Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Το έχουμε καταλάβει αλλά αναγκαστικά σαν φοιτητής-ερωτικός μετανάστης στο εξωτικό Birmingham ήταν και είναι by far ότι πιο οικονομικο για να φτάσω Θεσσαλονίκη. Και δεν έκανα λάθος απλά απο την στιγμή που το έκλεισα έγινε άλλο ένα ταξίδι οπότε τώρα δεν χρειάζεται η βαλίτσα που είχα κλείσει... Δεν πειράζει όμως θα είναι τυχεροί οι υπόλοιποι Έλληνες επειδή η βαλίτσα θα γεμίσει με τσίπουρα...Κρίμα να πάει άδεια...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Με κίνδυνο να λιθοβοληθώ :bleh: θέτω το ερώτημα...έχουν ανεβεί οι τιμές της ryanair ή νομίζω?
Το 100αρι το έκανες 5 ταξίδια τουλάχιστον πέρσι κ είχες και στην άκρη 99 ευρω :lol: τι γίνεται τώρα?Αν δεν σας κάνει κόπο όσοι κλείσατε πρόσφατα πείτε μου τι δώσατε!
;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κάποια στιγμή έπρεπε να σταματήσει η πριμοδότηση αυτών που θέλουν να πετούν με 9 και 99 από όλους τους φορολογούμενους μέσω των γνωστών επιδοτήσεων κτλ. Κι εγώ θέλω να πετάω τζάμπα γι' αυτό παίζω που και που σε κανένα διαγωνισμό, δεν έχω όμως την απαίτηση να μου πληρώνει κάποιος άλλος το αεροπορικό για να πετάω στην Ευρώπη με 9 και 99!:rolleyes:

Ενάμιση εκατομμύριο ζητάει ο Ο΄Λίρι
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το καλοκαίρι οι τιμές είναι πάντα ακριβότερες σε όλες τις εταιρίες.

Για κρατήσεις δρομολογίων μέχρι και Μάιο υπήρχαν εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Ρώμη,Βουδαπέστη και Μιλάνο (ακόμη και για Βαρκελώνη κάποιες ημέρες από ότι άκουσα) με 20? περίπου πάνε έλα και ακόμη πιο κάτω ορισμένες φορές.Για Λονδίνο τον Απρίλιο και τον Μάιο έκλεισα για 2 φίλες με 45? πάνε έλα.

Από Σεπτέμβριο Οκτώβριο θα φανεί πάντως αν υπάρχει τέτοια προοπτική.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Με κίνδυνο να λιθοβοληθώ :bleh: θέτω το ερώτημα...έχουν ανεβεί οι τιμές της ryanair ή νομίζω?
Το 100αρι το έκανες 5 ταξίδια τουλάχιστον πέρσι κ είχες και στην άκρη 99 ευρω :lol: τι γίνεται τώρα?Αν δεν σας κάνει κόπο όσοι κλείσατε πρόσφατα πείτε μου τι δώσατε!
;)
νομιζω, οτι πήρες την απάντηση απο kabamarou! μάλλον Ιουλιος-Αυγουστος που κλεινουν κ πολλες δουλειές ταξιδεύει περισσοτερος κόσμος! Να δούμε αν απο Σεπτέμβριο - κλπ.... κατεξοχίν μηνες εργασίας συνεχίσει να ταξιδευει ο κόσμος ή συνεχίσει να κάθεται!!:roll: Εγω πάντως ταξιδεψα μια χαρα 21 Ιουνιου με ενα 30αρι πανε - ελα απο Θεσνικη! (βέβαια το εκλεισα απο 1 Μαίου)
 

ANTONIOS73

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
Προσοχη στην Μπολονια.Το Σαββατο γυρισα μεσω της Rynair απο Μπολονια.Οταν πηγα στις πληροφοριες να ρωτησω που θα αφησω την πληρωμενη βαλιτσα μου ειπαν οτι πρεπει να βγω εκτος αεροδρομιου να παρω ενα τρενακι οπου θα με παει σε ειδικο χωρο της Ρυναιρ να αφησω την βαλιτσα (EST) λεγετε και μετα επρεπε να ξαναερθω στο αεροδρομιο.Βγαινοντας απο το αεροδρομιο το μοναδικο τρενακι δεν ηταν εκει.Ξεκινησα τρεχοντας να παω στομ ειδικο χωρο αποσκευων μεσα στη ζεστη και με την βαλιτσα και την χειραποσκευη.Το τρενο κανει την αποσταση σε 5 λεπτα και εγω τρεχοντας την εκανα σε 7.Φτανοντας στο EST μου απαντησαν οτι ειναι 12:37 και οτι ο χρονος για να αφησω την βαλιτσα ηταν μεχρι 12:35 !!!Στην συνεχεια μου απαντησαν οτι ο μοναδικος τροπος να παρω μαζι μου την βαλιτσα ηταν να ξαναπαω πισω στο αεροδρομιο και να πληρωσω αλλα 50ε για να την παρω μαζι μου.Ξανα τρεξιμο στο αεροδρομιο οπου και πληρωσα αλλα 50ε.Αρα συνολο μονο για αποσκευες 100ε !!! Το συμπερασμα μου ΠΟΤΕ ξανα με την Ρυναιρ Αντιθετα σε προ τριμηνου ταξιδι με την easyjet ολα ηταν μια χαρα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
νομιζω, οτι πήρες την απάντηση απο kabamarou! μάλλον Ιουλιος-Αυγουστος που κλεινουν κ πολλες δουλειές ταξιδεύει περισσοτερος κόσμος! Να δούμε αν απο Σεπτέμβριο - κλπ.... κατεξοχίν μηνες εργασίας συνεχίσει να ταξιδευει ο κόσμος ή συνεχίσει να κάθεται!!:roll: Εγω πάντως ταξιδεψα μια χαρα 21 Ιουνιου με ενα 30αρι πανε - ελα απο Θεσνικη! (βέβαια το εκλεισα απο 1 Μαίου)
πριν κανενα μηνα ειχε τον Ιουλιο για Ρωμη και Χιρονα(βαρκελωνη) με 26 ευρω πηγαινε-ελα. Τωρα εχουν ανεβει βλεπω...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Προσοχη στην Μπολονια.Το Σαββατο γυρισα μεσω της Rynair απο Μπολονια.Οταν πηγα στις πληροφοριες να ρωτησω που θα αφησω την πληρωμενη βαλιτσα μου ειπαν οτι πρεπει να βγω εκτος αεροδρομιου να παρω ενα τρενακι οπου θα με παει σε ειδικο χωρο της Ρυναιρ να αφησω την βαλιτσα (EST) λεγετε και μετα επρεπε να ξαναερθω στο αεροδρομιο.Βγαινοντας απο το αεροδρομιο το μοναδικο τρενακι δεν ηταν εκει.Ξεκινησα τρεχοντας να παω στομ ειδικο χωρο αποσκευων μεσα στη ζεστη και με την βαλιτσα και την χειραποσκευη.Το τρενο κανει την αποσταση σε 5 λεπτα και εγω τρεχοντας την εκανα σε 7.Φτανοντας στο EST μου απαντησαν οτι ειναι 12:37 και οτι ο χρονος για να αφησω την βαλιτσα ηταν μεχρι 12:35 !!!Στην συνεχεια μου απαντησαν οτι ο μοναδικος τροπος να παρω μαζι μου την βαλιτσα ηταν να ξαναπαω πισω στο αεροδρομιο και να πληρωσω αλλα 50ε για να την παρω μαζι μου.Ξανα τρεξιμο στο αεροδρομιο οπου και πληρωσα αλλα 50ε.Αρα συνολο μονο για αποσκευες 100ε !!! Το συμπερασμα μου ΠΟΤΕ ξανα με την Ρυναιρ Αντιθετα σε προ τριμηνου ταξιδι με την easyjet ολα ηταν μια χαρα.
:shock: τι ωρα ησουν στο τσεκ ιν? μηπως το τελευταιο τρενακι ειχε φυγει 12:30 ??? Τι ωρα ηταν η πτηση σου δηλαδη?
(δεν σου ριχνω ευθυνες .... Απλα για να προσεχουμε και εμεις ποση ωρα πιο πριν πρεπει να ειμαστε στο τσεκ ιν ρωταω...)
 

ANTONIOS73

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
:shock: τι ωρα ησουν στο τσεκ ιν? μηπως το τελευταιο τρενακι ειχε φυγει 12:30 ??? Τι ωρα ηταν η πτηση σου δηλαδη?
(δεν σου ριχνω ευθυνες .... Απλα για να προσεχουμε και εμεις ποση ωρα πιο πριν πρεπει να ειμαστε στο τσεκ ιν ρωταω...)
Η πτηση ηταν 13:05 .Εγω ημουν στις πληροφοριες 12:15.Στις 12:25 ημουν εκτος αεροδρομιου και το κιτρινο τρενακι δεν ηταν εκει.
Ειναι ρε παιδια δυνατον να σε στελνουν εκτος αεροδρομιου να αφησεις την βαλιτσα και μετα να πρεπει να ξαναερθεις ???
Εγω πιστευω οτι απο Μπολονια πρεπει να εισαι στο αεροδρομιο τουλαχιστον μιαμιση ωρα πριν την πτηση(εφοσον φυσικα εχεις βαλιτσα).
Η τουλαχιστον ας βαζαν μια ειδοποιηση πανω στο check-in
Αντιθετα στην Θεσσαλονικη δεν πηρχε κανενα προβλημα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε κάθε περίπτωση, στην ιστοσελίδα του αεροδρομίου της Μπολόνια, υπάρχει ειδική ανακοίνωση για τους επιβάτες της Ryanair, η οποία αναφέρει αναλυτικά τι πρέπει να κάνουν οι επιβάτες με αποσκευές ή χωρις υπηκοότητα χώρας μέλους της συνθήκης Σέγκεν. (Aeroporto G. Marconi di Bologna - Ryanair Passengers)
Επίσης, εφόσον είχατε αποσκευές προς παράδοση, καλό είναι να βρίσκεστε από νωρίς στο αεροδρόμιο, για τυχόν τέτοια περιστατικά. Αν πήρατε την πτήση για Θεσσαλονίκη, αυτή αναχωρεί στη 13.05, οπότε βρίσκω λογικό να μη δεχτούν να τη παραδόσετε στις 12.37. Αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι σας έβαλαν να πληρώσετε επιπλέον για να την πάρετε εντέλει μαζί σας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

ANTONIOS73

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
To γκισέ αποσκευών κλείνει 40 λεπτά πριν την πτήση (δηλ. στις 12:25).

Up to what time can I Check-In at baggage at the Airport?
Ειναι η δευτερη φορα που πεταω με low-cost εταιριες.Η πρωτη επαφη με την easyjet ηταν φυσιολογικη.Αλλα δεν περιμενα να με στειλουν με τρενο να αφησω την βαλιτσα μου εκτος αεροδρομιου και να πρεπει να ξαναγυρισω.Θα πρεπει δηλαδη σε καθε πτηση να μπαινω στο σαιτ αεροδρομιου να ψαχνω πληροφοριες ???.Ε σεν το κανω ρε παιδια .Θα πεταω με φυσιολογικες εταιριες και ας πληρωσω λιγο παραπανω.Γιατι περι λιγου προκειτε.100ε τα εισητηρια 100ε η βαλιτσα 3ε+3ε το νερο... σε καθε πτηση πηγαμε 206ε και εφαγα φρικη !!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom