Κράτηση θέσεων μέσω διαδικτύου στον ΟΣΕ!!!!

paefstra

Member
Μηνύματα
13.146
Likes
41.470
Τα καθίσματα έχω την εντύπωση ότι είναι τα ίδια με αυτά που έχουν τα κουπέ της Β' θέσης, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά:xmas_mrgreen: Εντάξει, η ησυχία είναι σχετική. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να ταξιδεύω σε κουπέ της Β' θέσης μόνη ή σχεδόν μόνη (με 1 ή 2 άτομα ακόμα). Πάντως, σε γενικές γραμμές, στα κουπέ, είτε Α' είτε Β' θέσης, υπάρχει μεγαλύτερη ησυχία (εκτός από σ/κ και αργίες που, συνήθως, γίνεται ένας σχετικός χαμός).
Είναι σίγουρα πιο πλατιά και με πλατύ μπράτσο (ο γιος μου ως τα 4 που δεν πλήρωνε εισιτήριο καθόταν πάνω στο μπράτσο δίπλα μου και αγνάντευε απ' το παράθυρο και χωρούσα κι εγώ άνετα- εντάξει, είμαι και κάπως λεπτή...). Επίσης στην Α έχει τον παιδότοπο!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επίσης στην Α έχει τον παιδότοπο!
Εχουν παιδοτοπο τα τραινα; Απο ποτε; Εγω θυμαμαι παλιοτερα βεβαια, πανε 6-7 χρονια πως η πρωτη περα απο καφε ειχε και εφημεριδα. Και οι θεσεις στα ic ηταν μεμονωμενες (δεν ειχες δηλαδη αλλον διπλα σου) και πιο ανετες απο αποψη χωρου. Στα τραινα με κουπε ηταν ιδιες πρωτη και δευτερη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.146
Likes
41.470
Εχουν παιδοτοπο τα τραινα; Απο ποτε; Εγω θυμαμαι παλιοτερα βεβαια, πανε 6-7 χρονια πως η πρωτη περα απο καφε ειχε και εφημεριδα. Και οι θεσεις στα ic ηταν μεμονωμενες (δεν ειχες δηλαδη αλλον διπλα σου) και πιο ανετες απο αποψη χωρου. Στα τραινα με κουπε ηταν ιδιες πρωτη και δευτερη.
Έχει, μη φανταστείς κάτι τεράστιο αλλά τη δουλειά του την κάνει! Τα παιχνίδια δεν είναι φουσκωτα αλλά από αφρολέξ, τα μικρά λυσσάνε στο παιχνίδι και είναι μες στη βρώμα στο τέλος του ταξιδιού, αλλά δεν βαριούνται. Βαριούνται οι μαμάδες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα καθίσματα έχω την εντύπωση ότι είναι τα ίδια με αυτά που έχουν τα κουπέ της Β' θέσης, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά
Μην το βάζεις γιατί θα καείς! :haha:

Όπως τα λέει η paefstra είναι. Στο βαγόνι τύπου λεωφορείου της Α' θέσης, στη μια σειρά έχει δύο καθίσματα και στην άλλη ένα, ενώ στη Β' θέση είναι 2 + 2.

Θυμάμαι, επίσης, ότι μπορούσες να νοικιάσεις και dvd αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη.
 

FrauLitsa

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Από τα γραφόμενά σας φαίνεται πως η μόνη διαφορά είναι πιο φαρδύ κάθισμα και ένας καφές. Αν όντως είναι μόνο αυτά αναρρωτιέμαι αν αξίζει η διαφορά κόστους. Τι λέτε;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μην το βάζεις γιατί θα καείς! :haha:

Όπως τα λέει η paefstra είναι. Στο βαγόνι τύπου λεωφορείου της Α' θέσης, στη μια σειρά έχει δύο καθίσματα και στην άλλη ένα, ενώ στη Β' θέση είναι 2 + 2.

Θυμάμαι, επίσης, ότι μπορούσες να νοικιάσεις και dvd αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη.
Βαγόνι τύπου λεωφορείου δεν υπάρχει στην Α' θέση:xmas_lol: Υπάρχει μόνο ένα βαγόνι Α' θέσης και αυτό είναι με κουπέ. Dvd δε νομίζω να νοικιάζεις γιατί απλούστατα δεν υπάρχει τηλεόραση για να το δεις:xmas_cheesygrin:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εεεεεμμμμ... προφανώς αγνοείτε την ύπαρξη φορητών DVD players με οθόνη, ε? :xmas_wink:



Όσο για τα βαγόνια Α΄ θέσης, ΟΚ, αν σήμερα υπάρχει μόνο ένα. Κάποτε (πριν αρχίσουν οι online προσφορές) υπήρχαν περισσότερα και αρκετός κόσμος τα χρησιμοποιούσε (κι εγώ) γιατί (τότε) και τα αεροπορικά ήταν στο θεό. Μιλάμε για 3-5 χρόνια πριν, όχι προ Χριστού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εεεεεμμμμ... προφανώς αγνοείτε την ύπαρξη φορητών DVD players με οθόνη, ε? :xmas_wink:

Όσο για τα βαγόνια Α΄ θέσης, ΟΚ, αν σήμερα υπάρχει μόνο ένα. Κάποτε (πριν αρχίσουν οι online προσφορές) υπήρχαν περισσότερα και αρκετός κόσμος τα χρησιμοποιούσε (κι εγώ) γιατί (τότε) και τα αεροπορικά ήταν στο θεό. Μιλάμε για 3-5 χρόνια πριν, όχι προ Χριστού.
Κι εγω ετσι τα θυμαμαι αλλα αυτο με τα γυαλια DVD μου φανηκε αστειο. Δεν τα ειχα δει ποτε... αλλωστε παντα περνουσα την ωρα μου καθολη τη διαρκεια του ταξιδιου στο κυλικειο.
Για τον ιδιο λογο εκλεινα Α θεση μονο οταν ειχαν εξαντληθει τα αλλα εισιτηρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom