Γενικά Εξωτικο ταξιδι

manoo

Member
Μηνύματα
27
Likes
49
Καλησπερα σε ολους!
Καλως σας βρηκα! Χαζευω εδω και μηνες τις κουβεντες και τις ιστοριες σας και "ταξιδευω" μαζι σας νοερα! Πολλα σχολια σας με εχουν βοηθησει σε ταξιδια μου ανα καιρους. Ειπα λοιπον να γινω μελος της παρεας σας και να ζητησω τη βοηθεια σας για 1η φορα.
Θελουμε να επισκεπτουμε εξωτικο προορισμο τον Αυγουστο. Τα οικονομικα μας ειμαι περιορισμενα (900? το ατομο). Σκεφτομαστε απο Μπαλι, Μαλβιδες, Ταυλανδη...
Εχετε να μου προτεινετε κατι? Ειμαστε ανοικτοι σε καθε προορισμο, δεν περιμενω βεβαια πολλα λογω της τσεπης μας :xmas_rolleyes:
Επισης, βασει των εμπειριων σας, συμφερει καλυτερα να αποτανθουμε σε ταξιδιωτικο πρακτορειο η να κινηθουμε μονοι μας μεσω ιντερνετ? Μηπως θα επρεπε να κοιταξω κ απο πρακτορειο εξωτερικου?
Ευχαριστω για τον χρονο σας,περιμενω τις προτασεις σας!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
900 ευρω το ατομο και Μαλδιβες μου φαινεται πολυ δυσκολο. Το κοστος διαμονης ειναι μεγαλο. Θα ελεγα να κοιτας τι προσφορες μπορεις να βρεις σε εισιτηρια και απο εκει μπορεις να ξεκινησεις. Για Μπαλι ο Αυγουστος ειναι πολυ καλη περιοδος, αλλα θα ειναι και πολυ τουριστικα εκεινο το διαστημα και οι τιμες διαμονης τσιμπημενες. Αλλα το Μπαλι εχει διαμονη για ολα τα βαλαντια. Για την Ταυλανδη δεν ειναι τοσο καλη περιοδος, αλλα οι ειδημονες θα σου πουν σε ποιο απο ολα τα νησακια αξιζει να πας εκεινο το διαστημα. Το βασικο σου εξοδο παντως θα ειναι τα αεροπορικα. Αρα ψαχνεις να δεις τι προσφορα θα κατσει. (αν και για Αυγουστο δυσκολο το βλεπω για προσφορες, αλλα ποτε δεν ξερεις, και καπου καπου σκαει μυτη και κατι!).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το 900 σε περιοριζει αρκετα οπως καταλαβαινεις.
Καραιβικη-Μαλδιβες-Σευχελλες -Μαυρικιος =δυσκολο
Ταυλανδη (η ανατολικη πλευρα ειναι καλυτερη τον Αυγουστο ..αν δεν κανω λαθος ...δηλ Κο Σαμουι κλπ κλπ) μπορεις να βρεις καλυτερες τιμες.
Ψαξε σε πρακτορεια παντως ,υπαρχουν αρκετα που βγαζουν προσφορες.Το Hotacc Travel,to Paradise vacation Club δινουν πιο φθηνα πακετα για Ταυλανδη.
Διαβαζω βεβαια εδω μεσα και για Γκοα-Ινδια,Σρι Λανκα,Βιρμανια,Καμποτζη, Βιετναμ .Αυτα ΕΡΣΗ ειναι φθηνοτεροι προορισμοι απο Ταυλανδη?
 

manoo

Member
Μηνύματα
27
Likes
49
Σε ευχαριστω Κλεοπατρα. Φυσικα και το καταλαβαινω και με στενοχωρει πολυ καθως ημουν "καλομαθημενη" στα ταξιδια , οσα εχω κανει ηταν με μεγαλες ανεσεις και τωρα που ηρθε η ωρα να κινηθουμε σε πιο εξωτικους προορισμους, εχουν στενεψει τα πραγματα και θα πρεπει να περιορισω τις απαιτησεις και τα θελω μου:xmas_sad:
Εχω δει βεβαια καποια πρακτορεια και εχουν αρκετα ενδιαφερουσες προτασεις.Προκειται ομως για τωρινα δεδομενα, δεν ξερω ποση διαφορα υπαρχει στις τωρινες (χριστουγεννιατικες) τιμες και στις καλοκαιρινες.

Επισης δεν ξερω κατα ποσο θα πρεπει να κλεισω κατι απο τωρα η να περιμενω. Απο οσο θυμαμαι . περσι και προπερσι το καλοκαιρι , η Thai ειχε βγαλει τρομερες οικονομικες προσφορες
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αντικειμενικά, η Thai θα έχει τις καλύτερες τιμές. Ωστόσο, ακόμη και σε προσφορά, τα αεροπορικά δεν πρόκειται να πέσουν κάτω από 500 Ευρώ το άτομο (για να μην πω 600). Οπότε, με τα λεφτά που σου μένουν βλέπεις πόσες μέρες μπορείς να περάσεις αν το οργανώσεις μόνη σου και τι παίρνεις με τα αντίστοιχα χρήματα (900 ευρώ) από κάποιο πρακτορείο. Κάνεις τη σύγκριση και αποφασίζεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σταμπαρε καποια πρακτορεια που εχουν χαμηλοτερες τιμες απο τα αλλα και ξαναδες τα οσο πλησιαζει ο καιρος.
Βεβαια θα πρεπει να δεις και τισ παρεχομενες υπηρεσιες και τα ξενοδοχεια,αναφορικα με την τιμη.Αν δηλ θες σουπερ λουξ ξενοδοχειο...αυτο δεν συναδει με τα 900.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για Ταϋλάνδη να υπολογίζεις ένα εισιτήριο περίπου στα 630-700 Ευρώ. Τα 630 είναι για την πρωτεύουσα και τα 700 για όποιο νησάκι από τα μεγάλα διαλέξεις. Το πρόβλημα όμως στην Ταϋλάνδη είναι ότι κοστίζουν λίγο οι εκδρομές τις οποίες θα θέλεις να κάνεις. Εκτός και αν αποφασίσεις να πας στο Πουκέτ ή στο Κράμπι και να είσαι μόνο ξενοδοχείο- παραλία.

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Γκόα, το ξεχνάς τον Αύγουστο και για Ταϋλάνδη κοιτάς περισσότερο προς Σαμούι πλευρά αλλά το Σαμούι σε περίοδο αδειών των Ευρωπαίων έχει υψηλές τιμές. Το ίδιο ισχύει και για το Μπαλί συν ότι τα αεροπορικά κοστίζουν περισσότερο.
Βάλε κάνα πεντακοσάρικο παραπάνω το άτομο και πήγαινε το 15μερο του Versus στη Σρι Λάνκα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενταξει ..μην απογοητευεσαι απο τωρα .Εχεις πολλους μηνες ακομα.
Κατσε μεχρι τοτε να δεις ..μπορει να βρεις καλυτερα ...να εχεις μαζεψει περισσοτερα λεφτα ...να μην εχεις λεφτα ..και παει λεγοντας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Βιρμανια οντως ειναι πιο φθηνη, αλλα τον Αυγουστο δε λεει τοσο απο πλευρας καιρου. Βεβαια αυτο σημαινει φθηνοτερα καταλυμματα, αλλα και παλι αν δε βρει κανεις προσφορα αεροπορικη τα 600-700 ευρω περιπου θα τα ξοδεψει για να βρεθει εκει και μετα μενουν 300-200 ευρω για τη διαμονη στο Ngampali που εχει καλη παραλια. Πολυ στριμωγμενο το βρισκω για 15 ημερες. Οσο και να ειναι πιο φθηνα τα καταλυμματα εκεινη την περιοδο δε μπορω ευκολα να φανταστω να βρισκει κανεις καταλυμμα με 15-20 ευρω τη βραδια, τουλαχιστον στη Βιρμανια, η οποια δεν εχει και τοσο τον backpackers τουρισμο της Goa η της Ταυλανδης. Μπορει βεβαια να κανω και λαθος. Σε καθε περιπτωση με τα χρηματα αυτα δεν ειναι ευκολο να κανει κανεις και εκδρομες στα περιξ. Πιο πολυ αραγμα και πλατσουρισμα στα νερα θα κανει. Οποτε ανακυπτει το ερωτημα αν ειναι να πλατσουρισει κανεις σε μια παραλια, γιατι να παει κανεις στου διαολου τον αλιμονο και να μην μεινει στην Ελλαδα να κανει τα μπανια του σε μια ακτη χωρις να φαει το πακετο των πτησεων μεχρι εκει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν μας εχει πει για ποσες μερες ενδιαφερεται να παει ,αλλα για 15 μερες με το budget που διαθετει ..δεν το βλεπω.Για ενα 5 ημερο την κοβω (χωρις τις μερες των πτησεων βεβαια)
Εγω εχω δει οτι αν επιλεξεις εταιρεια με στοπ οβερ σε Καταρ -Ντουμπαι κλπ η τιμη των αεροπορικων πεφτει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom