Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Είναι πάρα πολύ νόστιμα πραγματικά μόνο αυτά που έφαγα εγώ δεν τα σερβίραν σε πιατάκια...:D
Ναι αργότερα ανακάλυψα οτι πωλούνται και με το τεμάχιο ;)
0,5 λίρες το ένα....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πω πω τι μου θύμισες τώρα.....

aimg232.imageshack.us_img232_9949_p3090642.jpg
Το ωραίο δεν είναι τα μύδια στη φωτογραφία σου (αυτά που φτιάχνω εγώ είναι καλύτερα :bleh: ) αλλά ο τιμοκατάλογος που φαίνεται πίσω: Καρέ του πατσά (και ντουζλαμά, και νταμάρι, και ποδαράκι, και, και, και...)! Παράδεισος! :clap:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μήπως βρήκες και καμιά γειτονιά με μαγαζιά ή μικρο-γκαλερί, με μοντέρνα αντικείμενα τέχνης??:)
Κάτι ανάλογο με τα δικά μας, στα νησιά πχ., "εναλλακτικά" κουλτουρομάγαζα, με αρτ αντικείμενα, κοσμήματα κλπ???
Ψάχνω νέους καλλιτέχνες - δημιουργούς.
Βρήκα αυτούς που εκθέτουν στο shop του Δ°stanbul Modern, αλλά ....έχουν ξεφύγει, από τιμές.
Απ΄την άλλη, ξέρω σίγουρα πως αυτή η γειτονιά στην Πόλη ...υπάρχει.
Έλα ντε όμως που δεν θυμάμαι....:)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μήπως βρήκες και καμιά γειτονιά με μαγαζιά ή μικρο-γκαλερί, με μοντέρνα αντικείμενα τέχνης??:)
Τέτοιου είδους μαγαζάκια έχει στα στενάκια του Cukurcuma και του Cihangir όπως κατεβαίνεις την Istiklal στα δεξιά...Δεν ξέρω όμως αν ψάχνεις αυτή τη γειτονιά, πάντως και στις δύο αυτές περιοχές αν ψάξεις μέσα στα στενάκια βρίσκεις ωραία πράγματα νομίζω. Εκεί είναι και ένα πολύ ωραίο μαγαζάκι το Limonlu Bahce , κατεβαίνεις κάτι σκαλάκια μέσα από μια πολυκατοικία και από το υπόγειο βγαίνεις σε μια ωραία αυλή με λεμονιές και άλλα δεντράκια, φτιάχνουν και τέλεια λεμονάδα με δυόσμο.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μήπως βρήκες και καμιά γειτονιά με μαγαζιά ή μικρο-γκαλερί, με μοντέρνα αντικείμενα τέχνης??:)

Ψάχνω νέους καλλιτέχνες - δημιουργούς.
Βρήκα αυτούς που εκθέτουν στο shop του Δ°stanbul Modern, αλλά ....έχουν ξεφύγει, από τιμές.
Απ΄την άλλη, ξέρω σίγουρα πως αυτή η γειτονιά στην Πόλη ...υπάρχει.
Έλα ντε όμως που δεν θυμάμαι....:)

τωρα ειδα οτι ειχες ρωτησει και καπου αλλου για αυτο αναφερομενος στο ντοκυμαντερ της Τσοκλη..το ειχα ψαξει και γω ...o δρομος στον οποιο αναφερεται ειναι οπως κατεβαινουμε απο την ιστικλαλ προς τον πυργο του γαλατα ,ακριβως λιγα βηματα πριν φτασεις στο αριστερο σου χερι...ο δρομος λεγεται serdar ekrem..εχει κυριως ρουχα με πολύ πρωτοποριακα σχεδια και γενικα καποια πολύ μοντερνα μαγαζια με...αποψη
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
τωρα ειδα οτι ειχες ρωτησει και καπου αλλου για αυτο αναφερομενος στο ντοκυμαντερ της Τσοκλη..το ειχα ψαξει και γω ...o δρομος στον οποιο αναφερεται ειναι οπως κατεβαινουμε απο την ιστικλαλ προς τον πυργο του γαλατα ,ακριβως λιγα βηματα πριν φτασεις στο αριστερο σου
χερι...ο δρομος λεγεται serdar ekrem..εχει κυριως ρουχα με πολύ πρωτοποριακα σχεδια και γενικα καποια πολύ μοντερνα μαγαζια με...αποψη
Σ' ευχαριστώ Δάφνη, το βρήκα.
θα πάω από κοντά να τα δω:)
 
Last edited by a moderator:

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Μόλις γύρισα από Κωνσταντινούπολη. Ήταν η πρώτη φορά και μου άρεσε πάρα πολύ. Θέλω να δώσω κι εγώ κάποιες πληροφορίες. Καταρχήν πρόκειται για μία πόλη στην οποία αισθάνεσαι απόλυτα ασφαλής. Επιβεβαιώνω ότι για πρώτη φόρα είναι καλύτερα να μείνεις στην παλιά πόλη αφού εκεί κυρίως κινείσαι για να δεις τα αξιοθέατα. Εξαιρετική περιοχή διαμονής το Sirkezi. Οι συγκοινωνίες με το τραμ άψογες. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις καθόλου ταξί.Πρέπει οπωσδήποτε κανείς να επισκεφθεί την Μονή της Χώρας. Must το χαμαμ. Η Κωνσταντινούπολη είναι πανέμορφη πόλη. Ευχαριστώ πολύ τα μέλη του forum γιατί χάρη στις πληροφορίες τους πέρασα ένα καταπληκτικό 4ημερο στην πόλη.
 

pepoula

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
πρώτη φορά,πόσα στη πόλη!

Καλησπέρα!είναι η πρώτη φόρα που θα παω,θα παω οργανωμένα με ταξιδιωτικό!θα ήθελα να ρωτήσω από την προσωπική σας εμπειρία πόσα χρήματα θα ήταν καλό να εχω μαζί μου για 4 με την5 ημέρες!
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
για αρχη ρωτησε το γραφειο ποσα χρηματα θα χρειστουν για τις εισοδους σε μουσεια
απο κει και περα ποσαεισαιδιατεθημενη να χαλασεις.εχε κατανου οτι σε γενικες γραμμες οτι πληρωσεις περνεις(απο θεμα ποιοτητας).επισης το αλκοολ ειναι ακριβο,και στους χωρους εστιασης αλλα και στα καταστηματα τρφιμων.
καλο ταξιδι να εχεις.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
pepoula said:
Καλησπέρα!είναι η πρώτη φόρα που θα παω,θα παω οργανωμένα με ταξιδιωτικό!θα ήθελα να ρωτήσω από την προσωπική σας εμπειρία πόσα χρήματα θα ήταν καλό να εχω μαζί μου για 4 με την5 ημέρες!
Το ίδιο λάθος είχα κάνει και εγώ πριν αρκετά χρόνια, να πάω δηλαδή στη πόλη με γκρούπ. Το διόρθωσα πηγαίνοντας αρκετές φορές τα επόμενα χρόνια μόνος. Η πόλη δεν "χορταίνεται" και δεν εξαντλείται με μια επίσκεψη. Πόσο μάλλον όταν αυτή γίνεται με την προχειρότητα ενός γραφείου. Σε αυτά τα πακέτα ένα γεύμα μέτρίας ποιότητας συμπεριλαμβάνεται, όπως επίσης οι μετακινήσεις, ξεναγήσεις κτλ. Υπολόγισε τις εισόδους στα μουσεία, κανένα καφεδάκι-ποτάκι(αν έχετε κουράγιο μέτα από τον αγώνα δρόμου που θα κάνετε κάθε μέρα) και τα αναμνηστικά. Α! Ξέχασα το υπερθέαμα στα χανουμάκια και το χαρτζιλίκι που πρέπει να βγάλει ο οδηγός και ο ξεναγός. Αν θέλεις τη γνώμη μου αγόρασε ένα οδηγό, μελέτησέ τον καλά και προσπάθησε να ξεφύγεις όσο μπορείς από το γκρουπ.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

pepoula

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ναι θα ρωτήσω!απλά ήθελα να ξέρω κάποιος που πήγε πόσα περίπου ξόδεψε για να ξέρουμε περίπου!δηλαδή για 4 μέρες θα μας φτάσουν 500 ευρώ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!είμαι φοιτήτρια οπότε αναγκαστικά με γκρουπ θα παω!ελπίζω να περάσουμε όμορφα!απλά εχω ένα κακό,ως άνθρωπος δεν μου αρέσουν τά πρόχειρα και εννοώ τά ποτά και τά γεύματα των γκρουπ!θα ήθελα να παω στα καλά μέρη της πόλης!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ναι θα ρωτήσω!απλά ήθελα να ξέρω κάποιος που πήγε πόσα περίπου ξόδεψε για να ξέρουμε περίπου!δηλαδή για 4 μέρες θα μας φτάσουν 500 ευρώ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!είμαι φοιτήτρια οπότε αναγκαστικά με γκρουπ θα παω!ελπίζω να περάσουμε όμορφα!απλά εχω ένα κακό,ως άνθρωπος δεν μου αρέσουν τά πρόχειρα και εννοώ τά ποτά και τά γεύματα των γκρουπ!θα ήθελα να παω στα καλά μέρη της πόλης!
θα σας μείνουν και ρέστα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom