είναι ακριβότερη) ότι και να σου συμβεί, αφήνεις το αυτοκίνητο εκεί που το παρέλαβες και φεύγεις χωρίς άλλες διαδικασίες.
 

antie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
γίνεται και με τις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις. μπορείς να τα πληρώσεις και στην σελίδα που έκλεισες το αυτοκίνητο ( πιό φθηνά ) ή στο γκισέ της εταιρίας όταν παραλάβεις το αυτοκίνητο ( πιο ακριβά ). η διαφορά για μένα έγκειται στο ότι αν χτύπα ξύλο σου συμβεί κάποιο ατύχημα, θα πρέπει να αναλάβεις να πληρώσεις εσύ όλα τα έξοδα της επισκευής του αυτοκινήτου, να περιμένεις να σου στείλουν τα τιμολόγια των εξόδων που έκανε η εταιρία, μετά να τα διαβιβάσεις εσύ σε αυτούς που έκανες την ασφάλεια και να περιμένεις να σου επιστρέψουν τα χρήματα. στην δεύτερη περίπτωση (την οποία προτιμώ, αλλά είναι ακριβότερη) ότι και να σου συμβεί, αφήνεις το αυτοκίνητο εκεί που το παρέλαβες και φεύγεις χωρίς άλλες διαδικασίες.
πολλα ευχαριστω με κατατοπισες πληρως θα παρω το δευτερο και εγω,ελπιζω να μην ειναι πολυ περισοτερα τα λευτα αλλα ακουγετε ασφαλες και χωρις να χανω χρονο σε αλλες διαδικασιες
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αν οι μέρες δεν είναι πολλές, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλό Μάρτη σε όλους! Λίγη βοήθεια, γιατί έχω χιλιομπερδευτεί πελαγοδρομώντας στα διάφορα σάιτ ενοικιάσεως αυτοκινήτων...
Πάω Μιλάνο 21 με 27 / 4 και θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο για ταξίδι σε Ελβετία,Γαλλία και Γερμανία. Η rentalcars λέει:
<<Οι πελάτες των οποίων τα σχέδια toy ταξιδιού περιλαμβάνουν και την οδήγηση εκτός της χώρας ενοικίασης (ή διασχίζουν σύνορα ή ταξιδεύουν σε διάφορα νησιά εντός της ίδιας χώρας).......
Μπορεί να ισχύουν περιορισμοί για ορισμένες χώρες, οι οποίοι μπορεί να απαιτούν από τον πελάτη να καταβάλλει πρόσθετα τέλη.
Διασυνοριακά τέλη - 90,00 € εξαιρουμένου φόρου.>>
Δηλαδή η χρέωση θα είναι η παραπάνω;
Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες εταιρείες;
Ξερει κανείς αν και τι χρεώνει η Sisily by car; Σκέφτομαι να νοικιάσω από αυτήν λόγω της στανταρ επιλογης για ντηζελ.
Ευχαριστώ!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Απ όσο γνωρίζω φίλε μου ... (κάθε χρόνο νοικιάζω στο εξωτερικό) στις "μεγάλες¨εταιρίες (πχ AVIS) δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ούτε κάποια έξτρα χρέωση αν ταξιδέψεις σε άλλες "δυτικοευρωπαϊκές" χώρες σαν κι αυτές που γράφεις.
Το πρόβλημα θα ήταν για κάποιες όπως Σερβία, Σκόπια, Βουλγαρία, Αλβανία κλπ ...
Επίσης δεν έχω πληρώσει ποτέ αυτά τα Διασυνοριακά τέλη που γράφεις όταν ταξίδευα από χώρα σε χώρα ... γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν σύνορα ...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
καλησπερα! θα ηθελα μερικες πληροφοριες για την ενοικιαση αυτοκινητου. απο ο,τι καταλαβαινω δεσμευουν καποια χρηματα στην καρτα. αυτα αποδεσμευονται κατευθειαν; θελω να νοικιασω αμαξι καθως θα ειμαι σε μια περιοχη για 2 μερες και μετα θα ταξιδεψω (με λεωφορειο) σε αλλη περιοχη στην οποια θελω επισης να νοικιασω αμαξι. μολις πληρωσω το αμαξι στην πρωτη περιοχη τα χρηματα αποδεσμευονται οποτε θα εχω και παλι πιστωτικο υπολοιπο για να μπορω να νοικιασω αμαξι στο δευτερο μερος που θα παω ή υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα;
ελπιζω να μην σας μπερδεψα. ειχα τρεχαματα και δεν ασχοληθηκα με το θεμα αμαξι καθως ξενοδοχεια και εισιτηρια ειχα κλεισει εδω και καιρο και ξαφνικα αγχωθηκα. :rolleyes-80:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
καλησπερα! θα ηθελα μερικες πληροφοριες για την ενοικιαση αυτοκινητου. απο ο,τι καταλαβαινω δεσμευουν καποια χρηματα στην καρτα. αυτα αποδεσμευονται κατευθειαν;
Τι εννοείς να αποδεσμεύουν χρήματα; Δέχονται πληρωμές και με μετρητά:confused:; Κλείνεις το αυτοκίνητο (όπως τα αεροπορικά) τις τάδε μέρες, όταν πας να το πάρεις τους δείχνεις ταυτότητα/διαβατήριο, δίπλωμα, πιστωτική κλπ. Σου βάζουν καπάκι ασφάλειες κλπ (πιθανότατα δεν θα συμπεριλαμβάνονται στην τιμή που σου έβγαλε στο internet όταν τα έκλεινες) και σου δίνουν την τελική τιμή. Όταν το επιστρέψεις, τότε σου χρεώνουν την κάρτα. Το πολύ πολύ να σε χρεώσουν παραπάνω αν το επέστρεψες με μισο-άδειο τεπόζιτο (στα λέει αυτά στους όρους, όταν πας να πάρεις το αμάξι).

Αν έχεις χαμηλό όριο, πες σε κάποιο δικό σου να εξοφλήσει το ποσό που σου χρέωσαν στη κάρτα, για να μπορείς να νοικιάσεις και το δεύτερο αυτοκίνητο.

Τουλάχιστον έτσι λειτουργεί η AVIS με την οποία έχω κλείσει εγώ διάφορες φορές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι εννοείς να αποδεσμεύουν χρήματα
Εννοει οτι η εταιρεία δεσμευει ενα ποσο ως εγγυηση, το οποιο ειναι αρκετα υψηλο συνηθως και ετσι καθιστα δυσκολη την επομενη ενοικιαση μια και αποδεσμευεται μερικες ημερες απο το περας της προηγουμενης. Το θεμα εξαρταται καθαρα απο την εταιρεια οπου και θα πρεπει να απευθυνθεις ζητωντας να στο αποδεσμευσουν αμεσα. Αν οχι,μια και οι μεγαλες εχουν τους χρονους τους...τοτε μπορεις να ενοικιασεις απο την ιδια εταιρεια παλι ομως ενημερωνοντας τους.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η αποδεσμευση απο την εταιρεια συνηθως γινεται στην επιστροφη του αυτοκινητου, αλλα συνηθως θελει καποιες μερες για να αποδεσμευτει το ποσον απο την τραπεζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom