Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Ήμουν σίγουρος ότι η υπερεταιρειάρα που ακούει στο όνομα Alitalia δεν θα σε απογοήτευε... Τι υπέροχο σασπένς, τι δραματική κορύφωση και τέλος το απολυτρωτικό φινάλε, η μεγάλη επιστροφή με το χαπιεντικό τέλος!!

Ενώ αν ταξίδευες με τους ξενέρωτους τους Γερμανούς, τους Γάλλους ή τους Άγγλους όλα θα ήταν προβλέψιμα και νερόβραστα... Θα έφτανες στην ώρα σου χωρίς καμιά αγωνία, χωρίς ούτε ένα καυγά , χωρίς να νοιώσεις την αδρεναλίνη να χτυπάει μέσα σου...

Κλείνω παραθέτωντας και παραφράζωντας τους στίχους του μεγάλου ποιητή...

Η Alitalia σ΄έδωσε το ωραίο ταξίδι.
Χωρίς αυτήν δεν θα ΄βγαινες στον δρόμο.
΄Αλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Alitalia δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες Αληταρίες τι σημαίνουν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
έτσι θα το θυμάσαι σε όλη σου τη ζωή τους χρωστάς πολλά τους ιταλούς....:D
 
Μηνύματα
782
Likes
630
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Πολύ καλό Traveller, θα έχω να το λέω! Ευχαριστώ όλους.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.641
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Είχα βγάλει για 1/2/09 (δυο μέρες μετά την παρθενική πτήση) εισιτήριο σε ένα φίλο με την νέα εταιρεία Athens Airways, στην πτήση ATH– AXD, από το : Update Browser Κόστος 1 ? (για τις πρώτες μέρες βέβαια) + 39,02 οι φόροι = 40,02 ?. Τα σχόλιά του ήταν ενθουσιώδη για την άνεση και τις υπηρεσίες και προπαντός για «άλλη αίσθηση» στην φάση της απογείωσης του μικρού 49θέσιου τζετ της Embraer. Επειδή όμως αυτός ο φίλος δεν είναι σχετικός, θα περιμένουμε από κάποιον ειδικό του forum τεστάρισμα και σχολιασμό για την νέα εταιρεία και τα αεροσκάφη.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Είχα βγάλει για 1/2/09 (δυο μέρες μετά την παρθενική πτήση) εισιτήριο σε ένα φίλο με την νέα εταιρεία Athens Airways, στην πτήση ATH– AXD, από το : Update Browser Κόστος 1 ? (για τις πρώτες μέρες βέβαια) + 39,02 οι φόροι = 40,02 ?. Τα σχόλιά του ήταν ενθουσιώδη για την άνεση και τις υπηρεσίες και προπαντός για «άλλη αίσθηση» στην φάση της απογείωσης του μικρού 49θέσιου τζετ της Embraer. Επειδή όμως αυτός ο φίλος δεν είναι σχετικός, θα περιμένουμε από κάποιον ειδικό του forum τεστάρισμα και σχολιασμό για την νέα εταιρεία και τα αεροσκάφη.
Για ποιον χτυπαει αραγε η καμπανα ΜcElk!!:haha:
Ειμαι σιγουρος οτι πολυ συντομα θα παρεις απαντηση για το
testflight!!
Περιμενουμε και βαθμολογια αεροσυνοδων(female).:shock:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.933
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Επανέρχομαι για την clickair με το εξής συμβάν:
μας φέρνουν τον τιμοκατάλογο κ βλεπω αυτό:
ενα σαντουιτς με νερο και ενα γλυκισμα ισον 5Ευρώ

aimg26.imageshack.us_img26_2417_dsc042617614059on7.th.jpg

σε κοκκινο κύκλο αναφέρει οτι αν μετά παρει κανείς τσάι η καφέ τον πληρώνει μόνο 1Ευρώ, αντί της κανονικής τιμής που ήταν 2 η 2,5Ε νομίζω

Παραγγέλνω αυτο το μενού των 5 Ευρώ.
Αφού "απολαμβάνω" αυτό το σπαρτιάτικο γεύμα για τις 3 ωρες πτήσης προς Βαρκελώνη, μετά ζητάω ενα τσάι και δινω στην αεροσυνοδό 1Ε.
Μόλις το βλέπει, μου λέει οχι 2 Ευρώ σε απταιστα αλλα ακαταλαβίστικα προς εμέ ισπανικά! :haha:
Προσπαθω να της εξηγήσω οτι αφου πριν παρηγγειλα το γευμα των 5Ε, οριστε και το μπουκαλι νερου, δειχνοντας το, θα επρεπε να πληρώσω 1 Ε.
Μου λεει οχι. Στην συνέχεια πηγαίνει και ρωτάει καποια αλλη συνάδελφο της, η οποια επιβεβαιώνει την αποψη της αεροσυνοδού οτι πρεπει να πληρωσω 2Ε.
Μά....
Επειδή αρχισε να μας βλέπει κ να μας ακουνε πλεον οι συνεπιβάτες και ενιωσα αρκετά άβολα, της εδωσα το 2Ε και ησύχασα.
Το θεμα δεν ειναι το 1 Ε αλλα η αγενής καπως εμμονή τους για το 2Ε ενώ γνωριζαν τι ειχα πάρει πριν.
Απο οτι κατάλαβα, επρεπε να το δηλωσω με την παραγγελια μου οτι μετά θα παρω και ενα τσαι, για να το θυμούνται, να το ξέρουνε για να με χρεώσουνε ανάλογα!:cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.399
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εχω πεταξει με αυτο FCO-GVA της αγαπημενης μου Alitalia που θα εξακολουθει να υπαρχει σε πεισμα του Traveller...:D:D
ανετη γρηγορη απογειωση, αισθηση πτησης φανηκε παρομοια με 737 αλλα με μικροτερους χωρους για επιβατη, αποσκευες. 2+1 θεσεις. καλό μου φανηκε σε γενικες γραμμες. ας ελπισουμε να εχει τυχη η νεα εταιρεια.
 

Attachments

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το θεμα δεν ειναι το 1 Ε αλλα η αγενής καπως εμμονή τους για το 2Ε ενώ γνωριζαν τι ειχα πάρει πριν.
Απο οτι κατάλαβα, επρεπε να το δηλωσω με την παραγγελια μου οτι μετά θα παρω και ενα τσαι, για να το θυμούνται, να το ξέρουνε για να με χρεώσουνε ανάλογα!:cool:
Μα..φυσικά και δεν είναι το 1 Ευρώ το θέμα...αλλά η βλακεία που τους δέρνει να είναι ασυνεπείς στις προσφορές που αναφέρει ο τιμοκατάλογός τους. Κι επίσης...απαράδεκτο να είναι αεροσυνοδός η άλλη και να μην μιλάει άπταιστα μάλιστα αγγλικά!
 

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Δεν ήξερα που να το ρωτήσω και ρωτάω εδώ..
Τώρα έμαθα για την Athens Airways, και χάρηκα πολύ..
Επιτέλους να ανέβει λίγο ο ανταγωνισμός..
Από ότι είδα εχει Θεσαλονίκη-Αθήνα με 25 euro (one away)..
Γιατί όμως έχει πτήσεις μέχρι τέλη Μαρτίου μόνο???
Εγώ ενδιαφέρομαι για Απρίλιο..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γιατί...είναι τιμή προσφοράς - γνωριμίας..κι από την άλλη, χαζοί είναι να βγάλουν έτσι το Πάσχα; :)))
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.363
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom