Κρασιά του Κόσμου

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Στην κατηγορία δεν εμπίπτει ακριβώς, αλλά έχει παλαιωμένα κρασιά μέσα και ήταν καταπληκτικό :)

 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είχα την ευκαιρία να κάνω ένα masterclass για το Metaxa στην Ho.Re.Ca. που μας πέρασε και είναι όντως καλό το Reserve.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Γαμώτο...και το έλεγα εγώ οτι διαλέξαμε λάθος χώρο. Όλο παγωτά και καφέδες είχε γύρω-γύρω μας.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου οτι είναι περιορισμένης διαθεσιμότητας. Ισχύει ;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι.Περιορισμένης είναι αυτό και πίστεψέ με δεν θες να μάθεις πόσο περιορισμένης.

 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Μια που πιάσετε την κουβέντα για Metaxa και επειδή δεν ξέρω πολλά για αυτήν την κατηγορία ποτών.
Το Reserve έχει γύρω στα 50 Ευρώ.Το 12 ετών(35 Ευρώ) και 7 αστέρων(22-23 Ευρώ) αξίζουν τίποτα;Για να τα δώσει κάποιος σάν δώρο σε όσους πίνουν παρόμοια ποτά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Reserve αν και καλό ως αποτέλεσμα,στην τιμή αυτή είναι λίγο τσιμπημένο απέναντι σε εγνωσμένης αξίας spirits.Σαν κάτι διαφορετικό αξίζει μεν αλλά δεν συγκρίνεται face to face με τα VSOP Cognac που ουσιαστικά πάει να χτυπήσει σαν κατηγορία ποτών.

Το 12άρι είναι πιο τίμια πρόταση αλλά και πάλι έχει ανάλογα ζητήματα που όμως ξεπερνιούνται πιο ελαφρόκαρδα λόγω της χαμηλότερης τιμής.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ερώτηση..Η σημερινή μου επίσκεψη στο Super-market της γειτονιάς με βρήκε (όπως πάντα) στις προσφορές των κρασιών..Αφού αγόρασα με λίγη έκπτωση τη Νάουσα του αγαπημένου μου Μπουτάρη (την οποία ήδη απολαμβάνω με τη μεσημεριανή μου σαλάτα-too much information, I know), βρήκα κρασιά Louis Latour και είπα να δοκιμάσω και ένα Pinot Noir του 2011 (μιας και ήταν με έκπτωση και αυτά). Ο λόγος; Επειδή θεώρησα καλή ιδεά να δοκιμάσω για πρώτη φορά τη συγκεκριμένη ποικιλία, από οινοποιείο το οποίο αναφέρεται σε ένα επεισόδιο από τα "Φιλαράκια"!!(για άλλο μπουκάλι, εννοείται, μιλούσε το επεισόδιο) Καλά έκανα;Ρωτάω επειδή γενικά δεν αγοράζω κρασιά εισαγωγής. Προτιμώ τα ελληνικά για τα οποία διαβάζω στον Οινοχόο ή μου προτείνει ένας γνωστός μου sommelier. Μακρηγορώ..και λογικά θα μου την πείτε που ψάχνω κρασιά με έκπτωση...Απλά ο μισθός μιας ΔΥ με Μ.Κ Ε2 δεν επιτρέπει πιο ακριβές αγορές..:)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο γνωστός σου ο sommelier δεν σου είχε μιλήσει για το Pinot Noir μέχρι σήμερα;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δε θυμάμαι, μπορεί και να μου έχει μιλήσει αλλά να μην έμειναν στη μνήμη μου όσα μου είπε!!Τη γνωρίζω σαν ποικιλία, δεν την έχω δοκιμάσει όμως κάπου..Γι'αυτό σκέφτηκα ότι ήταν ευκαιρία σήμερα..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σπανιόλε,άλλα δύο να δοκιμάσεις εκεί που είσαι.

Η τυπική τριπλέτα των Cavas με λίγο boost από Chardonnay να βοηθάει την οξύτητα.Κλασσικά τεταρτογενή αρώματα ζύμης και ψωμιού ,βάλτο δίπλα σε καμιά μακαρονάδα με θαλασσινά κι έγινες. (Έμαθα ότι σαρώνει σε πωλήσεις αυτή την εποχή)

Επίσης


Πολύ μαγκιόρικη προσπάθεια,χαρμάνι τριών αρωματικότατων ποικιλιών (Muscat,Sauvignon Blanc,Gewurztraminer).Θεωρητικά δύσκολα συνδυάζεις τόσο αρωματικές ποικιλίες μεταξύ τους εξαιτίας του κινδύνου να έχεις είτε αδιάφορο ή πολύ μπερδεμένο αποτέλεσμα.

Εδώ ο παραγωγός λύνει επιτυχημένα την εξίσωση και μας δίνει ένα κρασί γεμάτο λουλούδια και λευκόσαρκα φρούτα που θα συνοδεύσει ασιατική κουζίνα όπως της πρέπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.242
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom