Ηρεμες διακοπές για ζευγάρι

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ θα ψηφίσω τα Κύθηρα από τη στιγμή που θέτεις ως προυπόθεση το μέρος να είναι ησυχο.
Εναλλακτικά κάποιο ήσυχο χωριό της Κρήτης αφού έχετε πολλές μέρες στη διάθεση σας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.880
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχουμε 10 μερες ελευθερες.
Η Μηλος δεν μου αρεσε καθολου εξαιτιας της Χωρας της.
Σκεφτομαι νοτια Κρητη ή Ανδρο, τί λετε??
Νοτια Κρητη .. Ανδρο θα βαρεθειτε τοσες μερες ..
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
γεια σου! :clap:προτεινω δύο νησιά που έχω επισκεφτεί τα τελευταία δύο καλοκαίρια: Λήμνο (όμορφη πόλη η Μύρινα, υπέροχα χωριά και ενδοχώρα, ατελειωτες παραλίες, οι περισσότερες μοναχικές), Ανάφη (για χαλαρές διακοπές και Χώρα με θέα όλο το πέλαγος, δες www.anafi.gr)
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
+1 Αμοργός. Θα σας μείνει αξέχαστη.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Γειά σ! Απλώς επειδή τυγχάνει ν κατάγομαι κατά τ ήμισυ από Καβάλα δεν θα σ πρότεινα Θάσο (όπου έχω πάει τόσες φορές) ούτε Λήμνο. Η Θάσος είναι πολύ οικογενειακή, δν έχει γραφική χώρα κ δν ενδείκνυται με τίποτα για 10 μέρες. Τ ατού της είναι απλώς οι πολλές όμορφες παραλίες (από άποψη φυσικής ομορφιάς), το πολύ πράσινο, κάποια (λίγα) ορεινά χωριά της κ τ αρχαία της (πχ θέατρο). Χειρότερο μειονέκτημα της Θάσου ο κακός (ως επί τ πλείστον Βαλκανικός) τουρισμός π βρωμίζει τ πάλαι ποτέ πανέμορφο αυτό νησί.
Η Λήμνος έχει ακόμα ωραιότερες παραλίες, καλό φαγητό, αλλά παραείναι ήσυχη, ξερή κ χωρίς γραφικότητα στα χωριά κ στη Μύρινα. Επίσης ενδείκνυται περισσότερο για οικογένειες κ για άτομα π αναζητούν ολοκληρωτική χαλάρωση. Δν είναι τόσο ρομαντικός προορισμός για ζευγάρι, αν κ έχει κρυφές ομορφιές.
Τη δε Άνδρο προσωπικά όχι για 10 μέρες αλλά ούτε για τριήμερο δε θα την πρότεινα: Είναι σχετικά μικρό νησί, με όχι ωραίο λιμάνι, λίγες αξιόλογες παραλίες κ γενικά δν έχεις πληθώρα πραγμάτων ν δεις ή ν κάνεις. Αν μάλιστα δε σ άρεσε κ η Χώρα της Μήλου π λένε ότι είναι πολύ όμορφη..δν ξέρω κατά πόσο θα σ αρέσει η Άνδρος...
Εγώ θα πρότεινα να γυρίσετε την Κρήτη αφού θα πάτε 10 μέρες. έχει τόσα πράγματα ν δει κ να κάνει κανείς (παραλίες, γραφικότητα, αξιοθέατα, φαγητό, ιδιαίτερη ατμόσφαιρα κ κουλτούρα, φυσική ομορφιά ++++)
Εναλλακτικά: συνδυασμός Σποράδων (πχ Σκόπελος-Αλόννησος ή Σκύρος) ή ένα σχετικά μεγάλο νησί των Κυκλάδων (σημ: η Σαντορίνη αν κ κουκλάρα δεν έχει τόσο ωραίες παραλίες).
Δωδεκάνησα δν έχω πάει καθόλου αλλά κάτι π ανέφερε κάποιος για Κάρπαθο μ έκανε κλικ για αυτό π (νομίζω) ότι ζητάτε. Πρώτη επιλογή πάντως Κρήτη!
 

angel30

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Σας ευχαριστω ολους καταρχην για την βοηθεια σας.
Τελικα αποφασισαμε και κλεισαμε νοτια Κρητη και συγκεκριμενα Αγια Γαληνη με σκοπο να γυρισουμε ολο το νοτιο κομματι και βλεπουμε.Επισης βρηκα απιστευτες προσφορες και για το πλοιο (150Ε 2 ατομα,αυτοκινητο,καμπινα και επιστροφη).Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη,θα σας ενημερωσω οταν γυρισω.
Σκεφτομαι επισης να πεταχτουμε και 2 μερουλες στην Γαυδο,εχω ακουσει οτι εχει 1 απο τις ομορφοτερες παραλιες του κοσμου και ειναι η απολυτη ηρεμια, τι λετε??
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Πολύ καλή η επιλογή σου τα μέρη στην Κρήτη είναι όλα φανταστικά, και η νότια Κρήτη ακόμα καλύτερη και ναι αν βολέψει πάνε και Γαυδο δεν θα το μετανιώσεις. Καλά να περάσετε!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ καλή η επιλογή σου τα μέρη στην Κρήτη είναι όλα φανταστικά, και η νότια Κρήτη ακόμα καλύτερη και ναι αν βολέψει πάνε και Γαυδο δεν θα το μετανιώσεις. Καλά να περάσετε!!
Mια χαρά, καλή επιλογή, μια και έχετε 10 μέρες, κάτι κάνουν για την Κρήτη, αν και ποτέ δε φτάνουν... Σου είπα Κάρπαθο αλλά δεν άκουσες ;) είχες τις ιδανικές μέρες για ιδαικό προορισμό... Απ'την άλλη αν περιμένεις να μαζέψεις 1 μήνα για να πάς Κρήτη, δε θα πάς ποτέ... :rolleyes: Θα περάσετε τέλεια, Αγία Πελαγία είχα μείνει ένα 2ήμερο όσο σπούδαζα αλλά δε τρελάθηκα να σου πω την αλήθεια, είναι όμως Νότια και αν έχετε αμάξι, βολεύει να γυρίσετε διάφορα.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
:clap:Μπράβο, πιστεύω θα περάσετε τέλεια στην Κρήτη! Εμείς όταν πήγαμε είχαμε συναντήσει κ μια κυρία άσχετης καταγωγής π είχε παντρευτεί Κρητικό, έμενε μόνιμα Αγία Γαλήνη κ μας είπε τα καλύτερα για το χωριό αυτΟ! Ο νομός Ρεθύμνου άλλωστε είναι από τους πιο (γνήσια) κουλτουριάρικους!:D Ν πάτε οπωσδήποτε στις καλύτερες παραλίες: Ελαφοννήσι, Γραμβούσα, Φαλάσαρνα, Φοινικόδασος τ Βάι (πέφτει λίγο μακριά, στο νομό Λασιθίου αλλά αξίζει μ χίλια!) κ βέβαια στην κοντινή (μ εκεί π θα μέινετε) λίμνη Πρέβελη! Εδώ π τα λέμε η Κρήτη είναι ανεξάντλητη! Πανέμορφα καλοκαιρινά τοπία, τέλειο φαγητό, αρχαιολ ευρήματα κ από τις καλύτερες παραλίες της Χώρας μας, πάρτε μια γεύση:

http://www.travelstories.gr/members...5%E4%E9%DD%F2-808-picture5303-56-dsc01335.jpg

http://www.travelstories.gr/members...5%E4%E9%DD%F2-808-picture5302-22-dsc01356.jpg








...Κ στα δικά μας!!!! :D
 

angel30

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Antoni μου την Καρπαθο την ειχα σκεφτει αλλα δεν ξερω γιατι δεν το αποφασισα..
Δεν εχω ακουσει τιποτα για το νησι και το φοβηθηκα.
Τελος παντων,θα δειξει.. για Γαυδο εχει ακουσει κανενας τιποτα?? θα φαω ηττα αν παω γαι 2 μερουλες ή αξιζει??
Eleva μου σε ευχαριστω για τις φωτο σου,μου ανοιξες την ορεξη...Αντε 1 μηνα ακομη...
Καλες διακοπες σε ολους!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αngel 30 να περάσεις υπέροχα και να μην παραλέιψεις να πας στη Λίμνη Κουρνά. Γενικά πληροφορίες για το νησί θα βρεις πάρα πολλές στο φόρουμ. Όρεξη να έχεις να διαβάζεις.

Εleva ας είσαι λίγο πιο προσεκτική σε αυτά που γράφεις.
Πού είδες την Ανδρο σχετικά μικρό νησί;:shock:
Είναι το δεύτερο σε έκταση νησί των Κυκλάδων μετά τη Νάξο με 383,02 τ.χλμ. Δηλαδή για σένα μεγάλο νησί είναι προφανώς μόνο η Κρήτη; Και μετά προτείνεις ως σχετικά μεγάλο νησί των Κυκλαδων τη Σαντορίνη με έκταση μόλις 75 τ.χλμ, ήτοι πέντε φορές μικρότερη από την Ανδρο.

Δε θα σχολιάσω δε την άποψη σου ότι δε σου άρεσε ένα νησί που έχει και ωραίες παραλίες (Μπατσί,της Γριας το Πήδημα), ωραία χωριά (Μενήτες καταπράσινες και με ωραιές πηγές, Στενιές με υπέροχα αρχοντικά, Κορίθι κλπ) και πλούσιο πολιτισμό (Μουσείο Γουλανδρη)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.880
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σας ευχαριστω ολους καταρχην για την βοηθεια σας.
Τελικα αποφασισαμε και κλεισαμε νοτια Κρητη και συγκεκριμενα Αγια Γαληνη με σκοπο να γυρισουμε ολο το νοτιο κομματι και βλεπουμε.Επισης βρηκα απιστευτες προσφορες και για το πλοιο (150Ε 2 ατομα,αυτοκινητο,καμπινα και επιστροφη).Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη,θα σας ενημερωσω οταν γυρισω.
Σκεφτομαι επισης να πεταχτουμε και 2 μερουλες στην Γαυδο,εχω ακουσει οτι εχει 1 απο τις ομορφοτερες παραλιες του κοσμου και ειναι η απολυτη ηρεμια, τι λετε??
Πλεον οι προσφορες για Κρητη ειναι απιστευτες .. Να πατε και γαυδο,επισης ειναι φοβερα .. Ο,τι πληροφοριες θες,ειμαστε εδω:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom