Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Είσαι σίγουρη? με ισοτιμία σήμερα 1 ευρώ = 3 λίρες? σε ποιες αγορές και περιοχές της Πόλης αναφέρεσαι?
επιτρεψε μου....εχω κανει διατριβή για την Πολη ...τωρα αν εσυ θελεις να ψωνίσεις καντο...αλλιώς ακου μια συμβουλή....Οι τουριστες! ετσι και αλλιώς ενισχύουν την οικονομια καθε χωρας...:)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
επιτρεψε μου....εχω κανει διατριβή για την Πολη
Ο μέσος τουρίστας ενισχύει την οικονομία της χώρας με 500-600 ευρώ για φαγητό και διαμονή μιας εβδομάδας στην Πόλη και μόνο με 50-100 ευρώ για ψώνια... η δική μου άποψη είναι γενικά ότι κοστίζει εδώ 1 ευρώ εκεί κοστίζει 1 λίρα, από το σαλέπι στο δρόμο μέχρι ποδήλατα που πήρε πρόσφατα ένας φίλος και βέβαια μιλάω εκτός Μ. Παζαριού και αγοράς μπαχαρικών και όχι για τα πάντα ή για την ίδια ποιότητα, εγώ μιλάω για τιμές.
Με όλο το σεβασμό στις γνώσεις σου τις οποίες διαβάζω και με έχουν βοηθήσει στην Πόλη.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Επίσης ττωραη λλίρα που εείναι 3:1 σσυμφέρε. Θα κκατεβάσω οόλο το kipa
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Βρήκα τα καταστήματα διεθνών αλυσίδων στην Ιστικλαλ φτηνότερα περίπου 30% σε σχεση με την Ελλάδα. Και ψώνισα παιδικά ρουχα στη μισή τιμή- και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη φτηνότερα.Α, και τσιγάρα πάμφθηνα. Θα ξαναπήγαινα μόνο για ψώνια άνετα.
Οτιδήποτε απευθύνεται σε τουρίστες, ναι, δεν είναι φτηνό.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
μην τρως μελι μπροστα στο πληκτρολογιο...κολλανε τα πληκτρα:D....τι ειναι το kipa;;
:haha::haha: τέλειο!

στην Ιστικλαλ φτηνότερα περίπου 30% σε σχεση με την Ελλάδα.
Σε μια τεράστια αγορά που ξεκινάει πίσω απ' το Μ. Παζάρι (ουζουντσαρσι νομίζω) και φθάνει μέχρι το Ρουστέμ τζαμί και την Αιγυπτιακή αγορά, οι τιμές είναι 50% -70%!
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ο μέσος τουρίστας ενισχύει την οικονομία της χώρας με 500-600 ευρώ για φαγητό και διαμονή μιας εβδομάδας στην Πόλη και μόνο με 50-100 ευρώ για ψώνια... η δική μου άποψη είναι γενικά ότι κοστίζει εδώ 1 ευρώ εκεί κοστίζει 1 λίρα, από το σαλέπι στο δρόμο μέχρι ποδήλατα που πήρε πρόσφατα ένας φίλος και βέβαια μιλάω εκτός Μ. Παζαριού και αγοράς μπαχαρικών και όχι για τα πάντα ή για την ίδια ποιότητα, εγώ μιλάω για τιμές.
Με όλο το σεβασμό στις γνώσεις σου τις οποίες διαβάζω και με έχουν βοηθήσει στην Πόλη.
Λοιπον ακου , το οτι εχουμε διαφορα στο νομισμα 1 προς 3 δεν σημαινει οτι θα στο πουλησουν 3 φορες πιο κατω....πουλανε με ευρωπαικες τιμες...και ειδικα στη Πολη ολη! Εντος και εκτος παζαριου....που απευθεινετε η αγορα σε τουριστες...ξενους και ντοπιους...πολλοι τουρκοι ερχονται εδω με διαθεση να ξοδεψουν...ρουχα φτηνα βρισκεις στις εκπτωσεις..σε κατι δικες τους αλυσιδες..colezion klp αλλα η ποιοτητα ειναι σαν αυτή των κινεζων... Το φαγητό ειναι μια αλλη κατηγορια....αλλα και κει θα σου πω οτι ο τουρκικος καφες κανει 5 λιρες....το σαλεπακι που λες κανει επισης 5 λιρες ...και σε μερικα αρκετα καλα εστιατορια πληρωνεις 60-80 Τλ το ατομο οταν ο σερβιτορος παιρνει μισθο 600 ΤΛ Ο φιλος πηρε ποδηλατο? Μπραβο ..!..εσυ οταν πας για να μην χασεις τα λεφτα σου και να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο παρε κανα λουκουμι και προς θεου ΟΧΙ παραπανω απο 1 κιλο παστουρμα! Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη...δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη! Βεβαια οταν πηγαινεις σε ενα μερος 3 - 4 φορες το χρονο εχεις αλλα ενδιαφεροντα απο το να πας να ψωνιζεις...οποτε μαλλον κακως που ανεφερα ολα τα προηγουμενα.... :) ααα βλεπω καποιος εδω μεσα αναφερθηκε στα τσιγαρα φροντηστε να εχουν πληρωμενο φορο καπνου και μην ειναι πανω απο 250 γρ χυμα καπνο γιατι στο ελληνικο τελωνειο θα πληρωσετε προστημο 1200 ευρώ αν σας πιασουν
 
Last edited:

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
μην τρως μελι μπροστα στο πληκτρολογιο...κολλανε τα πληκτρα:D....τι ειναι το kipa;;
κατι γινετε με το κινητο μου και δεν μπορουσα να το αποφυγω αυτο με το μελι :haha:. Λοιπόν, μιας και έμενα 5 χρονια Αλεξανδρούπολη και έμπαινα για ψώνια , το kipa είναι αλυσίδα souper market τυπου carrefour. βγάζει πολύ συχνά παρα μα παρα πολλά προϊόντα στην τιμή της 1 λιρας εδω το site http://www.kipa.com.tr/tr/top-navigation/kampanyalar/hipermarket-dergi-1/ .βέβια αυτό πιο πολύ για όσους θα πάνε οδικώς.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
:haha::haha::haha:
Ξυπνάς τα βράδια ιδρωμένη φωνάζοντας "όχι ρε παιδιά τον παστρουμά !" ;

Άσχετο:
Να δεχτώ το Κων/πολη αλλά το "Πόλη" πολύ passe βρε σεις :D.
Εεεε μααα 3 κιλα παστουρμας ηταν αυτος...θα ξεχειμωνιαζαμε...αχ..αχ...!το Πολη για συντομια και αποφυγή παρεξηγήσεων
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εεεε μααα 3 κιλα παστουρμας ηταν αυτος...θα ξεχειμωνιαζαμε...αχ..αχ...!το Πολη για συντομια και αποφυγή παρεξηγήσεων
Δεν χρειάζεται να απολογείται κανείς για το πως αποκαλεί την Πόλη, εκτός αν έχει αυτοκρατορικές βυζαντινές ονειρώξεις, και Ίνστανμπουλ είναι και Κωνσταντινούπολη είναι και Πόλη είναι και αυτό είναι μέρος από τη μαγεία της.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κ να λοιπόν που ήρθε η στιγμή να προσπεράσω το ψυχολογικό τραύμα από την ταινία που είχα δει μικρή..το "εξπρες του μεσονυχτίου" και σκέφτομαι ένα 3ημερο στην Κωνσταντινούπολη.:icon_redface:
Το ερώτημα..θα είμαι οκ μόνη μου ή να πάω με γκρουπ;
Ξέρει κανείς αν φθινόπωρο βγάζει η turkish καμια προσφορά από θεσνικη;
Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.556
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom