Ιορδανία Ιορδανία

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα

Η πόλη δεν μου άρεσε καθόλου. Μία απίστευτα καφεγκρίζα μονοτονία, χωρίς προσωπικότητα. Ως άσχετοι με τον τόπο και θέλοντας να δούμε και κάτι τις πίσω από τη βιτρίνα, περπατήσαμε στο κέντρο της, αλλά και λίγο πιο πέρα, τυχαία. Το κέντρο χαοτικό και σχετικά δυτικό. Περάσαμε από ένα κομμάτι που μάλλον ήταν από τα πιο φτωχά μέρη της πόλης και τα σπίτια ήταν σαν ερείπια, στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, χωρίς κανένα σχέδιο. Βρεθήκαμε σε μια υπαίθρια αγορά, κάτι σαν τις δικές μας τις λαϊκές, αλλά κυρίως με ρούχα και μπαχαρικά (αν θυμάμαι καλά). Μιλήσαμε με κάποιους -λίγους- Ιορδανούς και επιβεβαιώσαμε αυτά που μας είχαν πει πριν ταξιδέψουμε. Η φράση κλειδί είναι "άνα γιουνάνι". Σημαίνει είμαι Έλληνας και ανοίγει τις καρδιές των ντόπιων. Μας αγαπάνε και μας εκτιμούν σαν λαό. Σιγά-σιγά και γυρνώντας τη χώρα βλέπαμε ποιος είναι ο λόγος ή τουλάχιστον ένας από τους λόγους. Παντού βλέπαμε επιρροές του Ελληνικού πολιτισμού. Στη συνέχεια της βόλτας ( ή σε μια από τις βόλτες) στην πόλη, μπήκαμε και σε ένα ζαχαροπλαστείο. Οι μυρωδιές και οι γεύσεις υπέροχες. Κυρίως "εξωτικά" σιροπιαστά γλυκά, αλλά με λιγότερο σιρόπι από όσο βάζουμε εμείς.


Για να κλείσουμε και τυπικά με το Αμμάν, επισκεφθήκαμε τα δύο κύρια τουριστικά αξιοθέατα. Το 1ο ήταν ένα αρχαίο ρωμαϊκό θέατρο. Αρκετά όμορφο και καλοδιατηρημένο. Το 2ο ήταν ένας λόφος (citadel) όπου υπάρχει ένας εντυπωσιακός ναός του Ηρακλή (του γνωστού και μη εξαιρετέου). Εκτός από το ναό υπάρχει και πλήθος άλλων αρχαίων ερειπίων, υπολλείματα ενός τεράστιου αγάλματος του Ηρακλή και ένα υποτυπώδες μουσείο.


Εδώ, θα κάνω μια μικρή παρένθεση. Φθάνοντας στην είσοδο του λόφου, υπάρχει ένα κιόσκι για την πληρωμή εισιτηρίου. Εκεί εδρεύουν και κάποιοι διπλωματούχοι ( !!! ) ξεναγοί. Μας πλησίασε λοιπόν ένας και μας ρώτησε αν θέλαμε ξενάγηση. Η τιμή ήταν εξευτελιστική και αφού συσκεφτήκαμε, αποφασίσαμε να του πούμε ναι. Το πολύ-πολύ και αν δεν είμασταν ευχαριστημένοι, τον σταματούσαμε και συνεχίζαμε μόνοι μας. Ο τύπος ήταν μια χαρά. Τά αγγλικά του, αν και αραβοαγγλικά, τα καταλαβαίναμε και ήταν και συμπαθέστατος. Όταν τελειώσαμε την ξενάγηση, επανασυσκεφτήκαμε και αποφασίσαμε να του προτείνουμε να έρθει την επομένη με αυτοκίνητο για να πάμε στην Jerash. Αφού μας είπε το κόστος, συμφωνήσαμε. Ουσιαστικά, μια και είχαμε πάει εντελώς απροετοίμαστοι και φυσικά χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο, έπρεπε να βρούμε τρόπους να μετακινηθούμε στη χώρα και να καλύψουμε αποστάσεις που έφθαναν μέχρι και τα 500 χιλιόμετρα (1000 πήγαινε έλα). Από εκεί και πέρα, κάθε μέρα είμασταν μαζί με τον Μωχάμεντ.

Τα καλύτερα όμως ακολουθούσαν ...
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια!Περιμενω τη συνεχεια με αγωνια!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.226
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλειο!!!!

Το πρώτο άρθρο του παλιού taksidia.gr επανέρχεται στο προσκήνιο!! Παίρνω ποπ-κορν και κάθομαι δίπλα στην go2dbeach για τη συνέχεια!! :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο το 'τα καλυτερα ακολουθουν' υποσχεται πολλα....μου δινειs λιγα ποπκορν Δακη? Κι εγω κερναω κοκα κολα
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_beer.gif
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.226
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δημήτρη δε γράφεις κι'εσύ μια δική σου ιστορία; Είμαι βέβαιος ότι όλοι θα ήθελαν να τη διαβάσουν. :)
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Η Ιορδανία είναι ένας ενδιάμεσος σταθμός για ένα μεγάλο οδικό ταξίδι που σκοπεύω να κάνω μέχρι την Ινδία.
Περιμένω την συνέχεια !
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Αν μπορείς να μας δώσεις και πληροφορίες για τα ξενοδοχεία που έμεινες καθώς και ενδεικτικές τιμές για τις εκεί δραστηριότητές σου εκεί(εκδρομές κτλ) θα σου ήμουν ευγνώμων!
Keep going
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Δυστυχώς τιμές δεν θυμάμαι, αλλά δεν έχει και νόημα γιατί το ταξίδι αυτό έγινε πριν 6-7 χρόνια, οπότε οι τιμές μάλλον θα έχουν αλλάξει.

Το ξενοδοχείο ήταν το Marriot στο Αμμάν. Πολύ καλό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραιοτατο ταξιδι Θανο και η περιγραφη του απο εσενα φοβερη!
Και λεγε λεγε θα με πεισειs να παω :lol:.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Νομίζω πως πρέπει να πας. Είναι εντελώς διαφορετικός τόπος από τους εξωτικούς που συνήθως επιλέγεις, αλλά έχει μία μοναδική, δική του μαγεία.

Και μην ανησυχείς, δεν έχει καμία σχέση με Ευρώπη :D.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Είναι από τα ταξίδια που θα ήθελα πολύ να κάνω. Ξέρει κανείς πως είναι τα πράγματα εκεί τώρα? Έχουν ησυχάσει καθόλου ή είναι επικίνδυνα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom