Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σε μένα δεν ήρθε πάντως..και προς το παρόν μια και μου προέκυψαν κάποια έκτακτα έξοδα... δεν θα προχωρήσω ακόμη στην αγορά του Mio...αλλά μην την κάνεις από εδώ τίποτα όταν το αγοράσω...έτσι; :clap:
φιλε cakenet οχι....δε θα στριψω δια του αραβωνος:clap::clap:
εχθες φορτωσα στο gps τους 3 χαρτες της ισπανιας και σιγα σιγα θα αρχιζω να σχεδιαζω εχοντας σα βαση τις περιγραφες σας:lol:
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Λοιπόν αγαπητέ mio gps το πηρα στα χέρια μου το mio 500 πολυ ωραίο και κομψό και προσπαθώ να το μάθω !Πάντως αυτό που παρατήρησα και δεν μου άρεσε είναι οτι έβαλα στο demo τη διαδρομή Ιωάννινα -Μέτσοβο και δυστυχώς δεν με πήγε απο το καινούργιο δρόμο της Εγνατίας αλλά όμως δεν υπάρχει και αναβάθμιση νεότερη απο το Internet -το δοκίμασα !Ειναι φαντάζομαι θέμα χάρτη και οχι μηχανήματος!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Λοιπόν αγαπητέ mio gps το πηρα στα χέρια μου το mio 500 πολυ ωραίο και κομψό και προσπαθώ να το μάθω !Πάντως αυτό που παρατήρησα και δεν μου άρεσε είναι οτι έβαλα στο demo τη διαδρομή Ιωάννινα -Μέτσοβο και δυστυχώς δεν με πήγε απο το καινούργιο δρόμο της Εγνατίας αλλά όμως δεν υπάρχει και αναβάθμιση νεότερη απο το Internet -το δοκίμασα !Ειναι φαντάζομαι θέμα χάρτη και οχι μηχανήματος!
kaλοριζικο μιραντα καλα ταξιδια ναχεις.:)
μη νομιζεις οτι ενα προγραμμα πλοηγησης ειναι τελειο.γιαυτο τολογο εχουμε αναβαθμισεις συχνα.
αρχικα θελω να παιξεις με τις ρυθμισεις.επελεξε ''πιο γρηγορη'',ή ''ιδανικη διαδρομη''δε ξερω τη δομη του miomap2008 που φοραει απο το εργοστασιο.
μολις το μαθεις και εφοσον το επιθυμεις θα προχωρησουμε στο unlock.
eκεινο που θελω να μου πεις ειναι τι γραφει οταν επανακινει μετα απο hard reset(koyμπι τελειως δεξια και συνεχεια τελειως αριστερα).
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
kaλοριζικο μιραντα καλα ταξιδια ναχεις.:)
μη νομιζεις οτι ενα προγραμμα πλοηγησης ειναι τελειο.γιαυτο τολογο εχουμε αναβαθμισεις συχνα.
αρχικα θελω να παιξεις με τις ρυθμισεις.επελεξε ''πιο γρηγορη'',ή ''ιδανικη διαδρομη''δε ξερω τη δομη του miomap2008 που φοραει απο το εργοστασιο.
μολις το μαθεις και εφοσον το επιθυμεις θα προχωρησουμε στο unlock.
eκεινο που θελω να μου πεις ειναι τι γραφει οταν επανακινει μετα απο hard reset(koyμπι τελειως δεξια και συνεχεια τελειως αριστερα).
Ευχαριστώ miogps
λοιπόν δεν υπάρχει απο οτι είδα ιδανικη διαδρομή αλλα μονο ταχύτερη και συντομότερη Τώρα ποια οι διαφορα δεν καταλαβαίνω !ταχύτερος-συντομότερος δεν είναι το ίδιο;
Μετα απο το reset γράφει τον εξής κωδικό
T510R2.V1.00.0002
Μάλλον αυτό εννοείς...και βέβαια με ενδιαφέρει το unlock αυτο εχει μόνο τον ελληνικό χάρτη και γω θα πάω Ιταλία ελπίζω να τα καταφέρεις να με βοηθήσεις!
καληνύχτα
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα στην Ιταλία με το Roadfinder που είχα ήταν οτι αυτό μονίμως προσπαθούσε να με βγάλει από την Autostrada και να με πάει από μικρούς επαρχιακούς δρόμους (παρόλο που στις ρυθμίσεις είχα βάλει να αποφεύγονται αυτοί οι δρόμοι και να επιτρέπονται οι δρόμοι με διόδια και οι αυτοκινητόδρομοι!).
Για οδήγηση εντός των πόλεων ήταν εντάξει.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εγώ το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα στην Ιταλία με το Roadfinder που είχα ήταν οτι αυτό μονίμως προσπαθούσε να με βγάλει από την Autostrada και να με πάει από μικρούς επαρχιακούς δρόμους (παρόλο που στις ρυθμίσεις είχα βάλει να αποφεύγονται αυτοί οι δρόμοι και να επιτρέπονται οι δρόμοι με διόδια και οι αυτοκινητόδρομοι!).
Για οδήγηση εντός των πόλεων ήταν εντάξει.
να το προσεχεις πολυ φωτεινη.θεωτειται απο τα πιο αναξιοπιστα μηχανηματα.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ miogps
λοιπόν δεν υπάρχει απο οτι είδα ιδανικη διαδρομή αλλα μονο ταχύτερη και συντομότερη Τώρα ποια οι διαφορα δεν καταλαβαίνω !ταχύτερος-συντομότερος δεν είναι το ίδιο;
Μετα απο το reset γράφει τον εξής κωδικό
T510R2.V1.00.0002
Μάλλον αυτό εννοείς...και βέβαια με ενδιαφέρει το unlock αυτο εχει μόνο τον ελληνικό χάρτη και γω θα πάω Ιταλία ελπίζω να τα καταφέρεις να με βοηθήσεις!
καληνύχτα
πολυ ωραια...εχεις τη τελευταια εκδοση firmware.
συνιθεισετο λιγο ακομη, κανε μερικες εκπαιδευτικες διαδρομες μεσα στη πολη που ζεις και το ξεκλειδωνουμε.
θα χρειαστουμε
εναν υπολογιστη
ενα καλωδιο με μεγαλο και μικρο usb το οποιο ενδεχομενως περιλαμβανεται στη συσκευασια.
για διευκολυνση σου τη δουλεια θα τη κανουμε στο αλλο φορουμ που ειναι για τετοιες δουλειες:).
..ταχυτερη-συντομοτερη.
βεβαιως και υπαρχει διαφορα.
συντομοτερη.υπολογιζει και προτεινει την κατ απολυτη τιμη συντομοτερη χιλιομετρικα διαδρομη η οποια μπορει να περιλαμβανει και στενακια χωματοδρομους κλπ
δεν προτεινεται η παραπανω.
ταχυτερη
υπολογιζει λαμβανοντας υποψη τις κατα τεκμηριο γρηγοροτερες παραμετρους δηλ.τη χρηση της αττικης οδου η οποια σαν αποσταση απο το Α στο Β σημειο μπορει να ειναι μεγαλυτερη αλλα η χρηση της οδηγει σε μικροτερο χρονο εκτελεσης της διαδρομης.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
να το προσεχεις πολυ φωτεινη.θεωτειται απο τα πιο αναξιοπιστα μηχανηματα.
Ένας φίλος που γνωρίζει από αυτά μου το "έσπασε" πριν από το ταξίδι και έβαλε πάνω το destinator 7.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Παιδια ενδιαφέρομαι για αγορα gps μιας και θα το χρειαστω το Πασχα στο ταξιδι μου στην ιταλια. Θα κανω διαδρομες απο malpensa,bergamo,lake como,bellagio,varena και οτι αλλο κατσει και οσον να'ναι θα ηθελα κατι αξιοπιστο. Μην με στειλει πουθενα αλλου!!!! Πλακα κανω. Εχετε να προτεινετε κατι σχετικο? Υπαρχουν διαφορες απο μαρκα σε μαρκα? Υπαρχει καποια που ειναι και καλα....ονομα στα gps? Να αποφυγω καποιες εταιριες. Εννοειται πως με την αγορα του θα ειναι χρησιμο και για Ελλαδα. Παντως σε πρωτη φαση να εχει ιταλια,ελβετια,αυστρια,γερμανια,γαλλια,ολλανδια,βελγιο,ισπανια. Αν θελω κατι παραπανω θα απαντησω. Ευχαριστω. Παρενθεση εχω μια συσκευη κινητου που εχει πανω gps. Το samsung i560 αλλα εχει μονο ελλαδα και δεν το εμπιστευομαι και τοσο απο το κινητο. Κανω λαθος?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ευαγγελε λαθος δε κανεις,απλα πρεπει να ιεραρχησεις λιγο τις συνιστωσες του προβληματος.
εγω θα σε βοηθησω τιθοντας ερωτησεις που απαντωντας θα καταληξεις στο ζητουμενο...
1. τι budget διαθετω για την αγορα?:roll:
2.το μηχανημα το θελω μονο για πλοηγηση η θαμαρεσε μια πολυχρηστικη συσκευη με wi-fi access,bluetooth office etc?:roll:
3. προτιθεμαι να το αγορασω original συσκευη και προγραμμα ή να καταφυγω στον ''αι βασιλη'':roll:?
4.εχω γνωσεις απο υπολογιστες και χειριζομαι με σχετικη ευχαιρεια τη τεχνολογια αυτη?:roll:

:):):)
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
ευαγγελε λαθος δε κανεις,απλα πρεπει να ιεραρχησεις λιγο τις συνιστωσες του προβληματος.
εγω θα σε βοηθησω τιθοντας ερωτησεις που απαντωντας θα καταληξεις στο ζητουμενο...
1. τι budget διαθετω για την αγορα?:roll:
2.το μηχανημα το θελω μονο για πλοηγηση η θαμαρεσε μια πολυχρηστικη συσκευη με wi-fi access,bluetooth office etc?:roll:
3. προτιθεμαι να το αγορασω original συσκευη και προγραμμα ή να καταφυγω στον ''αι βασιλη'':roll:?
4.εχω γνωσεις απο υπολογιστες και χειριζομαι με σχετικη ευχαιρεια τη τεχνολογια αυτη?:roll:

:):):)
1. Την αγορα σκεφτομαι να την κανω τη περιοδο του πασχα(δλδ πριν φυγω),budget το πολυ 200.
2. ως επι το πλειστον πλοηγηση 90%-αλλο 10%.
3.Εχει διαφορα? δεν γνωριζω και αν ναι που τι βρισκω, σε τι τιμες?
4.Ειμαι γραφιστας και εχω γνωσεις χρησεις pc(μεχρι ενος σημειου!)

υ.γ. εχω βρει στο σκρουτζ ενα garmin nuvi 250 με 116 ευρω,που εχει και τις χωρες τις ευρωπης που θελω και ελλαδα. λεει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom