Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλημέρα και από εμένα.
Είμαι αυτό τον καιρό σε αναζήτηση συσκευής gps και είμαι μεταξύ των MLS Destinator 3855,MIO Moov S305 Spirit,MIO Moov S505 Spirit.

1. Το Mio Moov M400 που σκεφτόμουν δεν έχει εξωτερική κάρτα. Θα τη χρειαστώ οποσδήποτε αν θέλω να έχω 2-3 λογισμικά φορτωμένα και χάρτες για οδικό ταξίδι σε max 3-4 ευρωπαϊκές χώρες?

Όλα είναι σε παρόμοια τιμή μέχρι 150? και από αυτά που διάβασα εδώ είδα ότι μπορείς να βάλεις και άλλα λογισμικά στα MIO Moov (πχ destinator, igo8),

2. Υποθέτω ότι το ίδιο μπορώ να κάνω και στο MLS αν χρειαστεί, σωστά?

Αν υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση μέχρι 150?, ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων...



1.Γιατι να εχεις 2-3 λογισμικα φορτωμενα στο ιδιο μηχανημα?
για που το θες ελλαδα,εξωτερικο ή και τα δυο?
2.σωστα ,στα μηχανακια που εχουν destinator μπορουν να φορτωθουν και αλλα προγραμματα πλοηγησης
3.garmin ή tomtom
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
επειδη πολλοι με ρωτουν σχετικα με το Α-GPS, μια δυνατοτητα που ολο και περισσοτερο απανταμε στα καινουργια κινητα, ας γραψουμε μερικες χρηστικες πληροφοριες.
Το A-GPS (Assisted GPS), δηλαδή «υποβοηθούμενο GPS» βελτιώνει την απόδοση της συσκευής μας ως προς το κλείδωμα των δορυφόρων χρησιμοποιώντας το κυψελοειδές δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Για να αντλήσει τις απαραίτητες πληροφορίες η συσκευή από το δίκτυο, θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει μια σύνδεση πακέτων δεδομένων (GPRS/3G/HSDPA) με αποτέλεσμα να υπάρξει μια χρέωση της τάξης των 4 με 5 kb. Ουσιαστικά μηδαμινή ως προς το όφελος που αποκομίζει κανείς.
Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να απενεργοποιήσει τη δυνατότητα αυτή μπορεί να το κάνει πηγαίνοντας στο Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης και απενεργοποιώντας την επιλογή «Υποβοηθούμενο GPS».

για περισσοτερες πληροφοριες στο site της nokia
Nokia Ελλάδας - A-GPS - Nokia Maps - Λογισμικό - Υποστήριξη#
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τελικά αγόρασα το MIO Moov S505 Spirit. Ο χάρτης του μου άφησε θετικές εντυπώσεις, ακόμη και για την επαρχιακή πόλη που ζω, λίγες δοκιμές έκανα, ίδομεν...

@leon00L: Το θέλω και για Ελλάδα και για Ευρώπη. Υπάρχει "τέλειο" λογισμικό-χάρτες και για τα δύο?

@ mio_gps: με ενδιαφέρουν τα links που λες (αν και πιθανόν, να σε έχω "πετύχει" κάπου, μη νομίζεις ότι καθόμουν το ΣΚ :xmas_lol:)

Σκέφτομαι να του βάλω iGO8 και Destinator. Οι χάρτες για το iGO8 είναι ακριβείς για Ευρώπη? Πριν από 2 χρόνια είναι δοκιμάσει ένα garmin στην Ευρώπη και ήταν πολύ ακριβές αλλά στην Ελλάδα λίγα πράγματα. Νομίζω δεν μπορώ να περάσω garmin λογισμικό στο Mio...

Προτείνετε κάτι άλλο?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Απλώς να πω ότι βγήκαν καινούριοι χάρτες για το Destinator.
Η version είναι η 2009.Q1 (ε, mio?, πριν καμιά βδομάδα δε βγήκε ή έχασα τις εξελίξεις εντελώς;)
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Απλώς να πω ότι βγήκαν καινούριοι χάρτες για το Destinator.
Η version είναι η 2009.Q1 (ε, mio?, πριν καμιά βδομάδα δε βγήκε ή έχασα τις εξελίξεις εντελώς;)
αν βγηκε θα τα σκισω τα διπλωματα:xmas_cheesygrin:
οχι, δε νομιζω ο Q1 2009 εχει κυκλοφορησει αρκετους μηνες πλην ομως ειναι ο Q4 2008.
ομως οπως εχει γραφει στο navimania απο εκπροσωπους της GI αναμενεται πριν βγει το ετος...:xmas_wink:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
@ mio_gps: με ενδιαφέρουν τα links που λες (αν και πιθανόν, να σε έχω "πετύχει" κάπου, μη νομίζεις ότι καθόμουν το ΣΚ :xmas_lol:)

Σκέφτομαι να του βάλω iGO8 και Destinator. Οι χάρτες για το iGO8 είναι ακριβείς για Ευρώπη? Πριν από 2 χρόνια είναι δοκιμάσει ένα garmin στην Ευρώπη και ήταν πολύ ακριβές αλλά στην Ελλάδα λίγα πράγματα. Νομίζω δεν μπορώ να περάσω garmin λογισμικό στο Mio...

Προτείνετε κάτι άλλο?
εσκισες!!!! top αγορα.
για ελλαδα καλυτερο χαρτη απο του spirit δε θα βρεις.για εξωτερικο πρεπει να το ξεκλειδωσεις.
αν το αποφασισεις θα σου πω τι θα κανεις...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
αν βγηκε θα τα σκισω τα διπλωματα:xmas_cheesygrin:
οχι, δε νομιζω ο Q1 2009 εχει κυκλοφορησει αρκετους μηνες πλην ομως ειναι ο Q4 2008.
ομως οπως εχει γραφει στο navimania απο εκπροσωπους της GI αναμενεται πριν βγει το ετος...:xmas_wink:
Απλώς από εκεί που το "βρήκα" έγραφε για χάρτες του 2009 και εγώ όλο χαρά τους έβαλα νομίζοντας ότι θα αλλάξω το 2008 Q4.
Γράφει μέσα στο Destinator ότι είναι ο 2009.GR V.40054.

Και η ερώτηση τώρα, αν ξέρεις...
Έχω φτιάξει κάποιους χάρτες στο google maps, τους έχω εξάγει σε *.kml και θέλω να τους κάνω *.dat για να τους βάλω στα favorites του destinator.
Βρήκα 2 προγράμματα free που υποτίθεται κάνουν αυτή τη δουλειά.
1. ITNConv και 2. gpsbabel-1.3.6
Αλλά τίποτα.
Μήπως ξέρεις εσύ κανένα άλλο?
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
εσκισες!!!! top αγορα.
για εξωτερικο πρεπει να το ξεκλειδωσεις.αν το αποφασισεις θα σου πω τι θα κανεις...
Το ξεκλείδωσα, θέλω να βάλω και λογισμικό/χάρτες για Ευρώπη, το ψάχνω...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Απλώς από εκεί που το "βρήκα" έγραφε για χάρτες του 2009 και εγώ όλο χαρά τους έβαλα νομίζοντας ότι θα αλλάξω το 2008 Q4.
Γράφει μέσα στο Destinator ότι είναι ο 2009.GR V.40054.

Και η ερώτηση τώρα, αν ξέρεις...
Έχω φτιάξει κάποιους χάρτες στο google maps, τους έχω εξάγει σε *.kml και θέλω να τους κάνω *.dat για να τους βάλω στα favorites του destinator.
Βρήκα 2 προγράμματα free που υποτίθεται κάνουν αυτή τη δουλειά.
1. ITNConv και 2. gpsbabel-1.3.6
Αλλά τίποτα.
Μήπως ξέρεις εσύ κανένα άλλο?
αφου δε τα καταφερες με το babel
σκεφτομαι μηπως αρχικα μετατρεψεις τη διαδρομη απο google maps σε gpx format .
θα σε βοηθησει αυτο το λινκ
GMapToGPX Communications From Elsewhere#
στη συνεχεια τα .gpx se destinator.dat με το PoiEdit 2007 της Dnote

εγω χρησιμοποιω ΜΝ οποτε αποθηκευω κατευθειαν συντεταγμενες.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Εν τέλει αυτό το λινκ με βοήθησε.
Μπήκα με αυτό μέσα στα google maps μου και μου έδωσε εναλλακτικό λινκ για τη δημιουργία του kml. Έπειτα το babel έκανε μια χαρά τη μετατροπή.

Το λινκ που σου παρέχει το google maps δε σου βγάζει το σωστό αρχείο.
Το σημειώνω μήπως και κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ mio
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
@leon00L: Το θέλω και για Ελλάδα και για Ευρώπη. Υπάρχει "τέλειο" λογισμικό-χάρτες και για τα δύο?
Σκέφτομαι να του βάλω iGO8 και Destinator. Οι χάρτες για το iGO8 είναι ακριβείς για Ευρώπη? Πριν από 2 χρόνια είναι δοκιμάσει ένα garmin στην Ευρώπη και ήταν πολύ ακριβές αλλά στην Ελλάδα λίγα πράγματα. Νομίζω δεν μπορώ να περάσω garmin λογισμικό στο Mio...

Προτείνετε κάτι άλλο?
καλοριζικο το μηχανημα ,ναι εγω προτεινω garmin για ελλαδα και ευρωπη για τωρα ,βεβαια μολις ο χαρτης ελλαδας του tomtom φτιαχτει λιγο πιστευω θα παρει την πρωτια (για ευρωπη δεν το συζητω δεν παιζεται)
Απλώς να πω ότι βγήκαν καινούριοι χάρτες για το Destinator.
Η version είναι η 2009.Q1 (ε, mio?, πριν καμιά βδομάδα δε βγήκε ή έχασα τις εξελίξεις εντελώς;)
η εκδοση αυτου του χαρτη ηταν μια κινηση marketing της mls (αντιπροσωπου του destinator για την ελλαδα) δεν υπαρχει χαρτης αυτη τη στιγμη νεοτερος απο τον τελευταιο της ngi (της εταιριας που φτιαχνει χαρτες και τους πουλαει σε διαφορους οπως προσφατα στην tomtom) και που παλι απο αυτην θα αγορασει το χαρτη η mls οπως δειχνουν τα πραγματα

επισης για τα favorites και τη μετατροπη τους απο ενα λογισμικο σε ενα αλλο το καλυτερο ειναι το poi edit ,δωρεαν προγραμμα το βρισκεις εδω
http://www.poiedit.com/index.htm
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.340
Μηνύματα
888.916
Μέλη
39.005
Νεότερο μέλος
scooby_doo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom