Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
ποιο προγραμμα σαρεσει εμφανισιακα?:xmas_wink:
Πέρασα τα IGO8, Destinator 8, Navigon, τα δοκιμάζω ακόμη, περισσότερο θετικές εντυπώσεις μου άφησε το navigon σαν λογισμικό...

καλοριζικο το μηχανημα ,ναι εγω προτεινω garmin για ελλαδα και ευρωπη για τωρα ,βεβαια μολις ο χαρτης ελλαδας του tomtom φτιαχτει λιγο πιστευω θα παρει την πρωτια (για ευρωπη δεν το συζητω δεν παιζεται)
Τι κατάλαβες τώρα? Με "αναγκάζεις" να προσθέσω tomtom και garmin:xmas_cheesygrin:

mio_gps, leon00, ευχαριστώ για το χρόνο σας....
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
κλειδωσες δορυφορους?
σε τι γλωσσα το δουλευεις?
Τι εννοείς όταν λες "κλείδωσες δορυφόρους"?
Αν έχω σήμα GPS από δορυφόρους? Αν ναι, στις επιλογές μου βγάζει 6-9 δορυφόρους, ανάλογα τη θέση

Ελληνικά
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τι εννοείς όταν λες "κλείδωσες δορυφόρους"?
Αν έχω σήμα GPS από δορυφόρους? Αν ναι, στις επιλογές μου βγάζει 6-9 δορυφόρους, ανάλογα τη θέση

Ελληνικά
σε ρωτω καλε μου φιλε γιατι η σειρα moov εχει προβλημα με την ελληνικη γραμματοσειρα και το δουλευουμε στην αγγλικη.
αν εσενα δουλεψε στο s-505 ειναι πολυ σημαντικο...

για το κλειδωμα...
αν εχεις τη καλοσυνη,μπες στο φακελο settings μεσα θα βρεις ενα αρχειακι user settings.xml
anνοιξετο και διαβασε μου τι τιμες εχεις στο port kai baundrate...:xmas_rolleyes:
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
σε ρωτω καλε μου φιλε γιατι η σειρα moov εχει προβλημα με την ελληνικη γραμματοσειρα και το δουλευουμε στην αγγλικη.
αν εσενα δουλεψε στο s-505 ειναι πολυ σημαντικο...
Στους χάρτες βλέπω ελληνικά, στα menu των προγραμμάτων ομοίως, κάνω αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες, όλα φαίνονται OK.

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, τουλάχιστον προφανές με τα ελληνικά - τι εννοείς ακριβώς?

για το κλειδωμα...
αν εχεις τη καλοσυνη,μπες στο φακελο settings μεσα θα βρεις ενα αρχειακι user settings.xml
anνοιξετο και διαβασε μου τι τιμες εχεις στο port kai baundrate...:xmas_rolleyes:
Από το user settings.xml του navigon:

- <GPS>
<Type>2</Type>

<GPSPort>2</GPSPort>

<TMCPort>4</TMCPort>

<Baudrate>57600</Baudrate>

<DRVPrefix />

</GPS>


Καλές γιορτές σε όλους :xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους! Επειδή το αντικείμενο δεν το έχω μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτά τα 2 αξίζουν και αν ναι πιο είναι καλύτερο.

MLS Destinator 3855 PNA (3.5", Χάρτης Ελλάδας, Εγκυκλοπαίδεια Τομή) - Πλοήγηση - GPS - plaisio.gr

Navigon 1400 PNA (Χάρτες Ελλάδας & Ανατολικής Ευρώπης) - Πλοήγηση - GPS - plaisio.gr

Η κατηγορία τιμής που με ενδιαφέρει είναι ~ 100-150 Ευρώ. Δυστυχώς τα δύο GPS που μου είχαν προταθεί στα 100 Ευρώ περίπου από τον φίλο mio gps δεν κατάφερα να τα βρω (να βρω το μοντέλο τους για την ακρίβεια) για αυτό κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους! Επειδή το αντικείμενο δεν το έχω μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτά τα 2 αξίζουν και αν ναι πιο είναι καλύτερο.

MLS Destinator 3855 PNA (3.5", Χάρτης Ελλάδας, Εγκυκλοπαίδεια Τομή) - Πλοήγηση - GPS - plaisio.gr

Navigon 1400 PNA (Χάρτες Ελλάδας & Ανατολικής Ευρώπης) - Πλοήγηση - GPS - plaisio.gr

Η κατηγορία τιμής που με ενδιαφέρει είναι ~ 100-150 Ευρώ. Δυστυχώς τα δύο GPS που μου είχαν προταθεί στα 100 Ευρώ περίπου από τον φίλο mio gps δεν κατάφερα να τα βρω (να βρω το μοντέλο τους για την ακρίβεια) για αυτό κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!
απο τα δυο θα σου προτεινα το mls αλλα κοιτα και αυτα τα δυο
-garmin nuvi205 (89 ευρω)
Multirama - Προϊόν
-tomtom (119 ευρω)
TomTom One map Share GR

χρονια πολλα σ'ολους
 

nafsikaaa

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλησπέρα guys. Βλέπω πώς υπάρχουν πολλοί εδώ, σχετικοί με το θέμα, οπότε θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.
Σκέφτομαι να πάρω δώρο στον μπαμπά για την πρωτοχρονιά ένα GPS. Δεν γνωρίζω τίποτα όμως σχετικά με αυτά. Μήπως θα μπορόυσε κάποιος να με βοηθήσει? Ψάχνω κάτι καλό, εύκολο στην χρήση, μιας και ο μπαμπάς μου και η τεχνολογία δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις, και οικονομικό. Κάθε πρόταση δεκτή.

ΑΑΑ! Διάβασα κάτι σε ένα περιοδικό για ένα μοντέλο MIO C220. Μου φάνηκε καλό, τι λέτε?

Ευχαριστώωωω..
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλησπέρα guys. Βλέπω πώς υπάρχουν πολλοί εδώ, σχετικοί με το θέμα, οπότε θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.
Σκέφτομαι να πάρω δώρο στον μπαμπά για την πρωτοχρονιά ένα GPS. Δεν γνωρίζω τίποτα όμως σχετικά με αυτά. Μήπως θα μπορόυσε κάποιος να με βοηθήσει? Ψάχνω κάτι καλό, εύκολο στην χρήση, μιας και ο μπαμπάς μου και η τεχνολογία δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις, και οικονομικό. Κάθε πρόταση δεκτή.

ΑΑΑ! Διάβασα κάτι σε ένα περιοδικό για ένα μοντέλο MIO C220. Μου φάνηκε καλό, τι λέτε?

Ευχαριστώωωω..
καλησπερα και χρονια πολλα
το μοντελο που αναφερεις εχει καταργηθει
θα σου προτεινα να διαβασεις τα προηγουμενα ποστ ,εκει αναφερονται λυσεις και για σενα
 

nafsikaaa

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Χρόνια Πολλά επίσης! Καλά Χριστούγεννα!

Καταργήθηκε?? Από πότε?? Δεν ήταν καινούριο?? Εγώ διάβασα αφιέρωμα σε αυτό, πρίν ούτε έναν μήνα..
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Χρόνια Πολλά επίσης! Καλά Χριστούγεννα!

Καταργήθηκε?? Από πότε?? Δεν ήταν καινούριο?? Εγώ διάβασα αφιέρωμα σε αυτό, πρίν ούτε έναν μήνα..
κοιτα εδω
E-SHOP.GR: MIO C220 DIGIWALKER + ΧΑΡΤΕΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
εχει εξαντληθει και γενικα εχει σταματησει να κυκλοφορει
υπαρχουν αλλα μοντελα mio πιο καινουρια οπως η σειρα MIO MOOV
και MIO MOOV SPIRIT
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
καλημερα
εβαλε μολις τωρα μια προσφορα το getitnow το Mio Moov M400και ειπα να το ποσταρω για οποιον θελει να εκμεταλευτει την ευκαιρια (κανονικα η τιμη ειναι 129 ευρω)
GETITNOW.GR


Χαρακτηριστικά

Τύπος οθόνης: LCD αφής
Μέγεθος οθόνης: 4,3 ίντσες
Ανάλυση οθόνης: 480x272 pixels
Επεξεργαστής: Samsung 2443, 400MHz
Δέκτης: GPS SiRFStarIII
Κανάλια GPS: 20
Χάρτες: Ελλάδος
Εσωτερική μνήμη: 2GB
Extras: NavPix, Desktop Local Search, Text-To-Speech
Μπαταρία: Li-ION επαναφορτιζόμενη 720mAh
Διαστάσεις: 127,2x80,8x18,5mm
Βάρος: 152 gr
Περιεχόμενα συσκευασίας: φορτιστής αυτοκινήτου, καλώδιο USB, βάση στήριξης παρμπρίζ, DVD λογισμικού
Εγγύηση: 2 χρόνια
υ.γ. η προσφορα ειναι μονο για σημερα ,ξεκινησε στις 10 και μεχρι εξαντλησης των αποθεματων
nafsikaaa αν θες mio χτυπα το ;)(και οποιος αλλος θελει mio ...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.201
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom