Κράτηση θέσεων μέσω διαδικτύου στον ΟΣΕ!!!!

pennou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
new interrail 6/2012
Ταξίδι-Όνειρο
road trip αμερικη
γεια σας!! εχω ενα ηλεκτρονικο εισητηριο οσε θεσσαλονικη-αθηνα αξιας 9 ευρω για τις 28/4 στις 7.04 το πρωι. τελικα αλλαξαν τα πλανα και δεν θα το χρειαστω.αν κανεις ενδιαφερεται ας επικοινωνησει μαζι μου.σας ευχαριστω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.500
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήριο για α' θέση;
(αν επιλέξω το βαγόνι Α1 είναι πρώτη θέση;;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήριο για α' θέση;
(αν επιλέξω το βαγόνι Α1 είναι πρώτη θέση;;)
γεια!!!!!
μπορείς Α1 είναι πρώτη.
απ την τελευταία μου εμπειρία, αν δεις τα Β2 είναι ανά δύο τριάδες απέναντι θέσεις και κλειστοί ανεξάρτητοι χώροι από το υπόλοιπο βαγόνι. σε έλεγχο που έκανα στην πρώτη θέση την μόνη διαφορά που είχαν με την Β2 ήταν το χρώμα των καθισμάτων. ο χώρος ήταν ίδιος. τώρα, που υπάρχει η διαφορά και κοστίζει περισσότερο δεν γνωρίζω
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.500
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
γεια!!!!!
μπορείς Α1 είναι πρώτη.
απ την τελευταία μου εμπειρία, αν δεις τα Β2 είναι ανά δύο τριάδες απέναντι θέσεις και κλειστοί ανεξάρτητοι χώροι από το υπόλοιπο βαγόνι. σε έλεγχο που έκανα στην πρώτη θέση την μόνη διαφορά που είχαν με την Β2 ήταν το χρώμα των καθισμάτων. ο χώρος ήταν ίδιος. τώρα, που υπάρχει η διαφορά και κοστίζει περισσότερο δεν γνωρίζω
Γεια σας :D
θα προτιμήσω αν είναι την α' θέση σε περίπτωση που ταξιδέψω με βραδυνή αμαξοστοιχία, ευχαριστώ !
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Fenia, όπως σου είπε και ο soudianos το Α1 βαγόνι είναι η πρώτη θέση. Σε σχέση με τα Β2 και Β3, όταν μιλάμε για βραδινή αμαξοστοιχία, η μόνη διαφορά είναι (εκτός από το χρώμα) ότι υπάρχει λίγο μεγαλύτερη απόσταση από τα απέναντι καθίσματα και ότι δικαιούσαι δωρεάν καφέ.

Το βραδινό τρένο είναι μια "πονεμένη" ιστορία. Θα μπορούσα να το ονομάσω "το εξπρές του μεσονυκτίου", "το τρένο του τρόμου", "το τρένο της συμφοράς" και άλλα παρόμοια. Έχω αισθανθεί πολλές φορές άβολα και περίεργα αφού λόγω φθηνότερων εισιτηρίων (συχνά υπάρχουν και όρθιοι) ταξιδεύει με αυτό κάθε καρυδιάς καρύδι και το ταξίδι με αυτό συχνά είναι λίγο "περιπετειώδες":D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Έχω δυο χρόνια ακριβώς να ταξιδέψω με βραδινό. Αλλά παρά τα στραβά του, το μελετάω με νοσταλγία κάθε φορά που ταξιδεύω με intercity για ένα και μοναδικό λόγο: είναι απίστευτος ο τρόπος που συνεννοούμαστε με τα βλέμματα οι καπνιστές. Κάποια στιγμή κατά τις 2 τα ξημερώματα που κοιμούνται οι περισσότεροι, κάποιοι από τους¨"κάθε καρυδιάς καρύδι" θα στήσουμε ένα άτυπο καπνιστήριο κοντά σε κάποια πόρτα, θα έχουμε χωρίσει τους τσιλιαδόρους, θα κάνουμε με σειρά τα τσιγάρα για να μη ντουμανιάσει το βαγόνι :haha:
Άν θες να κοιμηθείς, μην ξεχάσεις μια "μάσκα" ταξιδιού για το φως που δε σβήνει όλη νύχτα- εμένα με έσωσε τότε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Τελικά τι προνόμια έχει η 1η θέση στον ΟΣΕ? Καλύτερο βαγόνι μόνο ή και κάτι περισσότερο;
Έχει λίγο περισσότερο χώρο για τα πόδια και έναν καφέ (ή τσάι νομίζω) δωρεάν.
Επίσης πιο πλατιά καθίσματα και μεγαλύτερη πιθανότητα να έχεις σχετική ησυχία στο ταξίδι (με τιμή εισιτηρίου κοντά στο αεροπορικό δεν την προτιμούν και πολλοί)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Επίσης πιο πλατιά καθίσματα και μεγαλύτερη πιθανότητα να έχεις σχετική ησυχία στο ταξίδι (με τιμή εισιτηρίου κοντά στο αεροπορικό δεν την προτιμούν και πολλοί)
Τα καθίσματα έχω την εντύπωση ότι είναι τα ίδια με αυτά που έχουν τα κουπέ της Β' θέσης, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά:xmas_mrgreen: Εντάξει, η ησυχία είναι σχετική. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να ταξιδεύω σε κουπέ της Β' θέσης μόνη ή σχεδόν μόνη (με 1 ή 2 άτομα ακόμα). Πάντως, σε γενικές γραμμές, στα κουπέ, είτε Α' είτε Β' θέσης, υπάρχει μεγαλύτερη ησυχία (εκτός από σ/κ και αργίες που, συνήθως, γίνεται ένας σχετικός χαμός).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom