Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Τι γίνεται ρε παιδιά με την Athens airways?

Νομίζω ότι δεν ξεκινάει και πολύ καλά.

Πρώτο το θέμα των αποσκευών. Γιατί μόνο 5kg χειραποσκευή; Εδώ οι περισσότερες έχουν 10kg (Skyeuerope, TUI, Airberlin κλπ) ενώ άλλες απεριόριστο! (Easyjet όσο αντέχεις). Σαν επιστέγασμα έρχεται το μόνο 15kg αποσκευές. Μήπως θέλουν να χρεώσουν βασικά τις αποσκευές και όχι τους επιβάτες; Δηλαδή απλό τρύκ εξαπάτησης; Θα δούμε που θα καταλήξει.

Δεύτερο, με τις χρεώσεις στο site.
SKG-ATH 14/3/2009 ?25 all inclusive
ATH-SKG 20/3/2009 ?40 all inclusive
SKG-ATH-SKG A/R 14/3-20/3/2009 ?114,02 all inclusive !!!!!
τι ωραία πράγματα είναι αυτά;

Για το δεύτερο, μάλλον θα διορθωθεί, θα δούμε προς τα πάνω η προς τα κάτω. Παρεπιμπτόντως η Aegean SKG-ATH-SKG A/R 14/3-20/3/2009 το έχει ?116,48. Μάλλον δεν υπάρχει διαφορά.

Για το πρώτο (αποσκευές) όχι μόνο η διαφορά (αν υπάρξει χρέωση) θα είναι μεγάλη, αλλά υπάρχει και θέμα υποβάθμισης ποιότητας. Θα εξαναγκάσει την Aegean να χρεώνει τις αποσκευές ! Το θεωρώ σίγουρο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
AIR ASIA ???

Μιας και για τις αεροπορικές εταιρείες ο λόγος: έχει ταξιδέψει κανείς με AIR ASIA? Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και εντυπώσεις! Σκέφτομαι να ταξιδέψω αλλά με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι δεν είναι μέλος της ΙΑΤΑ.....
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
AIR ASIA....σχετικα με την ανωτερω αεροπορικη εταιρεια ....ταξιδεψα στις 27 ιανουαριου απο μπανκοκ στο τσιανγκ μαι και μεσα στον μηνα αυτο απο ουντον θανι στην μπανκοκ..πολυ καλη εταιρεια...εχει πολλες πτησεις σε ολη την ινδοκινα....χαμηλες τιμες ...εχει παντου γραφεια..οι πτησεις ειναι παντα γεματες..και κατι ακομη :: δεν δινουν νουμερα και καθεσαι οπου βρεις μεσα στο αεροπλανο....επισης οτι παρεις στην πτηση το πληρωνεις...το βαρος της βαλιτσας πρεπει να ειναι 15 κιλα.... τα επιπλεον πληρωνονται επι τοπου......εγω ειχα βαλιτσα με 16300 αλλα δεν ειπαν τιποτα....η δικια μου γνωμη ειναι θετικη και παλι θα την προτιμησω...:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
elgeo τα εισητηρια με ΑIRASIA τα ειχες κλεισει απο δω η απο Ταιλανδη?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
καλησπερα .....τα εισιτηρια τα εκλεισα απο εδω περιπου 20 μερες νωριτερα απο το site της airasia που ειναι πολυ ενημερωτικο και ευκολο στην χρηση του ....36 euro απο BKK στο CHIANG MAI < περιπου 600 χιλιομετα.> και 38 euro απο το undon thani στην BKK < περιπου 500 χιλιομετρα>> μου εστειλαν αμεσως επιβεβαιωση κρατησης με e-mail ....εκει διαπιστωσα οτι η airasia εχει καλο ονομα και οτι την προτιμουν πολυ καθως τα αεροπλανα ηταν γεματα..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
καλησπερα .....τα εισιτηρια τα εκλεισα απο εδω περιπου 20 μερες νωριτερα απο το site της airasia που ειναι πολυ ενημερωτικο και ευκολο στην χρηση του ....36 euro απο BKK στο CHIANG MAI < περιπου 600 χιλιομετα.> και 38 euro απο το undon thani στην BKK < περιπου 500 χιλιομετρα>> μου εστειλαν αμεσως επιβεβαιωση κρατησης με e-mail ....εκει διαπιστωσα οτι η airasia εχει καλο ονομα και οτι την προτιμουν πολυ καθως τα αεροπλανα ηταν γεματα..
Ευχαριστω για την απαντηση.Ρωτησα γιατι αργα η γρηγορα θα ακολουθησω και γω αυτη τη διαδικασια.:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
Είχα κλείσει κι εγώ εισιτήρια το καλοκαίρι με AirAsia και μάλιστα για δύο πτήσεις και τελικά δεν χρησιμοποίησα καμία από τις δύο....χάσαμε το τεράστιο ποσό των 15 Ευρώ/άτομο/πτήση:D

Ελπίζω το ερχόμενο καλοκαίρι να την χρησιμοποιήσω για Μπαλί....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Είχα και εγώ ένα έγχος με την AIR ASIA αλλά με καθησύχασε το γεγονός ότι είναι στη λίστα με τις 10 καλύτερες lo-co του 2009 παγκοσμίως!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Είχα και εγώ ένα έγχος με την AIR ASIA αλλά με καθησύχασε το γεγονός ότι είναι στη λίστα με τις 10 καλύτερες lo-co του 2009 παγκοσμίως!
Οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται....οπως λεει και το ρητον:bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είχα και εγώ ένα έγχος με την AIR ASIA αλλά με καθησύχασε το γεγονός ότι είναι στη λίστα με τις 10 καλύτερες lo-co του 2009 παγκοσμίως!
Μία ερώτηση... εσύ δηλαδή γνωρίζεις πάνω από 10 loco και καθησύχασες από αυτό τους φόβους σου?

Επί της ουσίας... ασφαλώς και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για την Air Asia... Εταιρία κολοσσός, καινούργια αεροπλάνα, πολλά δρομολόγια, άριστες τιμές και νόστιμες αεροσυνοδοί... αν εξαιρέσεις τις στριμόκωλες θέσεις και τις no frills πτήσεις εξαιρετική επιλογή...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Μία ερώτηση... εσύ δηλαδή γνωρίζεις πάνω από 10 loco και καθησύχασες από αυτό τους φόβους σου?

Επί της ουσίας... ασφαλώς και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για την Air Asia... Εταιρία κολοσσός, καινούργια αεροπλάνα, πολλά δρομολόγια, άριστες τιμές και νόστιμες αεροσυνοδοί... αν εξαιρέσεις τις στριμόκωλες θέσεις και τις no frills πτήσεις εξαιρετική επιλογή...

:haha::haha::haha: Από traveller πρέπει να ονομαστείς Mr. Αντίρρηση! :haha::haha::haha:
Είχε πάνω από 10 η λίστα! Για την ακρίβεια 11!.... πλάκα κάνω! :haha:
Σοβαρά τώρα, είχε αρκετές η λίστα οπότε το να είναι στο top10 με ανακούφισε λίγο!
Τώρα για τις νόστιμες αεροσυνοδούς για καλό μου το λές??? Με τον άντρα μου ταξιδεύω :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom