Ιορδανία Ιορδανία

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα

Η ομορφότερη εκδρομή πάντως, με διαφορά, ήταν στη Νότια Ιορδανία. Τα 1.000 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα που λέγαμε. Ο στόχος διπλός. Η έρημος Wadi Rum και η αρχαία πόλη Πέτρα.

Πριν περιγράψω αυτούς τους υπέροχους τόπους, θα κάνω μια περιγραφή της παρέας που κάναμε με τον Μωχάμεντ και τις εμπειρίες μας από αυτήν. Η πιο τραυματική εμπειρία ήταν η οδήγησή του. Μας έπιανε πανικός. Και σκεφτήτε ότι μαζί του διανύσαμε πάνω από 1.500 χιλιόμετρα. Για παράδειγμα, σε επαρχιακούς δρόμους οδηγούσε τέρμα αριστερά, στο αντίθετο ρεύμα (δεξιά οδηγούν). Σκέφτηκα να οδηγήσω εγώ, μια και είχα μαζί μου διεθνές δίπλωμα εν ισχύ. Δεν το τόλμησα όμως, γιατί και οι άλλοι οδηγοί με τον ίδιο τρόπο οδηγούσαν. Αριστερά. Μόλις συναντιόντουσαν δύο αυτοκίνητα που κινούνταν σε αντίθετη κατεύθυνση και μάλιστα αριστερά, πηγαίναν δεξιά και μόλις περνούσαν ... ξανά αριστερά. Εκεί που έτρεμα, ήταν ιδίως στις τυφλές αριστερές στροφές. Μπρρρρρρρρ.


Μια άλλη ενδιαφέρουσα εμπειρία ήταν οι κουβέντες μας.Ο Μωχάμεντ είναι Παλαιστίνιος, που οι γονείς του έφυγαν με το διωγμό από την Παλαιστίνη. Μιλήσαμε πολύ για αυτό, αλλά και για άλλα θέματα, όπως είναι ο Ισλαμικός νόμος. Για παράδειγμα, όταν του εκφράσαμε τις αντιρρήσεις μας για τον Ισλαμικό νόμο μας είπε τα εξής: Ο νόμος δεν είναι απόλυτος και τυφλός. Δεν σημαίνει ότι όποιος κλέβει πρέπει να του κόβουν το χέρι. Αν κάποιος κλέψει ένα καρβέλι ψωμί γιατί πεινάνε τα παιδιά του, είναι αθώος. Αν κάποιος κλέψει κάτι από απληστία και χωρίς να έχει βιοποριστική ανάγκη, πρέπει να τιμωρηθεί πολύ αυστηρά. Επίσης, έθεσε το εξής επιχείρημα: Στην Ιορδανία, που ισχύει κατά έθιμο ο Ισλαμικός νόμος, η εγκληματικότητα είναι σχεδόν 0%, στις δυτικές χώρες, που δεν ισχύει ο νόμος, ποιο είναι το ποσοστό; Αν και είναι υπεραπλούστευση, έχει και μια δόση αλήθειας.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια!Περιμενω τη συνεχεια με αγωνια!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.225
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλειο!!!!

Το πρώτο άρθρο του παλιού taksidia.gr επανέρχεται στο προσκήνιο!! Παίρνω ποπ-κορν και κάθομαι δίπλα στην go2dbeach για τη συνέχεια!! :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο το 'τα καλυτερα ακολουθουν' υποσχεται πολλα....μου δινειs λιγα ποπκορν Δακη? Κι εγω κερναω κοκα κολα
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_beer.gif
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.225
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δημήτρη δε γράφεις κι'εσύ μια δική σου ιστορία; Είμαι βέβαιος ότι όλοι θα ήθελαν να τη διαβάσουν. :)
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Η Ιορδανία είναι ένας ενδιάμεσος σταθμός για ένα μεγάλο οδικό ταξίδι που σκοπεύω να κάνω μέχρι την Ινδία.
Περιμένω την συνέχεια !
 

PatrinosOnAir

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη για Πρωτοχρονιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η Αφρική
Αν μπορείς να μας δώσεις και πληροφορίες για τα ξενοδοχεία που έμεινες καθώς και ενδεικτικές τιμές για τις εκεί δραστηριότητές σου εκεί(εκδρομές κτλ) θα σου ήμουν ευγνώμων!
Keep going
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Δυστυχώς τιμές δεν θυμάμαι, αλλά δεν έχει και νόημα γιατί το ταξίδι αυτό έγινε πριν 6-7 χρόνια, οπότε οι τιμές μάλλον θα έχουν αλλάξει.

Το ξενοδοχείο ήταν το Marriot στο Αμμάν. Πολύ καλό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραιοτατο ταξιδι Θανο και η περιγραφη του απο εσενα φοβερη!
Και λεγε λεγε θα με πεισειs να παω :lol:.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Νομίζω πως πρέπει να πας. Είναι εντελώς διαφορετικός τόπος από τους εξωτικούς που συνήθως επιλέγεις, αλλά έχει μία μοναδική, δική του μαγεία.

Και μην ανησυχείς, δεν έχει καμία σχέση με Ευρώπη :D.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Είναι από τα ταξίδια που θα ήθελα πολύ να κάνω. Ξέρει κανείς πως είναι τα πράγματα εκεί τώρα? Έχουν ησυχάσει καθόλου ή είναι επικίνδυνα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.586
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom