Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Σας ευχαριστω για της απαντησεις!Εχω ηδη στειλει mail και στην πρεσβεια ωστε να μου απαντησει.να ρωτησω κατι σε περιπτωση που καποιος γνωριζει...μπορω να χρησιμοποιησω το αμερικανικο διαβατηριο για να παω στις ΗΠΑ αλλα να γυρισω με το ελληνικο?Ευχαριστω πολυ
Και αυτό θα πρέπει να το ρωτήσεις στην πρεσβεία,.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Γεια σας! :) θα ηθελα να ρωτησω κατι σε σχεση με διαβατηριο για Αμερικη.εγω ειμαι Αμερικανος πολιτης(δηλαδη εχω Αμερικανικο Διαβατηριο) και θα ταξιδεψω στην Αμερικη το επομενο καλοκαιρι.το Αμερικανικο διαβατηριο μου λοιπον ληγει τον Οκτωβριο.Απ'οσο ξερω,αν ξερω σωστα, θα πρεπει οταν καποιος ταξιδευει στην Αμερικη να μην εχει διαβατηριο που ληγει σε λιγοτερο απο 6 μηνες.Αυτο γνωριζετε αν ισχυει και για τους Αμερικανους πολιτες η μονο για αυτους που εχουν διαβατηριο αλλης χωρας?Μπορει η ερωτηση μου να ειναι εντελως ηλιθια απλα δεν εχω ιδεα τι συμβαινει με τα διαβατηρια.!Ευχαριστω πολυ!
Αμερικανοί πολίτες μπορούν να ταξιδέψουν στις ΗΠΑ μόνο με αμερικανικό διαβατήριο. Δεν χρειάζεται να ισχύει για έξι μήνες επιπλέον. Εξάλλου, ούτε για ελληνικά διαβατήρια χρειάζεται ισχύ έξι μηνών για ταξίδια στις ΗΠΑ.

Η είσοδος στις ΗΠΑ είναι αρμοδιότητα του DHS και όχι του state department - η πρεσβεία δεν παρέχει πάντα σωστές πληροφορίες σχετικά με αυτά τα ζητήματα. Μέχρι πέρσι η πρεσβεία έγραφε εσφαλμένα στο site της ότι έλληνες πολίτες χρειάζονται διαβατήριο με ισχύ τουλάχιστον έξι μήνες για ταξίδια στις ΗΠΑ - τους έστειλα email με το σχετικό νόμο και το διόρθωσαν.

Σχετικά με είσοδο σε χώρες ΕΕ/Ελλάδα/ΕΟΧ/CH - συνιστάται η χρήση ελληνικού διαβατηρίου.

Υ.Γ. Μην ξεχνάς τις φορολογικές υποχρεώσεις που αφορούν αμερικανούς πολίτες που διαμένουν στην ελλάδα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ. Μην ξεχνάς τις φορολογικές υποχρεώσεις που αφορούν αμερικανούς πολίτες που διαμένουν στην ελλάδα...
Δε νομίζω ότι αυτό αφορά τον ερωτώντα... (έχει γράψει αλλού ότι είναι 17 ετών).
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δε νομίζω ότι αυτό αφορά τον ερωτώντα... (έχει γράψει αλλού ότι είναι 17 ετών).
Εξαρτάται από το αν έχει εισοδήματα, ανεξαρτήτως προέλευσης, και αν είναι δικαιούχος ή συνδικαιούχος σε τραπεζικούς λογαριασμούς εκτός ΗΠΑ με συνολικό υπόλοιπο άνω των 10,000 δολαρίων. Σε κάθε περίπτωση.. το IRS θα τον περιμένει στο άμεσο μέλλον... έγραψα δυο άρθρα σχετικά, http://usimmigration.gr/αμερικανική-φορολογία/ και http://usimmigration.gr/δήλωση-καταθέσεων-fbar/
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Ειμαι 17 ετων οποτε οντως δε με αφορα αμεσα αυτο.Τωρα απο 'κει και περα θα παω καποια στιγμη στην Αμερικανικη Πρεσβεια η οποια δε μου απαντησε στα mails ωστε να το εξακριβωσω.Στην τελικη,θα κανω επανεκδοση διαβατηριου.Παντως αν μπορω να παω με Αμερικανικο και να γυρισω με ελληνικο(κατι πολυ πιθανο απο τη στιγμη που η Turkish δε μου ζηταει αριθμο διαβατηριου κλπ) μαλλον ειναι ολα οκ.Αλλα για σιγουρια θα το ψαξουμε οικογενειακα σε περιπτωση στραβης!Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ειμαι 17 ετων οποτε οντως δε με αφορα αμεσα αυτο.Τωρα απο 'κει και περα θα παω καποια στιγμη στην Αμερικανικη Πρεσβεια η οποια δε μου απαντησε στα mails ωστε να το εξακριβωσω.Στην τελικη,θα κανω επανεκδοση διαβατηριου.Παντως αν μπορω να παω με Αμερικανικο και να γυρισω με ελληνικο(κατι πολυ πιθανο απο τη στιγμη που η Turkish δε μου ζηταει αριθμο διαβατηριου κλπ) μαλλον ειναι ολα οκ.Αλλα για σιγουρια θα το ψαξουμε οικογενειακα σε περιπτωση στραβης!Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :)
Τι θες να εξακριβώσεις ακριβώς; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η αμερικανική πρεσβεία θα σου παρέχει σωστές πληροφορίες στις οποίες μπορείς να βασιστείς σε θέματα για τα οποία είναι αναρμόδια; Αν θες να μάθεις σχετικά με την είσοδο και έξοδο αμερικανών πολιτών από τις ΗΠΑ, δες το άρθρο 215(b) του Immigration and Nationality Act και τις εξαιρέσεις στο 22 CFR 53.2
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Τι θες να εξακριβώσεις ακριβώς; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η αμερικανική πρεσβεία θα σου παρέχει σωστές πληροφορίες στις οποίες μπορείς να βασιστείς; Αν θες να μάθεις σχετικά με την είσοδο και έξοδο αμερικανών πολιτών από τις ΗΠΑ, δες το άρθρο 215(b) του Immigration and Nationality Act.
Φανταστηκα οτι η πρεσβεια θα μου παρεχει τις σωστες πληροφοριες διοτι καθε φορα που ειχαμε καμια απορια σχετικα με το διαβατηριο απευθυνομασταν σε εκεινη,η οποια μεχρι τωρα μας εχει δωσει εγκυρες πληροφοριες.Αλλα και ουτως η αλλως δεν γνωριζαμε που ακριβως πρεπει να απευθυνθουμε μιας και μεχρι τωρα δεν ειχαμε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα.Ευχαριστω πολυ για τη διευθυνση,θα τη διαβασω προσεκτικα!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Φανταστηκα οτι η πρεσβεια θα μου παρεχει τις σωστες πληροφοριες διοτι καθε φορα που ειχαμε καμια απορια σχετικα με το διαβατηριο απευθυνομασταν σε εκεινη,η οποια μεχρι τωρα μας εχει δωσει εγκυρες πληροφοριες.Αλλα και ουτως η αλλως δεν γνωριζαμε που ακριβως πρεπει να απευθυνθουμε μιας και μεχρι τωρα δεν ειχαμε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα.Ευχαριστω πολυ για τη διευθυνση,θα τη διαβασω προσεκτικα!
Γενικά η ποιότητα των πληροφοριών που παρέχει η πρεσβεία ποικίλει ανάλογα με ποιον θα μιλήσεις. Στην πραγματικότητα η αρμοδιότητα της πρεσβείας είναι εξαιρετικά περιορισμένη στην έκδοση διαβατηρίων και προξενικών θεωρήσεων και μόνο. Αρκετά συχνά μου γράφουν άτομα που ενημερώθηκαν εσφαλμένα από την αμερικανική πρεσβεία. Για πιο περίπλοκα ζητήματα, συνιστάται μια συζήτηση με εξειδικευμένο δικηγόρο. Δες μια σχετική συζήτηση στο http://usimmigration.gr/πληροφορίες-αμερικανική-νομοθεσία/
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Παντως αν μπορω να παω με Αμερικανικο και να γυρισω με ελληνικο(κατι πολυ πιθανο απο τη στιγμη που η Turkish δε μου ζηταει αριθμο διαβατηριου κλπ) μαλλον ειναι ολα οκ.
Φυσικά και μπορείς να κάνεις αυτό που γράφεις, και αυτό είναι και το συνιστώμενο. Χιλιάδες άτομα ακριβώς το ίδιο κάνουνε =)
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!Ελπίζω να είμαι σωστά εδώ!
Η ταυτότητά μου εκδόθηκε το 2003, έχει λατινικούς χαρακτήρες (ονοματεπώνυμο και όνομα πατρός) ΑΛΛΑ είναι με στυλό γραμμένη. Θεωρείται νέου τύπου έτσι?Δεδομένου ότι έχει λατινικούς χαρακτήρες.
Το 2011 πήγα στην Ολλανδία και δεν αμτιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
Επίσης η ταυτότητά μου είναι αρκετά ταλαιπωρημένη (έχουν ξεκολλήσει οι γονίες κτλ).
(Στην Ολλανδια, φοβόμουν ότι θα έχω πρόβλημα λόγω αυτής της "ταλαιπωρίας" που είχε η ταυτότητά μου-αλλά προς μεγάλη μας έκπληξη, ήταν η μόνη που δεν έλεγξαν ενδελεχώς!Τις καινούριες τις κοιτούσαν επί 5 λεπτά με τα ειδικά εργαλεία που έχουν!)

Ανησυχώ επειδή θέλω να ταξιδέψω στην Σκωτία, και φοβάμαι αυτούς τους Αγγλοτραφείς!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom