Ηρεμες διακοπές για ζευγάρι

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Εleva ας είσαι λίγο πιο προσεκτική σε αυτά που γράφεις.
Πού είδες την Ανδρο σχετικά μικρό νησί;:shock:
Είναι το δεύτερο σε έκταση νησί των Κυκλάδων μετά τη Νάξο με 383,02 τ.χλμ. Δηλαδή για σένα μεγάλο νησί είναι προφανώς μόνο η Κρήτη; Και μετά προτείνεις ως σχετικά μεγάλο νησί των Κυκλαδων τη Σαντορίνη με έκταση μόλις 75 τ.χλμ, ήτοι πέντε φορές μικρότερη από την Ανδρο.

Δε θα σχολιάσω δε την άποψη σου ότι δε σου άρεσε ένα νησί που έχει και ωραίες παραλίες (Μπατσί,της Γριας το Πήδημα), ωραία χωριά (Μενήτες καταπράσινες και με ωραιές πηγές, Στενιές με υπέροχα αρχοντικά, Κορίθι κλπ) και πλούσιο πολιτισμό (Μουσείο Γουλανδρη)




Οταν είπα ότι η Άνδρος είναι σχετικά μικρό νησί δν εννούσα (μόνο) από άποψη έκτασης ούτε σε σχέση με άλλες Κυκλάδες (ισχύει αυτό που λες εννοείται περί δευτερου μεγαλύτερου) αλλά σε σχέση με άλλα νησιά (πχ Λέσβος, Χίος, Σάμος που δεν τα προτεινα απλά επειδή δεν έχω πάει σ αυτά για να ξέρω κ βεβαίως κ Κρήτης), όπως επίσης κ σε σχέση με το τι έχει να κάνει κανείς. Βεβαίως κ η Σαντορίνη είναι μικρότερη αλλά έχεις πάρα πολλά πράγματα να κάνεις, άσε που η ομορφιά της είναι τέτοια που δε σε κουράζει να επαναλάβεις κάποια πράγματα. Ωστόσο, πού το είδες ότι εγώ πρότεινα τη Σαντορίνη?? Ίσα-ίσα που είπα ότι αν θέλουν κ ωραίες παραλίες, η Σαντορίνη -αν κ πανέμορφη- στο μεγαλύτερο μέρος της δεν διαθέτει!! Άσε που -εδώ που τα λέμε- ούτε η Άνδρος ούτε η Σαντορίνη είναι για 10 μέρες. Ίσως η Νάξος η οποία συνδυάζεται κ με Κουφονήσια (επίσης όμως δεν έχω πάει για να ξέρω.)

Κ εγώ επίσης δε θα σχολιάσω ότι η Άνδρος έχει τόσες ωραίες παραλίες (καλέ μήπως δεν τις είδες τις φωτό μου από Κρήτη?????????:bleh::shock::haha:) Συγκρίνεται τώρα η Γραμβούσα κ το Ελαφοννήσι κ το Βάι με το Μπατσί????????
όσο για χωριά καταπράσινα κ πηγούλες...στις Σποράδες, στη Θάσο κ πολύ περισσότερο στη Κρήτη και και και ....γίνεται χαμός!!!!
υ.γ. ούτε κ το μουσείο Γουλανδρή συγκρίνεται με τον αρχαιολογικό χώρο στο Ακρωτήρι (Σαντορίνης) κ ούτε βεβαίως με την Κνωσό!:cool::D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οποιοδήποτε μέρος (μικρό ή μεγάλο), προσφέρεται ή δεν προσφέρεται για 10 μέρες διακοπών, ανάλογα με τα γούστα του καθενός και το τί θέλει να κάνει κατά τη διάρκειά τους.

Στην Άνδρο που αναφέρθηκε ως παράδειγμα, έχω κάνει 7ημερες και 10ήμερες διακοπές και δε βαρέθηκα καθόλου. Τις παραλίες της τις βρήκα καταπληκτικές για τα δικά μου γούστα (δεν μου αρέσουν οι οργανωμένες και δε με ενδιαφέρουν οι ατελείωτες αμμουδιές με τις ρηχές θάλασσες και τον πολύ κόσμο).

Υπήρχαν πολλοί κολπίσκοι όπου το κριτήριο επιλογής μας για το πού θα πάμε, βλέποντάς τους από λίγο πιο ψηλά ήταν το εξής: "Μμμ, σ'αυτήν την παραλία έχει πέντε άτομα...., μμμ σ'αυτήν παρακάτω έχει 3 άτομα, μμμμ .... α, κοίτα λίγο πιο εκεί δεν υπάρχει κανένας. Πάμε λοιπόν".

Σε 10 μέρες κάναμε 800 χιλιόμετρα σε κανονικούς δρόμους, αλλά και χωματόδρομους. Δεν έμεινε παραλία για παραλία που δεν πήγαμε.
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, αλλά δε νομίζω ότι τα πράγματα σε αυτό το θέμα έχουν αλλάξει και πολύ.

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε παραλίες όπως το Μπατσί, το δεύτερο χειρότερο σημείο του νησιού μετά το Γαύριο.

Η έντονη βραδυνή ζωή δε με ενδιαφέρει καθόλου. Και το συγκεκριμένο νησί μάλλον δεν είναι ό,τι καλύτερο για αυτό το θέμα. Αλλά τα φαγάδικα και τα μπαράκια δεν του λείπουν.

Θεωρώ ότι είναι μια εξαιρετική επιλογή για ήσυχες διακοπές ξεκούρασης και αρκετά προσιτή οικονομικά.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Βρε παιδιά, είναι όλα υποκειμενικά, αλοίμονο. Ακόμη και το οικονομικό. Διαφορετικά, θα στοιβαζόμασταν όλοι σε ένα νησί το καλοκαίρι. Ας εκθέσει ο καθένας τις απόψεις του και ας επιλέξει ο ενδιαφερόμενος με βάση τα γούστα και τις ανάγκες του. Αλλά μην είμαστε απόλυτοι. Angel 30, να περάσεις υπέροχα, πιες μια τσικουδιά και για μας και περιμένουμε εντυπώσεις όταν με το καλό γυρίσεις!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οταν είπα ότι η Άνδρος είναι σχετικά μικρό νησί δν εννούσα (μόνο) από άποψη έκτασης ούτε σε σχέση με άλλες Κυκλάδες (ισχύει αυτό που λες εννοείται περί δευτερου μεγαλύτερου) αλλά σε σχέση με άλλα νησιά (πχ Λέσβος, Χίος, Σάμος που δεν τα προτεινα απλά επειδή δεν έχω πάει σ αυτά για να ξέρω κ βεβαίως κ Κρήτης), όπως επίσης κ σε σχέση με το τι έχει να κάνει κανείς. Βεβαίως κ η Σαντορίνη είναι μικρότερη αλλά έχεις πάρα πολλά πράγματα να κάνεις, άσε που η ομορφιά της είναι τέτοια που δε σε κουράζει να επαναλάβεις κάποια πράγματα. Ωστόσο, πού το είδες ότι εγώ πρότεινα τη Σαντορίνη?? Ίσα-ίσα που είπα ότι αν θέλουν κ ωραίες παραλίες, η Σαντορίνη -αν κ πανέμορφη- στο μεγαλύτερο μέρος της δεν διαθέτει!! Άσε που -εδώ που τα λέμε- ούτε η Άνδρος ούτε η Σαντορίνη είναι για 10 μέρες. Ίσως η Νάξος η οποία συνδυάζεται κ με Κουφονήσια (επίσης όμως δεν έχω πάει για να ξέρω.)

Κ εγώ επίσης δε θα σχολιάσω ότι η Άνδρος έχει τόσες ωραίες παραλίες (καλέ μήπως δεν τις είδες τις φωτό μου από Κρήτη?????????:bleh::shock::haha:) Συγκρίνεται τώρα η Γραμβούσα κ το Ελαφοννήσι κ το Βάι με το Μπατσί????????
όσο για χωριά καταπράσινα κ πηγούλες...στις Σποράδες, στη Θάσο κ πολύ περισσότερο στη Κρήτη και και και ....γίνεται χαμός!!!!
υ.γ. ούτε κ το μουσείο Γουλανδρή συγκρίνεται με τον αρχαιολογικό χώρο στο Ακρωτήρι (Σαντορίνης) κ ούτε βεβαίως με την Κνωσό!:cool::D
Που το είδες ότι σύγκρινα την Ανδρο με την Κρήτη και τη Σαντορίνη και γράφεις περί σύγκρισης;:shock:
Εγώ απλά έγραψα δυο πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος στην Ανδρο που εσύ απαξίωσες.
Φυσικά η Σαντορινή και η Κρήτη είναι πολύ ομορφότερα νησιά και το έχω γράψει επανειλημμένως στο φορουμ, αλλά δεν με παρακολουθείς και γράφεις για να γράφεις.
Δεν ήξερα ότι ένα μεγάλο νησί (σε μέγεθος) μπορεί κάποιος (εν προκειμένω εσύ) να το χαρακτηρίσει μικρό, επειδή προσωπικά δεν βρίσκει πολλά ενδιαφέροντα να κάνει. Νομίζω ότι οι δύο έννοιες έχουν τελείως διαφορετική σημασία για τον πολύ κόσμο,
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Που το είδες ότι σύγκρινα την Ανδρο με την Κρήτη και τη Σαντορίνη και γράφεις περί σύγκρισης;:shock:
Εγώ απλά έγραψα δυο πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος στην Ανδρο που εσύ απαξίωσες.
Φυσικά η Σαντορινή και η Κρήτη είναι πολύ ομορφότερα νησιά και το έχω γράψει επανειλημμένως στο φορουμ, αλλά δεν με παρακολουθείς και γράφεις για να γράφεις.
Δεν ήξερα ότι ένα μεγάλο νησί (σε μέγεθος) μπορεί κάποιος (εν προκειμένω εσύ) να το χαρακτηρίσει μικρό, επειδή προσωπικά δεν βρίσκει πολλά ενδιαφέροντα να κάνει. Νομίζω ότι οι δύο έννοιες έχουν τελείως διαφορετική σημασία για τον πολύ κόσμο,

Δεν είπα ότι εσύ σύγκρινες τα νησιά ...εγώ έγραψα ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα(κι αυτό επειδή ανέφερες στο προηγούμενο μνμ σου ότι "δε θα σχολιάσω το ότι δεν σου άρεσε η Άνδρος που έχει τα εξής πράγματα να δεις ...") Το δεν θα την πρότεινα είναι καθαρά προσωπική μ άποψη. Η κοπέλα ανέφερε ότι δεν της άρεσε η Χώρα της Μήλου (που άλλοι βρίσκουν υπέροχη) οπότε είκασα ότι πιθανόν ν μην της αρέσει κ η Άνδρος. Κάποιος άλλος θα μπορούσε (κατά τα προσωπικά του γούστα) να προτιμά την Άνδρο ακόμη κ έναντι της Σαντορίνης, παρά του ότι για σε σένα ή για μένα η Σαντορίνη πχ είναι πολύ ωραιότερη. Δεν απαξιώνω το μέρος, απλώς καταθέτω την άποψή μου ως προς το αν η ενδιαφερόμενη θα ήταν καλύτερο να επιλέξει Κρήτη ή Άνδρο, στην προκειμένη. Αυτό είναι άλλωστε κ το θέμα του τόπικ. Γράφω ειδικότερα για 1-2 μέρη που σε μένα (αλλά κ σε αρκετό άλλο κόσμο) δεν άρεσαν (βλ. Μπατσί κ λιμάνι). Υποτίθεται ότι όταν καταθέτουμε τη γνώμη μας μπορούμε κ να αναφέρουμε ένα νησί, μια παραλία, μια δραστηριότητα κτλ που δεν μας άρεσαν, που (κατά τη γνώμη μας) δεν προσφέρονται για αρκετές μέρες,αιτιολογώντας το πάντα (-αν κ αυτά είναι τελείως σχετικά γιατί ο άλλος μπορεί πχ κ σ'ενα ερημονήσι να ευχαριστηθεί να μείνει για ένα μήνα). Κ ναι,θεωρώ ότι σ'αυτά που γράφω είμαι προσεχτική κ τεκμηριώνω, επομένως δεν χρειάζονται από την πλευρά σου σχόλια του τύπου "Να είσαι πιο προσεχτική σ'αυτά που γράφεις" ή "γράφεις για να γράφεις". Ο καθένας έχει τη γνώμη του, όπως είπαν πιο πάνω κ τα κορίτσια κ δε θα πάω εγώ πχ να σου κάνω σύσταση αν γραψεις φερειπείν ότι δε σου άρεσε η Σαντορίνη ή ότι τη βρήκες μικρή ακόμη κ για τριήμερο, απλώς θα υπερασπιστώ αυτό το μέρος (αν μου άρεσε)με επιχειρήματα.
Τέλος πάντων ξεφύγαμε πολύ, ελπίζω η κοπέλα να περάσει υπέροχα εκεί που αποφάσισε να πάει!!!:D:D:D
Υ.Γ. Σαφώς κ δεν μπορώ να παρακολουθώ όλα όσα γράφεις. Είδα μόνο ότι αρχικά πρότεινες κι εσύ Κρήτη μεταξύ άλλων οπότε απόρησα που συνέχισες να "αντιδικείς"......άσχετο τελείως, αλλά μήπως είσαι συνάδελφος???????;):clap::):D
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Λοιπόν για να κλεινω την όποια αντιπαράθεση, σου είπα να είσαι προσεκτική,γαιτί χαρακτήρισες την Ανδρο σχετικά μικρό νησί, πράγμα που είναι ανακριβές κατά γενική παραδοχή.
Και αντί να πεις οκ έκανα λάθος άρχισες να συγκρίνεις την Κνωσό με το Γουλανδρή κλπ, λες και έθεσα εγώ τέτοιο θέμα.
Και προσπαθείς να μας πείσεις ότι η έννοια σχετικό μικρό νησί περιλαμβάνει και τα βαρετά νησιά και με λίγα ενδιαφέροντα.
Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.
Το κλείνω εδώ το θέμα, μιας και δε θέλω να γίνομαι κακός με κανέναν και σου εύχομαι να έχεις πολλά και καλά ταξίδια:)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Μα δεν υπήρξε εξ αρχής θέμα αντιπαράθεσης, αυτό λέω!!! όλα σχετίζονται με το προσωπικό γούστο του καθενός κ η απόψή μου ήταν αυτή που εξέθεσα. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, να επαναλάβουμε ότι η Άνδρος είναι πράγματι το δεύτερο μεγαλύτερο (σε έκταση) νησί των Κυκλάδων. Ναι, ίσως δε διευκρίνησα εξ αρχής τι εννοούσα με το "σχετικά μικρή" (στην πορεία το παρααναλύσαμε αμφότεροι σε σημείο κουραστικό για τους άλλους νομίζω!!) Καλά ταξίδια επίσης, κ καλές διακοπες!!!!!:D
 

Malamatenia

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Προτείνω Τήνο! Ίρεμο νησί με χωριουδάκια διαμάντια που ακόμα ο κόσμος δεν έχει ανακαλύψει....Το νησι είναι γνωστό μόνο για την εκκλησία που βρήσκεται στη χώρα.Η χώρα όμως του νήσιου δεν είναι τόσο όμορφη όσο τα χωριά τα οποία είναι απο τα γραφικότερα των κυκλάδων, Ειδικά ο Πύργος , χώριο της καλών τεχνών , του Χαλεπα και των μαρμαράδων.Αν θες ρομαντικές και ίρεμες διακοπές προτείνω Τήνο ανεπυφήλακτα αρκει να έχετε διαθεση να δείτε τα χωριά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εντωμεταξυ ασχετο:μου κανει εντυπωση και μπραβο σας παιδια που το βλεπετε χαλαρα και κλεινετε αρχες η μεσα Ιουλιου.
Εγω η ψυχαναγκαστικη-νευρωτικη Παρθενος κλεινω παντα απο Απριλιο-Μαιο και αν υποψιαστω οτι θα φτασει Ιουλιος χωρις να εχω κανονισει με πιανει καρακρισαρα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Εγω η ψυχαναγκαστικη-νευρωτικη Παρθενος
αυτη σου η φραση τα λεει ολα..:haha:

παντως για να μαστε δικαιοι, κεγω υπερ του early booking ειμαι, αλλα καλως ή κακως δεν υπαρχει παντα αυτη η δυνατοτητα..ειδικα με την δουλεια, δεν μπορεις να ξερεις παντα απο τοσο νωρις την αδεια σου..ή με την σχολη, ποτε δεν ξερεις αν η εξεταστικη θα παραμεινει στην θεση της ή θα μετακινηθει καποιες μερες μετα λογω πχ καταληψεων, απεργιων κλπ.
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Αν και δεν ειμαι αντικειμενικος,

Η Ανδρος ειναι σχετικά μεγάλη αλλα συνδιάζει υπέροχες παραλίες και εαν βαρεθείς εχει πολλά μερη να επισκεφθείς.

Για μενα παντως ειναι η οαση μου εαν δεν παω εστω ενα 3μερο τον χρόνο δεν ειμαι καλά το ιδανικο ομως ειναι να πηγαίνω 7-10 μερες για να χαλαρώνω και να γεμίζω τις μπαταρίες μου.
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Καλημερα σας!!!
Επαναφερω το θεμα σαν ζευγαρι κι εγω που με το ετερον ημισι θελουμε το καλοκαιρι (Γυρω στον 15Αυγουστο) να παμε κι εμεις τις καθιερωμενες μας καλοκαιρινες διακοπουλες μας...
Ειμαστε απο Χαλκιδική και σκεφτομαστε απο Κυκλαδες τη Ναξο, μετα την Κεφαλλονια (μας πεφτουν ομως λιγο μακριουτσικα) και την Κερκυρα...αντε και την Σκοπελο λογω αποστασης!
Καμια αλλη προταση???
Για αυτα που σκεφτομαστε που δινετε ψηφο εμπιστοσυνης??

Α! ξεχασα να σας πω πως ειμαστε ζευγαρι, δεν αποζητουμε κλαμπ και ξενυχτια, μα ωραιες παραλιες, βολτιτσες, χαλαρα ποτα κτλ..

Και γι' αυτο αγαπησαμε την Λευκαδα τοσο πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom