Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ανάλογα την περίπτωση και τον υπάλληλο στο τσεκ ιν! Κι εμένα έτυχε με την ίδια εταιρεία να μου ζυγίσουν μια φορά την χειραποσκευή και άλλη πάλι όχι.
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μάθω (εάν γνωρίζει κάποιος) για της κάρτες μιλίων τον αεροπορικών εταιριών, τις παροχές τους και πως της προμηθεύεται κάποιος, και εάν ισχύει όταν μαζεύεις αρκετά μίλια σου παρέχουν μεγάλες εκπτώσεις ακόμα και δωρεάν πτήσεις. Ευχαριστώ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μάθω (εάν γνωρίζει κάποιος) για της κάρτες μιλίων τον αεροπορικών εταιριών, τις παροχές τους και πως της προμηθεύεται κάποιος, και εάν ισχύει όταν μαζεύεις αρκετά μίλια σου παρέχουν μεγάλες εκπτώσεις ακόμα και δωρεάν πτήσεις. Ευχαριστώ.
Λοιπον μπορει να τις προμηθευτει καποιος απο τα εκαστοτε γραφεια στα αεροδρομια,κανει μια αιτηση και σου στελνουν στο σπιτι την καρτα,η οποια εχει μεγεθος οπως μια καρτα Visa. Τωρα και ναι ισχυουν οτι οταν εχεις αρκετα μιλια,αλλα αρκετα μιλια,τα οποια μαζευονται απο αρκετα ταξιδια να σου δινονται δωρεαν ταξιδια,προσωπικα εχω πεταξει με τα μιλια της Iberia δωρεαν,μονο τους φορους πληρωσα για πτηση BIO-ATH μετ' επιστροφης και μιλαω για 4 αεροπλανα. Lufthansa δεν εχουν φτασει για καποιο ταξιδι,αλλα πριν ακυρωθουν εχω παρει προιοντα απο το καταλογο της. Τωρα εχει τυχει στο συζυγο μου να εχει πανω απο 20 κιλα στη βαλιτσα και δειχνοντας την καρτα με τα μιλια δε πληρωσε το ποσο,αλλα νομιζω οτι αφαιρεθηκαν καποια μιλια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μάθω (εάν γνωρίζει κάποιος) για της κάρτες μιλίων τον αεροπορικών εταιριών, τις παροχές τους και πως της προμηθεύεται κάποιος, και εάν ισχύει όταν μαζεύεις αρκετά μίλια σου παρέχουν μεγάλες εκπτώσεις ακόμα και δωρεάν πτήσεις. Ευχαριστώ.
Είναι σχεδόν ολόκληρη "επιστήμη", υπάρχουν ολόκληρα forum (σαν αυτό εδώ) στο διεθνές internet που ασχολούνται μόνο μ' αυτό το θέμα.
Οι κάρτες έχουν σκοπό οι εταιρίες να γνωρίζουν ποιοί είναι οι καλοί τους πελάτες, αλλά και ποιά είναι τα δημογραφικά χαρακτηριστικά του κοινού τους, αλλά παράλληλα λειτουργούν και σαν εργαλείο marketing για να ενισχύσουν το customer loyalty (και να προτιμάς να ταξιδέψεις με μια εταιρία).
Φτηνότερα εισητήρια δε θα πάρεις από μίλια, αλλά θα πάρεις ίσως κάποια δωρεάν εισητήρια ή/και κάποιες αναβαθμίσεις σε business class (αλλά πρέπει να ταξιδεύεις αρκετά για να μαζέψεις τα μίλια που απαιτούνται για κάτι τέτοιο, ή να πετύχεις πολύ ειδική προσφορά). Ή, αν είσαι πολύ καλός πελάτης, θα αποκτήσεις παραπάνω "προνόμια" από τους υπόλοιπους επιβάτες (π.χ. πρόσβαση σε business class lounges, προτεραιότητα σε check-in και αποσκευές, κ.α.)
Τα προγράμματα αυτά είναι πολύ δημοφιλή σε αυτούς που ταξιδεύουν για δουλειές, με λεφτά της εταιρίας τους...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
δεν εχω παρα πολλες εμπειριες απο πτησεις και εταιριες αλλα εχω σημαδια στα γονατα μου απο τα καθισματα(??)της iberia,τα οποια ηταν απιστευτα στενα και αβολα....βεβαια ισως ητανε και πολλες οι ωρες με φανηκε καπως αλλα και παλι σε σχεση με αυτα που ακουω για εταιριες που εξυπηρετουν ανατολικους προορισμους ητανε τραγωδια..βεβαια για μια πτηση μαδριτη-λιμα που αφου μπεις στο αεροπλανο τρως,κοιμασαι,ξυπνας,ξανατρως,πινεις κανα στεναχωρεμενο μπουκαλακι ουισκι(τις μινιατουρες εννοω),ξανακοιμασαι και αφου ξυπνησεις βλεπεις οτι θες ακομα 3 ωρες(ε,ναι ρε παιδια γανιασα με το αεροπλανο,γι αυτο βγαζω παραπονο:),και μονο που πηγαμε γουσταραμε και γυρισαμε κουκλοι με iberia,ολα καλα....το φαγητο,τωρα πως να το χαρακτηρισω??,λες και ειχανε να ταισουν σπουργιτια,ΠΟΛΥ μικρες μεριδες(οκ σαν θεσσαλονικεις τρωμε και λιγο παραπανω,για)αλλα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο...πολυ αξιολογη η Lan,με ποιοτικο φαγητο,εξυπηρετικοτατο πληρωμα και πανεμορφες αεροσυνοδους(αμα σε παρουνε γραμμη οτι σφιγγεις με τις απογειω-προσγειωσεις και σε πατησουν κανα χαμογελο λιωνεις και γινεσαι ενα με τα (πιο) αναπαυτικα καθισματα τους...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
δεν εχω παρα πολλες εμπειριες απο πτησεις και εταιριες αλλα εχω σημαδια στα γονατα μου απο τα καθισματα(??)της iberia,τα οποια ηταν απιστευτα στενα και αβολα....βεβαια ισως ητανε και πολλες οι ωρες με φανηκε καπως αλλα και παλι σε σχεση με αυτα που ακουω για εταιριες που εξυπηρετουν ανατολικους προορισμους ητανε τραγωδια..βεβαια για μια πτηση μαδριτη-λιμα που αφου μπεις στο αεροπλανο τρως,κοιμασαι,ξυπνας,ξανατρως,πινεις κανα στεναχωρεμενο μπουκαλακι ουισκι(τις μινιατουρες εννοω),ξανακοιμασαι και αφου ξυπνησεις βλεπεις οτι θες ακομα 3 ωρες(ε,ναι ρε παιδια γανιασα με το αεροπλανο,γι αυτο βγαζω παραπονο:),και μονο που πηγαμε γουσταραμε και γυρισαμε κουκλοι με iberia,ολα καλα....το φαγητο,τωρα πως να το χαρακτηρισω??,λες και ειχανε να ταισουν σπουργιτια,ΠΟΛΥ μικρες μεριδες(οκ σαν θεσσαλονικεις τρωμε και λιγο παραπανω,για)αλλα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο...πολυ αξιολογη η Lan,με ποιοτικο φαγητο,εξυπηρετικοτατο πληρωμα και πανεμορφες αεροσυνοδους(αμα σε παρουνε γραμμη οτι σφιγγεις με τις απογειω-προσγειωσεις και σε πατησουν κανα χαμογελο λιωνεις και γινεσαι ενα με τα (πιο) αναπαυτικα καθισματα τους...
...και πια είναι η Lan αδελφέ, η Lufthansa??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.408
Likes
14.383
LAN είναι ή αεροπορική εταιρεία τής Χιλής πού εξυπηρετεί πολλούς προορισμούς στήν Νότια Αμερική.' Εχω ακούσει ότι είναι καλή.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Εχει κανεις εμπειρια απο lounge emirates business & first class στο αν κραταμε τις αποσκευες μας στο χερι περιμενοντας? π.χ πτηση με ανταποκριση και παραμονη καποιες ωρες στο lounge,τις αποσκευες τις αναλαμβανει η εταιρια η πρεπει οι επιβατες να τις εχουν μαζι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχει κανεις εμπειρια απο lounge emirates business & first class στο αν κραταμε τις αποσκευες μας στο χερι περιμενοντας? π.χ πτηση με ανταποκριση και παραμονη καποιες ωρες στο lounge,τις αποσκευες τις αναλαμβανει η εταιρια η πρεπει οι επιβατες να τις εχουν μαζι?
Σε κάθε πτήση με ανταπόκριση, ανεξάρτητα από travel class, εταιρία ή αεροδρόμιο, τις αποσκευές τις αναλαμβάνει η εταιρία. Εσείς τις παραδίδετε στο αεροδρόμιο αρχικής αφετηρίας και τις ξαναπαίρνετε στον τελικό προορισμό (υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις στο γενικό κανόνα που έχουν να κάνουν με τελωνεία, αλλά δε σας αφορούν).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Με aerlingus έχει πετάξει κανείς;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχει κανεις εμπειρια απο lounge emirates business & first class στο αν κραταμε τις αποσκευες μας στο χερι περιμενοντας? π.χ πτηση με ανταποκριση και παραμονη καποιες ωρες στο lounge,τις αποσκευες τις αναλαμβανει η εταιρια η πρεπει οι επιβατες να τις εχουν μαζι?

Αν εννοεις τις χειραποσκευες,τις αφηνεις στο αποθηκευτικο χωρο του lounge οταν μπαινεις και τις παιρνεις οταν βγεις απο το σαλονι. Επισης η συγκεκριμενη εταιρεια εχει διαφορετικο σαλονι για business και για first class στο dubai.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Με aerlingus έχει πετάξει κανείς;
Όχι, αλλά όταν πήγαινα Ιρλανδία ρώτησα τη φίλη μου που ήταν εκεί και μου είπε ότι είναι πολύ καλή. Τώρα δε μπορώ να σε διαφωτίσω ιδιαίτερα τι εννοεί καλή, αλλά τελικά με βόλεψαν πτήσεις της Lufthansa.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom