Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δηλαδή μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για την ανάκλιση του καθίσματος του μπροστινού?
Και ειδικά αν σε ακουμπάει σε σημείο να στριμώχνεσαι άγρια.
Και εννοείται οτι όταν σερβίρεται το φαγητό πρέπει τα καθίσματα να είναι σε τέτοιο θέση ώστε να μην εμποδίζεται η διαδικασία αυτή. Το "με έχει πάρει ο ύπνος και μη με ξυπνάτε" δεν είναι δικαιολογία.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Δηλαδή μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για την ανάκλιση του καθίσματος του μπροστινού?
Φυσικά και μπορείς να διαμαρτυρηθείς, ειδικά στην ώρα του φαγητού. Εμάς μας έχει τύχει πολλές φορές ο μπροστινός να έχει ρίξει υπερβολικά το κάθισμα και δεν κάναμε καν τον κόπο να απασχολήσουμε τις αεροσυνοδούς. Ευγενικά ο άντρας μου ζητούσε από τον μπροστινό επιβάτη να το επαναφέρει στη θέση του κι όντως έτσι γινόταν. Μόνο μια φορά έκανε ένας ανόητος ότι δεν μας άκουγε, οπότε και εφάρμοσα τη μέθοδο της κλωτσιάς (του έσπρωχνα το κάθισμα, έριχνα και καμιά κλωτσιά), οπότε μπούχτισε και το επανέφερε μόνος του:D.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο φαγητό ναι, αλλά την υπόλοιπη ώρα τι να πεις....?
Μου εχει τυχει ο μπροστινος μου να εχει ξαπλωσει λες και ειναι σε σεζ λογκ στην παραλια και ο απο πισω να διαμαρτυρεται ετσι και εφευγε εστω και μια μοιρα το καθισμα μου απο την καθετο. Αποτελεσμα να ειμαι σαν σαλαμι. Η μπροστινη θεση σχεδον ακουμπουσε στο στηθος μου και το καθισμα μου δεν μπορουσε να παει πισω ωστε να αποκτησω εναν ελαχιστο χωρο. Ουτε να κουνηθω δε μπορουσα. Ειδα και αποειδα οτι ακρη δεν εβγαζα και φωναξα την αεροσυνοδο η οποια καθαρισε επαναφεροντας τα καθισματα στην σωστη θεση κατα τη δικη της κριση. Μολις τολμησε ο μπροστικος να το ξαναπαει πισω την ξαναφωναξα: Μετα απο την τριτη φορα που παιχτηκε το ιδιο παιχνιδι, κατι του ειπε σοβαροτερο υποθετω -το οποιο ομως δεν ακουσα-και συμμαζευτηκε διαπαντος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Μου εχει τυχει ο μπροστινος μου να εχει ξαπλωσει λες και ειναι σε σεζ λογκ στην παραλια και ο απο πισω να διαμαρτυρεται ετσι και εφευγε εστω και μια μοιρα το καθισμα μου απο την καθετο. Αποτελεσμα να ειμαι σαν σαλαμι. Η μπροστινη θεση σχεδον ακουμπουσε στο στηθος μου και το καθισμα μου δεν μπορουσε να παει πισω ωστε να αποκτησω εναν ελαχιστο χωρο. Ουτε να κουνηθω δε μπορουσα. Ειδα και αποειδα οτι ακρη δεν εβγαζα και φωναξα την αεροσυνοδο η οποια καθαρισε επαναφεροντας τα καθισματα στην σωστη θεση κατα τη δικη της κριση. Μολις τολμησε ο μπροστικος να το ξαναπαει πισω την ξαναφωναξα: Μετα απο την τριτη φορα που παιχτηκε το ιδιο παιχνιδι, κατι του ειπε σοβαροτερο υποθετω -το οποιο ομως δεν ακουσα-και συμμαζευτηκε διαπαντος.
Έρση, εμένα όταν ο μπροστινός ρίχνει το κάθισμα, το ρίχνω αντίστοιχα κι εγώ....δε μου έχει τύχει να διαμαρτυρηθεί ο πίσω και αν το έκανε, θα τον έστελνα να κάνει τα παράπονά του μπροστά μου.....that's the way it goes. Δεν είπαμε ο μπροστινός να το ρίχνει κι εσύ να μην....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμ εγω την μια φορα επεσα στην περιπτωση που ειπα, οποτε και φωναξα την αεροσυνοδο να διευθετησει τα περι των χωρικων μας υδατων, μια και δεν εχω ορεξη να τσακωνομαι προσωπικα με τον καθε ενα συνταξιδιωτη μου και αλλη μια φορα που ομως ημουν στο τελος της σειρας και πισω μου ηταν ο τοιχος, οποτε και το καθισμα μου δεν επεφτε, παλι την φωναξα να καθαρισει. Και παραδοξως καθαρισε! Τι τους λενε δεν ξερω, παντως κατι πειστικο γιατι συμμαζευονται! (τελος παντων στις περιπτωσεις που ετυχα εγω, δεν ξερω σε αλλη περιπτωση).
Υποθετω παντως οτι αυτο ειναι εναν μαλλον πολυ κοινο και αναμενομενο προβλημα και καπως θα εχουν βρει οι εταιρειες τροπο να το λυνουν. Δε μπορουν να αφησουν το θεμα να αντιμετωπιστει οπως ναναι γιατι μπορει η μεν Νεφελη να ειναι αξιοπρπεπης και ευγενης, αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι ολοι οι επιβατες θα ειναι ετσι. Σκεψου να αφησουν τους επιβατες να λυσουν μονοι τους τα θεματα τους! Οποτε ο καθε ενας περιεργος θα αρχισει να τσακωνεται με τον διπλανο του σε στυλ "ξερεις ποιος ειμαι εγω!" και "δεν κοιτας τα χαλια σου που μου θες και να ξαπλαρεις!" Και αυτο σε ολες τις γλωσσες του κοσμου! Μυλος η πτηση!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μεγάλη κουβέντα αυτό το θέμα εδώ.

Λοιπόν από όσες εταιρείες έχω ταξιδέψει εγώ μιας και δεν έχω πάει ποτέ Ασία στη Ζωή μου (αν θεωρείται Ασία η Άγκυρα τότε πάω πάσο) για να έχω ταξιδέψει με τις τέλειες Ασιατικές αεροπορικές εταιρείες ήταν αδιαμφισβήτητα το ταξίδι που είχα κάνει με Turkish Airlines από Κωνσταντινούπολη για Νέα Υόρκη. Άψογη εξυπηρέτηση, άνετα καθίσματα, δική μας τηλεόραση και γενικά πολύ ευχάριστο ταξίδι σε όλα και το προσωπικό εξαιρετικό.

Η χειρότερη που έχω ταξιδέψει ήταν η Air Dolomiti μία θυγατρική της Lufthansa από Φρανκφούρτη για Ρώμη με ένα τόσο παλιό αεροπλάνο, πλήρωμα που μίλαγε μόνο Ιταλικά και γενικά ήταν όλα ένα μάτσο χάλια. Θα γυρνάγαμε Ελλάδα με Lufthansa από Μόντρεαλ μέσω Φρανκφούρτης αλλά κλασσικά στο Μόντρεαλ είχε χάλια καιρό αργήσαμε να φύγουμε 3 ώρες και χάσαμε την ανταπόκριση. Μας έδωσαν πίσω λεφτά και ήταν ο μοναδικος τρόπος. Αφού πήγαμε Ρώμη μετά με Ολυμπιακή Αθήνα. ΕΛΕΟΣ!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η χειρότερη που έχω ταξιδέψει ήταν η Air Dolomiti μία θυγατρική της Lufthansa από Φρανκφούρτη για Ρώμη με ένα τόσο παλιό αεροπλάνο, πλήρωμα που μίλαγε μόνο Ιταλικά και γενικά ήταν όλα ένα μάτσο χάλια. Θα γυρνάγαμε Ελλάδα με Lufthansa από Μόντρεαλ μέσω Φρανκφούρτης αλλά κλασσικά στο Μόντρεαλ είχε χάλια καιρό αργήσαμε να φύγουμε 3 ώρες και χάσαμε την ανταπόκριση. Μας έδωσαν πίσω λεφτά και ήταν ο μοναδικος τρόπος. Αφού πήγαμε Ρώμη μετά με Ολυμπιακή Αθήνα. ΕΛΕΟΣ!!!
Το πιο παλιό αεροσκάφος της Air Dolomiti είναι 12 ετών (ένα ATR-72 με κωδικό I-ADLM). Δεν το λες καινούργιο, αλλά δεν τα λές και τόσο παλό...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το πιο παλιό αεροσκάφος της Air Dolomiti είναι 12 ετών (ένα ATR-72 με κωδικό I-ADLM). Δεν το λες καινούργιο, αλλά δεν τα λές και τόσο παλό...
Έτριζε τόσο πολύ που μου φάνταζε πολύ παλιό!!!

Το ταξίδι έγινε και πριν 5 χρόνια.
 

Gyristra

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Σχεδιαζουμε Νοεμβριο ταξειδι για Μπαλι,μετα απο ψαξιμο βρηκα φτηνα εισητηρια με Egyptair mexri koyala Lumbur με σταση στο Καιρο,το προβλημα μου ειναι οτι η airasia δεν εβγαλε ακομα το προγραμμα του Νοεμβριου,προβληματιζομαι λοιπον αν πρεπει απο τωρα να κλεισω με την Egypt μηπως δηλ. αργοτερα δεν βρω αυτη την τιμη,τι λετε?Η διαφορα ειναι 250-300 ευρω με εμιρατες και καταρ.Επισης θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει λιστα με τις ασφαλεις εταιρειες ,καποια καταταξη των εταιρειων η κατι αλλο.Ευχαριστω.:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Μη κλείσεις με Egypt, τα έχουμε ξανασυζητήσει πολλάκις....ψάξε με την αναζήτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.432
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom